دانشگاه های خصوصی روسیه
توسط تیم علم ویرا
3 اردیبهشت 3

بهترین دانشگاه های خصوصی روسیه 2024

ورود به دانشگاه های خصوصی روسیه می‌تواند یکی از مقصدهای جذاب برای تحصیل در روسیه برای دانشجویان بین‌المللی باشد. اگرچه این مؤسسات آموزشی ممکن است اولین انتخاب برای تحصیل در خارج از کشور نباشند؛ اما کشور پهناور روسیه فرصت‌های بی‌نظیری را برای تجربه محیط فرهنگی غنی و کسب مهارت‌های حرفه‌ای ارائه می‌دهد. با بیش از 180 ملیت ساکن در سراسر روسیه و استفاده از حدود 100 زبان مختلف، دانشجویان در معرض تنوع فرهنگی قرار خواهند گرفت.

علاوه بر این، هزینه تحصیل در روسیه نسبتاً مقرون‌به‌صرفه است و دانشگاه های خصوصی روسیه آزمون‌های ورودی ساده‌ای نیز دارند که به همین دلیل در لیست انتخابی دانشجویان قرار می‌گیرند. بیش از 15 دانشگاه روسیه در رده‌بندی جهانی QS در رتبه‌های برتر قرار گرفتند که نشان‌دهنده کیفیت آموزشی آن‌ها است. این مؤسسات برجسته علاوه بر امکانات آموزشی عالی، دروس متنوعی را نیز ارائه می‌کنند.

همچنین دانشجویان می‌توانند به زبان انگلیسی یا روسی در دانشگاه های خصوصی روسیه تحصیل کنند که همین امر نیز یکی از دلایل انتخاب برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. در ادامه این مقاله از علم ویرا با بررسی بیشتر تحصیل در روسیه در دانشگاه‌های خصوصی این کشور، با ما همراه باشید.

تحصیل در دانشگاه های خصوصی روسیه

دانشگاه های خصوصی روسیه، برگرفته از سیستم آموزش عالی اروپایی، ساختاری مشابه با مؤسسات آموزشی در دیگر کشورها دارند و به چهار مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی‌ارشد، دکتری و پسادکتری تقسیم می‌شوند. بااین‌حال، برخی تفاوت‌ها در این سیستم تحصیل در روسیه وجود دارد. اگرچه دانشگاه های خصوصی روسیه با دانشگاه‌های دولتی این کشور تفاوت‌هایی دارند؛ اما بسیاری از آن‌ها از رتبه‌بندی جهانی مناسبی برخوردارند.

این موضوع، همراه با شهریه‌های متفاوت دانشگاه‌های خصوصی نسبت به دانشگاه‌های دولتی، باعث شده است که تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی تمایل به تحصیل در روسیه در این دانشگاه‌ها داشته باشند. محیط آموزشی متنوع و فرصت‌های حرفه‌ای و کاری پس از تحصیل از دیگر جاذبه‌های تحصیل در دانشگاه های خصوصی روسیه محسوب می‌شوند.

مزیت تحصیل در دانشگاه های خصوصی روسیه

مزیت تحصیل در دانشگاه های خصوصی روسیه

تحصیل در دانشگاه های خصوصی روسیه می‌تواند فرصت‌های ارزشمندی را برای دانشجویان فراهم کند. یکی از مزیت‌های برجسته تحصیل در روسیه در این دانشگاه‌ها، امکان یادگیری زبان روسی است که یکی از ده‌زبان پرکاربرد در سطح جهانی محسوب می‌شود. علاوه بر این، هزینه تحصیل در روسیه نسبت به اکثر مناطق اروپایی مقرون‌به‌صرفه‌تر است و هزینه‌های زندگی نیز در این کشور بسیار پایین‌تر از بسیاری از نقاط اروپا است. دانشگاه های خصوصی روسیه این امکان را به دانشجویان می‌دهند تا در تمامی مقاطع تحصیلی از جمله کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری به زبان انگلیسی یا روسی تحصیل کنند.

همچنین، این مؤسسات آموزش عالی خوابگاه‌های دانشجویی با هزینه مناسب را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. یکی دیگر از مزایای تحصیل در روسیه در دانشگاه‌های خصوصی این است که نیازی به ارائه مدرک آزمون‌های زبان انگلیسی مانند تافل یا آیلتس نیست و متقاضیان می‌توانند با گذراندن دوره زبان روسی پادفک، از این دانشگاه‌ها پذیرش بگیرند. آموزش در اغلب این دانشگاه‌ها منطبق با پیمان بولونیا انجام می‌شود و دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی روسیه نیز بهره‌مند شوند.

بهترین دانشگاه های خصوصی روسیه

روسیه به‌عنوان یکی از برترین کشورها در زمینه داشتن دانشگاه‌های خصوصی شناخته می‌شود. این مؤسسات آموزش عالی، آموزش رسمی باکیفیت را با شهریه و شرایط مناسب ارائه می‌کنند. نکته جالب‌توجه در مورد تحصیل در کشور روسیه این است که نه‌تنها دانشگاه‌ها، بلکه مردم عادی نیز از دانشجویان بین‌المللی استقبال می‌کنند. در حال حاضر، حدود 3،873،300 دانشجو در روسیه مشغول به تحصیل هستند که 409،300 نفر از آن‌ها در دانشگاه های خصوصی روسیه تحصیل می‌کنند.

دانشگاه‌های خصوصی بخش مهمی از سیستم آموزشی هر کشور محسوب می‌شوند و این موضوع در روسیه نیز صادق است؛ چرا که دانشگاه‌های خصوصی بسیاری در این کشور وجود دارد که رشته‌های متنوعی را برای انتخاب دانشجویان ارائه می‌دهند. افزایش تعداد دانشگاه های خصوصی در روسیه، گزینه‌های بیشتری را برای دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در این کشور فراهم می‌کند و این امر باعث می‌شود که تحصیل در روسیه ارزشمند باشد. تحصیل در مؤسسات خصوصی و برترین دانشگاه های کشور روسیه، فرصت عالی برای رسیدن به اهداف تحصیلی و کسب مدرک دانشگاهی است.

دانشگاه خصوصی سینرژی روسیه

1. دانشگاه خصوصی سینرژی روسیه

دانشگاه خصوصی سینرژی روسیه که در سال 1988 تأسیس شده است، یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه های خصوصی روسیه به شمار می‌رود. این دانشگاه برنامه‌های درسی خود را با تمرکز بر گرایش‌ها و دیدگاه‌های نوین و معاصر ارائه می‌کند. کیفیت آموزشی برنامه‌های دانشگاه سینرژی برابر با استانداردهای دانشگاه‌های برتر کانادا و ایالات متحده آمریکا است، با این تفاوت که هزینه تحصیل در این دانشگاه روسی کمتر است.

در حال حاضر، دانشگاه سینرژی دارای 130 شعبه در سرتاسر جهان است و از جمعیت 95,000 دانشجوی بین‌المللی برخوردار است. این موفقیت‌ها منجر به کسب رتبه سوم دانشگاه سینرژی در میان دانشگاه های خصوصی روسیه و رتبه صدم در میان تمامی دانشگاه‌های این کشور شده است.

2. دانشگاه های خصوصی روسیه؛ دانشگاه خصوصی اروپایی در سن‌پترزبورگ روسیه (EUSP)

دانشگاه خصوصی اروپایی در سن‌پترزبورگ (EUSP) یک مؤسسه آموزش عالی غیردولتی روسی است که در زمینه علوم اجتماعی و علوم‌انسانی شهرت جهانی کسب کرده است. این دانشگاه در سال 1994 میلادی تأسیس شده و امروزه دانشجویان می‌توانند در مقاطع کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی به زبان‌های روسی و انگلیسی در آن تحصیل کنند.

علاوه بر برنامه‌های درسی اصلی، دانشگاه اروپایی سن‌پترزبورگ دوره‌های آموزش حرفه‌ای اضافی، دوره‌های تکمیلی و کارآموزی علمی را نیز ارائه می‌دهد. این دانشگاه خصوصی در رتبه‌بندی‌های وزارت آموزش و علوم روسیه در میان 830 دانشگاه روسیه، در چندین شاخص کلیدی از جمله فعالیت‌های تحقیقاتی، جزء دانشگاه‌های پیشرو بوده است. موفقیت‌های علمی دانشگاه اروپایی سن پترزبورگ منجر به قرار گرفتن آن در میان ده دانشگاه برتر کشور روسیه در رتبه‌بندی بهره‌وری علمی RA شده است. این امر نشان‌دهنده جایگاه ویژه این دانشگاه خصوصی در عرصه آموزش عالی روسیه و حتی جهان است.

مهاجرت تحصیلی به روسیه

3. دانشگاه خصوصی پزشکی ریویز روسیه

دانشگاه خصوصی پزشکی ریویز روسیه که در لیست بهترین دانشگاه های خصوصی روسیه قرار دارد در سال 1372 تأسیس شده است و یکی از مراکز برجسته آموزش علوم پزشکی در این کشور محسوب می‌شود. این دانشگاه با داشتن بیش از 4,500 دانشجو، آموزش رشته‌های مختلف علوم پزشکی از جمله پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پزشکی اجتماعی را در دانشکده‌های مربوطه ارائه می‌کند. علاوه بر دانشجویان دوره‌های کارشناسی، دانشگاه پزشکی ریویز سالانه پذیرای حدود 8,000 دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی است.

این دانشگاه از کادر آموزشی بسیار ماهر و متخصصی برخوردار است، به‌گونه‌ای که بیش از 75 درصد از اساتید آن دارای مدارک و عناوین علمی هستند و حدود 25 درصد از آن‌ها نیز دکترای تخصصی در رشته‌های مختلف علوم پزشکی را دارند. باتوجه‌به امکانات آموزشی و پژوهشی گسترده، کادر متخصص و تنوع رشته‌های تحصیلی در دانشگاه خصوصی پزشکی ریویز، این موسسه آموزش عالی به‌عنوان یکی از قطب‌های علوم پزشکی در روسیه و حتی منطقه در بین دانشگاه های خصوصی روسیه شناخته می‌شود.

4. تحصیل در روسیه و دانشگاه خصوصی مؤسسه فناوری‌های عالی Voronezh

دانشگاه خصوصی مؤسسه فناوری‌های عالی Voronezh (VIVT) در روسیه، ریشه در مؤسسه بین‌المللی فناوری‌های عالی (IUHT) دارد که در 25 آگوست 1992 تأسیس شد. امروزه این دانشگاه به‌عنوان یکی از مؤسسات آموزش عالی غیردولتی پیشرو در شهر ورونژ و کل کشور روسیه شناخته می‌شود. برتری دانشگاه VIVT به دلایل متعددی از جمله کسب امتیازات بالا در مسابقات ملی، فدرال و منطقه‌ای، برگزاری برنامه‌ها و نمایشگاه‌های معتبر است.

این دانشگاه خصوصی توسط مجموعه‌ای از مؤسسات آموزشی، پزشکی و صنعتی برجسته در ورونژ و روسیه از جمله مؤسسه پلی‌تکنیک ورونژ، دانشگاه پزشکی دولتی ورونژ، مرکز تشخیص منطقه‌ای ورونژ، کارخانه مکانیکی ورونژ، مرکز تحقیقات مشکلات کیفیت در آموزش متخصصان مسکو و بنیاد صدور گواهینامه روسیه تأسیس شده است.

از زمان تأسیس تاکنون، دانشگاه VIVT آموزش حرفه‌ای باکیفیت بالا را به دانشجویان ارائه می‌دهد و نیازهای بازار مدرن، رشد فکری، فردی و اجتماعی دانش‌آموزان را برآورده می‌کند. این ویژگی‌ها، دانشگاه مؤسسه فناوری‌های عالی Voronezh را به یکی از گزینه‌های جذاب برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی روسیه تبدیل کرده است.

شرایط تحصیل در دانشگاه های خصوصی روسیه

5. دانشگاه خصوصی تعاون، اقتصاد و حقوق بلگورود روسیه

دانشگاه خصوصی تعاون، اقتصاد و حقوق بلگورود در سال 1978 در روسیه تأسیس شده است. این مؤسسه آموزش عالی دارای ساختار گسترده‌ای است که شامل 3 شعبه، یک نمایندگی، 8 دانشکده، 19 بخش و گروه آموزشی می‌شود. علاوه بر این، دانشگاه تعاون، اقتصاد و حقوق بلگورود دارای بیش از 50 واحد آموزشی، علمی، اداری و بازرگانی است که فعالیت‌های متنوعی را در زمینه‌های مختلف آموزشی و پژوهشی انجام می‌دهند.

این گستردگی امکانات و بخش‌های تخصصی، به این دانشگاه خصوصی اجازه می‌دهد تا آموزش‌های متنوع و باکیفیت بالایی را در رشته‌های مرتبط با تعاون، اقتصاد و حقوق ارائه کند. وجود دانشکده‌ها و گروه‌های آموزشی متعدد در دانشگاه تعاون، اقتصاد و حقوق بلگورود، امکان انتخاب و تخصص در زمینه‌های مختلف را برای دانشجویان فراهم می‌کند. همچنین واحدهای علمی و پژوهشی این دانشگاه، زمینه را برای فعالیت‌های تحقیقاتی و ارتقای دانش در حوزه‌های مرتبط برای تحصیل در کشور روسیه فراهم می‌کند.

شرایط پذیرش در دانشگاه های خصوصی روسیه

پذیرش در دانشگاه های خصوصی روسیه معمولاً یک فرایند مشترک دارد و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. نخستین گام، انتخاب رشته و برنامه آموزشی موردعلاقه است. پس از آن، متقاضیان باید با دانشکده منتخب تماس گرفته و اطلاعات دقیقی در خصوص هزینه‌ها و تاریخ‌های پذیرش دریافت کنند. در ادامه، فراهم‌کردن مدارک لازم از جمله مدرک تحصیلی، رزومه، نمرات آزمون‌های زبان و سایر مستندات موردنیاز و ارسال آن‌ها به‌صورت آنلاین یا از طریق پست الزامی است.

یکی از مراحل کلیدی، شرکت در آزمون ورودی و کسب نمره مورد قبول دانشکده انتخابی است. پس از موفقیت در این مرحله، متقاضیان باید رضایت‌نامه خود را برای ثبت‌نام در دانشگاه ارسال کنند. در صورت‌ پذیرش نهایی، دانشگاه دعوت‌نامه‌ای را برای اخذ ویزای تحصیلی صادر خواهد کرد. سپس دانشجویان می‌توانند به روسیه سفر کرده و روند تحصیل در دانشگاه خصوصی منتخب را آغاز کنند. رعایت تمامی این مراحل و ارائه مدارک کامل، شانس پذیرش در دانشگاه‌های خصوصی معتبر برای تحصیل در روسیه را افزایش می‌دهد.

تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی روسیه

تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی کشور روسیه

تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی روسیه یکی از مزیت‌های جذاب برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. برخی از این مؤسسات آموزش عالی امکان تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی را در تعدادی از برنامه‌های تحصیلی خود فراهم کرده‌اند. امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی روسیه، فرصت منحصربه‌فردی را برای دانشجویان بین‌المللی که آشنایی کافی با زبان روسی ندارند، فراهم می‌کند. این امر باعث می‌شود تا آن‌ها بتوانند بدون نیاز به یادگیری زبان روسی، در برنامه‌های تحصیلی موردعلاقه خود در روسیه شرکت کنند.

تعداد بسیاری از دانشگاه های خصوصی روسیه، برنامه‌های آموزشی به زبان انگلیسی را در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری ارائه می‌دهند. این برنامه‌ها معمولاً در رشته‌های پرطرف‌دار و پرمتقاضی مانند مدیریت، اقتصاد، مهندسی، علوم کامپیوتر و حتی پزشکی ارائه می‌شوند. علاوه بر آموزش به زبان انگلیسی، برخی از این دانشگاه‌ها، دوره‌های آموزش زبان روسی را نیز برای دانشجویان علاقه‌مند ارائه می‌دهند تا آن‌ها بتوانند در حین تحصیل در کشور روسیه، به‌تدریج با زبان و فرهنگ روسی آشنا شوند.

هزینه تحصیل در روسیه در دانشگاه‌ های خصوصی

هزینه های تحصیل در روسیه باتوجه‌به مؤسسه آموزشی، مقطع تحصیلی و نوع برنامه آموزشی متفاوت است. به‌طورکلی، شهریه‌ها در دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه جدید روسیه (RosNOU)، تعاون، اقتصاد و حقوق بلگورود و مؤسسه فناوری‌های عالی Voronezh به روبل و برای هر ترم یا سال محاسبه می‌شود. درحالی‌که در دانشگاه‌های مطرحی چون سینرژی، اروپا در سن‌پترزبورگ و پزشکی ریویز، شهریه‌ها معمولاً به دلار و برای کل دوره تحصیلی یا سالانه دریافت می‌گردد.

به‌عنوان‌مثال، در دانشگاه سینرژی، شهریه ترمی برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری به ترتیب 1750، 1550 و 1550 دلار است. در دانشگاه اروپا سن پترزبورگ نیز هزینه کارشناسی ارشد 22200 دلار و دوره‌های یک‌ساله 17200 دلار برای کل دوره محاسبه می‌شود. این در حالی است که در دانشگاه جدید روسیه، شهریه‌های ترمی بین 48 تا 115 هزار روبل برای مختلف مقاطع متغیر است. به این ترتیب دانشجویان بین‌المللی علاقه‌مند به تحصیل در روسیه باید به دقت هزینه‌های متفاوت دانشگاه‌های مختلف را بررسی و برنامه‌ریزی مالی مناسبی داشته باشند.

جمع‌بندی

دانشگاه های خصوصی روسیه، انتخابی جذاب و مقرون‌به‌صرفه برای تحصیل در سطح بین‌المللی محسوب می‌شوند. این مؤسسات آموزش عالی، فرصت‌های ارزشمندی را برای دانشجویان علاقه‌مند به تجربه محیط آموزشی و فرهنگی متنوع در روسیه فراهم می‌کنند. با وجود شهرت دانشگاه‌های دولتی روسیه، دانشگاه‌های خصوصی این کشور نیز از کیفیت آموزشی بالا و جایگاه قابل‌قبول در رتبه‌بندی‌های جهانی برخوردارند. آن‌ها با ارائه برنامه‌های آموزشی متنوع به زبان انگلیسی و روسی در مقاطع مختلف، گزینه‌های متعددی را پیش روی دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهند.

یکی از مزیت‌های بارز تحصیل در کشور روسیه، هزینه تحصیل مناسب در دانشگاه‌های خصوصی این کشور است. اگرچه شهریه‌ها باتوجه‌به مؤسسه و مقطع تحصیلی متفاوت است، اما به‌طورکلی هزینه تحصیل در روسیه، نسبت به بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته پایین‌تر است. این امر، فرصت مناسبی را برای دانشجویان با بودجه محدود فراهم می‌کند.

با درنظرگرفتن تمامی جنبه‌ها، می‌توان گفت دانشگاه های خصوصی روسیه، مقصدی ایده‌آل برای کسب تحصیلات عالی باکیفیت و هزینه مناسب در محیطی بین‌المللی هستند. درصورتی‌که شما هم قصد تحصیل در یکی از دانشگاه‌های روسیه را دارید می‌توانید از طریق صفحه  تماس با ما می توانید از مشاوره رایگان حرفه‌ای و تخصصی کارشناسان ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا بهره‌مند شوید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه