هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه
توسط تیم علم ویرا
29 فروردین 3

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه 2024 | شرایط + مدارک

به دلیل مناسب‌بودن هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه و همچنین اعتبار بالای دانشگاه‌های پزشکی این کشور، سالانه بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل عازم ترکیه می‌شوند. مناسب‌بودن شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه و معتبر بودن مدرک پزشکی ترکیه در سطح بین‌المللی از مزایای مهم ادامه تحصیل در رشته پزشکی ترکیه هستند.

دانشگاه‌های ترکیه در دو گروه دولتی و خصوصی از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار هستند و زیرساخت‌ها، تجهیزات علمی و پزشکی این دانشگاه‌ها از استانداردهای جهانی پیروی می‌کنند. ارائه بورسیه پزشکی ترکیه از دیگر امکانات و مزایای تحصیل پزشکی در این کشور است که به دانشجویان واجد شرایط اعطا می‌شود. در این مقاله از مجموعه مقالات مهاجرتی علم ویرا شرایط مختلف و هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه را بررسی می‌کنیم.

تحصیل پزشکی در ترکیه

به دلیل اعتبار بالای رشته پزشکی و آینده شغلی آن سالانه بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل در این رشته اقدام می‌کنند. کشور ترکیه یکی از کشورهای مهم و موردنظر دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در رشته پزشکی است. در چند دهه اخیر کشور ترکیه با هدف ارتقای سطح علمی و آموزشی در تمام سطوح تحصیلی اقدامات مهمی انجام داده است.

ارتقای کمی و کیفی سیستم آموزش عالی یکی از مهم‌ترین اقدامات و طرح‌های این کشور بود که در چند دهه اخیر تلاش‌های گسترده‌ای برای آن انجام داده است. این امر موجب افزایش اعتبار مدارک دانشگاهی ترکیه و به‌ویژه رشته پزشکی این کشور شده است.

دانشگاه‌های پزشکی ترکیه اعتبار خوبی در سطح جهان دارند و حضور اساتید معتبر، امکانات علمی، آموزشی و تجهیزات پزشکی همگی گویای اعتبار و دلیلی برای محبوبیت دانشگاه‌های پزشکی این کشور هستند. از طرف دیگر مناسب‌بودن شرایط و هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه و ارائه بورسیه تحصیلی ترکیه از دیگر دلایلی است که این کشور را به مقصدی ایده‌آل برای دانشجویان خارجی تبدیل کرده است.

دولت و نهادهای مختلف خصوصی به‌ویژه بخش پزشکی و درمان به دانشجویان واجد شرایط، بورسیه پزشکی ترکیه ارائه می‌دهند تا گام مهمی در جهت ترویج و گسترش دانش پزشکی در سطح جهان داشته باشند.

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه؛ شرایط تحصیل

قبل از پرداختن به هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه ابتدا شرایط تحصیل در این رشته را بررسی می‌کنیم. اولین مورد درباره شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه طول دوره تحصیل است که دانشجویان تحصیلات پزشکی عمومی را در مدت 6 سال طی می‌کنند. در دو سال اول تحصیل دروس تئوری و اصول علوم پایه پزشکی ارائه می‌شود. در دو سال بعدی یعنی سال‌های سوم و چهارم علاوه بر آموزش دروس تئوری، دانشجویان دروس عملی رشته پزشکی را فرامی‌گیرند.

در سال پنجم پزشکی در دانشگاه‌های ترکیه، تنها دروس عملی این رشته آموزش داده و دانشجویان در سال ششم کارآموزی در بیمارستان‌های دانشگاه را آغاز می‌کنند. دانشگاه‌های پزشکی ترکیه در دو گروه دولتی و خصوصی دانشجویان را پذیرش می‌کنند که هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه‌های بخش دولتی کمتر از دانشگاه‌های خصوصی است. از دیگر شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه به‌ویژه در دانشگاه‌های دولتی شرکت و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه است.

متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه باید در آزمون‌های YOS یا SAT شرکت کرده و حدنصاب لازم را کسب کنند. برخی دانشگاه‌ها تنها نتیجه یکی از آزمون‌ها را می‌پذیرند و برای برخی دیگر نتیجه هر کدام از دو آزمون مورد پذیرش است. به همین دلیل لازم است قبل از اقدام برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه و تحصیل پزشکی شرایط مربوط به آزمون‌های مورد پذیرش دانشگاه را بررسی کنید.

همچنین بررسی هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه از دیگر موارد مهمی است که باید مدنظر قرار گیرد. متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی باید مدرک زبان معتبر بر اساس درخواست دانشگاه ارائه دهند. هر دانشگاه ممکن است مدرک زبانی خاصی را مدنظر داشته باشد؛ ولی برخی دیگر در این زمینه سخت‌گیری ندارند.  این مدارک زبانی عبارت‌اند از: تافل، آیلتس و PTE. همچنین برای تحصیل به زبان ترکی داشتن مدرک زبان تومر الزامی است.

بهترین دانشگاه های تحصیل پزشکی در ترکیه

بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه

سیستم آموزش عالی ترکیه یکی از اعضای معاهده بولونیا است و از استانداردهای آموزشی اروپا پیروی می‌کند. براین‌اساس مدارک تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه در تمامی کشورهای عضو معاهده بولونیا معتبر است. دانشگاه‌های ترکیه در دو گروه دولتی و خصوصی دسته‌بندی می‌شوند و هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه برای دانشگاه‌های دولتی بسیار کمتر از دانشگاه‌های خصوصی است.

از طرف دیگر ارائه بورسیه پزشکی ترکیه در دانشگاه‌های مختلف دولتی و خصوصی از طرف دانشگاه، دولت یا نهادهای پزشکی و مناسب‌بودن شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه از دیگر مزایای ادامه تحصیل در این کشور هستند. برخورداری از بهترین امکانات تحصیلی و علمی یکی از ویژگی‌های بارز بهترین دانشگاه‌های ترکیه است. در ادامه فهرست بهترین دانشگاه‌های پزشکی ترکیه آمده است:

 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه یدی تپه
 • دانشگاه مدیپول استانبول
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه آیدین استانبول
 • دانشگاه باهچه شهیر
 • دانشگاه باشکنت
 • دانشگاه دوکوز ایلول
 • دانشگاه 19 مایس
 • دانشگاه قاضی
 • دانشگاه آجی بادام
 • دانشگاه کاتب چلبی
 • دانشگاه بیرونی استانبول
 • دانشگاه اوکان

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

در مقایسه با بسیاری از دانشگاه‌های معتبر اروپایی و آمریکایی هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه کاملاً مناسب است. از طرف دیگر شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه نیز به صورتی است که دانشجویان با داشتن معدل مناسب و رزومه تحصیلی خوب می‌توانند به‌راحتی وارد دانشگاه‌های دولتی و خصوصی شوند.

همچنین ورود به دانشگاه‌های خصوصی ترکیه راحت‌تر است و به دلیل رقابت بالا برای دانشگاه‌های دولتی، برخی دانشجویان با تقبل شهریه دانشگاه‌های خصوصی به‌راحتی وارد دانشگاه می‌شوند. نکته قابل‌ذکر اینکه دانشگاه‌های خصوصی ترکیه نیز از اعتبار بین‌المللی بالایی برخوردار بوده و دارای امکانات آموزشی و علمی در بهترین سطح هستند.

این دانشگاه‌ها با داشتن تجهیزات پیشرفته و حضور اساتید معتبر بین‌المللی خدمات علمی و آموزشی بالایی به دانشجویان ارائه می‌دهند. هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه به دانشگاه موردنظر و زبان تحصیل بستگی دارد. مشخص است که هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در بیشتر دانشگاه‌ها بیشتر از هزینه تحصیل به زبان ترکی است. در ادامه میانگین هزینه تحصیل پزشکی در برخی دانشگاه‌های ترکیه آمده است:

دانشگاه زبان تحصیل میانگین شهریه
دانشگاه آنکارا انگلیسی

ترکی

180.000 لیر

120.000 لیر

دانشگاه استانبول _____ 80.000 لیر
دانشگاه آتاتورک _____ 58.000 لیر
دانشگاه کوچ _____ 26.500 دلار
دانشگاه باهچه شهیر _____ 25.000 دلار
دانشگاه مدیپول استانبول انگلیسی و ترکی 27.000 دلار
دانشگاه یدی تپه انگلیسی 27.500 دلار
دانشگاه حاجت تپه ____ 18.500 لیر
دانشگاه مرمره ____ 32.500 لیر
دانشگاه اژه ____ 50.600 لیر
دانشگاه قاضی انگلیسی

ترکی

102.000 لیر

102.000 لیر

دانشگاه باشکنت ____ 140.000 لیر
دانشگاه آجی بادام انگلیسی 27.000 دلار
دانشگاه بیرونی انگلیسی

ترکی

20.000 دلار

17.000 دلار

بورسیه پزشکی ترکیه

  بورسیه پزشکی ترکیه

ارائه بورسیه پزشکی ترکیه از مهم‌ترین امکانات و مزایای تحصیلی در این کشور است و دانشجویان واجد شرایط با اثبات شایستگی علمی و تحصیلی خود می‌توانند از آن برخوردار شوند. با دریافت بورسیه تحصیلی به میزان زیادی در هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه صرفه‌جویی می‌شود.

برخی بورسیه‌های تحصیلی فول فاند بوده؛ یعنی تمام هزینه تحصیل را پوشش می‌دهند. برخی دیگر از بورسیه‌ها پارت فاند بوده و بخشی از هزینه تحصیل را تقبل می‌کنند. انواع بورسیه‌های دانشگاهی، بورسیه دولتی و بورسیه‌های سازمان‌های خصوصی در ترکیه وجود دارد که بر اساس دانشگاه و شرایط دانشجو می‌تواند متفاوت باشد.

متقاضیان بورسیه تحصیلی با ارائه رزومه علمی و تحصیلی خود می‌توانند داوطلب دریافت بورسیه شده و بخشی از هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه را تحت پوشش بورسیه درآورند. معمولاً در فهرست شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه به‌ویژه برای دانشگاه‌های خصوصی مطرح نیست؛ ولی هر چقدر سن متقاضیان کمتر باشد شانس پذیرش بالاتر می‌رود. البته درباره اعطای بورسیه معمولاً شرط سن مطرح است و متقاضیان باید علاوه بر شرایط علمی و تحصیلی در بازه سنی موردنظر دانشگاه یا نهاد ارائه‌دهنده بورسیه باشند.

برخی دانشگاه‌ها برای ارائه بورسیه، از متقاضیان آزمون بورسیه می‌گیرند. ارائه مدرک زبان آیلتس بالای 7 یا تافل بالای 85، عملکرد تحصیلی عالی، مقالات چاپ شده در ژورنال‌های معتبر و فعالیت‌های تحقیقاتی برخی از شایستگی‌های دریافت بورسیه و کاهش هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه هستند. مهم‌ترین بورسیه‌های تحصیلی مخصوص رشته‌ پزشکی عبارت‌اند از:

 • بورسیه دولتی ترکیه بورسلاری
 • بورسیه‌های دانشگاهی مختلف
 • بورسیه انجمن زندگی سالم صیادر
 • بورسیه اتاق پزشکی استانبول
 • بورسیه مرکز سلامت اطلس
 • بورسیه اتاق پزشکی بورسا
 • بورسیه انجمن پزشکان ملی‌گرا
 • بورسیه مؤسسه پروفسور دوغان شاهین
 • بورسیه مرکز سلامت و کمک‌های اجتماعی

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه و شرط معدل

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه؛ شرط معدل

علاوه بر توجه به هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه، باید موارد دیگر را نیز مدنظر داشت. یکی از این موارد مهم شرط معدل است. برای تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه‌های ترکیه و به‌ویژه دانشگاه‌های دولتی، شرط معدل اهمیت بالایی دارد. معمولاً حداقل معدل موردنظر برای تحصیل در این دانشگاه‌ها داشتن 80 درصد از کل نمره دیپلم است.

دانشگاه‌های خصوصی ترکیه در این زمینه سخت‌گیری کمتری اعمال می‌کنند. حداقل معدل موردنیاز برای تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های دولتی 18 و در دانشگاه‌های خصوصی 15 است.

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در ترکیه

برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی ترکیه، متقاضیان قبل از اقدام برای مهاجرت تحصیلی باید تمامی اطلاعات لازم را درباره شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه کسب کنند. میزان هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه، مدارک لازم، شرایط دانشگاه‌ها و… همگی در جایگاه خود اهمیت بالایی دارند.

برای این منظور باید از وب‌سایت دانشگاه موردنظر فرم اخذ پذیرش را دانلود کرده و بعد از تکمیل فرم، آن را همراه با اسکن مدارک شناسایی، تحصیلی و مدرک زبان (در صورت وجود) برای دانشگاه ارسال کرد. بعد از اخذ پذیرش به مدارک زیر برای ثبت‌نام نیاز دارید. این مدارک عبارت‌اند از:

 • آخرین مدرک تحصیلی همراه با ریزنمرات (با ترجمه رسمی)
 • نامه رسمی دانشگاه مبنی بر اخذ پذیرش تحصیلی
 • مدارک شناسایی و هویتی با ترجمه رسمی
 • پاسپورت با حداقل اعتبار لازم
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • گواهی تمکن مالی

جمع‌بندی

تحصیل در ترکیه یکی از گزینه‌های مناسب برای دانشجویانی است که قصد دارند با هزینه مناسب در یک دانشگاه معتبر تحصیل کنند. رشته پزشکی با داشتن آینده شغلی معتبر از رشته‌های محبوب تحصیلی است و سالانه دانشجویان زیادی برای آن اقدام می‌کنند. دانشگاه‌های ترکیه نیز با فراهم‌سازی بهترین امکانات آموزشی، علمی و تحصیلی بسیاری از دانشجویان خارجی را جذب می‌کنند. از طرفی مناسب‌بودن هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه و همچنین ارائه بورسیه پزشکی ترکیه از مزایای تحصیل در این کشور است.

برای ورود به دانشگاه‌های پزشکی ترکیه شرایطی لازم است که متقاضیان با داشتن آن‌ها می‌توانند برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه اقدام کنند. قبولی در آزمون ورودی، برخورداری از حداقل معدل لازم و داشتن مدرک تحصیلی دیپلم از جمله شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه هستند.

به دلیل حساسیت‌های مهاجرت تحصیلی، برای اقدام در این زمینه لازم است با مؤسسات مهاجرتی معتبر در تماس باشید تا اطلاعات کامل و مشاوره‌های ارزشمند در اختیار شما قرار دهند. دفتر مهاجرتی علم ویرا از جمله مؤسسات مهاجرتی معتبری است که با سابقه درخشان در این زمینه و داشتن تیم متخصص مهاجرتی، متقاضیان را از بهترین مسیرهای قانونی مهاجرت راهنمایی می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و ارتباط با کارشناسان علم ویرا فرم مشاوره رایگان را تکمیل کنید. مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *





مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه