تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان
توسط تیم علم ویرا
21 آبان 2

تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان + شرایط 2024

روزبه‌روز به شمار افرادی که قصد مهاجرت به کشورهای خارجی و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر را دارند، افزوده می‌شود. در سال‌های اخیر مهاجرت تحصیلی به روسیه یکی از پرطرف‌دارترین گزینه‌ها برای دانشجویان ایرانی تبدیل شده است. مزایای تحصیل در روسیه باعث شده است تا دانشجویان زیادی این کشور را به‌عنوان یک مقصد تحصیلی مطلوب در نظر بگیرند. از جمله این مزایا می‌توان به تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان اشاره کرد. دانشگاه‌های روسیه برای پذیرش دانشجویان خارجی آزمون‌های ورودی دشوار ندارند و همین باعث شده است دانشجویان زیادی از سراسر جهان این کشور را برای تحصیل انتخاب کنند.

دانشگاه‌های این کشور از بهترین دانشگاه‌های بین‌المللی با رنکینگ بالای جهانی هستند. هزینه تحصیل و زندگی مقرون‌به‌صرفه در روسیه از دیگر دلایل محبوبیت وسیع‌ترین کشور جهان به‌عنوان یکی از بهترین مقاصد مهاجرت تحصیلی شده است. در این مقاله از سری مقالات علم ویرا به بررسی تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان خواهیم پرداخت. تا پایان با ما همراه باشید.

مزایای تحصیل در روسیه

جای تعجب نیست که کشور روسیه به‌عنوان بزرگ‌ترین کشور جهان میزبان تعداد زیادی از بهترین دانشگاه‌های جهان باشد. این کشور در طی سال‌ها، تلاش‌های زیادی برای ارتقا بخشیدن به مراکز علمی و دانشگاهی خود کرده است. بر همین اساس قادر بوده است با تجهیز دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی خود با بهترین امکانات آموزشی و رفاهی از اعتبار بالایی در دنیا برخوردار شود. در حال حاضر رتبه دانشگاه‌های روسیه با دانشگاه‌های مطرحی در سطح اروپا و آمریکا برابری می‌کند.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های روسیه در مقایسه باکیفیت بالای آموزش بسیار ارزان است و همین مسئله به انگیزه بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای مهاجرت به روسیه تبدیل شده است. تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان از دیگر دلایل جذب دانشجویان به این کشور است. دانشگاه‌های روسیه دوره‌های آمادگی زبان روسی (پادفک) را برای دانشجویانی که از مهارت زبانی کافی برای تحصیل برخوردار نیستند برگزار می‌کنند. دانشگاه‌های این کشور امکان تحصیل دانشجویان به زبان انگلیسی را فراهم کرده‌اند.

تعداد بسیار زیادی از رشته‌های مختلف و کاربردی و برنامه‌های تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌های روسیه به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. از دیگر مزایای تحصیل در روسیه می‌توان به عدم وجود آزمون‌های ورودی سخت اشاره کرد. دانشجویان بین‌المللی برای پذیرش در دانشگاه در روسیه نیازی به شرکت در آزمون ورودی ندارند. علاوه بر این، شرط معدل و شرایط سنی برای پذیرش دانشجویان در نظر گرفته نمی‌شود. نزدیکی به ایران، امنیت بالا و مورد تأیید بودن چندین دانشگاه روسیه توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران از دیگر مزیت‌های تحصیل در این کشور هستند.

شرایط تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان

شرایط تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان

امروزه دانشجویان تلاش می‌کنند در بهترین دانشگاه‌ها با شرایط عالی ادامه تحصیل دهند. مهاجرت تحصیلی به روسیه در سال‌های اخیر طرف‌داران زیادی پیدا کرده است. شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه‌های روسیه باتوجه‌به دانشگاه و برنامه تحصیلی موردنظر تعیین می‌شود. یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان، تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان  است. دانشگاه‌های روسیه برای پذیرش دانشجویان شرایط آسانی را در مقایسه با دانشگاه‌های دیگر کشورها در نظر می‌گیرند. دانشجویان برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی از دانشگاه‌های روسیه نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند؛ اما برای پذیرش دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی به مدرک زبان روسی یا انگلیسی نیاز دارند.

دانشگاه‌های این کشور دوره‌های آمادگی زبان به نام دوره پادفک را برای دانشجویانی که از مهارت و دانش زبان روسی و انگلیسی لازم برای تحصیل برخوردار نیستند، برگزار می‌کنند. از دیگر شرایط پذیرش از مراکز آموزش عالی روسیه، ارائه مدرک دیپلم ۱۲ ساله است. از دیگر موارد مهم در اخذ پذیرش از دانشگاه‌های روسیه می‌توان به‌شرط معدل اشاره کرد. حداقل معدل مورد قبول برای پذیرش از دانشگاه‌های روسیه برای تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی 16 است.

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

مدارک لازم برای پذیرش از دانشگاه‌های مختلف روسیه ممکن است باتوجه‌به هر دانشگاه متفاوت باشد.  از جمله مدارک لازم برای پذیرش از دانشگاه‌های روسیه عبارت‌اند از:

 • مدرک دیپلم (ترجمه رسمی به روسی یا انگلیسی)
 • پاسپورت معتبر
 • عکس
 • مدرک مهارت زبان روسی یا انگلیسی در صورت وجود (IELTS یا TOEFL)
 • ریزنمرات تحصیلی
 • رزومه
 • توصیه‌نامه
 • انگیزه‌نامه

تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان؛ ویزای دانشجویی

دانشجویان ایرانی برای مهاجرت تحصیلی به روسیه به دریافت ویزای تحصیلی نیاز دارند. دانشجویانی که نامه پذیرش از دانشگاه موردنظر خود در روسیه دریافت کرده‌اند می‌توانند با دردست‌داشتن مدارک لازم به سفارت روسیه مراجعه کرده و نسبت به دریافت ویزای اقدام نمایند. دانشجویان باید پس از ورود به روسیه تا 90 روز اقدامات لازم برای اخذ اقامت موقت انجام دهند. از جمله مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای دانشجویی روسیه عبارت‌اند از:

 • نامه پذیرش دانشگاه
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ترجمه مدارک (ترکی یا انگلیسی)
 • ریزنمرات تحصیلی
 • رزومه
 • انگیزه‌نامه
 • توصیه‌نامه
 • پاسپورت معتبر (حداقل 6 ماه اعتبار)
 • مدارک شناسایی
 • فرم درخواست ویزای دانشجویی
 • گواهی تست HIV منفی
 • گواهی تمکن مالی
 • چند قطعه عکس و…

تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

اگرچه تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؛ اما بسیاری از دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی هستند. امکان تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه حتی بدون داشتن مدرک زبان و تنها با شرکت دوره‌های پادفک انگلیسی یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در روسیه به شمار می‌رود. در کنار تحصیل به زبان روسی، تحصیل به انگلیسی در دانشگاه‌های برتر روسیه یکی از مهم‌ترین دلایل جذب دانشجویان به این کشور است. دوره‌های آمادگی و زبان با عنوان پادفک برای آمادگی دانشجویان جهت تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی است.

این دانشجویان می‌توانند با شرکت در دوره‌های پادفک انگلیسی تحصیلات خود  را در دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان روسیه آغاز کنند. مدارک و شرایط موردنیاز برای تحصیل دانشجویان به زبان انگلیسی در روسیه می‌تواند بسته به نوع دانشگاه متفاوت باشد. بسیاری از دانشگاه‌ها امکان تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان در رشته‌های پرطرف‌دار را ارائه می‌دهند.

در سال‌های اخیر تحصیل پزشکی در روسیه و دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی مورد تأیید وزارت بهداشت ایران قرار گرفته است. از جمله دانشگاه‌هایی که امکان تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه را فراهم کرده‌اند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه HSE
 • دانشگاه تحقیقات هسته‌ای ملی روسیه
 • دانشگاه رودن
 • دانشگاه سن‌پترزبورگ
 • دانشگاه لومونوسف
 • دانشگاه علوم و تکنولوژی MISiS
 • دانشگاه نووسبیرسک
 • دانشگاه دولتی اورال
 • دانشگاه پلی‌تکنیک تومسک و…

شرایط سنی تحصیل در روسیه

کشور روسیه با برخورداری از بیشترین جمعیت تحصیل کرده در جهان به یکی از بهترین مقاصد دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است. سالانه بیش از 200000 نفر از سراسر دنیا این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان یکی از مزایای مهم تحصیل در این کشور به شمار می‌رود. شرایط سنی تحصیل در روسیه همواره یکی از دغدغه‌های افرادی است که این کشور را برای تحصیل انتخاب می‌کنند.

لازم به ذکر است هر کشوری باتوجه‌به سیاست‌های داخلی خود برای تحصیل در رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف شرایط و قوانین سنی مخصوصی را در نظر می‌گیرند. کشور روسیه برای پذیرش دانشجویان در رشته‌های خاص مانند پزشکی، دندانپزشکی،  تحصیل داروسازی در روسیه و… شرط سنی در نظر می‌گیرد. افراد بدون داشتن مدرک دیپلم و سن زیر 17 سال نمی‌توانند برای دریافت ویزای روسیه اقدام نمایند.

تحصیل دندانپزشکی در روسیه بدون آزمون

تحصیل دندانپزشکی در روسیه بدون آزمون

کیفیت آموزشی بالای کشور روسیه در رشته‌های علوم پزشکی، دانشگاه‌های این کشور را به معتبرترین و بهترین دانشگاه‌های جهان برای تحصیل دندانپزشکی تبدیل کرده است. به‌طورکلی دانشگاه‌های روسیه برای پذیرش دانشجویان از آزمون‌های ورودی استفاده نمی‌کنند. لازم به ذکر است دانشجویانی که در دوره‌های پادفک شرکت می‌کنند باید در پایان این دوره در یک آزمون نه‌چندان سخت شرکت کرده و امتیاز مورد قبول برای پذیرش در رشته موردنظر خود را به دست بیاورند. از جمله مزیت‌های دندانپزشکی در این کشور، می‌توان به امکان تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان اشاره کرد.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه می‌تواند بسته به هر دانشگاه متفاوت باشد. برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه شرایط اولیه مشخصی مانند معدل، نمرات بالا در دروس زیست، شیمی، فیزیک و… وجود دارد. هزینه تحصیل در روسیه در رشته دندانپزشکی نسبت به دانشگاه‌های کشورهای اروپایی و آمریکا بسیار مقرون‌به‌صرفه است. یکی از دلایلی که بسیاری از دانشجویان باهدف تحصیل در رشته دندانپزشکی مهاجرت تحصیلی به روسیه را انتخاب می‌کنند، هزینه ارزان تحصیل است.

در مجموع هزینه تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان در رشته دندانپزشکی به نوع دانشگاه و شهر محل تحصیل دانشجویان بستگی دارد. هزینه تحصیل در روسیه دندانپزشکی از 5000 الی 7000 دلار در سال متفاوت است. علاوه بر این، دانشجویانی که در دوره پادفک شرکت می‌کنند باید هزینه این دوره را نیز پرداخت کنند. هزینه پادفک با توجه به دانشگاه ارائه دهنده متفاوت است اما می‌تواند از 1500 الی 4000 دلار متفاوت باشد.

حداقل معدل برای تحصیل در روسیه

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که دررابطه‌با تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان مطرح می‌شود، شرط معدل برای تحصیل در روسیه است. یکی از مزایای تحصیل در روسیه این است که برای پذیرش دانشجویان شرایط آسانی را در نظر می‌گیرد. اخذ پذیرش و مهاجرت تحصیلی به روسیه در هر دانشگاه و رشته تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد. دانشگاه‌های روسیه شرط معدل مشخصی را برای پذیرش دانشجویان در نظر نمی‌گیرند.

به‌طورکلی دانشجویانی که دارای معدل بالاتر و رزومه تحصیلی بهتری باشند شانس پذیرش بالاتری نسبت به دیگر متقاضیان خواهند داشت. حداقل معدل لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها و رشته‌های خاص در روسیه 15 است. با توجه به سیستم نمره‌دهی متفاوت در روسیه شرط معدل برای پذیرش دانشجویان از اهمیت چندانی برخوردار نیست؛ بلکه رزومه علمی، مهارت زبان و شایستگی‌های تحصیلی می‌تواند نقش موثری در اخذ پذیرش دارند.

مهاجرت تحصیلی به روسیه

بهترین دانشگاه‌ ها برای تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان

تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر این کشور امکان‌پذیر است. برخی از بهترین دانشگاه‌های روسیه که شرایط تحصیل دانشجویان به زبان روسی و انگلیسی را فراهم می‌کنند به شرح زیر هستند:

1. دانشگاه کازان گزینه ای مناسب برای تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان

دانشگاه کازان یکی از دانشگاه‌های معتبر و قدیمی روسیه است. این دانشگاه در سال 1408 تاسیس شده است. دانشگاه کازان با ارائه مدارک معتبر بین‌المللی به دانشجویان به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های روسیه شناخته می‌شود. دانشگاه فدرال کازان طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی را در مقاطع مختلف به دانشجویان ارائه می‌دهد. این دانشگاه رشته‌های تحصیلی مختلف را به زبان روسی و انگلیسی به دانشجویان ارائه می‌دهد.

دانشگاه کازان امکانات مختلفی را برای رفاه حال دانشجویان مهیا کرده است که از جمله این امکانات می‌توان به خوابگاه‌های دانشجویی، باشگاه‌های ورزشی، کتابخانه مجهز، مراکز درمانی، مراکز خرید، سالن‌های غذاخوری و… اشاره کرد. تحصیل بدون مدرک زبان در روسیه در دانشگاه کازان در مقطع کارشناسی امکان‌پذیر است.

2. دانشگاه لومونوسوف

دانشگاه لومونوسف روسیه یکی از بهترین دانشگاه‌های روسیه محسوب می‌شود که در سال 1755 تاسیس شده است و امکان تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان را برای دانشجویان فراهم می‌کند. این دانشگاه رشته‌های مختلف را به زبان روسی و انگلیسی به دانشجویان ارائه می‌دهد. دانشگاه لومونوسف از جمله دانشگاه‌های موردتایید وزارت بهداشت ایران است و دانشجویان پس از تحصیل داروسازی در روسیه در این دانشگاه می‌توانند به راحتی در ایران مشغول به کار شوند.

این دانشگاه دارای رنکینگ خوبی در بین دانشگاه‌های روسیه و بهترین دانشگاه‌های جهان است. دانشگاه لومونوسف دارای رتبه 78 در بین بهترین دانشگاه‌های جهان است. این دانشگاه دارای 47000 دانشجوی ملی و بین‌المللی است و به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های روسیه شناخته می‌شود.

تحصیل در دانشگاه سن پترزبورگ بدون مدرک زبان

3. تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان در دانشگاه سن پترزبورگ

دانشگاه سن پترزبورگ با قدمتی حدود 300 سال به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های روسیه شناخته می‌شود. دانشگاه سن پترزبورگ تعداد زیادی از رشته‌های تحصیلی را به زبان انگلیسی، روسی و گاها فرانسوی  ارائه می‌دهد و امکان تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان را برای دانشجویان فراهم کرده است.

این دانشگاه با برخورداری از 30000 دانشجو یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های روسیه محسوب می‌شود. دانشگاه سن پترزبورگ به دلیل ارائه بهترین کیفیت آموزشی موفق به کسب رتبه کمتر از 300 در بین بهترین دانشگاه‌های دنیا شده است.

دانشگاه سن پترزبورگ از جمله دانشگاه‌های موردتایید وزارت بهداشت ایران است. این دانشگاه بورسیه‌های تحصیلی متنوعی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. از جمله مزایای تحصیل در روسیه در دانشگاه سن پترزبورگ می‌توان به برخورداری از امکانات آموزشی و رفاهی عالی اشاره کرد.

4. دانشگاه دوستی ملل

دانشگاه دوستی ملل یا دانشگاه رودن، از جمله معتبرترین دانشگاه‌های روسیه است. این دانشگاه در سال 1960 در پایتخت روسیه، مسکو تأسیس شد. دانشگاه رودن در حال حاضر دارای 5 دانشکده  است و بالغ بر 22000 دانشجو از 131 در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه رودن به دلیل پیشرفت‌های چشمگیر در زمینه‌های مختلف علمی موفق به کسب رتبه 500 در بین بهترین دانشگاه‌های جهان شده است.

این دانشگاه در لیست دانشگاه‌های موردتایید وزارت بهداشت ایران در روسیه قرار دارد. دانشگاه رودن رشته‌های مختلف تحصیلی را به زبان‌های روسی و انگلیسی ارائه می‌دهد. این دانشگاه امکان تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است.

مزایای تحصیل در روسیه

5. مهاجرت تحصیلی به روسیه؛ دانشگاه فدرال اورال

دانشگاه فدرال اورال یکی از دانشگاه‌های برتر روسیه است که در سال 1920 تاسیس شده است. این دانشگاه بزرگ‌ترین و بهترین دانشگاه منطقه فدرال و یکی از مراکز ممتار آموزشی است که در خارج از مسکو قرار دارد. دانشگاه فدرال اورال یکی از 20 دانشگاه برتر روسیه است که در جمع 200 دانشگاه برتر جهان نیز قرار دارد.

دانشگاه اورال از جمله دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته‌های تحصیلی به زبان انگلیسی و روسی است و امکان تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان را برای دانشجویان فراهم کرده است. در حال حاضر حدود 57000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه طیف مختلفی از رشته‌های تحصیلی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان ارائه می‌دهد.

جمع‌بندی

امکان تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان یکی از مهم‌ترین عوامل جذب دانشجویان بین‌المللی به این کشور است. مزایای تحصیل در روسیه علی‌الخصوص برای دانشجویان ایرانی یکی از دلایل محبوبیت این کشور به‌عنوان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی است. کشور روسیه با برخورداری از دانشگاه‌های معتبر و شناخته شده در سطح جهان امکانات آموزشی و رفاهی منحصربه‌فردی را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهد.

نظام آموزشی کشور روسیه بر اساس استانداردهای آموزشی بین‌المللی عمل می‌کند و به همین دلیل مدارک اعطایی دانشگاه‌های این کشور از اعتبار بالایی در جهان برخوردار هستند. برای مهاجرت تحصیلی به روسیه و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان با کارشناسان و مشاوران ما در علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه