هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین
توسط تیم علم ویرا
22 فروردین 3

هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین 2024 + شرایط و بورسیه

هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین به نسبت دیگر کشورهای پیشتاز در این زمینه به‌مراتب پایین‌تر است. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین این امکان را دارند تا در این کشور با هزینه کمتری به تحصیل دندانپزشکی بپردازند. کشور چین در سال‌های اخیر توانسته بسیاری از دانشجویان بین‌المللی را جذب دانشگاه‎های خود کند.

در واقع این اتفاق به دلیل سرمایه‌گذاری زیادی است که این کشور روی سیستم آموزش عالی انجام داده و موفق شده سطح دانشگاه‎های خود را به سطح دانشگاه‎های تراز اول دنیا در تمامی زمینه‌ها برساند. برای آشنایی با بورسیه دندانپزشکی چین و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه تحصیل و زندگی در این کشور تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

تحصیل دندانپزشکی در چین

تحصیل در دوره BDS یا دندانپزشکی به‌عنوان یکی از زیر مجموعه‌های رشته پزشکی بین ۵ تا ۶ سال زمان می‌برد که سال آخر نیز به کارآموزی دانشجویان در بیمارستان‌های چین اختصاص دارد. بعد از این که دانشجویان، دوره کارآموزی خود را به پایان رساندند باید در آزمون نهایی دندانپزشکی شرکت نمایند و در صورت قبولی در این آزمون به آن‌ها مدرک کارشناسی جراحی دندان اعطا می‌گردد.

تحصیل دندانپزشکی در چین به زبان انگلیسی نیز میسر است و بسیاری از دانشگاه‎های این کشور برنامه آموزش دندانپزشکی خود را به این زبان ارائه می‌کنند. البته باید گفت که هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین به زبان انگلیسی کمی گران‌تر از دوره آموزشی این رشته به زبان چینی است. در حال حاضر به دلیل مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا در رشته دندانپزشکی آموزش می‌بینند که هر ساله نیز بر تعداد متقاضیان افزوده می‌شود.

همچنین در سال‌های اخیر سیستم آموزشی کشور چین تلاش نموده تا استانداردهای آموزشی خود را در رشته دندانپزشکی به استانداردهای بین‌المللی نزدیک کند. به همین دلیل افرادی که برای مهاجرت تحصیلی به چین و تحصیل دندانپزشکی در این کشور اقدام می‌کنند، می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی در کشورهای مختلف مشغول به‌کار شوند.

دروسی که در دوره تحصیل دندانپزشکی در چین تدریس می‌شود شامل آناتومی عمومی، بیماری‌های دهان، بافت‌شناسی، لثه درمانی، داروشناسی، جامعه و دندانپزشکی پیشگیرانه، فیزیولوژی، علم مواد دندان، آسیب‌شناسی، جراحی فک و صورت، بیوشیمی، آسیب‌شناسی دهان، دندانپزشکی ترمیمی، جراحی عمومی، چگونگی تعویض و کارگذاشتن دندان‌مصنوعی، دندانپزشکی عمومی، میکروب‌شناسی دهان و دندان و مورفولوژی دندان است.

نگاهی بر هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین

نگاهی بر هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین

دولت چین بودجه زیادی را به سیستم آموزشی خود تزریق کرده و تفاهم‌نامه‌های مهمی با دانشگاه‏های آمریکا و انگلیس به امضا رسانده است. این اقدامات سبب شده تا هر ساله بر شمار دانشجویان بین‌المللی که جهت ادامه تحصیل به چین مهاجرت می‌کنند افزوده شود. علاوه بر این، هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین و هزینه زندگی در این کشور بسیار مناسب و اقتصادی است. همچنین بورسیه‌های تحصیلی متعددی به دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی به چین اعطا می‌شود که می‌تواند بخش اعظمی از شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی در این کشور را پوشش دهد.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین به طور متوسط عددی بین ۶ تا ۷ هزار دلار در سال است که باتوجه‌به دانشگاه و امکانات آن نیز این قم می‌تواند متفاوت باشد. علاوه بر هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین، دانشجویان باید به فکر هزینه‌های زندگی خود در این کشور نیز باشند. درصورتی‌که دانشجو خوابگاه را برای محل اقامت خود انتخاب نماید باید سالانه مبلغی در حدود ۴ هزار دلار بابت آن بپردازد. همچنین برای تغذیه و حمل‌ونقل نیز مبلغی در حدود ۲ هزار دلار در سال موردنیاز است.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیل دندانپزشکی در چین

دانشجویانی که دارای شرایط و هزینه تحصیل در چین هستند باید به‌صورت دقیق و مشخص جهت اخذ پذیرش تحصیل دندانپزشکی در این کشور مدارک زیر را ارائه کنند. مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیل دندانپزشکی در چین شامل موارد بیان شده در زیر است:

 • ترجمه شناسنامه به زبان انگلیسی
 • ترجمه ریزنمرات دیپلم و پیش‌دانشگاهی به زبان انگلیسی
 • ترجمه اصل دیپلم یا گواهی دیپلم به زبان انگلیسی
 • ترجمه اصل یا گواهی پیش‌دانشگاهی به زبان انگلیسی
 • پاسپورت معتبر
 • داشتن مدرک آیلتس امتیاز مثبت محسوب می‌شود.

هزینه زندگی دانشجویی در چین

هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین؛ هزینه زندگی دانشجویی

درصورتی‌که بخواهیم بر مبنای دلار و به نسبت دیگر کشورهای دنیا در خصوص هزینه‎ های زندگی در چین صحبت کنیم می‌توان گفت که افراد متقاضی مهاجرت تحصیلی به چین هزینه‌ای تقریباً 1000 دلاری را در هر ماه در کشور چین خواهند داشت.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که این هزینه در واقع شامل هزینه اسکان دانشجویی، هزینه مواد غذایی، حمل‌ونقل، بیمه و سلامت و البته دیگر مایحتاج زندگی در این کشور می‌شود. در صورتی که شما نیز علاقه‌مند به تحصیل دندانپزشکی در چین هستید در کنار شهریه دانشگاهی حتماً لازم است این هزینه را نیز مدنظر قرار دهید.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در چین

یکی از مزایای تحصیل دندانپزشکی در کشور چین نبود آزمون ورودی جهت اخذ پذیرش دانشجویان است. در واقع کنکور یا آزمون ورودی عاملی است که بسیاری از افراد را از تحصیل دندانپزشکی در ایران و برخی از کشورهای دیگر باز می‌دارد. متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در کشور چین بدون شرکت در آزمون ورودی می‌توانند اجازه تحصیل در دوره دندانپزشکی را به دست آورند.

همچنین هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین نسبت به دیگر کشورهای توسعه‌یافته کمتر است و شهریه دانشگاه‌ها نیز برای تحصیل در این رشته‌ها نسبت به بسیاری از کشورهای هم رده‌پایین‌تر است. شاید بتوان گفت که یکی از بزرگ‌ترین مزایای تحصیل در چین انطباق سیستم آموزش دندانپزشکی این کشور با دانشگاه‌‌های تراز اول دنیا است.

به‌نحوی‌که فارغ‌التحصیلان این رشته در این کشور به‌راحتی می‌توانند در کشورهای مختلف جهت تأسیس مطب یا کار در کلینیک‌های دندانپزشکی اقدام نمایند. علاوه بر مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین، دیگر مزیت مهم تحصیل دندانپزشکی در این کشور برگزاری دوره‌های دندانپزشکی به زبان انگلیسی است که موجب می‌شود دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی به چین ترغیب شوند.

برخورداری از آزمایشگاه‌ها و لابراتوارهای مدرن از دیگر مزایای تحصیل دندانپزشکی در این کشور است. در حقیقت دانشگاه‎های چین برای آموزش به دانشجویان دندانپزشکی از آخرین متد روز دنیا استفاده می‌کنند و از تجهیزات پیشرفته بهره می‌گیرند. همان‌طور که بیان شد هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین در مقایسه با دانشگاه‎های اروپا، آمریکا و استرالیا پایین‌تر است. همین عامل باعث شده تا بسیاری از علاقه‌مندان این رشته چین را به‌عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنند.

بورسیه تحصیل دندانپزشکی در چین

بورسیه تحصیل دندانپزشکی در چین

علاوه بر مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین دولت و وزارت علوم چین برای حمایت از پژوهشگران، اساتید و دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌ها و تسهیلات متنوعی را برای مقاطع مختلف تحصیلی از کارشناسی تا دکترا در نظر گرفته است. در واقع این بورسیه‌ها می‌توانند تمام یا بخشی از هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین را پوشش دهند. کمک‌هزینه‌ها و بورسیه‌های تحصیلی برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین عبارت‌اند از:

1. بورسیه دیوار چین

این کمک ‌هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین از طرف یونسکو به پژوهشگران و دانشجویان کشورهای درحال‌توسعه اعطا می‌شود و در واقع تمام هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین را تأمین می‌کند. دانشجویان در صورتی می‌توانند از این بورسیه بهره‎مند شوند که یک پژوهشگر عمومی یا ارشد باشند. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین می‌توانند در کشورهای خود به دفاتر یونسکو مراجعه نمایند تا از شرایط دریافت این کمک‌هزینه تحصیلی آگاه شوند.

2. هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین؛ بورسیه دانشگاه های چین

دانشجویان با دریافت بورسیه دانشگاه‏های چین می‌توانند تمام هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین را پوشش دهند. شرط دریافت بورسیه دانشگاه‏های چین این است که دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی به چین در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی برخی مناطق و استان‌های خاص چین ثبت نام کنند. این بورسیه مختص دانشجویان کارشناسی‌ارشد و دکتری است و برای درخواست آن لازم است که از طریق دانشگاه مربوطه اقدام شود.

3. بورسیه دو جانبه

دولت و وزارت علوم چین برای تسهیل در تبادل دانشجو بین کشورهای مختلف و فراهم‌آوردن شرایط راحت برای ادامه تحصیل آن‌ها اقدام به امضای تفاهم‎نامه‌های گوناگون با کشورهای مختلف نموده‎اند. بورسیه دو جانبه مختص کلیه مقاطع تحصیلی، پژوهشگران عمومی و ارشد و اساتید است. در واقع میزان پوشش هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین بستگی به مفاد تفاهم نامه دو جانبه دارد و دانشجویان جهت دریافت آن باید از طریق نهاد اعزام کننده خود اقدام کنند.

4. بورسیه اتحادیه اروپا

طبق تفاهم‎نامه‎ای که بین چین و اتحادیه اروپا منعقد شده در صورتی که دانشجویانی از کشورهای اتحادیه اروپا جهت ادامه تحصیل به چین مهاجرت نمایند می‌توانند از تسهیلات و کمک‌هزینه‌های‎ تحصیلی متنوع این کشور بهره‌مند شوند. در حقیقت این برنامه برای توسعه مناسبات علمی و پژوهشی و درک متقابل بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا و چین راه‎اندازی شده است.

بورسیه اتحادیه اروپا برای پژوهشگران عمومی و ارشد و دانشجویان مقطع کارشناسی تا دکترا در نظر گرفته شده و می‌تواند تمام یا بخشی از هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین را تأمین نماید. دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی به چین جهت دریافت این کمک‌هزینه باید به دفاتر فرهنگی چین در اروپا مراجعه کنند.

مهاجرت تحصیلی به چین

مهاجرت تحصیلی به چین؛ اخذ ویزای تحصیلی چین

بعد از بررسی هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین متقاضیان باید درخواست خود را به دانشگاه موردنظر ارسال کنند. پس از این که متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در چین موفق به اخذ پذیرش دانشگاه موردنظر‎ خود شدند باید جهت دریافت ویزای تحصیلی چین اقدام کنند.

کشور چین به این دانشجویان ویزای تحصیلی X را اعطا می‌کند که این ویزا به دو نوع X1 و X2 تقسیم‎بندی می‌شود. لازم به ذکر است که ویزای X1 برای دوره‌های بلندمدت بیش از ۱۸۰ روز و ویزای X2 برای دوره‌های کوتاه‌مدت کمتر از ۱۸۰ روز است.

افرادی که موفق به اخذ ویزای X1 می‌شوند ۳۰ روز بعد از ورود به خاک کشور چین مهلت دارند تا اقدامات لازم برای دریافت مجوز اقامت خود را انجام دهند. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین همچنین باید برای ثبت نام و پرداخت هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین برنامه‎ریزی کنند. مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کشور چین عبارت‌اند از:

 • فرم تکمیل شده ویزای تحصیلی
 • اصل پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماه
 • عکس در سایز پاسپورتی
 • نامه پذیرش دانشگاه دندانپزشکی
 • فرم تکمیل شده JW201 یا JW202

جمع‌بندی

مطالعه مقاله هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین به دانش‌آموختگان ایرانی  و شهروندان غیر اتحادیه اروپا  کمک می‌کند تا با سطح آگاهی بالا و با تنظیم یک برنامه مشخص شده و کامل در خصوص شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی برای مهاجرت تحصیلی به چین اقدام کنند.

به طور اختصار رشته دندانپزشکی با هدف پرورش استعدادهای سطح بالا و جامع که دارای دانش خوب و کیفیت انسانی، دانش حرفه‎ای جامد و گسترده، توانایی‌های نوآوری و حل مشکلات عملی است طراحی شده است و امکان تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین نیز فراهم شده است.

همچنین همان‌طور که بیان شد با اخذ بورسیه دندانپزشکی چین به طور قابل‌توجهی می‌توان هزینه‌های تحصیل در این کشور را کاهش داد. شما نیز درصورتی‌که علاقه‌مند به تحصیل دندانپزشکی در چین هستید می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر دراین‌خصوص و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه