تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی
توسط تیم علم ویرا
24 بهمن 2

تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی 2024

تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی در کنار تحصیل پزشکی روسیه بیشترین تعداد متقاضیان تحصیل در این کشور را دارد. مناسب‌بودن هزینه تحصیل دندانپزشکی روسیه، مورد تأیید بودن تعدادی از دانشگاه‌های روسیه، سهولت در پذیرش، هزینه زندگی مناسب در این کشور از جمله دلایلی است که این رشته در بین متقاضیان تحصیل در خارج از کشور جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. برای آشنایی بیشتر با شرایط مهاجرت تحصیلی به روسیه تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

تحصیل دندانپزشکی در روسیه ۲۰۲۴

روسیه کشوری فرهیخته با نیمی از شهروندان تحصیل‌کرده دارای پیشینه‌ای غنی در آموزش‌وپرورش است. همچنین دانشگاه‌های روسیه شرایط تحصیلی و اقامتی راحتی برای دانشجویان فراهم می‌کنند و به دانشجویان خارجی کمک می‌کنند تا با کشورشان سازگار شوند. تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی در حال حاضر بیشترین تعداد متقاضی را در سراسر جهان دارد. دانشگاه‌های این کشور به علت سهولت در پذیرش، مناسب‌بودن هزینه تحصیل دندانپزشکی روسیه و مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه زندگی و همین‌طور سطح علمی بالا توانسته‌اند در بین دانشجویان جایگاه ویژه‌ای پیدا کنند.

لازم به ذکر است که از بین رشته‌های پرطرف‌دار پزشکی، رشته دندانپزشکی شرایط بسیار خوبی برای تحصیل در روسیه را دارد. داوطلبان بعد از پایان کلاس دوازدهم می‌توانند برای تحصیل دندانپزشکی در این کشور اقدام کنند. در واقع شرایط سنی دندانپزشکی در روسیه از ۱۷ سال آغاز می‌شود و دانشگاه‌های روسیه برای دوره کارشناسی، دانشجویان تا حداکثر ۲۷ سال را می‌پذیرند.

یکی از عوامل تأثیرگذار برای بهبود شرایط تحصیل در این رشته که موردتوجه دانشجویان سراسر دنیا قرار گرفته، هزینه مناسب و سطح علمی بسیار بالا در آموزش این کشور است. روسیه از دانشگاه‌های معتبری در جهان برخوردار است که داوطلبان تحصیل دندانپزشکی در روسیه می‌توانند در این دانشگاه‌ها تحصیل نمایند و از امکانات آموزشی و رفاهی بیشترین بهره را ببرند. همچنین این امکان برای دانشجویان فراهم است که از خوابگاه‌های دانشجویی با هزینه‌های مناسب استفاده نمایند. برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه نیازی به ارائه مدرک زبان معتبر نیست و می‌توانید بدون ارائه مدرک زبان در بهترین دانشگاه‌های روسیه تحصیل کنید.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

داوطلبانی که قصد تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی را دارند خوب است بدانند که برای تحصیل در این رشته محدودیت سنی برای افراد وجود نخواهد داشت. همچنین داوطلبان جهت ورود به دانشگاه‌های این کشور نیازی به گذراندن آزمون ورودی ندارند و می‌توانند به‌راحتی به تحصیل دندانپزشکی در روسیه بپردازند. تحصیل دندانپزشکی در روسیه ۵ سال به طول می‌انجامد. در سال اول دانشجو با دروس عمومی دندانپزشکی آشنا می‌شود و از سال دوم دروس تخصصی و آموزش عملی در مراکز بهداشتی درمانی این کشور شروع می‌شود. بعد از پایان دوره دانشگاه دانشجو می‌بایست دوره‌های کارآموزی را بگذراند.

همچنین فرصت‌های خوب و دوره‌های متنوعی برای گذراندن دوره کارآموزی در کلینیک‌های پیشرفته و بیمارستان‌ها وجود دارد. بعد از پایان دوره دندانپزشکی باید دوره کارآموزی را به مدت ۱ سال در کلینیک دندانپزشکی تحت نظارت متخصص دندانپزشکی بگذراند و با گذراندن دوره ۲ ساله رزیدنتی می‌تواند به اشتغال در این رشته بپردازد. دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل دندانپزشکی در روسیه را دارند باید در یکی از دانشگاه‌های پزشکی روسیه پذیرش شوند. لازم به ذکر است که در تمامی دانشگاه‌های بزرگ روسیه دوره‌های مقدماتی زبان روسی که شامل دوره‌های فشرده زبان روسی، شیمی و زیست‌شناسی است وجود دارد.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

همان‌طور که بیان شد تحصیل در دانشگاه‌های روسیه مزایای زیادی دارد و از این مزایا می‌توان به مناسب‌بودن هزینه تحصیل دندانپزشکی روسیه، کیفیت بالای آموزش، عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی و همین‌طور اخذ پذیرش راحت اشاره نمود. جهت اخذ پذیرش برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی دانشجویان باید مدارکی را به دانشگاه مربوطه ارائه نمایند که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

 • دیپلم
 • تمامی ریزنمرات تحصیلی دوران دبیرستان
 • گذرنامه معتبر
 • کپی مدارک شناسایی
 • فرم درخواست پذیرش دانشگاه

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت در روسیه 2024

لازم است بدانید که همه ساله لیست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت در خارج از کشور اعلام می‌شود. تا چند سال پیش لیست گاهی دچار تغییرات اساسی می‌شد و این به نوبه خود برای دانشجویان و متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی مشکلاتی را به همراه داشت؛ اما خوشبختانه در دو سه سال اخیر لیست دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت در روسیه تغییرات زیادی نداشته است.

دقت داشته باشید که در زمان انتخاب دانشگاه باید توجه داشته باشید که بعضی از دانشگاه‌ها فقط در یک‌رشته خاص مورد تأیید هستند و این بدین معنی است که شما در رشته‌های دیگر این دانشگاه اگر تحصیل کنید مورد تأیید ایران نخواهد بود. همچنین بعضی از دانشگاه‌های روسیه از نظر اسمی تشابه زیادی به هم دارند. در زمان انتخاب دانشگاه به این مسئله دقت داشته باشید. برای مثال خیلی از دانشگاه‌ها دارای پیشوند ملی و یا دولتی هستند. در زیر لیست برخی از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی آورده شده است.

 • دانشگاه لومونسف: رشته پزشکی و داروسازی
 • دانشگاه سماشکو: رشته دندانپزشکی
 • دانشگاه نووسیبیرسک: رشته پزشکی
 • دانشگاه پاولوف: رشته پزشکی و دندانپزشکی
 • دانشگاه پیراگوف مسکو: پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی
 • دانشگاه ملی سن پترزبورگ: پزشکی و دندانپزشکی
 • دانشگاه فدرال کازان: پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی

بورسیه تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

با وجود مناسب‌بودن هزینه تحصیل دندانپزشکی روسیه و هم‌زمان با تحصیل به‌صورت آزاد و با هزینه شخصی در روسیه، تعدادی از دانشجویان خارجی به‌صورت بورسیه در روسیه تحصیل می‌کنند. در واقع تحصیل رایگان در روسیه در اکثر رشته‌ها امکان‌پذیر است. همچنین امکان گرفتن بورسیه برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی نیز وجود دارد؛ اما باید گفت که اولویت و شانس گرفتن بورسیه در بعضی مقاطع و رشته‌ها بیشتر است.

در تخصیص بورسیه روسیه برای دانشجویان خارجی که توسط وزارت علوم روسیه داده می‌شود اولویت با متقاضیان مقاطع دکترا و کارشناسی‌ارشد است. البته این بدان معنی نیست که بورس دندانپزشکی روسیه برای دانشجویان کارشناسی وجود ندارد. فقط شانس گرفتن بورسیه برای مقطع کارشناسی دندانپزشکی کمتر از مقاطع دیگر است.

تحصیل دندانپزشکی در روسیه بدون آزمون

تحصیل دندانپزشکی در روسیه بدون آزمون

تحصیل دندانپزشکی در روسیه آزمون ورودی دارد. یعنی دانشجو بعد از گذراندن دوره پادفک زبان روسی برای واردشدن به دانشگاه باید در آزمون پزشکی شرکت نماید. البته دانشگاه ملی سن‌پترزبورگ در سال 2024 میلادی آزمون ورودی ندارد و شرط ورود به این دانشگاه معدل بالا و داشتن مدرک زبان و پادفک است.

برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی و در دانشگاه ملی سن‌پترزبورگ مدرک تافل 81 به بالا و یا آیلتس 6.5 به بالا لازم است. آزمون دندانپزشکی دانشگاه‌های روسیه معمولاً از دروسی مانند زبان روسی، زیست شناسی و شیمی است. البته باید گفت که هر دانشگاه آزمون ورودی مخصوص به خود را دارد. نمره قبولی در اکثر دانشگاه‌های دندانپزشکی روسیه 50 از 100 است؛ اما باید گفت که امکان تحصیل دندانپزشکی در روسیه بدون آزمون نیز وجود دارد.

در بعضی از دانشگاه‌ها آزمون به‌صورت تشریفاتی برگزار می‌شود و تمام کسانی که در آزمون شرکت می‌کنند وارد دانشگاه می‌شوند. البته در اکثر موارد این دانشگاه‌ها مورد تأیید ایران نیستند؛ اما این بدان معنا نیست که این دانشگاه‌ها در هیچ کجا اعتبار ندارند. بعضی از این دانشگاه‌ها سطح علمی و کیفی خوبی نیز دارند و در سراسر روسیه و حتی کشورهای اروپایی و امریکا هم مورد تأیید هستند و تنها در لیست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در روسیه قرار ندارند.

حداقل معدل برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه

به‌طورکلی می‌توان گفت هیچ حداقل معدلی برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی مشخص نشده است. در واقع ملاک جهت واردشدن در دانشگاه‌های روسیه قبولی در آزمون ورودی دانشگاه است؛ البته استثنا نیز وجود دارد. همان‌طور که در بالا اشاره شد دانشگاه ملی سن‌پترزبورگ با معدل بالای 19 شانس ورود به دانشگاه بدون آزمون و با شرط معدل را فراهم نموده است.

بر خلاف ادعای بعضی افراد باید بگوییم حداقل معدل جهت تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی در دانشگاه پاولوف نیز وجود ندارد. در حقیقت تنها در دوره پادفک (نه کورس اصلی پزشکی و دندانپزشکی) به علت کمبود ظرفیت و تقاضای زیاد اولویت به کسانی داده می‌شود که معدل بیشتری داشته باشند.

امکان تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

آیا تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی امکان‌ پذیر است؟

حق انتخاب در تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی بسیار محدود است. در اکثر دانشگاه‌های روسیه تحصیل تنها به زبان روسی است. البته در بعضی از دانشگاه‌ها امکان تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی نیز وجود دارد؛ برای مثال امکان تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه پیراگوف یا پیراگوا مسکو و دانشگاه فدرال کازان و دانشگاه ملی سن‌پترزبورگ وجود دارد. البته اصولاً شروع دوره به زبان انگلیسی است و بعد در طول دوره به روسی تغییر پیدا می‌کند.

دقت داشته باشید که هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی بیشتر از هزینه تحصیل به زبان روسی است. در دانشگاه‌های روسیه تحصیل به زبان انگلیسی مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است. مشروط به این که ابتدا دانشجو یک دوره زبان روسی بخواند و مدرک بین‌المللی زبان روسی A2 دریافت کند.

همچنین امکان تحصیل پزشکی (و نه دندانپزشکی) به زبان انگلیسی در دانشگاه نووسیبیرسک امکان‌پذیر است؛ اما باید به این نکته توجه داشت که تنها در سال اول و دوم تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک به زبان انگلیسی است و دانشجو از سال سوم باید به زبان روسی تحصیل کند. در واقع دانشگاه نووسیبرسک به شما این فرصت را می‌دهد که در مدت دو سال هم پزشکی بخوانید و هم زبان روسی ولی در سال‌های بعد تحصیل به زبان روسی است و در نهایت هم مدرک پزشکی به زبان روسی برای شما صادر می‌شود که مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نیز است.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

مزایای تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

برای تحصیل در روسیه نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی نیست و هزینه تحصیل دندانپزشکی روسیه نسبت به سایر کشورهای جهان متعادل‌تر است. در واقع به‌این‌ترتیب افراد بیشتری می‌توانند به تحصیل دندانپزشکی در روسیه بپردازند. تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های معتبر این کشور برای متقاضیان امکان‌پذیر است و همین‌طور افرادی که قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی و مهندسی را دارند کشور روسیه در ابعاد مختلف یک گزینه عالی محسوب می‌شود.

علاوه بر این‌ کشور روسیه توانسته شرایط مناسبی را برای دانشجویان بین‌المللی که به این کشور مهاجرت می‌کنند، فراهم کند و همین موضوع نیز موجب شده تا افراد زیادی این کشور را به‌عنوان مقصد مهاجرت خود انتخاب نمایند.

روسیه کشور امنی جهت زندگی محسوب می‌شود و باوجوداینکه یکی از قدرت‌های نظامی منطقه محسوب می‌شود؛ اما اجازه حمل اسلحه بدون مجوز را به شهروندان خود نمی‌دهد. مردم روسیه افرادی محتاط و مراقبی هستند و حتی در بسیاری از خودروهای این شهر نیز دوربین مداربسته وجود دارد؛ بنابراین در تمامی فروشگاه‌ها، مراکز خرید، سوپرمارکت‌ها، مغازه‌ها و … دوربین‌های مداربسته وجود دارد و افراد می‌توانند به‌راحتی در این کشور تردد نمایند.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

هزینه تحصیل دندانپزشکی روسیه 2024

هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی در شهرهای مختلف و دانشگاه‌های مختلف متفاوت است؛ اگر به‌طورکلی در نظر بگیریم هزینه تحصیل در روسیه برای رشته دندانپزشکی در مسکو حدود 7 هزار دلار در سال است. همچنین هزینه تحصیل دندانپزشکی روسیه در سن پترزبورگ حدود 5 هزار دلار در سال و شهریه دندان پزشکی در کازان حدود 5000 دلار است.

در نظر داشته باشید که شهریه دانشگاه‌های روسیه در اکثر دانشگاه‌ها معمولاً به روبل پرداخت می‌شود. همچنین در اکثر دانشگاه‌های روسیه امکان پرداخت شهریه به‌صورت اقساط وجود دارد که معمولاً در دو قسط در سال پرداخت می‌شود. لازم به ذکر است که معمولاً شهریه در زمان ورود باید پرداخت شود و نیازی به دادن شهریه به مؤسسه یا لیدر نیست. گاها در این مورد سوءاستفاده‌هایی توسط بعضی افراد صورت می‌گیرد و بهتر است شهریه توسط خود شما با همراهی لیدر در صندوق حسابداری دانشگاه پرداخت شود.

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالب بیان شده می‌توان گفت که به دلیل اعتبار مدرک دانشگاهی روسیه تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی طرف‌داران زیادی دارد. روسیه تلاش می‌کند سیستم آموزش عالی خود را با استانداردهای جهانی همگام نماید. به همین علت سطح کیفی آموزش عالی در روسیه بالا بوده و از تجهیزات آموزشی مدرن دندانپزشکی در دانشگاه‌های خود نیز استفاده می‌کند.

باتوجه‌به کیفیت عالی آموزشی، مناسب‌بودن هزینه تحصیل دندانپزشکی روسیه و هزینه زندگی مقرون‌به‌صرفه این کشور مقصد هدف برای مهاجرت بسیاری از افراد در هر سال تحصیلی است. درصورتی‌که شما نیز قصد مهاجرت تحصیلی به روسیه دارید می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه بدون آزمون