شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی
توسط تیم علم ویرا
4 فروردین 3

شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی + مدارک مورد نیاز 2024

امکان تحصیل به زبان انگلیسی در صورت داشتن شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی حتی بدون داشتن مدرک زبان و تنها با شرکت در دوره‌های پادفک انگلیسی کشور روسیه یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در این کشور محسوب می‌شود. در کنار تحصیل به زبان روسی، تحصیل به زبان انگلیسی نیز در دانشگاه‌های برتر کشور روسیه مزیتی است که سبب شده افراد بسیاری برای مهاجرت تحصیلی به روسیه اقدام کنند.

همچنین مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل در روسیه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی و وجود دانشگاه‎های مطرح در سطح جهان در این کشور از دیگر دلایل علاقه‌مندان به تحصیل در کشور روسیه است. برای کسب اطلاعات بیشتر دراین‌خصوص تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

امکان تحصیل به زبان انگلیسی یکی از جذابیت‌های کشور مقصد برای دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌رود. در حال حاضر کشور روسیه به روش‌های مختلفی از جمله ارائه بورسیه‌های تحصیلی مختلف، فراهم‌کردن شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی و… قصد جذب دانشجویان بین‌المللی را دارد.

باوجوداینکه دوره‌های آمادگی زبان با عنوان دوره پادفک جهت آماده‌سازی افراد برای تحصیل در روسیه به زبان روسی برگزار می‌گردد؛ اما همچنان برخی از افراد ترجیح می‌دهند به زبان انگلیسی تحصیل کنند. در حقیقت این افراد می‌توانند با شرکت در دوره‌های مختص تحصیل به زبان انگلیسی تحصیل خود را آغاز کنند. توجه داشته باشید که مدارک و رزومه موردنیاز برای اقدام جهت مهاجرت تحصیلی به روسیه بسته به شرایط تحصیل و مقطع می‌تواند متفاوت باشد که در ادامه به آن‎ها اشاره شده است.

مهاجرت تحصیلی به روسیه

درخواست پذیرش برای دوره ‌های انگلیسی ‌زبان در روسیه

امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‎های کشور روسیه وجود دارد که در صورت داشتن شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی می‌توانید برای مهاجرت تحصیلی به روسیه اقدام کنید. توجه داشته باشید که موارد موردنیاز برای ارسال درخواست تحصیل به زبان انگلیسی به‌صورت دقیق در دسترس نیست و باید گفت که از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است.

در صورت داشتن شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی شما نیاز به ارائه یک سند تحصیلی از دوره قبلی تحصیلی خود مانند دیپلم یا گواهی آموزش‌وپرورش، نامه و یا مدرک اثبات کننده سطح زبان انگلیسی شما مانند نمره مناسب و قبولی در آزمون آیلتس یا تافل (اگر زبان مادری شما انگلیسی است شما نیاز به مدرک ندارید) دارید. همچنین باید گفت که ممکن است برخی از دانشگاه‌ها نیز از شما  CV تحصیلی و نامه معرفی از استاد را بخواهند یا شاید برای تکمیل اطلاعات با شما از طریق اسکایپ مصاحبه‌ای به زبان انگلیسی ترتیب دهند.

مزایای تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

ماکسیم خومیاکوف، معاون رئیس روابط بین‌الملل در دانشگاه فدرال اورال، اشاره می‌کند که فراهم‌کردن برنامه‌های انگلیسی برای دانش‌آموزان بین‌المللی به جهانی‌شدن دانشگاه کمک خواهد کرد. در واقع انگلیسی، همان نقشی را بازی می‌کند که زبان لاتین یا یونانی در قرون گذشته داشتند. به‌عبارت‌دیگر انگلیسی ‌زبان علم است و کسب‌وکار و ارتباطات بین‌المللی در دنیا با این زبان صورت می‌گیرد. علاوه بر این، دانش زبان انگلیسی به‌اندازه کافی در زمینه حرفه‌ای برای قبول‌شدن در بازار کسب‌وکار کنونی جهان بسیار لازم و ضروری است.

شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی یا لیسانس همچون دیگر کشورها است؛ اما قطعاً تفاوت‌هایی نیز وجود دارد که قبل از اقدام برای مهاجرت تحصیلی به روسیه بایستی از آن‌ها آگاه شوید. زبان تحصیل در این کشور به زبان روسی و انگلیسی است. بااین‌وجود درصورتی‌که شما دارای شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی هستید هنوز هم بایستی اصول اولیه زبان روسی را برای کمک به زندگی در این کشور و کشف فرهنگ غنی ملی کشور روسیه یاد بگیرید.

همچنین زبان آلمانی و فرانسه نیز زبان دوم و مشترک در کشور روسیه است که ممکن است یادگیری این زبان‌ها برای شخص مفید باشد. از دیگر مزایای تحصیل در روسیه این است که تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی بدون مدرک زبان در تمامی رشته‌ها از جمله پزشکی و دندانپزشکی نیز ممکن است. علاوه بر این‌ها برخی از دانشگاه‎های پزشکی این کشور مورد تأیید وزارت علوم هستند.

دلایل و شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی؛ دلایل تحصیل به زبان انگلیسی

دانشجویان دارای شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی به دلایل مختلفی این کشور را انتخاب می‌کنند. باتوجه‌به مزایای تحصیل به زبان انگلیسی این کشور نسبت به کشورهایی که در آن‌ها این امکان وجود ندارد در اولویت جهت تحصیل قرار دارد. از جمله دلایل تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به روسیه این است که آموزش‌وپرورش در دانشگاه‎های پیشرو این کشور دارای کیفیت بالا و نسبتاً ارزان است؛ بنابراین باید گفت که تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی یک فرصت عالی برای کسانی است که خواهان دریافت آموزش خوب و مقرون‌به‌صرفه هستند.

همچنین تعدادی از بورس‌های تحصیلی جهت تحصیل در کشور روسیه به زبان انگلیسی به‌صورت تقریباً رایگان وجود دارد. دولت روسیه این نوع بورسیه‌ها را برای دانشجویان مشتاق و جهت جذب دانشجویان بین‌المللی قرار داده است. بورسیه تحصیلی در دانشگاه‎های روسیه اصولاً به افرادی با رزومه‌های بالا تعلق می‌گیرد. علاوه بر این‌، با داشتن شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی این امکان به شما داده خواهد شد که از بزرگ‌ترین کشور جهان بازدید کنید. همچنین این کشور دارای اقتصاد درحال‌رشد و یکی از قلب‌های تپنده اقتصاد دنیا است.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

به‌طورکلی فردی که دارای شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی و مایل به مهاجرت تحصیلی به روسیه است بایستی مدارک زیر را فراهم نماید:

 • تکمیل فرم درخواست
 • گواهی اتمام دوره متوسطه
 • گواهی پزشکی مبنی بر وضعیت سلامت عمومی، انجام آزمایش اشعه ایکس، آزمایش ایدز
 • گذرنامه دارای عکس
 • کپی اسکن شده از رسید بانکی و پرداخت هزینه‌های پردازش (برای شروع روند پذیرش خود برای تحصیل در روسیه بایستی هزینه پردازش را پرداخت کنید).

توجه داشته باشید که شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه‏های روسیه بستگی به دانشگاه انتخابی شما در این کشور نیز دارد. به طور معمول اخذ پذیرش در دانشگاه‎های خصوصی راحت‌تر از دانشگاه‎های دولتی این کشور است؛ اما حتماً دقت کنید که دانشگاه انتخابی شما مورد تأیید وزارت علوم در روسیه باشد. همچنین باید گفت که شهریه دانشگاه‎های خصوصی کشور روسیه اصولاً به میزان قابل‌توجهی بالاتر از دانشگاه‎های دولتی این کشور است.

تحصیل رشته پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی در روسیه

شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی برای رشته پزشکی نیز همچون دیگر رشته‌ها است و این کشور یکی از مقاصد پرطرف‌دار برای دانشجویان بین‌المللی است. می‌توان گفت که این رشته با شرایط تحصیل به زبان انگلیسی جذابیت خاصی برای دانشجویان برون‌مرزی دارد. مدت‌زمان تحصیل در این رشته حدود ۶ تا ۷ سال برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به روسیه است. برای دانشجویان ایرانی و خارجی شرکت در دوره پادفک انگلیسی قبل از ورود به دانشگاه بسیار مفید است.

لازم است بدانید که هزینه تحصیل در دانشگاه‎های علوم پزشکی به زبان انگلیسی نسبت به زبان روسی به میزان قابل‌توجهی بالاتر است. هزینه تحصیل در این کشور باتوجه‌به دانشگاه مدنظر و زبان تحصیلی متفاوت است؛ برای مثال هزینه تحصیل در رشته پزشکی در روسیه از ۵۰۰۰ دلار شروع شده و تا ۱۲۰۰۰ دلار متغیر است.

شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی؛ لیست دانشگاه های انگلیسی زبان در روسیه

در کشور روسیه به دلیل شرایط مناسب، جذب دانشجویان بین‌المللی در تمامی مقاطع و همه رشته‌های تحصیلی به‌راحتی امکان‌پذیر است. همچنین هزینه‌های پایین برای زندگی دانشجویی، آب‌وهوای نسبتاً مناسب، دانشگاه‌ها و دانشکده‌های مطرح در سطح جهان، فراهم بودن شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی موجب شده سالانه افراد بسیاری برای مهاجرت تحصیلی به روسیه اقدام کنند. دانشگاه‌های روسیه با زبان انگلیسی در رشته‌ها و مقاطع مختلف عبارت‌اند از:

 • دانشگاه فنی دولتی باومن مسکو
 • دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو
 • دانشگاه دولتی روابط بین‌الملل مسکو
 • دانشگاه دولتی نووسیبیرسک
 • دانشگاه سنت پترزبورگ روسیه
 • دانشگاه پیراگوف روسیه
 • دانشگاه رودن روسیه
درخواست پذیرش برای تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

مهاجرت تحصیلی به روسیه؛ رشته‌های تحصیلی انگلیسی زبان در روسیه

دسترسی دانشجویان به جامعه جهانی رشته‌های آکادمیک از جمله مهم‌ترین دلایل برای دانشجویان دارای شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی به شمار می‌آید. همچنین کتب مرجع در اکثریت رشته‌های تحصیلی به زبان انگلیسی تألیف شده‌اند و بهره‌مندی از فرصت‌ها و موقعیت‌های شغلی در دیگر کشورهای جهان از جمله مزایای تحصیل به زبان انگلیسی محسوب می‌شود. علاوه بر این، یکی از دلایلی که موجب می‌شود تا دانشگاه‏های کشور روسیه متقاضیان بسیار زیادی داشته باشند اعتبار و رنکینگ بالای دانشگاه‏های این کشور در سطح جهان است.

مواردی همچون کیفیت و سطح بالای علمی و همچنین برخورداری از استانداردهای آموزشی بین‌المللی، پایین‌بودن هزینه تحصیل در روسیه، مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه زندگی در این کشور، اعطای بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی در مواردی که فرد، متقاضی تحصیل به زبان روسی است از جمله دلایل و انگیزه‌های تحصیل برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به روسیه به شمار می‌رود. تعداد رشته‌های تحصیلی که در دانشگاه‎های این کشور تدریس و ارائه می‌شود بسیار زیاد و متنوع است. برخی از این رشته عبارت‌اند از:

 • سلامت عمومی
 • دندانپزشکی
 • پرستاری
 • هوا و فضا
 • داروسازی
 • فناوری اطلاعات
 • مهندسی معماری
 • مهندسی کامپیوتر
 • پزشکی عمومی
 • مهندسی عمران
 • علوم کامپیوتر
 • مهندسی برق
 • مدیریت
 • گردشگری
 • بانکداری
 • حسابداری
 • اقتصاد
 • مهندسی نفت
هزینه و شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

هزینه تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

دانشجویان دارای شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی در رشته‌های پزشکی و دیگر رشته‌ها باید مبالغی را به‌عنوان شهریه بپردازند. هزینه زندگی در روسیه و هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی به زبان انگلیسی در کشور روسیه مبلغی در حدود 5000$ الی 10000$ (دلار) خواهد بود. اصولاً این هزینه‌ها برای زبان تحصیلی روسی اندکی ارزان‌تر است؛ برای مثال شهریه تحصیل در روسیه در رشته داروسازی به زبان روسی مبلغی معادل 3000$ الی 5000$ (دلار) تخمین زده می‌شود که این هزینه‌ها در رشته دندانپزشکی نیز معادل 3000$ الی 7500$ (دلار) خواهد بود.

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالب بیان شده می‌توان گفت که باسیاست جدید، شماری از دانشگاه‌های معتبر کشور روسیه در سال‌های اخیر مبنی بر اینکه دانشجویان خارجی می‌توانند به زبان انگلیسی تحصیل کنند مسیر تحصیل در این کشور را برای دانشجویان ایرانی هموار کرده‌اند. باتوجه‌به اینکه زبان روسی یک‌زبان نسبتاً سخت برای یادگیری است در صورت داشتن شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی می‌توان برای تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی اقدام کرد و این یک مزیت مهم برای دانشجویان خارجی تلقی می‌شود.

در واقع این تنها یک مزیت برای دانشجویان علاقه‌مند به مهاجرت تحصیلی به روسیه محسوب می‌شود. شما نیز درصورتی‌که قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارید می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه تحصیل در روسیه و دریافت مشاوره رایگان دراین‌خصوص با کارشناسان مجرب ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه