تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان
توسط تیم علم ویرا
15 مهر 2

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

ترکیه یکی از کشورهایی است که جوان‌ترین سیستم آموزشی مدرن جهان را دارد. یکی از امکانات سیستم آموزشی این کشور تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان است. دولت و سیستم آموزشی ترکیه تلاش می‌کنند تا اعتبار دانشگاه‌ها و مدرک تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه را افزایش دهند. به همین منظور سرمایه‌گذاری‌های کلانی در این بخش انجام داده‌اند. کیفیت آموزشی بالا، پیروی از استانداردهای آموزشی مدرن جهان و همکاری‌های علمی با مراکز تحقیقاتی جهان بخشی از این سیاست توسعه است.

تمام این مزایا باعث شده تا بسیاری از دانشجویان بین‌المللی، کشور ترکیه را به‌عنوان مقصدی مناسب برای تحصیلات خود انتخاب کنند. پزشکی از رشته‌هایی است که طرف‌داران زیادی در جهان دارد. تحصیل پزشکی ترکیه بدون مدرک زبان نیز یکی دیگر از امکاناتی است که در دانشگاه‌های ترکیه فراهم شده است.

هزینه تحصیل بدون مدرک زبان در ترکیه به این بستگی دارد که دانشجو بتواند تسلط خود را به زبان تحصیل در دانشگاه اثبات کند. در این صورت نیازی به گذراندن دوره‌های آمادگی زبان ندارد؛ ولی اگر سطح زبان دانشجو برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه قابل‌قبول نباشد باید در دوره‌های آمادگی زبان شرکت کند. در این مقاله از مجموعه مقالات علم ویرا موضوع تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان را بررسی می‌کنیم.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

ترکیه به دلیل شرایط اقلیمی و موقعیت جغرافیایی خاص یکی از کشورهای توریستی محسوب می‌شود. یک کشور اوراسیایی که بخشی از آن در آسیا و بخشی دیگر در اروپا قرار دارد. علاوه بر این سیستم آموزش عالی ترکیه با دنبال‌کردن سیاست‌های توسعه علمی و افزایش اعتبار خود در جهان، توانسته است نظر دانشجویان خارجی را به خود جلب کند.

 

در چند سال اخیر با پیشرفت‌های علمی دانشگاه‌های ترکیه و شرایط تحصیلی بسیار عالی، بسیاری از دانشجویان بین‌المللی گزینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه را انتخاب می‌کنند. یکی از این شرایط مناسب، امکان تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان است. برخلاف دانشگاه‌های بسیاری از کشورهای پیشرفته، برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه نیازی به ارائه مدرک زبان نیست. ازطرفی هزینه تحصیل بدون مدرک زبان در ترکیه نیز مناسب است.

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

یکی از مدارک مهم برای اخذ پذیرش از اغلب دانشگاه‌های معتبر جهان، ارائه مدرک زبان آیلتس یا تافل است. دانشگاه‌های کشور ترکیه شرایطی را فراهم کرده‌اند که دانشجویان خارجی می‌توانند بدون داشتن مدرک زبان ترکی یا انگلیسی در این کشور تحصیل کنند.

به همین دلیل تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان، یکی از گزینه‌های مهمی است که موردتوجه دانشجویان بین‌المللی قرار گرفته است. یکی دیگر از امکانات، تحصیل پزشکی ترکیه بدون مدرک زبان است و علاقه‌مندان به این رشته می‌توانند تنها با اثبات توانایی خود در زبان رشته تحصیلی موردنظر، وارد دانشگاه پزشکی در ترکیه شوند.

اخذ ویزای تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

مزایای تحصیل در ترکیه

در صحنه علمی و دانشگاهی جهان ترکیه توانسته است با تلاش و سرمایه‌گذاری‌های کلان توانایی‌های خود را اثبات کرده و یکی از کشورهای دارای دانشگاه‌های معتبر شناخته شود. بسیاری از دانشجویان خارجی به دلایل متعدد نمی‌توانند یا نمی‌خواهند در دانشگاه‌های کشورهای اروپایی یا آمریکا ادامه تحصیل دهند.

دراین‌بین ترکیه گزینه‌ای بسیار مناسب است که تمام استانداردها و تجهیزات آموزشی مدرن را در دانشگاه‌های خود فراهم کرده است. برخی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در ترکیه عبارت‌اند از:

 • امکان تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان
 • مناسب‌بودن هزینه تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان
 • تحصیل در محیط آکادمیک یا سطح کیفی عالی
 • مناسب‌بودن هزینه زندگی دانشجویی
 • امکان اشتغال در حین تحصیل
 • دریافت مدرک دانشگاهی معتبر
 • تحصیل پزشکی ترکیه بدون مدرک زبان
 • امکان اشتغال به تحصیل بعد از اتمام تحصیلات

دانشجویان متقاضی برای تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

مزیت تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

یکی از آسان‌ترین و شاید بهترین روش‌های مهاجرت تحصیلی به ترکیه، تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان است. ترکیه کشوری بسیار مناسب برای تحصیلات دانشگاهی است که می‌تواند دروازه ورود به مجامع علمی و دانشگاهی اروپا و آمریکا باشد.

برای تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان ارائه مدرک زبان بین‌المللی ضروری است؛ ولی ترکیه این مورد را از مدارک موردنیاز حذف کرده است. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان خارجی برای تحصیل پزشکی ترکیه بدون مدرک زبان و رشته‌های غیرپزشکی عازم این کشور می‌شوند. مهم‌ترین مزایای تحصیل بدون مدرک در ترکیه عبارت‌اند از:

 • امکان شرکت در دوره‌های مقدماتی زبان دانشگاه
 • تحصیل در رشته‌های پزشکی و زیرشاخه‌های آن
 • آزمون ورودی آسان
 • هزینه تحصیلی مناسب

چگونه بدون مدرک زبان می‌توان در ترکیه تحصیل کرد؟

شاید عبارت «تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان» عجیب باشد. چگونه می‌توان بدون داشتن مدرک بین‌المللی زبان مانند تافل، آیلتس یا مدرک زبان ترکی در دانشگاه‌های ترکیه مشغول به تحصیل شد؟ دانشجویانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند ابتدا باید زبان تحصیل خود را انتخاب کنند. بعد از اخذ پذیرش تحصیلی و قبل از ورود به دانشگاه در ترکیه، باید بتوانند تسلط زبانی خود را اثبات کنند.

اگر میزان تسلط دانشجو در سطح قابل‌قبول دانشگاه نباشد نباید دلسرد شد؛ زیرا دانشگاه دوره‌های آمادگی زبان برای زبان تحصیلی موردنظر برگزار می‌کند. متقاضیان با شرکت در این دوره‌ها می‌توانند دانش و تسلط کافی را به دست آورده و بعد از یک آزمون ورودی وارد دانشگاه شوند.

مزایای تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

تحصیل پزشکی ترکیه بدون مدرک زبان

رشته پزشکی، دندانپزشکی و تمام زیرشاخه‌های آن‌ها از جمله رشته‌های پرطرف‌دار در دنیا هستند. بسیاری از دانشجویان بین‌المللی ترجیح می‌دهند در محیطی آکادمیک با تجهیزات پیشرفته و البته هزینه تحصیلی مناسب، در رشته‌های پزشکی تحصیل کنند.

معمولاً رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های جهان به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. علاوه بر تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان برای رشته‌های غیرپزشکی، دانشگاه‌های ترکیه شرایطی را فراهم کرده‌اند که تحصیل پزشکی ترکیه بدون مدرک زبان نیز امکان‌پذیر است. برای تحصیل پزشکی در ترکیه بدون مدرک زبان، متقاضیان باید همانند تحصیل در سایر رشته‌ها مدرک دیپلم و ریزنمرات خود را ارائه دهند. همچنین باید در آزمون یوس نیز شرکت کنند.

هزینه تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

یکی از مزایای تحصیل در ترکیه عدم نیاز به ارائه مدرک زبان است. متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه که مدرک بین‌المللی زبان ندارند باید بتوانند توانایی و تسلط خود را به زبان تحصیل در دانشگاه نشان دهند. برای تحصیل در یک کشور خارجی تسلط به زبان انگلیسی یا زبان آن کشور ضروری است.

هزینه تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان با فردی که مدرک زبان دارد تفاوتی نمی‌کند. اگر دانشگاه تشخیص دهد که دانشجو نیازمند آمادگی زبانی بیشتر و گذراندن دوره‌های آمادگی زبان است هزینه دوره‌های زبان به هزینه تحصیل در دانشگاه اضافه می‌شود.

هزینه‌های اصلی تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

دانشگاه‌های برتر ترکیه برای تحصیل بدون مدرک زبان

بسیاری از دانشگاه‌های معتبر این کشور امکان تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان را فراهم کرده‌اند. در ادامه فهرست دانشگاه‌های معتبر ترکیه که امکان تحصیل بدون مدرک زبان در آن‌ها وجود دارد آمده است. این دانشگاه‌ها مورد تأیید وزارت علوم ایران نیز هستند.

 • دانشگاه سابانجی
 • دانشگاه آنادولو
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه فنی خاورمیانه
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه بوغازیچی
 • دانشگاه کوچ

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان دانشگاه کوچ

تحصیل پزشکی ترکیه بدون مدرک زبان در کدام دانشگاه‌ها امکان‌پذیر است؟

باتوجه‌به پرمتقاضی بودن رشته‌های پزشکی و این موضوع که برخی دانشجویان خارجی مدرک بین‌المللی زبان ندارند، برخی از بهترین دانشگاه‌های پزشکی ترکیه این امکان را فراهم کرده‌اند. دانشگاه‌های تحصیل پزشکی ترکیه بدون مدرک زبان شامل دانشگاه کوچ و دانشگاه استانبول هستند. این دانشگاه‌ها مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نیز هستند.

اعطای بورسیه تحصیل به دانشجویان فاقد مدرک زبان

تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان نیز مشمول بورسیه می‌شود. دانشجویانی که وارد دانشگاه‌های ترکیه شوند خواه مدرک زبان داشته باشند یا نداشته باشند در صورت اثبات صلاحیت علمی و تحصیلی، می‌توانند تحت پوشش بورسیه قرار گیرند. دانشگاه کوچ هرسال به دانشجویان ممتاز خود در مقطع کارشناسی بورسیه‌های تخفیف شهریه 100-25 درصد اعطا می‌کند. این بورسیه دانشجویان رشته پزشکی را شامل نمی‌شود. دانشجویانی که بتوانند در یکی از آزمون‌های SAT/ACT, IB, A-Levels نمره عالی کسب کنند بورسیه به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

بورسیه تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت نیز یکی از دانشگاه‌هایی است که امکان تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان در آن وجود دارد. این دانشگاه به دانشجویان برتر خود با معدل بالا معافیت بخشی یا کلی از شهریه اعطا می‌کند. بورسیه‌های معافیت تحصیلی دانشگاه بیلکنت شامل 100 یا 80-60-40-20 درصد تخفیف شهریه است. دانشجویان باید در طول تحصیل نمرات بالای خود را حفظ کنند. درغیر این‌ صورت بورسیه آن‌ها حذف می‌شود.

دانشگاه سابانجی یکی دیگر از دانشگاه‌های ترکیه است که با اعطای بورسیه هزینه تحصیل بدون مدرک زبان در ترکیه را کاهش می‌دهد. بورسیه‌ها شامل تخفیف در شهریه، معافیت کامل شهریه یا کمک‌هزینه ماهانه است. دو نوع بورسیه از بورسیه‌های دانشگاه سابانجی عبارت‌اند از:

1. تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان؛ بورسیه حاجی سابانجی

بورسیه حاجی سابانجی یکی از بورسیه‌های دانشگاه سابانجی است. این بورسیه شامل معافیت شهریه، معافیت هزینه خوابگاه برای 4 دانشجو به میزان 750 لیر و 2500 لیر کمک‌هزینه زندگی تا 9 ماه است. این بورسیه هزینه تحصیل بدون مدرک زبان در ترکیه را نیز شامل می‌شود.

بورسیه تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان دانشگاه سابانجی

2. بورسیه دیلیک سابانجی

نوع دیگری از بورسیه دانشگاه سابانجی بورسیه دیلیک سابانجی است که به دانشجویان متقاضی تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان هم تعلق می‌گیرد. دانشجویان ورودی سال سوم که نمرات درخشان تحصیلی داشته باشند واجد شرایط دریافت بورسیه دیلیک سابانجی هستند. افراد تحت پوشش این بورسیه از پرداخت شهریه تا پایان سال تحصیلی معاف هستند.

مدارک جایگزین مدرک زبان برای تحصیل در ترکیه

متقاضیان تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان می‌توانند قبل از مهاجرت تحصیلی به ترکیه در مؤسسات معتبر آموزش زبان ترکی؛ مانند مؤسسه یونس امره ثبت‌نام کنند. ثبت‌نام‌کنندگان علاوه بر زبان ترکی با آداب‌ورسوم و فرهنگ کشور ترکیه نیز آشنا خواهند شد. در این مؤسسه علاوه بر آموزش زبان ترکی آزمون مهارت زبان ترکی TYS نیز برگزار می‌شود. مدرک تومر نیز مدرک معتبر دیگری است که متقاضیان می‌توانند با شرکت در کلاس‌های آن مدرک معتبر دریافت کنند.

آزمون یوس برای تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

مراحل اخذ پذیرش تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

برای ادامه تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان لازم است متقاضیان اطلاعات لازم درمورد شرایط و مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی را کسب کنند. به این منظور متقاضیان باید تمام مراحل را به‌دقت بررسی کرده سپس با تهیه مدارک لازم نسبت به اخذ پذیرش اقدام کنند. این مراحل عبارت‌اند از:

 • انتخاب رشته و دانشگاه موردنظر
 • کسب اطلاعات درمورد بورسیه، شهریه و زبان تحصیل
 • آماده‌سازی مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی
 • دریافت نامه رسمی اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه
 • آماده‌سازی مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی
 • ثبت‌نام در دانشگاه موردنظر و شرکت در سنجش زبان
 • شرکت در آزمون ورودی دانشگاه موردنظر (در صورت نیاز)

درصورتی‌که متقاضی از سطح زبانی قابل‌قبولی برخوردار باشد نیازی به شرکت در دوره‌های آمادگی زبان ندارد.

دانشگاه های ترکیه بدون مدرک زبان

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

متقاضیان تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان، ابتدا باید از دانشگاه موردنظر خود نامه رسمی پذیرش دریافت کنند. به این منظور ابتدا باید مدارک لازم جهت اخذ پذیرش را آماده کنند. این مدارک برای تحصیل پزشکی ترکیه بدون مدرک زبان نیز مشترک است.

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش تحصیل
 • ارائه مدارک تحصیلی همراه با ریزنمرات با ترجمه رسمی
 • معرفی‌نامه از استاد معتبر
 • گواهی تمکن مالی
 • انگیزه‌نامه و رزومه تحصیلی
 • شرکت در آزمون YOS یا SAT برای مقطع کارشناسی
 • شرکت در آزمون ALES, GRE, GMAT برای تحصیلات تکمیلی
 • مدارک شناسایی و هویتی با ترجمه رسمی
 • شرکت در کلاس‌های مقدماتی زبان دانشگاه و قبولی در آن‌ها
 • گواهی پرداخت هزینه بررسی مدارک

هزینه تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

اخذ ویزای تحصیل در ترکیه

برای دریافت ویزای تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان، با ارائه نامه پذیرش و مدارکی که در ادامه می‌آیند، ویزای تحصیلی خود را دریافت کنید. این مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی رشته‌های غیرپزشکی و تحصیل پزشکی ترکیه بدون مدرک زبان، مشترک است.

 • تکمیل فرم درخواست اخذ ویزای تحصیلی ترکیه
 • ارائه نامه رسمی اخذ پذیرش تحصیلی
 • داشتن بیمه مسافرتی برای تمام مدت‌زمان اقامت در ترکیه
 • ارائه مدارک هویتی و شناسایی با ترجمه رسمی
 • مدارک تحصیلی و ریزنمرات با ترجمه رسمی
 • ارائه عکس مطابق با شرایط عکس ویزای ترکیه
 • اثبات تمکن مالی
 • ارائه پاسپورت با حداقل اعتبار لازم
 • گواهی پرداخت هزینه بررس مدارک
 • ارائه مدارک اقامتی مانند رزرو هتل، مسکن و…

جمع‌بندی

یکی از مزایای مهم تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه امکان تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان است. دانشجویان بین‌المللی که ترکیه را به‌عنوان مقصد تحصیلات دانشگاهی خود انتخاب می‌کنند این را فرصتی عالی برای تحصیل در یک محیط آکادمیک باکیفیت می‌دانند. دانشجویانی که قصد دارند در یکی از دانشگاه‌های ترکیه ادامه تحصیل دهند به‌شرط اثبات تسلط زبانی خود در یکی از زبان‌های انگلیسی یا ترکی می‌توانند وارد یکی از دانشگاه‌های معتبر این کشور شوند.

تحصیل پزشکی ترکیه بدون مدرک زبان نیز یکی دیگر از مزایای تحصیل در ترکیه است. اثبات توانایی‌های زبانی و قبولی در آزمون ورودی تنها شروط برای ورود به رشته‌های پزشکی و غیرپزشکی دانشگاه‌های ترکیه است. هزینه تحصیل بدون مدرک زبان در ترکیه هیچ تفاوتی با داشتن مدرک زبان ندارد.

تنها درصورتی‌که دانشجو به زبان تحصیل رشته موردنظر مسلط نباشد باید هزینه‌های شرکت در کلاس‌های آمادگی زبان را پرداخت کند. بعد از دوره آمادگی زبان نیز در آزمون ورودی شرکت کرده و وارد دانشگاه می‌شود. این گروه از دانشجویان نیز در صورت داشتن صلاحیت‌های علمی و تحصیلی واجد شرایط دریافت بورسیه هستند و تفاوتی با سایر دانشجویان ندارند.

مؤسسه علم ویرا معتبرترین مؤسسه مهاجرتی است که تمام تلاش خود را می‌کند تا از بهترین مسیرهای قانونی دانشجویان را برای رسیدن به اهدافشان یاری کند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان با کارشناسان و مشاوران ما در علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه