تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین
توسط تیم علم ویرا
10 بهمن 2

تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین + شرایط پذیرش 2024

تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین توجه دانشجویان بسیاری را به خود جلب کرده است. هزینه و شرایط مناسب موجود برای تحصیل این رشته در چین را می‌توان از علل افزایش جمعیت دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌های این کشور دانست. امکان تحصیل به زبان انگلیسی و بهره‌مندی از بورسیه تحصیلی دندانپزشکی چین هم از دیگر مزایای تحصیل دندان‌پزشکی برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین محسوب می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با شرایط تحصیل دندانپزشکی چین تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه باشید.

تحصیل در چین

در چین بسته به نوع روند تحصیلی که انتخاب می‌کنید، چه نوع دانشگاهی باشید و در کدام دوره تحصیلی و چه رشته‌ای را انتخاب کنید، می‌تواند بسیار متفاوت باشد. همچنین کسانی که تنها به‌عنوان دانشجوی مبادله‌ای به چین می‌آیند اصولاً آزادی بیشتری جهت انتخاب دوره‌ها نسبت به کسانی دارند که تمام مطالعات خود را در چین می‌گذرانند. علت این امر این است که شما به‌عنوان یک دانشجوی بورسی در یک دوره آموزشی خاص ثبت نام نمی‌کنید و می‌توانید موضوعاتی را که طبق علاقه خودتان و به رشته نزدیک‌تر به برنامه خودتان تعلق دارند، دریافت نمایید.

با تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین نه‌تنها با سیستم و فرهنگ متفاوتی آشنا می‌شوید؛ بلکه می‌توانید در زمینه دیگری که به آن علاقه‌مند هستید نیز تخصص کسب نمایید. علاوه بر این‌، کسانی که تمام‌وقت در چین تحصیل می‌کنند از سوی دیگر در برنامه خاصی ثبت نام می‌کنند و باید دوره‌های لازم را انجام دهند.

با وجود این که فرهنگ و سفر به همان اندازه دستاوردهای تحصیلی برای تبادل دانشجویان مهم است، تمرکز در این کشور برای دانشجویان موقت نیز اندکی متفاوت از دانشجویان تمام‌وقت است. با مهاجرت تحصیلی به چین شما زمان کمتری برای دانستن قوانین کشور و آشنایی با تمام موارد لازم برای زندگی خواهید داشت و تاحدامکان باید به‌سرعت یادگیری را انجام دهید. حتی نباید از دانشگاه غفلت کنید؛ زیرا این تجربیات به‌اندازه نمرات خوب مهم هستند.

مهاجرت تحصیلی به چین

آزمون ورودی و دوره‌های پیش دندانپزشکی در چین

خوشبختانه باید گفت که تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین تا کنون بدون نیاز به آزمون ورودی امکان‌پذیر بوده است و امیدواریم این روند در سال‌های آتی نیز ادامه پیدا کند؛ اما این به این معنا نیست که متقاضی مهاجرت تحصیلی به چین با هر شرایط می‌تواند وارد دانشگاه‌های این کشور شود. آنچه برای تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین بسیار اهمیت دارد ابتدا سن متقاضی است که باید زیر 25 سال باشد. همچنین نمرات دروس اصلی (زیست، شیمی، ریاضی، فیزیک و زبان انگلیسی) نیز برای پذیرش و یا رد شدن درخواست متقاضی تعیین کننده هستند.

لازم به ذکر است که دوره‌های پیش دندانپزشکی در چین در برخی دانشگاه‌ها به‌صورت کاملاً اختیاری برگزار می‌شود و در بسیاری دیگر تنها دوره‌های اصلی موجود است. در این دوره‌ها که معمولاً در ماه‌های اسفند و فروردین آغاز می‌شوند دانشجو 1 ترم پیش از موعد مقرر شروع دوره اصلی، وارد چین می‌شود و در طی 5 ماه مشغول به تحصیل دروس پایه رشته خود مانند زیست، شیمی، زبان انگلیسی و زبان چینی می‌شود.

بعد از پاس‌کردن دروس به‌صورت اتوماتیک در دوره اصلی دانشگاه پذیرفته می‌شود. این دوره‌ها برای متقاضیان ایرانی مزایای متعددی دارد و در سال‌های اخیر مشاهده شده است که دانشگاه‌ها اولویت ویژه‌ای جهت جذب این گروه از متقاضیان قائل شده‌اند.

مدارک لازم برای تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین

تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین بدون آزمون ورودی و نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی است. همچنین برای متقاضیان ایرانی داشتن مدرک پیش‌دانشگاهی در یکی از رشته‌های تجربی یا ریاضی الزامی است. مدارک زبان معتبر مانند آیلتس و تافل همواره به‌عنوان یک مزیت برجسته در پذیرش متقاضی محسوب می‌شود. اسنادی که نیاز است در خصوص جمع‌آوری آنان برای تحصیل دندانپزشکی در چین دقت لازم را داشته باشید در ادامه بیان شده است.

 • پر کردن فرم درخواست ویزا
 • پرداخت هزینه ویزای تحصیلی
 • ارائه مدارک تحصیلی مقاطع قبلی
 • ریزنمرات
 • گذرنامه و کپی آن
 • عکس پاسپورتی
 • ترجمه تمامی مدارک
 • نامه ضمانت مالی
 • ارائه بیانیه شخصی

مزایای تحصیل دندانپزشکی در چین

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین

یکی از مزایای تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین این است که بدون کمک مالی بسیار زیاد و یا سرانه هزینه‌های هنگفت می‌توانید به تحصیل در این کشور بپردازید. علاوه بر این دانشگاه‌های دولتی همه مورد تأیید MCI هستند به این معنی که هزینه شهریه در مقایسه با کالج‌های خصوصی دیگر کشورها بسیار کمتر است. در ادامه به برخی دیگر از مزایای تحصیل دندانپزشکی در چین جهت اطلاع متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین پرداخته شده است.

 • هزینه زندگی بسیار کم و تقریباً شبیه به هند حدود 7000 روپیه در هر ماه است.
 • ورود به دانشگاه‌های چین بدون نیاز به آزمون ورودی جهت دریافت پذیرش است و پذیرش تنها بر اساس انجام تست PCB و کسب امتیاز 75٪ به بالا است.
 • دانشگاه‌های سراسر چین زیرساخت در سطح جهانی دارند.
 • خوابگاه‌های مناسبی برای دانشجویان تحصیل کننده MBBS در چین وجود دارد (در دانشگاه‌های مورد تأیید MCI)
 • مدرک صادر شده توسط دانشگاه‌های چین مورد تأیید بسیاری از سازمان نظام‌پزشکی در سراسر جهان است و شما اجازه کار در هر نقطه از چین و بسیاری از کشورهای دیگر دارید.
 • وجود دانشجویان بین‌المللی موجب تجربه فرهنگی و اقتصادی می‌شود.
 • چین دارای آب‌وهوا بسیار مناسب و خوبی است.
 • جمعیت زیاد چین فرصت بزرگی برای دانشجویان پزشکی جهت رسیدن به شغل پزشکی بعد از تحصیل و اخذ اقامت چین پس از اتمام تحصیلات را فراهم می‌کند. همچنین چین دارای بیمارستان‌هایی با 8000 تخت و بسیار بزرگ است.

بهترین دانشگاه ‌های دندانپزشکی در چین

علاوه بر امکان تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین بدون نیاز به آزمون ورودی، مطرح بودن دانشگاه‌های این کشور نیز موجب شده هر ساله افراد بسیاری برای مهاجرت تحصیلی به چین اقدام کنند. در ادامه به معرفی برخی از برترین دانشگاه‌های این کشور پرداخته شده است.

دانشگاه دندانپزشکی سیچوان

1. دانشگاه دندانپزشکی سیچوان

در سال 1928 دانشگاه سیچوان چین به عنوان یک مرکز آموزش علوم دندانپزشکی فعالیت خود را آغاز کرد و طی سال‌های مختلف چندین تغییر عنوان را تجربه نمود. در سال 1951 دانشگاه سیچوان به عنوان بیمارستان دندانپزشکی غرب چین فعالیت می‌کرد و بعد از گذشت 2 سال از آن به عنوان یک دانشکده دندانپزشکی و پروتز بهره می‌بردند. بیمارستان دندانپزشکی سیچوان به عنوان یکی از بیمارستان‌های عالی برای تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین شناخته می‌شود و دارای 54٬540 متر مربع ساختمان بالینی است. در این بیمارستان  خدمات ویژه‌ای به بیماران ارائه می‌گردد و امکان کار 350 واحد دندانپزشکی در آن وجود دارد.

همچنین قابل‌ذکر است که دانشگاه دندانپزشکی سیچوان برنامه‌های ۵ ساله مربوط به مدرک کارشناسی، دوره‌های کارشناسی‌ارشد از 7 سال و برنامه‌های دکترا ۸ ساله را به دانشجویان ارائه می‌کند. در این دانشگاه یک بخش تحقیقات پزشکی و دندانپزشکی نیز برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین وجود دارد که در سال 1936 تأسیس شده است و بسیاری از پروژه‌های مهم در آنجا انجام می‌شوند.

2. تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین؛ دانشگاه دندانپزشکی شاندونگ

دانشگاه دندانپزشکی شاندونگ یکی از عالی‌ترین دانشگاه‌های جهان است که در سال 1901 تأسیس شد و در همان اولین سال تأسیس خود چیزی حدود 300 دانشجو را ثبت‌نام نمود. بعد از 14 سال این دانشگاه 770 فارغ‌التحصیل را آموزش داد و نزدیک به 59 دانشجو را جهت تحصیل در ژاپن، اروپا و آمریکا، انتخاب نمود.

این دانشگاه مجهز برای تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین زیر نظر وزارت آموزش‌وپرورش جمهوری خلق چین است و دومین دانشگاه ملی از دانشگاه‎های امپریال چین شناخته می‌شود. سابقه طولانی دانشگاه دندانپزشکی شاندونگ سبب شده است در سال‌های مختلف پیشرفت‌های چشمگیری داشته باشد و در همه زمینه‌ها به یک سطح بی‌سابقه برسد. لازم به ذکر است که  بعد از ادغام دانشگاه شاندونگ فنی و دانشگاه علوم پزشکی شاندونگ دانشکده دندانپزشکی و پروتز رسمی به همراه بیمارستان آن تشکیل شده‌اند.

در کل این مؤسسه آموزشی دارای 96 هیئت علمی‌است و چند بخش آموزش از جمله بیماری‌های دهان، ارتودنسی دهان و دندان، ایمپلنت دهان، جراحی دهان، فک و صورت، آسیب‌شناسی دهان، پروتز دهان و دندان، میکروب‌شناسی دهان و دندان و… در آن وجود دارد. همچنین باید گفت که در تمام این بخش‌ها پرسنل به طور دقیق نظارت دارند و خدمات بی‌نظیری را به دانشجویان ارائه می‌کنند.

دانشگاه دندانپزشکی ژنگژو

3. دانشگاه دندانپزشکی ژنگژو

این دانشگاه مدرن و عالی برای تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین نیز تقریباً در سال 1928 با کمک برخی افراد و مسئولین ساخته شد. کالج ژنگژو مساحتی حدود 5700 متر مربع دارد و دارای 4 پردیس اصلی در شهر ژنگژو، پردیس شرقی، پردیس جنوبی در جاده شمالی ژنگژو و پردیس شمالی در جاده شماره 97 است. تقریباً حدود 2000 دانشجوی خارجی یا بین‌المللی در این دانشگاه به تحصیل مشغول هستند. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین که خواهان تحصیل در این دانشگاه هستند با بهترین امکانات تحصیلات خود را ادامه می‌دهند.

دانشگاه ژنگژو بی‌نظیر در لیست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران قرار دارد و علاوه بر رشته دندانپزشکی، رشته‌های دیگری نیز در آن تدریس می‌شود. همچنین بهتر است بدانید که تحصیل در دانشگاه ژنگژو و در رشته دندانپزشکی آن نسبت به دیگر کشورها ارزان‌تر است و مقداری از منابع مالی آن جهت حمایت از دانشجویان خارجی در نظر گرفته شده است.

4. دانشگاه دندانپزشکی دالیان

دانشگاه دندانپزشکی دالیان نیز یکی دیگر از دانشگاه‌های معتبر برای تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین است که در سال 1947 تاسیس شد و در سال 1949 با ادغام مؤسسه فناوری دالیان و دانشکده پزشکی کانتی به وجود آمد. این دانشگاه نمونه از 1 گروه 50 نفره برخوردار است که در بین آن‌ها دانشمندان قدیمی‌دندانپزشکی، پرسنل برجسته و استادان برتر پزشکی نیز وجود دارند. این کالج برتر دارای 3 آزمایشگاه چند رسانه‌ای، آموزش درجه 1 و دسترسی راحت دانشجویان به سیستم آموزش دندان و قالب شبیه‌سازی است. دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی به چین که قصد تحصیل در دالیان را دارند با معتبرترین مدرک فارغ‌التحصیل می‌شوند.

بورسیه تحصیلی دندانپزشکی در چین

بورسیه تحصیلی دندانپزشکی در چین

کشور چین هر ساله مبلغ زیادی را بابت بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی می‌پردازد و برای مقاطع مختلف شرایط مختلفی را در نظر گرفته است. دانشجویانی که در رشته دندانپزشکی مشغول به تحصیل هستند می‌توانند به‌راحتی برای خود بورسیه تحصیلی  دریافت کنند و به تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین مشغول شوند. لازم به ذکر است تنها دانشجویانی که به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی ثبت‌نام کرده باشند می‌توانند از این بورسیه برخوردار شوند.

دانشجویان در مقاطع مختلف نیز باید از سطح عالی در دروس خود برخوردار باشند و حداقل نمره متوسط 70 را در عملکرد تحصیلی و 80 را در نظم و ارزیابی رفتاری داشته باشند. در کل می‌توان گفت که شرایط دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان در رشته دندانپزشکی سخت و محدود کننده نیست. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین اگر از این بورسیه برخوردار شوند، دیگر نیازی به پرداخت شهریه، پرداخت هزینه بیمه، هزینه کتاب، هزینه خوابگاه دانشجویی و… ندارند و هر ماه به عنوان کمک هزینه مبلغ مشخصی را دریافت می‌کنند.

خوابگاه ‌های دانشجویی در چین

اصولاً زندگی‌کردن در محوطه دانشگاه‌های دندانپزشکی کشور چین بسیار راحت و امن است. اغلب دانشجویان بین‌المللی و خارجی جهت اقامت در این کشور خوابگاه‌های دانشجویی که توسط دانشگاه به آن‌ها ارائه می‌شوند را انتخاب می‌کنند؛ زیرا اقامت در این خوابگاه‌ها به هزینه بالایی نیاز ندارند و امکانات کاملی برای دانشجویان در آن‌ها وجود دارد. برای دانشجویان خارجی و بین‌المللی متقاضی تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین اتاق‌های مختلفی در نظر گرفته شده است و آن‌ها می‌توانند هر کدام را که دوست دارند برای خود انتخاب نمایند.

در بیشتر خوابگاه‌های دانشجویی چین امکانات لازم از جمله تختخواب، دسترسی راحت به اینترنت، کمد لباس، سیستم گرمایشی، سیستم سرمایشی، تلویزیون، تهویه‌مطبوع، مبلمان، حمام، توالت، یخچال، تلفن و… برای راحتی بیشتر دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی به چین در نظر گرفته شده است و آن‌ها می‌توانند بدون هیچ محدودیتی از این خدمات و امکانات لذت ببرند.

بورسیه تحصیلی برای تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین

تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین؛ شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در چین

شما جهت دریافت بورسیه‌های دندانپزشکی در کشور چین باید روی سوابق تحصیلی خود متمرکز شوید. درصورتی‌که سوابق درخشانی داشته باشید می‌توانید با رعایت اصول اولیه بورس تحصیلی را درخواست دهید. بسیاری از دانشگاه‌های بین‌المللی همراه با نهادهای دانشگاهی همانند دانشگاه شفیلد، دانشگاه بیرمنگام و دانشگاه اوتاگو و سایر بنیادها بودجه کافی را به‌عنوان جوایز برای دانشجویان دندانپزشکی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا در نظر گرفته‌اند. در ادامه اسامی برخی از بورس‌های تحصیلی برای تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین را ذکر نمودیم.

 • بورسیه تحصیلی مؤسسه کنفوسیوس
 • بورس تحصیلی دانشگاه شاندونگ
 • بورس تحصیلی دانشگاه SDU
 • بورس تحصیلی دولت چین

هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین

یکی از عوامل انتخاب کشور چین جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی سیستم آموزشی ارزان و یا به عبارتی کم‌بودن شهریه سالانه تحصیل گزارش شده است. در مقایسه با دیگر دانشگاه‌های دندانپزشکی در جهان، مدارس و دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی در چین با شهریه کم در میان مدارس پزشکی قرار دارند. این موضوع فراگیران خارجی که قصد مهاجرت تحصیلی به چین را دارند را وادار می‌کند تا برای ادامه تحصیل و تجربه تحصیل ارزان به چین سفر کنند.

به‌طورقطع با شرکت در برنامه‌های تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین هیچگاه پشیمان نخواهید شد؛ زیرا شهریه تحصیل دندانپزشکی در چین سالانه ۶۵۰۰ دلار است و این مبلغ در مقایسه با شهریه سالانه تحصیل در دیگر کشورها بسیار کم است. توجه داشته باشید که کم‌بودن هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین از کیفیت سطح آموزشی دوره‌های دندانپزشکی نمی‌کاهد. هم چنین مدرکی که شما در پایان دوره دریافت می‌کنید مورد قبول و مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است. در واقع اعتبار مدرک تحصیل دندانپزشکی در چین بسیار بالا است.

کار و اقامت بعد از تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین

کار و اقامت پس از تحصیل دندانپزشکی در چین

اصولاً دانشجویانی که تصمیم می‌گیرند در برنامه‌های تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین کنار دیگر دانشجویان داخلی حضور به عمل‌آورند، قبل از مهاجرت تحصیلی به چین درباره کار پس از تحصیل در چین و دریافت کارت اقامت چین از طریق تحصیل در رشته دندانپزشکی تحقیق می‌کنند و مطالبی را دراین‌خصوص گرد هم می‌آورند؛ زیرا دریافت کارت اقامت چین و کار در چین یکی از اهداف مهم اکثر محصلان خارجی است.

قطعاً از این موضوع اساسی باخبر هستید که یافتن کار پس از اتمام دوره‌های دندانپزشکی تنها در صورتی امکان‌پذیر است که تا حد زیادی زبان چینی را بدانید و بتوانید با کارفرما و همکاران چینی‌زبان خود ارتباط دوستانه در یک محیط امن برقرار کنید. به طور معمول اگر چند سال از زمان منعقدکردن قرارداد کاری شما با کارفرمای چینی گذشته باشد جهت اخذ کارت اقامت دائم چین و سپس برای اخذ پاسپورت این کشور در نظر گرفته می‌شوید.

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالب بیان شده می‌توان گفت که تعداد دانشجویان و متقاضیان بین‌المللی که برای ادامه تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین اقدام کرده‌اند بی‌شمار است و هر ساله دانشجویان زیادی برای مهاجرت تحصیلی به چین اقدام می‌کنند؛ زیرا تحصیل دندانپزشکی در این کشور مزایای زیادی دارد.

شما نیز درصورتی‌که علاقه‌مند به ادامه تحصیل در این رشته پرطرف‌دار هستید بهتر است قبل از هر چیزی به مطالب ذکر شده در این مقاله دقت کنید تا با هر آنچه که لازم است بدانید، آشنا شوید و سپس اقدامات ضروری و لازم را انجام دهید. همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بورسیه تحصیلی دندانپزشکی چین و دریافت مشاوره رایگان دراین‌خصوص با کارشناسان ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه