بهترین دانشگاه های ترکیه
توسط مدیر سایت
20 مهر 2

بهترین دانشگاه های ترکیه | رنکینگ 2023

قبل از معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه بهتر است کیفیت سیستم آموزش عالی این کشور را مرور کنیم. سیستم آموزش عالی ترکیه با سرمایه‌گذاری‌های کلان دولت توانسته است خود را به‌عنوان یکی از سیستم‌های آموزشی معتبر در جهان اثبات کند. دانشگاه‌های ترکیه با اجرای استانداردهای آموزشی بین‌المللی در دانشگاه‌های ترکیه و همکاری‌های علمی با مراکز و دانشگاه‌های معتبر جهان، مدارک دانشگاه‌های ترکیه در سطح بین‌الملل اعتبار بالایی دارند. دانشگاه های برتر ترکیه در رشته‌های علوم پزشکی و رشته‌های دیگر سطح علمی و آموزشی بالایی دارند.

به همین دلیل بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل پزشکی و سایر رشته‌های دانشگاهی عازم ترکیه می‌شوند. یکی دیگر از ویژگی‌های دانشگاه‌های ترکیه، بهره‌گیری از تکنولوژی‌های مدرن آموزشی در دانشگاه‌ها است. این ویژگی نیز موجب افزایش رنکینگ دانشگاه های ترکیه در سطح جهان شده است. در این مقاله از مجموعه مقالات علم ویرا بهترین دانشگاه‌ های ترکیه را بر اساس رنکینگ 2023 معرفی می‌کنیم.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

در چند سال اخیر تمایل دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور افزایش‌یافته است. بسیاری از دانشجویان بنا به دلایل متعدد ترجیح می‌دهند با هزینه‌ای مناسب، در دانشگاه‌هایی غیر از دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی ادامه تحصیل دهند. ترکیه یکی از گزینه‌های بسیار مناسبی است که با فراهم‌سازی تمام امکانات و تجهیزات آموزشی استاندارد، هرساله پذیرای دانشجویان بین‌المللی زیادی است.

دانشجویان بین‌المللی با انتخاب بهترین دانشگاه های ترکیه تلاش می‌کنند آینده شغلی و علمی خود را تضمین کنند. در مقایسه با بسیاری از دانشگاه‌های کشورهای پیشرفته، هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر ترکیه بسیار مناسب و مقرون‌به‌صرفه است. این در حالی است که امکانات آموزشی، سطح کیفی آموزش و دانش اساتید دانشگاه‌ها، همگی متناسب با استانداردهای جهانی هستند. به همین دلیل مهاجرت تحصیلی به ترکیه گزینه‌ علمی تحصیلی بسیار مناسبی است.

عوامل موثر در افزایش رنکینگ

عوامل مؤثر در افزایش رنکینگ دانشگاه های جهان

یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان رتبه‌بندی QS است. رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان بر اساس فاکتورها و ویژگی‌های مختلفی انجام می‌شود. پارامترهای  QS برای رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان که برای بهترین دانشگاه های ترکیه نیز اجرا می‌شود عبارت‌اند از:

 • اعتبار علمی دانشگاه
 • میانگین ارجاع مقالات اعضای هیئت‌علمی
 • نسبت هیئت‌علمی به دانشجو
 • نسبت اعضای بین‌المللی هیئت‌علمی و نسبت دانشجویان بین‌المللی

بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های برتر ترکیه با استفاده از علم نوین جهان و همگام با پیشرفت‌های تکنولوژی علمی آموزشی، آن‌ها را در برنامه‌های تحصیلی خود برای رشته‌ها و مقاطع مختلف اجرا کرده‌اند. میزان موفقیت‌های علمی‌پژوهشی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های ترکیه، همگی گواهی بر اعتبار بالای مدارک تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه هستند.

تمام این عوامل در افزایش رنکینگ بهترین دانشگاه های ترکیه دخیل هستند. در کشور ترکیه دانشگاه‌های خصوصی و دولتی معتبر به آموزش دانشجویان در رشته‌های مختلف تحصیلی مشغول هستند. رشته‌های علوم پایه، علوم‌انسانی، فنی مهندسی و رشته‌های پزشکی برخی از دروس و رشته‌های معتبر و موردعلاقه دانشجویان داخلی و خارجی است. در ادامه دانشگاه های برتر ترکیه را معرفی می‌کنیم.

بهترین دانشگاه های ترکیه؛ دانشگاه کوچ

1.  دانشگاه کوچ (Koc University)

یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه دانشگاه کوچ است. این دانشگاه در سال 1993 در استانبول تأسیس شد. فضای آموزش، علمی و امکانات رفاهی و اقامتی دانشگاه کاملاً مناسب پذیرش دانشجویان داخلی و بین‌المللی است. رشته‌های پزشکی، علوم‌انسانی، علوم اجتماعی، فیزیک، مدیریت بازرگانی و اقتصاد، علوم فنی مهندسی، هنر و زیرشاخه‌های علوم پزشکی در دانشگاه کوچ تدریس می‌شوند. دانشگاه کوچ در رنکینگ دانشگاه های ترکیه در سطح ملی در رتبه اول و در سطح جهان رتبه 477 را دارد.

2. دانشگاه فنی خاورمیانه (Middle East TechnicalUniversity)

در سال 1956 دانشگاه فنی خاور میانه تأسیس شد. این دانشگاه از بهترین دانشگاه های ترکیه است که در پروژه‌های تحقیقاتی، در بین دانشگاه‌های ترکیه حرف اول را می‌زند. رشته‌های فنی مهندسی دانشگاه فنی خاورمیانه شهرت زیادی دارند. تمام دوره‌های تحصیلی این دانشگاه به زبان انگلیسی برگزار می‌شود که مزیت خوبی برای دانشجویان خارجی است.

دانشگاه فنی خاورمیانه از بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای بورسیه است. در رتبه‌بندی دانشگاه های برتر ترکیه این دانشگاه در سطح ملی رتبه دوم و در سطح جهان رتبه 510-501 را به خود اختصاص داده است.

3. دانشگاه سابانچی (Sabanci University)

یکی دیگر از بهترین دانشگاه های ترکیه دانشگاه سابانچی است که در سال 1994 تأسیس شد. این دانشگاه خصوصی دانشجویان زیادی را در رشته‌های هنر، علوم‌انسانی، علوم کامپیوتر، اقتصاد و تجارت و علوم فیزیک پذیرش می‌کند. دانشگاه سابانچی یکی از دانشگاه های برتر ترکیه در اعطای بورسیه به دانشجویان است و بورسیه‌های مختلف با هزینه 10 تا 100 درصد به دانشجویان واجد شرایط اعطا می‌کند. در رتبه‌‌بندی دانشگاه‌ های برتر ترکیه، دانشگاه سابانچی در سطح ملی رتبه سوم و در سطح جهانی رتبه 540-531 را دارد. دانشگاه سابانچی یکی از دانشگاه‌های ترکیه مورد تأیید آمریکا است.

4. دانشگاه بیلکنت (Bilkent University)

یکی دیگر از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه که در گروه بهترین دانشگاه های ترکیه قرار دارد، دانشگاه بیلکنت است. دانشگاه بیلکنت واقع در شهر آنکارا به‌عنوان قطب فعالیت‌های متعدد اجتماعی، فرهنگی و دانشگاهی نام‌گرفته است. رشته‌های فنی مهندسی، علوم‌انسانی، هنر، فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتر برخی از رشته‌های تحصیلی در دانشگاه بیلکنت است. در رتبه‌بندی دانشگاه‌های ترکیه، این دانشگاه در سطح ملی رتبه چهارم و در سطح جهانی در رتبه 570-561 قرار دارد.

دانشگاه فنی استانبول

5. دانشگاه فنی استانبول (Istanbul Technacal University)

یکی از قدیمی‌ترین و بهترین دانشگاه های ترکیه، دانشگاه فنی استانبول است که در سال 1773 در آنکارا تأسیس شد. دانشگاه فنی استانبول یکی از دانشگاه‌های شاخص در زمینه معماری و علوم مهندسی است.

رشته‌های علوم فنی مهندسی، هنر، علوم‌انسانی، علوم کامپیوتر و فناوری، اقتصاد و تجارت و علوم فیزیک برخی از رشته‌های تحصیلی در دانشگاه فنی خاورمیانه است. این دانشگاه در رنکینگ دانشگاه های ترکیه در سطح ملی رتبه هشتم و در سطح جهانی رتبه 1000-801 را دارد.

6. دانشگاه های برتر ترکیه؛ دانشگاه بغازیچی (Bogazici University)

اولین دانشگاه آمریکایی در خارج از ایالات متحده آمریکا دانشگاه بغازیچی است. دانشگاه بغازیچی ترکیه یکی دیگر از بهترین دانشگاه های ترکیه است و در برنامه تبادل دانشجویی اراسموس عضویت دارد. این دانشگاه دارای پردیس‌های دانشجویی متعددی است که اغلب ساختمان‌های دانشگاه، در پردیس جنوبی قرار دارند.

دانشگاه بغازیچی دارای 6 کالج و 6 مؤسسه تحصیلات تکمیلی است. رشته‌های علوم پزشکی، علوم‌انسانی، هنر، علوم اجتماعی و علوم زیستی برخی از رشته‌های تحصیلی در این دانشگاه هستند. زبان تدریس در دانشگاه بغازیچی انگلیسی است. این دانشگاه در سطح ملی رتبه 6 و در سطح جهانی رتبه 750-701 را دارد.

7. دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University)

به‌جرات می‌توان دانشگاه حاجت تپه را یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل پزشکی نامید. دانشگاه حاجت تپه یک دانشگاه دولتی واقع در شهر ترکیه است که دانشکده‌های پزشکی و دندانپزشکی آن در رده بهترین‌ها هستند.

برخی دیگر از رشته‌های تحصیلی در دانشگاه حاجت تپه عبارت‌اند از: زیست‌شناسی، هنر، فنی مهندسی، اقتصاد و تجارت. در رنکینگ دانشگاه های ترکیه دانشگاه حاجت تپه در سطح ملی رتبه هفتم و در سطح جهانی رتبه 1000-801 را دارد.

8. دانشگاه استانبول (Istanbul University)

یکی دیگر از بهترین دانشگاه های ترکیه و البته قدیمی‌ترین آن‌ها دانشگاه استانبول است. این دانشگاه در سال 1453 در دوره عثمانی تأسیس شد. دانشگاه استانبول نیز همانند برخی دانشگاه های برتر ترکیه در برنامه تبادل دانشجو اراسموس، فارابی و مولانا عضویت دارد. این دانشگاه دولتی ترکیه در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و ژنتیک بسیار فعال است.

برخی دیگر از رشته‌‌های تحصیلی دانشگاه استانبول شامل علوم اجتماعی، مهندسی مکانیک، فناوری اطلاعات، مدیریت اطلاعات، علوم سیاسی، زبان‌شناسی و  مهندسی کامپیوتر است. در رتبه‌بندی دانشگاه های برتر ترکیه، دانشگاه استانبول در سطح ملی رتبه هشتم و در سطح جهانی رتبه 1000-801 را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه آنکارا

9. دانشگاه آنکارا (Ankara University)

یکی دیگر از بهترین دانشگاه های ترکیه که در رنکینگ بین‌المللی  2023 جایگاه 750 را دارد، دانشگاه دولتی آنکارا است. در دانشگاه آنکارا نیز رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در سطحی عالی تدریس می‌شوند.

علاوه‌برآن، سایر رشته‌های تحصیلی در دانشگاه آنکارا با کیفیت آموزشی بالا پذیرای دانشجویان داخلی و خارجی است. برخی دیگر از رشته‌های تحصیلی دانشگاه آنکارا شامل علوم مهندسی، علوم ورزشی، دامپزشکی، حقوق، الهیات، هنرهای زیبا، علوم کاربردی و… است.

10. بهترین دانشگاه های ترکیه؛ دانشگاه آتیلیم (Atelem University)

یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه دانشگاه آتیلیم است. این دانشگاه که در گروه بهترین دانشگاه های ترکیه قرار دارد  و در سال 1996 در شهر آنکارا تأسیس شد. در رتبه‌بندی علوم فیزیک، دانشگاه آتیلیم مقام دوم را در بین دانشگاه ‌های برتر ترکیه کسب کرده است. همانند سایر دانشگاه‌های معتبر ترکیه، در دانشگاه آتیلیم نیز کیفیت آموزش مطابق با استانداردهای اروپایی است. در دانشگاه آتیلیم رشته‌های مدیریت، فنی مهندسی، فناوری و علوم کامپیوتر، هنر، علوم‌انسانی و علوم فیزیک تدریس می‌شود. برخی دیگر از بهترین دانشگاه های ترکیه عبارت‌اند از:

 • دانشگاه باهچه شهیر
 • دانشگاه دوکوز ایلول
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه قاضی

بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی

رشته پزشکی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی است که هرساله بسیاری از دانشجویان داخلی و بین‌المللی برای تحصیل در بهترین دانشگاه‌های ترکیه آن را انتخاب می‌کنند. دانشگاه‌های پزشکی ترکیه ازنظر سطح کیفی آموزش و استفاده از فناوری‌های نوین پزشکی برای آموزش دانشجویان خود در سطح بالایی هستند. بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی عبارت‌اند از:

 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه باهچه شهیر
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه بغازیچی
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه یدی تپه
 • دانشگاه دوکوز ایلول
 • دانشگاه اژه

بهترین دانشگاه های ترکیه برای دندانپزشکی

همانند رشته پزشکی، رشته دندانپزشکی هم یکی از رشته‌های محبوب و موردعلاقه دانشجویان است. در دانشگاه‌های پزشکی ترکیه، رشته دندانپزشکی نیز در سطحی عالی و توسط پزشکان و اساتید حرفه‌ای آموزش داده می‌شود. بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل دندانپزشکی عبارت‌اند از:

 • دانشگاه قاضی
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه کاتب چلبی
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه دوکوز ایلول

نکته قابل‌توجه اینکه در دانشگاه‌های پزشکی، هر دو رشته پزشکی و دندانپزشکی تدریس می‌شود و دانشگاه های برتر ترکیه برای پزشکی، در رشته دندانپزشکی نیز سرآمد هستند.

دانشگاه های ترکیه برای بورسیه

بهترین دانشگاه های ترکیه برای بورسیه

یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه امکان اخذ بورسیه‌های تحصیلی است. بورسیه‌های تحصیلی متعددی در بهترین دانشگاه‌های ترکیه به دانشجویان واجد شرایط اعطا می‌شود. بورسیه‌ها شامل تخفیف در شهریه، معاف از شهریه، بورسیه هزینه زندگی دانشجویی و… را شامل می‌شود. بورسیه‌ها بر اساس نوع بورسیه و میزان امتیاز دانشجو، می‌تواند از 10 درصد تا 100 درصد متغیر باشد. بهترین دانشگاه های ترکیه که به دانشجویان خود بورسیه می‌دهند عبارت‌اند از:

 • دانشگاه فنی خاورمیانه
 • دانشگاه سابانچی
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه قاضی
 • دانشگاه بغازیچی
 • دانشگاه آنکارا

دانشگاه آمریکایی در ترکیه

دانشگاه گیرنه با کیفیت آموزشی بسیار بالا و امکانات رفاهی عالی هرساله پذیرای دانشجویان بسیاری از ترکیه و سراسر جهان است. دانشگاه گیرنه یک دانشگاه غیرانتفاعی در ترکیه است که در رشته‌های مهندسی، بازرگانی و اقتصاد، معماری، علوم و فناوری و بسیاری دیگر از رشته‌های تحصیلی دانشجویان را تعلیم می‌دهد. زبان تحصیل در این دانشگاه انگلیسی است و در بین بهترین دانشگاه‌های ترکیه، در سطح ملی رتبه پنجم را دارد.

این دانشگاه نیز همانند دانشگاه سابانچی که یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه است، موردتأیید آمریکا است. نکته قابل‌ذکر اینکه بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه به دلیل پیروی از نظام آموزشی استاندارد جهانی و به‌کارگیری شیوه‌های جدید آموزش و تکنولوژی مدرن دارای مدرک معتبر بین‌المللی هستند. به همین دلیل فارغ‌التحصیلان دانشگاه های برتر ترکیه می‌توانند در آمریکا یا کشورهای اروپایی با مدرک دانشگاه‌های ترکیه مشغول به کار شوند.

جمع‌بندی

نظام آموزش عالی ترکیه در تلاش برای قرارگیری در بین بهترین نظام‌های آموزش عالی جهان، سرمایه‌گذاری‌های بسیاری برای تجهیز کمی و کیفی دانشگاه‌های خود انجام داده است. بهترین دانشگاه های ترکیه در رقابت برای کسب رتبه‌های برتر ملی و جهانی تلاش می‌کنند کیفیت آموزشی خود را تا بهترین سطح بالا ببرند. دانشگاه‌ های برتر ترکیه در رشته‌های مختلف فنی مهندسی، اقتصاد و تجارت، فناوری و علوم کامپیوتر و رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی اعتبار بالایی دارند.

رنکینگ دانشگاه های ترکیه در رده بین‌المللی از سطح خوبی برخوردار هستند. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در رشته‌های مختلف، ترکیه را انتخاب می‌کنند. مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با سابقه درخشان در زمینه پرونده‌های مهاجرتی، تلاش می‌کند تا متقاضیان تحصیل در ترکیه را از بهترین مسیرهای قانونی راهنمایی کند.

تیم علم ویرا متشکل از وکلا، حقوق‌دانان و مشاوران برتر، بهترین مشاوره و راهنمایی‌ها را در اختیار متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با تکمیل فرم درخواست مشاوره رایگان، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه