تحصیل در چین کارشناسی ارشد
توسط تیم علم ویرا
8 اسفند 2

تحصیل در چین کارشناسی ارشد + شرایط پذیرش 2024

به‌عنوان یکی از قدرت‌های مالی جهان، تحصیل در چین کارشناسی‌ ارشد این فرصت را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا در قلب یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای درحال‌رشد به ادامه تحصیل بپردازند. چین همواره در تلاش بوده است تا به‌عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت تحصیلی در سطح بین‌المللی شناخته شود. به دلیل سرمایه‌گذاری هنگفت دولت چین برای اصلاح آموزش عالی، چندین دانشگاه در این کشور در عرصه بین‌المللی محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند.

دانشگاه‌های چین همواره در تلاش هستند تا جایگاه خود را در بین بهترین دانشگاه‌های دنیا بیابند. بورسیه کارشناسی‌ارشد چین فرصتی طلایی برای دانشجویانی است که می‌خواهند تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه‌های این کشور بگذرانند. در این مقاله از سری مقالات علم ویرا با ما همراه باشید تا به بررسی شرایط تحصیل مقاطع کارشناسی‌ ارشد چین بپردازیم.

شرایط تحصیل مقاطع کارشناسی ارشد چین

اکثر دانشگاه‌های چین دو نوع مدرک کارشناسی ارشد پژوهش‌محور و آموزش‌محور ارائه می‌دهند. دانشجویانی که به‌منظور تحصیل در چین کارشناسی ارشد به این کشور مهاجرت می‌کنند، می‌توانند بسته به علاقه و ترجیحات شخصی خود مدرک کارشناسی ارشد رشته‌های هنری (MA)، کارشناسی ارشد علوم (MSc)، کارشناسی ارشد تحقیقات (MRes)، کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) و… را دریافت کنند. دانشگاه‌های چین، به‌منظور جذب دانشجویان بین‌المللی برنامه‌های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی را نیز ارائه می‌دهند که در سطح بین‌المللی از شهرت بالایی برخوردار هستند.

دانشجویان بین‌المللی که زبان‌اصلی آن‌ها انگلیسی نیست ممکن است برای پذیرش به مدرک زبان یا شرکت در آزمون‌های تعیین سطح نیاز داشته باشند. مدرک زبان برای تحصیل در چین، به زبان رشته و دانشگاه موردنظر دانشجویان بستگی دارد. مدت‌زمان نرمال برای تحصیل در چین کارشناسی ارشد به‌صورت تمام‌وقت دو سال است و تعداد کمی از رشته‌های تحصیلی سه سال به طول می‌انجامند. سال تحصیلی از ترم بهار شروع می‌شود که از مارس تا اواسط جولای ادامه دارد و ترم پاییز که از اواسط سپتامبر آغاز شده و در ژانویه به پایان می‌رسد.

بااین‌حال، تاریخ ترم ممکن است بسته به طول تعطیلات تابستانی و سال نو چینی متفاوت باشد. هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در چین بسته به رشته تحصیلی متفاوت است. بااین‌حال، هزینه تحصیل برنامه‌های MBA گران‌تر از سایر برنامه‌های کارشناسی ارشد شناخته می‌شوند. دانشجویان می‌توانند در صورت برخورداری از شرایط لازم از بورسیه کارشناسی ارشد چین بهره‌مند شوند.

مزایای تحصیل در چین کارشناسی ارشد

مزایای تحصیل در چین کارشناسی ارشد

کیفیت آموزش، محبوبیت دانشگاه‌ها، اقتصاد پررونق و فرهنگ‌های منحصربه‌فرد، چین را به کشوری جذاب برای تحصیل تبدیل کرده است. دانشگاه‌های چین آموزش باکیفیت در سطح جهانی را به دانشجویان ارائه می‌دهند و یک مقصد فوق‌العاده برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در خارج از کشور محسوب می‌شوند. بسته به این که باتوجه‌به مسیر شغلی که برای آینده خود انتخاب کرده‌اید به مهندسی، علوم، علوم اجتماعی، تجارت و فناوری و… می‌رسد، دوره‌های تحصیلات تکمیلی زیادی در دانشگاه‌های چین برای انتخاب وجود دارد. از جمله مزایای تحصیل در چین کارشناسی ارشد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه‌های دارای رتبه برتر که دوره‌های کارشناسی ارشد مبتکرانه‌ای را ارائه می‌دهند.
 • کشور چین مهد فرهنگ و تاریخ است و در شهرهای زیبای این کشور چیزهای زیادی برای دیدن وجود دارد.
 • هزینه تحصیل در چین کارشناسی ارشد نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکا مقرون‌به‌صرفه‌تر است.
 • فرصت‌های توسعه شغلی زیادی پس از فارغ‌التحصیلی برای دانشجویان وجود دارد.
 • دولت طیف گسترده‌ای از بورسیه کارشناسی ارشد چین را ارائه می‌دهد.

دانشگاه‌ های چین برای تحصیل در چین کارشناسی ارشد

دانشگاه‌های چین به دلیل برتری خود در زمینه علوم، مهندسی، فناوری و ریاضیات از شهرت زیادی برخوردار هستند. حدود 2500 دانشگاه در این کشور وجود دارد که به طور کلی به دو دسته دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه‌های خصوصی تقسیم می‌شوند. بودجه دانشگاه‌های دولتی توسط سازمان‌های دولتی و دولت چین تامین می‌شود. این موسسات معمولا از قدیمی‌ترین و معتبرترین موسسات برای تحصیل در چین کارشناسی ارشد هستند. امکان اخذ بورسیه کارشناسی ارشد چین در دانشگاه‌های دولتی راحت تر است. دانشگاه‌های خصوصی که به‌عنوان دانشگاه‌های غیردولتی نیز شناخته می‌شوند، توسط سازمان‌های غیردولتی مدیریت می‌شوند.

دانشگاه‌های خصوصی به بودجه دولتی متکی نیستند و از این رو بخش زیادی از بودجه خود را از طریق دریافت شهریه تامین می‌کنند. دانشگاه‌های چین در چندین رتبه بندی دانشگاهی جهانی از جمله THE، QS و WRWU در بین بهترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفته‌اند. برخی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در چین کارشناشی ارشد بر اساس رتبه بندی QS  در سال 2024 به شرح زیر هستند:

 • دانشگاه چینهوا: 25
 • دانشگاه پکن: 17
 • دانشگاه جیائوتونگ شانگهای: 51
 • دانشگاه فودان: 50
 • دانشگاه ژجیانگ: 44
 • دانشگاه علم و فناوری چین: 137
 • دانشگاه نانجینگ: 141
 • دانشگاه سیچوان: 355
 • دانشگاه علم و صنعت هواژونگ: 275
 • دانشگاه ووهان: 194
تحصیل در چین کارشناسی ارشد به انگلیسی

تحصیل در چین کارشناسی ارشد به انگلیسی

دانشگاه‌های مختلفی امکان تحصیل در چین کارشناسی ارشد را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده‌اند که در سطح بین‌المللی از شهرت بالایی برخوردار هستند. دانشجویان بین‌المللی که زبان‌ اصلی آن‌ها انگلیسی نیست، برای اخذ پذیرش نیاز به شرکت در آزمون تعیین سطح زبان نیاز دارند. اغلب برنامه‌های کارشناسی ارشد در زمینه پزشکی، بازرگانی، مهندسی، علوم کامپیوتر و فناوری به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. دانشجویانی که زبان اول آن‌ها انگلیسی است برای پذیرش در این رشته‌ها نیازی به شرکت در آزمون نخواهند داشت. از جمله دانشگاه‌هایی که امکان تحصیل در چین کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی را فراهم کرده‌اند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه ونژو
 • دانشگاه چینهوا
 • دانشگاه بازرگانی آسیا اروپا
 • دانشگاه فناوری ژجیانگ
 • دانشگاه فناوری شیمی شنیانگ
 • دانشگاه فناوری شیمی پکن
 • دانشگاه پکن
 • دانشگاه جیائوتونگ شانگهای
 • دانشگاه فودان
 • دانشگاه علم و فناوری چین
 • مؤسسه فناوری هاربین
 • دانشگاه ووهان و…

هزینه تحصیل در چین کارشناسی ارشد

هزینه تحصیل و زندگی در چین نسبتاً پایین است. در واقع، بسیاری از لوازم ضروری روزمره ممکن است از کشور محل زندگی دانشجویان ارزان‌تر باشد. هزینه‌های تحصیل در چین کارشناسی بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است. به طور معمول، هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های چین حدود 24040 الی 72115 یوان (3300 الی 9900 دلار آمریکا) است. برای اطلاع از هزینه دقیق دانشجویان باید به وب‌سایت دانشگاه موردنظر خود مراجعه کنند. برنامه‌های MBA و سایر مدارک تخصصی هزینه بالاتری نسبت به سایر رشته‌ها دارند.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در چین

سایر هزینه‌ ها

هزینه تحصیل در چین تنها شامل شهریه دانشگاه نیست و دانشجویان برای تحصیل در این کشور باید سایر هزینه‌ها را نیز در نظر داشته باشند. برخی از این هزینه‌ها به شرح زیر هستند:

 • هزینه درخواست: CUCAS (خدمات رسمی درخواست‌های بین‌المللی برای دانشگاه‌های چین) حداقل هزینه خدمات 365 یوان (50 دلار) را در هنگام درخواست پذیرش از دانشجویان دریافت می‌کند. اگر دانشجویان به صورت مستقیم نسبت به درخواست پذیرش از دانشگاه‌ها اقدام کنند، باید هزینه‌ای حدود 250 الی 985 یوان (35 الی 135 دلار) پرداخت کنند.
 • هزینه ویزا: این هزینه‌ها برای هر کشور متفاوت است؛ اما دانشجویان باید برای هر سال تحصیلی معمولاً حدود 950 یوان (130 دلار) هزینه پرداخت کنند.
 • هزینه معاینه پزشکی: بسته به محل انجام متفاوت است؛ اما معمولاً حدود 675 یوان (100 دلار) برآورد می‌شود.
 • بیمه درمانی: بسته به نیاز و ارائه‌دهنده بیمه، تقریباً 800 یوان (110 دلار) در سال هزینه دارد.

بورسیه کارشناسی ارشد چین و سایر کمک ‌هزینه ‌ها

انواع برنامه‌های بورسیه برای کمک به تحصیل دانشجویان بین‌المللی در چین فراهم شده است. چندین برنامه بورسیه و کمک‌هزینه‌های تحصیلی توسط CUCAS برای دانشجویان در حال تحصیل در چین کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است. از جمله بورسیه کارشناسی چین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بورسیه تحصیلی مؤسسه کنفوسیوس: هدف از اهدای این بورسیه، کمک به دانشجویان برای تحصیل در چین است. همچنین دانش‌پژوهان و اساتید نیز می‌تواند از این فرصت ایدئال استفاده کنند. حداکثر سن برای برخورداری از این بورسیه تحصیلی در هنگام تحصیل در چین کارشناسی ارشد، 35 سال است. برای دریافت این بورسیه، دانشجویان باید از سطح بالایی از زبان چینی برخوردار باشند و بتوانند مهارت خود را اثبات کنند.
 • بورسیه‌های دولت محلی چین: این بورسیه‌ها باهدف جذب دانشجویان به مناطق خاصی در چین برای مطالعه زبان و فرهنگ چینی در نظر گرفته شده‌اند.
 • بورسیه‌های دولتی چین: وزارت آموزش‌وپرورش چین بورسیه‌هایی را برای دانشجویان بین‌المللی که برای انجام مطالعات و تحقیقات در دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل هستند، ارائه می‌دهد.
 • بورسیه شورای بریتانیا: شورای بریتانیا برنامه‌های بورسیه را برای هرکسی که پاسپورت بریتانیایی (پاسپورت ایرلندی برای دانشجویان ایرلند شمالی) دارند، اعطا می‌کند. تنها هزینه‌ای که دانشجویان پس از برخورداری از این بورسیه باید بپردازند، هزینه ویزا، هزینه رفت‌وبرگشت و بیمه درمانی است.

علاوه بر موارد فوق، دانشجویان می‌توانند مستقیماً از دانشگاه خود کمک‌هزینه تحصیلی دریافت کنند. بسیاری از این کمک‌هزینه‌ها و بورسیه‌های تحصیلی از ظرف دانشگاه‌ها برای جذب دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده‌اند.

درخواست اخذ پذیرش برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

درخواست اخذ پذیرش برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

در اغلب موارد، هنگام درخواست برای تحصیل در چین کارشناسی ارشد، چندین گزینه وجود دارد. می‌توانید مستقیماً برای درخواست از دانشگاه موردنظر خود اقدام کنید یا با استفاده از خدمات پشتیبانی رسمی مانند CUCAS درخواست دهید. از اقدام به درخواست به مؤسسات نامعتبر خودداری کنید. فرایند درخواست حدود دو الی سه ماه به طول می‌انجامد. درخواست در زمان مقرر و پرهیز از ارسال درخواست در زمان‌های شلوغ سال می‌تواند زمان پردازش را کاهش دهد. برای درخواست تحصیل در چین کارشناسی ارشد، دو گزینه اصلی وجود دارد:

1. درخواست مستقیم به دانشگاه

این گزینه در همه دانشگاه‌ها وجود دارد. اگر به زبان چینی مسلط باشید و بتوانید با مؤسسه آموزش عالی موردنظر خود ارتباط برقرار کنید، درخواست مستقیم به دانشگاه گزینه خوبی برای شما است. ممکن است مسئولین دانشگاه موردنظر شما به زبان انگلیسی مسلط نبوده و نتوانند در روند درخواست به شما کمک کنند. همچنین باید تفاوت منطقه زمانی خود را در هنگام درخواست در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که درخواست مستقیم برای دانشگاه تضمینی برای پذیرش درخواست نخواهد بود.

2. درخواست از طریق CUCAS

پورتال رسمی درخواست بین‌المللی برای دانشگاه‌های چین است. همه مؤسسات و برنامه‌های پذیرش از طریق CUCAS قابل‌دسترس نیستند. اما خدمات رایگان این پورتال ارسال درخواست و فرایند پذیرش را برای دانشجویان آسان می‌کند.

دانشگاه‌ها ممکن است برای پردازش درخواست‌ها هزینه دریافت کنند. این هزینه معمولاً از 610 الی 1015 یوان (90 الی 150 دلار) است اما می‌تواند بین موسسات متفاوت باشد.

شرایط پذیرش تحصیل در چین کارشناسی ارشد

شرایط پذیرش تحصیل در چین کارشناسی ارشد

شرایط اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در چین می‌تواند در هر دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت باشد. از جمله شرایط اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در چین می‌توان به برخورداری از مدرک کارشناسی اشاره کرد. از دیگر شرایط موردنیاز می‌توان به برخورداری از مدرک زبان چینی یا انگلیسی بسته به زبان برنامه موردنظر دانشجویان اشاره کرد. دانشجویانی که از مدرک زبان موردنیاز برخوردار نیستند، ملزم به شرکت در آزمون تعیین سطح هستند.

برخی از دانشگاه‌های چین ممکن است محدودیت سنی برای درخواست‌های تحصیلات تکمیلی تعیین کنند. از دیگر ملزومات تحصیل در چین کارشناسی ارشد می‌توان به برخورداری از پاسپورت و ویزای دانشجویی اشاره کرد. دانشجویان می‌توانند با استفاده از روش‌های مذکور نسبت به اخذ پذیرش اقدام کنند.

مدارک لازم اخذ پذیرش

مدارک لازم برای اخذ پذیرش و ثبت‌نام در دانشگاه‌های چین ممکن است نسبت به رشته و دانشگاه موردنظر دانشجویان متفاوت باشند. مدارک کلی برای درخواست و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های چین در مقطع کارشناسی به شرح زیر هستند:

 • پاسپورت معتبر
 • مدرک کارشناسی (معادل آن)
 • یک یا دو توصیه‌نامه
 • معاینه پزشکی
 • مدرک زبان چینی یا انگلیسی
 • عکس
 • رزومه تحصیلی
 • ریزنمرات تحصیلی و…
بهترین دانشگاه ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در چین

بهترین دانشگاه‌ ها برای تحصیل در چین کارشناسی ارشد

تعداد زیادی از دانشگاه‌های چین برنامه‌های کارشناسی ارشد رشته‌های مختلف را ارائه می‌دهند. دانشگاه‌های برتر چین هرساله دانشجویان زیادی را به خود جذب می‌کنند. کشور چین دارای دانشگاه‌های برتر جهانی و همگام با استانداردهای بین‌المللی است. هزینه تحصیل و زندگی ارزان در چین، امکان تحصیل در کنار اساتید نخبه و تکنولوژی به‌روز از دیگر دلایل جذب دانشجویان برای تحصیل در چین کارشناسی ارشد هستند. برخی از بهترین دانشگاه‌های چین که شرایط تحصیل مقطع کارشناسی ارشد چین را فراهم کرده‌اند به شرح زیر هستند:

 • دانشگاه چینهوا
 • دانشگاه پکن
 • دانشگاه فودان
 • دانشگاه شانگهای جیائوتونگ
 • دانشگاه سان یات سن
 • دانشگاه ژجیانگ
 • دانشگاه ووهان
 • دانشگاه سچوان
 • دانشگاه نانجینگ
 • دانشگاه علم و صنعت چین
 • دانشگاه تونگجی و…

جمع‌بندی

چشم‌انداز متنوع چین، اقتصاد پررونق و سرمایه‌گذاری‌های سنگین دولت در آموزش عالی این کشور، آن را به مکانی فوق‌العاده برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد تبدیل کرده است. دانشگاه‌های چین طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی را در مقطع کارشناسی ارشد به دانشجویان ارائه می‌دهند. حمایت مالی پایدار دولت از دانشگاه‌های چین، باعث شده است که تعداد زیادی از مؤسسات آموزش عالی در بین بهترین دانشگاه‌های جهان قرار بگیرند. تحصیل در چین کارشناسی ارشد با مزایای مختلفی برای دانشجویان همراه است که از جمله آن‌ها می‌توان به برخورداری از بورسیه کارشناسی ارشد چین اشاره کرد.

از جمله مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در چین می‌توان به امکان تحصیل به زبان انگلیسی اشاره کرد. در این مقاله کوشیدیم نکات لازم درمورد شرایط تحصیل مقطع کارشناسی ارشد چین را به شما عزیزان ارائه دهیم. مؤسسه علم ویرا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه امور مهاجرتی، رؤیای دانشجویانی که می‌خواهند تحصیلات خود را در خارج از کشور بگذرانند، به واقعیت تبدیل می‌کند.

هدف این مؤسسه کاستن از دشواری‌های مسیر مهاجرت تحصیلی و محقق کردن آرزوی تحصیل در خارج از کشور دانشجویان است. اگر شما نیز علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور هستید اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید، با مشاوران ما در تماس باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه