تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی
توسط تیم علم ویرا
19 دی 2

تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی 2024

تحصیل در کشور بزرگی مانند روسیه می‌تواند برای بسیاری از دانشجویان ترسناک و چالش‌برانگیز به نظر برسد. این کشور دارای تعداد زیادی از دانشگاه‌های معتبر جهانی است. بااین‌حال، درصد کمی از دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل در این دانشگاه‌ها هستند و دلیل این امر، محدودیت زبانی است. بسیاری از دانشجویان به دنبال تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی هستند. در سال‌های اخیر دانشگاه‌های روسیه با ارائه برنامه‌های درسی که به طور خاص برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شوند، به روند بین‌المللی‌شدن آموزش عالی در این کشور ادامه می‌دهند.

در حال حاضر اغلب دانشگاه‌های روسیه برنامه‌های آکادمیک انگلیسی‌زبان را در تمام سطوح تحصیلی ارائه می‌دهند که تکمیل و اخذ مدرک را برای دانشجویان خارجی آسان‌تر می‌کند. ازآنجایی‌که روسیه بسیار پهناور است و دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی عالی بسیار زیادی در این کشور وجود دارند، در این مقاله از علم ویرا به بررسی دانشگاه‌های برتر این کشور که شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی را فراهم کرده‌اند، خواهیم پرداخت. اگر شما نیز یکی از علاقه‌مندان به مهاجرت تحصیلی به روسیه هستید؛ اما به دلیل محدودیت‌های زبانی از هدف خود دست کشیده‌اید، در ادامه با ما همراه باشید.

آیا امکان تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی وجود دارد؟

اگرچه بسیاری از دانشگاه‌های روسیه دوره‌های مقدماتی زبان (پادفک) را برای کمک به دانشجویان در جهت کسب مهارت‌های ضروری برای تحصیل به زبان روسی ارائه می‌دهند؛ اما درصورتی‌که دانشجویان تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی را ترجیح دهند، مجموعه‌ای از برنامه‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شود، در دسترس است.

اغلب دوره‌هایی که به طور کامل به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، در سطح کارشناسی‌ارشد هستند. دانشجویان می‌توانند برای اطلاع از زبان برنامه موردنظر خود به سایت دانشگاه یا وب‌سایت StudyinRussia.ru مراجعه کنند. این وب‌سایت به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا جستجوی خود را بر اساس سطح مدرک، رشته تحصیلی، طول دوره، شهر و زبان دلخواه تنظیم کنند.

هرساله دانشگاه‌های روسیه برنامه‌های آموزشی جدیدی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند و همین امر دلیل افزایش مهاجرت تحصیلی به روسیه در سال‌های اخیر شده است. اغلب این دانشگاه‌ها نسخه اصلی آموزش روسی را به زبان انگلیسی تکرار می‌کنند. تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی فرصتی برای دریافت مدرک تحصیلی در دانشگاه‌های معتبر روسیه بدون تسلط به زبان روسی است.

این دوره‌های انگلیسی‌زبان در روسیه توسط مدرسان روسی و بین‌المللی ارائه می‌شوند. دانشجویان برای درخواست اخذ پذیرش و تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی باید مدرک زبان انگلیسی مانند تافل یا آیلتس ارائه دهند. برخی از دانشگاه‌ها هیچ آزمون ورودی برای برنامه‌های کارشناسی‌ارشد برگزار نمی‌کنند و به‌جای آن، از مصاحبه‌های ویدئویی به زبان انگلیسی استفاده می‌کنند. امروزه برنامه‌های انگلیسی‌زبان در دانشگاه‌های روسیه در زمینه‌های مختلف تحصیلی یافت می‌شوند.

شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

بهترین دانشگاه‌های ارائه‌دهنده برنامه‌های انگلیسی‌زبان در روسیه

اگر قصد تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی را دارید، در ادامه شما را با دانشگاه‌هایی که برنامه‌های تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند آشنا می‌کنیم.

1. دانشگاه تومسک (Tomsk University)

دانشگاه تومسک (به‌اختصار TSU) یک دانشگاه عالی ارائه‌دهنده برنامه‌های انگلیسی‌زبان برای دانشجویانی است که قصد تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی را دارند. این دانشگاه یک مؤسسه آموزشی معتبر است که هم در سطح ملی و هم بین‌المللی شناخته شده است. سیستم آموزشی این دانشگاه در تمام سطوح در سطح جهانی عمل می‌کند. آموزش پیشرفته، برنامه‌های جامع و رویکردهای یادگیری نوآورانه را برای ایجاد مجموعه‌ای از فارغ‌التحصیلان بااستعداد و برجسته ارائه می‌دهد. در حال حاضر چندین رشته تحصیلی را ارائه می‌دهد که به‌طور کامل به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و امکان تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی را فراهم کرده‌اند.

از جمله دو مورد از برنامه‌های انگلیسی‌زبان دانشگاه تومسک می‌توان به برنامه علمی بین‌المللی تومسک (TISP) و مهندسی نرم‌افزار اشاره کرد. این رشته‌ها معمولاً شامل 240 واحد ECTS هستند و 4 سال به طول می‌انجامند. علاوه بر این، رشته‌هایی در زمینه‌های زیر در مقطع کارشناسی‌ارشد در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند:

 • هنر و علوم‌انسانی
 • علوم مهندسی
 • علوم زیستی
 • هوش مصنوعی و رباتیک
 • علوم اجتماعی
 • علوم طبیعی و…

2. تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی؛ دانشگاه عالی اقتصاد (Higher School of Economics university)

دانشگاه عالی اقتصاد (HSE) یک دانشگاه معتبر در سطح جهانی است که انواع رشته‌های تحصیلی را به زبان انگلیسی در مقاطع مختلف ارائه می‌دهد. این دانشگاه از جمله برترین دانشگاه‌هایی است که شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی را برای دانشجویان فراهم کرده است. این دانشگاه ملی تحقیقاتی به دلیل حضور در جامعه جهانی، سالانه شاهد افزایش تعداد دانشجویان بین‌المللی بوده است. یکی از اهداف دانشگاه HSE جذب دانشجویان بین‌المللی بیشتر است. این دانشگاه رشته‌های تحصیلی مختلفی را به طور کامل به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد که توسط متخصصان و اساتید مشهور آموزش داده می‌شوند.

دانشگاه عالی اقتصاد روسیه برنامه‌های کارشناسی و طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کارشناسی‌ارشد و دکترا را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. 9 برنامه تحصیلی در مقطع کارشناسی در دانشگاه HSE به زبان انگلیسی آموزش داده می‌شوند که شامل علوم سیاسی، سیاست جهانی، جامعه شناسی، انفورماتیک اجتماعی، تجارت، اقتصاد و… هستند. این موسسه با چندین دانشگاه مشهور خارج از کشور برای ارائه برنامه‌های لیسانس دوگانه همکاری می‌کند. همچنین با همکاری با دانشگاه لندن، برنامه‌های مدرک دوگانه در اقتصاد، مدیریت و نوآوری دیجیتال، روابط بین‌الملل، علوم داده و تجزیه و تحلیل تجاری ارائه می‌دهد. این دانشگاه طیف گسترده‌ای از برنامه‌های تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد.

مهاجرت تحصیلی به روسیه

3. دانشگاه پلی تکنیک پتر کبیر سن پترزبورگ (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University)

دانشگاه پلی‌تکنیک سن‌پترزبورگ یکی از دانشگاه‌های چندفرهنگی روسیه محسوب می‌شود. این دانشگاه  برنامه‌های درسی خود را گسترش داده و برنامه‌های انگلیسی‌زبان را برای جذب دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. این دانشگاه با پذیرش دانشجویان بین‌المللی قصد دارد یک فضای اجتماعی با فرهنگ‌ها و ملیت‌های مختلف ایجاد کند و روابط هماهنگی بین دانشجویان محلی و بین‌المللی به وجود بیاورد. دانشگاه پلی‌تکنیک سن‌پترزبورگ امکان تحصیل دانشجویان خود به مدت یک ترم در بهترین دانشگاه‌های دنیا که دارای قرارداد همکاری با آن‌ها است را فراهم کرده است.

این دانشگاه چند برنامه در مقطع کارشناسی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. از سوی دیگر امکان تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی در برنامه‌های کارشناسی‌ارشد مانند مهندسی، علوم طبیعی، اقتصاد و مدیریت و علوم‌انسانی را فراهم کرده است. این دانشگاه مدرک‌های دوگانه را نیز ارائه می‌دهد. دانشجویان برای اخذ پذیرش در این دانشگاه باید از شرایط لازم که شامل تسلط بر زبان روسی و انگلیسی است برخوردار باشند.

4. مهاجرت تحصیلی به روسیه؛ دانشگاه دوستی ملل، رودن (RUDN University)

دانشگاه رودن یک دانشگاه پیشرو در روسیه است که شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است. این دانشگاه در سال 1960 در مسکو تاسیس شد. تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی را در خود جای داده است. مهاجرت تحصیلی به روسیه و انتخاب این دانشگاه یکی از بهترین گزینه‌ها برای دانشجویان علاقمند به تحصیل در رشته دندانپزشکی، پزشکی و دامپزشکی است. این برنامه‌های تحصلیی به صورت تمام وقت در دانشگاه رودن ارائه می‌شوند و معمولا 5 الی 6 سال به طول می‌انجامند.

این دانشگاه برنامه‌های تحصیلی متعددی را در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. دوره‌های تحصیلات تکمیلی و دکتری نیز به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. در حال حاضر بالغ بر 18639 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که 29 درصد از این تعداد را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. لازم به ذکر است این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های موردتایید وزارت بهداشت ایران در روسیه است. این دانشگاه همچنین بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را به دانشجویان ارائه می‌دهد و امکان تحصیل رایگان در روسیه را فراهم می‌کند.

شرایط تحصیل در روسیه

5. دانشگاه فدرال اورال (Ural Federal University)

دانشگاه فدرال اورال (UrFU) یکی از پیشروترین دانشگاه‌های روسیه محسوب می‌شود. این دانشگاه برنامه‌های مختلفی را برای جذب دانشجویان بین‌المللی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. دانشجویان علاقه‌مند به اقتصاد و مدیریت می‌توانند در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی به تحصیل بپردازند. این برنامه‌ها شامل اقتصاد بین‌الملل، تجارت و مدیریت عمومی هستند. درحالی‌که دانشگاه فدرال اورال حدود 15 برنامه در مقطع کارشناسی ارشد را در چندین زمینه تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد.

علاوه‌براین، دانشجویان بین‌المللی که در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند، می‌توانند برای اخذ بورسیه تحصیلی روسیه که توسط دولت تامین می‌شود، درخواست دهند. برنامه‌های دکتری ارائه‌شده در زمینه‌های علوم طبیعی، ریاضیات، مهندسی، علوم فنی، علوم انسانی، علوم اجتماعی و هنر و فرهنگ به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

مهاجرت تحصیلی به روسیه می‌تواند یک فرصت استثنایی برای دانشجویان ایجاد کند. شرایط اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه‌های روسیه باتوجه‌به دانشگاه و برنامه تحصیلی موردنظر متفاوت است. یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های دانشجویان برای تحصیل در روسیه، یادگیری زبان روسی است. بسیاری از دانشگاه‌ها شرط برخورداری از مدرک زبان را برای پذیرش دانشجویان در نظر می‌گیرند؛ بنابراین، دانشجویان ملزم به ارائه مدرک زبان (روسی یا انگلیسی) هستند. در غیر این صورت باید در دوره‌های آمادگی (پادفک) شرکت کنند.

لازم به ذکر است هزینه این دوره‌ها به‌صورت جداگانه از هزینه دانشگاه حساب می‌شود. ارائه مدرک دیپلم ۱۲ساله، از دیگر شرایط تحصیل در روسیه است. معدل دانشجویان برای پذیرش در رشته‌های خاص مانند پزشکی و دندانپزشکی نیز در نظر گرفته می‌شود. حداقل معدل مورد قبول برای پذیرش از دانشگاه‌های روسیه 16 است.

تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی؛ مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

مدارک لازم برای اخذ پذیرش و ثبت‌نام در دانشگاه‌های مختلف روسیه ممکن است باتوجه‌به هر دانشگاه متفاوت باشد. از جمله مدارک لازم برای تحصیل در روسیه و پذیرش از دانشگاه‌های آن عبارت‌اند از:

 • مدرک دیپلم (ترجمه رسمی به روسی یا انگلیسی)
 • پاسپورت معتبر
 • عکس
 • مدرک مهارت زبان روسی یا انگلیسی (IELTS یا TOEFL)
 • ریزنمرات تحصیلی
 • رزومه
 • توصیه‌نامه
 • انگیزه‌نامه و…

تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

مدت‌زمان تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی 5 سال است. فارغ‌التحصیلان دبیرستان که از شرایط لازم برای مهاجرت تحصلی به روسیه برخوردار هستند می‌توانند برای تحصیل در این رشته اقدام نمایند. پذیرش در رشته دندانپزشکی در روسیه بر اساس قبولی در آزمون ورودی، شایستگی‌های تحصیلی، معدل بالای دیپلم و برخورداری از مدرک زبان انجام می‌پذیرد. هزینه تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی در رشته دندانپزشکی از 2500 الی 11800 دلار متغیر است. دانشگاه‌های روسیه چندین برنامه دندانپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.

آموزش باکیفیت بالا و به زبان انگلیسی، دندانپزشکی را به یکی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در روسیه تبدیل کرده است. بر اساس آمار در سال 2021 حدود 320000 دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه‌های روسیه مشغول به تحصیل بوده‌اند. اغلب این دانشجویان بین‌المللی در دوره‌های پزشکی در دانشگاه‌های روسیه ثبت‌نام کرده‌اند. از جمله دانشگاه‌های این کشور که امکان تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی را برای دانشجویان فراهم کرده‌اند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه ایالتی تامبوف
 • دانشگاه لوباچسفکی
 • دانشگاه دولتی پزشکی آستاراخان
 • دانشگاه پزشکی دولتی اورال
 • دانشگاه ایالتی نووگورود
 • دانشگاه پزشکی دولتی سچنوف
 • دانشگاه پزشکی دولتی ساراتوف

هزینه تحصیل در روسیه 2024

تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی، ترکیبی بهینه از قیمت و کیفیت است. دانشجویان بین‌المللی با صرف هزینه مقرون‌به‌صرفه، یک مدرک معتبر به دست می‌آورند. شهریه دانشگاه‌های روسیه بسته به نوع دانشگاه متفاوت است؛ اما درهرصورت نسبت به اروپا و سایر کشورها مقرون‌به‌صرفه‌تر است. درعین‌حال، کیفیت آموزش در روسیه به‌خوبی آموزش در دانشگاه‌های اروپا است. هزینه تحصیل در روسیه به عوامل مختلفی از جمله نوع دانشگاه، رشته، مقطع و زبان تحصیل دانشجویان بستگی دارد. هزینه سالانه تحصیل در روسیه به طور متوسط به شرح زیر است:

 • کارشناسی: 220000 الی 240000 روبل (3385 الی 3690 دلار)
 • کارشناسی‌ارشد: 240000 الی 450000 روبل (3746 الی 8082 دلار)
 • دکتری: 72000 الی 250000 روبل (1293 الی 4490 دلار)

طول دوره تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی؛ پادفک به زبان انگلیسی

پادفک یک دوره مقدماتی است که دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در دانشگاه‌های روسیه و تحصیل در رشته اصلی خود در آن شرکت می‌کنند. در واقع، این دوره به‌منظور آماده‌سازی دانشجویان برای ورود به رشته‌های دانشگاهی طراحی شده است. مدت‌زمان دوره پادفک برای تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی، 9 الی 10 ماه است. در بخش اول دوره پادفک به آموزش زبان روسی یا انگلیسی پرداخته می‌شود و در بخش دوم، دروس پایه مربوط به رشته موردنظر دانشجویان ارائه می‌شود.

برای مثال، دانشجویان رشته‌های پزشکی علاوه بر آموزش زبان روسی یا انگلیسی با دروس پایه این رشته مانند زیست شناسی، فیزیک، ریاضیات و… نیز آشنا می‌شوند. لازم به ذکر است پادفک روسی تقریبا در تمام دانشگاه‌های روسیه برگزار می‌شود؛ اما تعداد دانشگاه‌هایی که این دوره را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند بسیار محدود هستند. لذا دانشجویان باید پیش از انتخاب دانشگاه به این نکته توجه داشته باشند.

از جمله دانشگاه‌های ارائه‌دهنده پادفک به زبان انگلیسی برای تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی می‌توان به دانشگاه فدرال کازان و دانشگاه نووسیبرسک اشاره کرد. هزینه دوره پادفک بسته به نوع دانشگاه و زبان دوره متفاوت است. به طور کلی هزینه 1500 الی 6000 دلار متفاوت است. هزینه پادفک در برخی از دانشگاه‌های روسیه به شرح زیر است:

 • دانشگاه کازان: 155000 الی 210000 روبل
 • دانشگاه پیراگوو: 320000 روبل
 • دانشگاه رودن: 4500 دلار
 • دانشگاه پاولوف: 130000 الی 180000 روبل
 • دانشگاه نووسیبرسک: 2500 الی 4000 دلار
 • دانشگاه سن‌پترزبورگ: 220000 الی 272000 روبل

جمع‌بندی

در سال‌های اخیر مهاجرت تحصیلی به روسیه به یکی از پرطرف‌دارترین گزینه‌ها برای دانشجویان ایرانی تبدیل شده است. عدم نیاز به شرکت در آزمون‌های ورودی دشوار، هزینه تحصیل مقرون‌به‌صرفه، دانشگاه‌های معتبر و بین‌المللی و ارائه امکانات آموزشی رفاهی منحصربه‌فرد به دانشجویان از جمله دلایل جذب دانشجویان به این کشور است. یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در این کشور، امکان تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی است. شرایط تحصیل در روسیه در سال‌های اخیر موردتوجه دانشجویان از سراسر جهان قرار گرفته است و به همین دلیل، دانشگاه‌های این کشور فضایی بین‌المللی با فرهنگ‌ها و زبان‌های مختلف را برای دانشجویان ایجاد می‌کنند.

تحصیل در پهناورترین کشور جهان می‌تواند تجربه‌ای منحصربه‌فرد و متفاوت برای دانشجویانی باشد که قصد دارند تحصیلات خود را در خارج از کشور بگذرانند. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تحصیل در روسیه، شرایط و… می توانید از طریق مشاوره رایگان با مشاوران ما در موسسه علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه