شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه
توسط تیم علم ویرا
18 فروردین 3

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه 2024

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه، یکی از نکات مهمی است که باید در زمان برنامه‌ریزی برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه مورد توجه قرار بگیرد. در سال‌های اخیر، افزایش ظرفیت پذیرش دانشگاه‌های ترکیه، هزینه مناسب تحصیل، شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه، نزدیکی به ایران و سایر عوامل جذاب، موجب شده تا تعداد قابل توجهی از دانش‌آموزان و دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل به این کشور همسایه مهاجرت کنند.

باتوجه‌به تعداد زیاد دانشگاه‌هایی که رشته پزشکی را در ترکیه ارائه می‌کنند، بررسی شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه ضروری است. علاقه‌مندان به تحصیل پزشکی از سراسر جهان با درنظرگرفتن شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه، متقاضی پذیرش در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این کشور هستند. به این ترتیب، آشنایی با قوانین و شرایط این دانشگاه‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد.

یکی از مهم‌ترین مواردی که در انتخاب دانشگاه باید مدنظر قرار بگیرد، شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه است که نسبت به دیگر کشورهای اروپایی آسان‌تر است و سن به‌عنوان یکی از فاکتورهای اصلی برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه شناخته نمی‌شود. در ادامه این مقاله از سری مقالات موسسه مهاجرتی علم ویرا با ما همراه باشید تا شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه را بیشتر بررسی کنیم.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

کشور ترکیه به‌عنوان یک کشور پیشرو و توسعه‌یافته، گزینه مناسبی برای افرادی است که علاقه‌مند به تحصیل در رشته پزشکی هستند. این کشور با ارائه آموزش پزشکی نوین و خدمات درمانی پیشرفته، به یکی از مقاصد محبوب بین‌المللی برای تحصیل در این رشته تبدیل شده است. وجود دانشگاه‌های متعددی که دوره‌های پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند، بر جذابیت این کشور افزوده است.

آشنایی با جنبه‌های مختلف تحصیل در ترکیه، از جمله شرایط پذیرش، شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه، امکانات آموزشی، فرایند دریافت ویزا و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها به دانشجویان کمک می‌کند تا چشم‌انداز روشن‌تری از تجربه مهاجرت تحصیلی به ترکیه کسب کنند. ترکیه به‌عنوان پل ارتباطی میان اروپا و خاورمیانه شناخته می‌شود، کشوری گسترده با تاثیرگذاری فرهنگی و سیاسی قدرتمند است. دانشجویانی که ترکیه را برای تحصیل پزشکی انتخاب می‌کنند، فرصت بی‌نظیری برای تجربه زندگی و تحصیل در یک کشور پیشرفته با امکانات منحصربه‌فرد خواهند داشت.

به همین دلیل و باتوجه‌به شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه هرساله دانشجویان بسیاری این کشور را برای مهاجرت و ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. کشور ترکیه با داشتن دانشگاه‌های برجسته و محیط آموزشی پیشرفته و همچنین آسان بودن شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه برترین و محبوب‌ترین مقصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود.

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه؛ شرایط عمومی تحصیل

شرایط تحصیل در ترکیه متناسب با دانشگاه، رشته مورد علاقه و مقطع تحصیلی خواهد بود. یکی از مهم‌ترین الزامات برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه، شرکت در آزمون‌هایی مانند SAT، YOS، ACT، GMAT و موفقیت در کسب نمره مورد نظر دانشگاه است. دانشجویان با قبولی در این آزمون‌ها می‌توانند برای تحصیل در رشته مورد علاقه خود اقدام کنند. همچنین امکان تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه به زبان‌های ترکی استانبولی و انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی فراهم است.

به همین دلیل دانشجویان باید در هنگام ثبت‌نام، مدرک اثبات تسلط به زبان ترکی (TOMER) یا انگلیسی (IELTS یا TOEFL) را متناسب با زبان آموزشی برنامه انتخابی خود ارائه دهند. در غیر این صورت دانشجویان باید در دوره‌های آمادگی زبان شرکت کنند. برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه، نیازی به شرکت در آزمون‌های ورودی نیست و پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی و مدرک زبان است.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه؛ تحصیل پزشکی در ترکیه

رشته پزشکی یکی از حرفه‌های پردرآمد در ترکیه و سایر نقاط جهان محسوب می‌شود. میانگین درآمد ماهانه یک پزشک در ترکیه حدود 15,552 لیر ترکیه (معادل حدود 800 دلار آمریکا) است، در حالی که حداکثر درآمد ماهانه می‌تواند به 33,268 لیر ترکیه (حدود 1,700 دلار) برسد. به همین دلیل، بسیاری از دانشجویان با انتخاب تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه، تلاش می‌کنند تا آینده شغلی و وضعیت اقتصادی خود را تضمین کنند.

البته برای رسیدن به این هدف، دانشجویان بین‌المللی ابتدا باید در آزمون ورودی دانشگاه‌های پزشکی ترکیه پذیرفته شوند. این آزمون‌ها در تمامی شهرهای ترکیه برگزار می‌شود. در ادامه، به بررسی شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه و الزامات پذیرش در این رشته می‌پردازیم.

مهمترین شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

برای کسب پذیرش و امکان تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه‌های ترکیه، متقاضیان ابتدا باید شرایط اولیه و عمومی را که برای تمامی داوطلبان الزامی است، داشته باشند. یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل در ترکیه، شرکت در آزمون‌های ورودی معتبر از جمله آزمون ملی ترکیه YOS یا آزمون‌های بین‌المللی نظیر SAT یا ACT است. شرکت در آزمون و کسب نمره قابل قبول برای دانشگاه مورد نظر، یکی از گام‌های کلیدی در مسیر پذیرش و مهاجرت تحصیلی به ترکیه است.

علاوه‌براین، ارائه مدرک دیپلم دبیرستان با معدل تراز 18 یا بالاتر و ریز نمرات دوره متوسطه، از دیگر شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه است. دانشجویان همچنین باید مدرک اثبات تسلط به زبان انگلیسی یا ترکی استانبولی را از طریق آزمون‌های معتبر نظیر تافل یا گواهی زبان ترکی ارائه دهند. در صورت عدم داشتن این مدارک، شرکت در دوره‌های آمادگی زبان که توسط دانشگاه‌های ترکیه ارائه می‌شود، الزامی خواهد بود. تکمیل موفقیت آمیز این مراحل، در کنار شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه گام نخست در تحقق رویای تحصیل در رشته پرطرف‌دار و پردرآمد پزشکی در ترکیه خواهد بود.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه، باتوجه‌به مقطع تحصیلی دانشجو و همچنین دانشگاه انتخابی متفاوت خواهد بود. به‌طورکلی، دانشگاه‌های ترکیه محدودیت‌های سنی متفاوتی را برای پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف رشته پزشکی در نظر می‌گیرند؛ برای مثال، شرایط سنی تحصیل پزشکی در کشور ترکیه در مقطع کارشناسی که با مدرک دیپلم امکان پذیرش دارد، حداکثر معمولا 21 سال است. به همین دلیل داوطلبان باید قبل از رسیدن به 22 سالگی در این مقطع پذیرفته شده و تحصیل خود را آغاز کنند.

همچنین درخصوص شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه، برای ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی پزشکی مانند کارشناسی ارشد، محدودیت سنی بالاتری در نظر گرفته شده است. در این مقطع، حداکثر سن مجاز برای پذیرش معمولا 35 سال خواهد بود. بنابراین، افرادی که قصد تحصیل در این مقطع را دارند، تا سن 35 سالگی فرصت دارند تا برای اخذ پذیرش اقدام کنند. این تفاوت در شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه می‌تواند بر برنامه‌ریزی دانشجویان برای انتخاب مقطع تحصیلی مناسب تاثیرگذار باشد.

دانشگاه های برتر پزشکی در ترکیه

دانشگاه‌ های برتر پزشکی در ترکیه

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه، همان‌طور که اشاره کردیم، باتوجه‌به مقطع تحصیلی دانشجو و همچنین دانشگاه انتخابی متفاوت خواهد بود. داشتن حداکثر 21 سال سن برای پذیرش در مقطع کارشناسی را می‌توان از شرایط سنی تحصیل پزشکی در کشور ترکیه در دانشگاه استانبول، به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های ترکیه در نظر گرفت.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه بیلکنت، یکی از دانشگاه‌های خصوصی پیشرو در آموزش پزشکی در ترکیه، در مقطع کارشناسی ارشد حداکثر 35 سال است. دانشگاه کوچ نیز در مقطع کارشناسی ارشد، همین شرایط سنی تحصیل پزشکی در کشور ترکیه را دارد. به‌طورکلی شرایط سنی تحصیل پزشکی در کشور ترکیه در دانشگاه‌های مختلف تقریبا یکسان است. دانشجویان باید باتوجه‌به این شرایط و همچنین توجه به شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه به‌طورکلی بهترین گزینه را برای تحصیل پزشکی و مهاجرت تحصیلی به ترکیه انتخاب کنند.

جمع‌بندی

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه باتوجه‌به مقطع تحصیلی و دانشگاه انتخابی متفاوت است. بیشتر دانشگاه‌های معتبر ترکیه محدودیت سنی 21 سال را برای پذیرش در مقطع کارشناسی پزشکی در نظر می‌گیرند. از طرفی، برای شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه در مقاطع تحصیلات تکمیلی نظیر کارشناسی ارشد، محدودیت سنی بالاتری حدود 35 سال را اعمال می‌کنند.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ترکیه باید از همان ابتدا این شرایط سنی را مدنظر قرار دهند تا بتوانند برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشند. آگاهی از چنین شرایطی، داوطلبان را در انتخاب زمان و مقطع تحصیلی مناسب در دانشگاه‌های مورد نظر یاری می‌کند. درصورتی که قصد تحصیل پزشکی در ترکیه و مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارید، می‌توانید با تماس با کارشناسان علم ویرا، از مشاوره رایگان در این زمینه بهره‌مند شوید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه