تحصیل داروسازی در ترکیه
توسط تیم علم ویرا
19 مهر 2

تحصیل داروسازی در ترکیه 2023

تحصیل داروسازی در ترکیه یکی از رشته‌های محبوب گروه تجربی است که داوطلبان بسیاری علاقه‌مند به تحصیل در این رشته هستند. ایده‌آل بودن شرایط تحصیل رشته داروسازی ترکیه و همچنین نزدیکی به ایران باعث شده ترکیه جزء مقاصد اصلی دانشجویان ایرانی باشد. دلایل بسیاری از جمله شهریه داروسازی ترکیه باعث می‌شوند دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های برتر ترکیه را برای تحصیل در رشته داروسازی انتخاب نمایند. برای آشنایی بیشتر با رشته داروسازی ترکیه در ادامه این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

تحصیل داروسازی در ترکیه

تحصیل داروسازی در کشور ترکیه در چند سال اخیر از محبوبیت بالایی در بین دانش‌آموزان و دانشجویان ایرانی برخوردار بوده است. البته لازم است به این موضوع اشاره کرد که تحصیل در رشته داروسازی به‌صورت کلی رشته لوکس و پردرآمدی به‌ شمار می‌آید. این رشته در اکثر دانشگاه‌های ترکیه تدریس می‌شود که هرساله در این رشته تعداد مشخصی دانشجو را پذیرش می‌کنند. از این میان تعداد سهمیه مشخصی به دانشجویان خارجی تعلق می‌گیرد.

تحصیل داروسازی در ترکیه بعد از تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی تقریباً محبوب‌ترین رشته تحصیلی گروه علوم پزشکی در این کشور به‌ شمار می‌آید. در واقع  این رشته تأثیر به سزایی در درمان بیماری‌های خاص و تولیددارو دارد. سرفصل‌های این رشته پرطرف‌دار بسیار زیاد بوده و به دو بخش دروس تخصصی و دروس پایه تقسیم می‌شوند. رشته داروسازی با وجود مزیت‌های بسیاری که دارد، دارای معایبی هم است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها دروس بسیار سخت با جذابیت کم جهت مطالعه و عدم تناسب آموخته‌های دانشگاهی با کار عملی است.

تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون

تحصیل داروسازی در کشور ترکیه بدون آزمون

یکی از راه‌ها جهت‌پذیرش رشته داروسازی تحصیل این رشته در ترکیه بدون آزمون است. دانشگاه‌های خصوصی ترکیه به علت این‌که از طرف دولت حمایت مالی نمی‌شوند لازم است هزینه‌ها را خودشان تأمین نمایند. به همین علت برخی از ظرفیت‌های تحصیلی این رشته‌ها به فروش می‌رسانند؛ فلذا دانشجویان با پرداخت مبلغ درخواست این دانشگاه می‌توانند بدون نیاز به آزمون‌های ورودی شرایط تحصیل رشته داروسازی ترکیه را کسب کنند و در رشته دلخواهشان تحصیل نمایند. بعضی از دانشگاه‌ها ظرفیت معینی را جهت‌پذیرش تیزهوشان و تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون در نظر گرفته‌اند.

به‌عبارت‌دیگر افرادی که از لحاظ علمی در سطح بالایی هستند نیازی به آزمون ورودی ندارند. لازم به ذکر است که با پذیرش این دانشجویان سطح علمی دانشگاه نیز بالاتر خواهد رفت. این‌ افراد را اصولاً معاونین و ریاست دانشگاه به‌صورت مستقیم انتخاب می‌کنند. موضوع پذیرش بدون کنکور نیز خود به دو حالت‌پذیرش بدون آزمون برای دانشگاه‌های خصوصی و دولتی تقسیم می‌شود.

پذیرش‌های بدون آزمون دانشگاه‌های خصوصی بعضی از دانشگاه‌ها شامل بورس‌های 30 الی 70 درصد هم است. توجه داشته باشید که دانشگاه‌های دولتی زمان معینی را جهت‌پذیرش ندارند و بستگی به این دارد که ظرفیتی برای پذیرش تحصیل داروسازی در ترکیه بدون کنکور داشته باشند یا خیر؛ ولی دانشگاه‌های خصوصی درصورتی‌که ظرفیت داشته باشند همیشه از ابتدای تیرماه تا اواخر مهرماه دانشجو می‌پذیرند.

شرایط تحصیل داروسازی در ترکیه به انگلیسی

شرایط تحصیل رشته داروسازی ترکیه به زبان انگلیسی

به‌طورکلی کیفیت آموزش برای تحصیل داروسازی در ترکیه از سطح بسیار بالایی برخوردار است؛ بنابراین فارغ‌التحصیلان می‌توانند برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر دیگر کشورهای اروپایی و آمریکایی به ادامه تحصیل بپردازند. نکته مهم این است که داوطلبان جهت ادامه تحصیل رشته داروسازی در دیگر دانشگاه‌های معتبر کشورهای اروپایی و آمریکایی باید به زبان انگلیسی تحصیل نمایند؛ لذا مناسب‌ترین گزینه جهت تحصیل داروسازی در ترکیه آموزش به زبان انگلیسی است. جهت تحصیل رشته داروسازی در ترکیه به زبان انگلیسی نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی نیست.

در واقع شما می‌توانید با شرکت در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی در دانشگاهی که در آن پذیرفته شده‌اید وارد دانشگاه شوید؛ ولی در صورتی که موفق به کسب نمره قابل قبول از  آزمون تعیین سطح دانشگاه نشدید، می‌توانید در یک سال دوره آموزش زبان دانشگاه شرکت نمایید و بعد از آن وارد دوره اصلی رشته داروسازی شوید. لازم به ذکر است که با ارائه مدرک زبان تافل می‌توانید بدون شرکت در آزمون تعیین سطح دانشگاه وارد دانشگاه شوید.

همچنین باید گفت که درک زبان ترکی برای افرادی که به زبان انگلیسی به تحصیل داروسازی در ترکیه می‌پردازند خالی از اهمیت نخواهد بود؛ زیرا در نهایت دانشجو در دوره آموزش عملی برای برقرار کردن ارتباط با دیگران به درک زبان ترکی نیاز خواهد داشت.

هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه

شهریه و هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه در بین دانشگاه‌های برتر قاره آسیا و دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارند. در واقع هزینه تحصیل در ترکیه با توجه به هر دانشگاه متفاوت است؛ اما سیستم آموزشی در همه دانشگاه‌های برتر ترکیه دارای سطح کیفی بالایی است. با توجه به شرایط تحصیل رشته داروسازی ترکیه باید گفت که هزینه‌های مربوط به تحصیل داروسازی در این کشور بسیار مناسب است.

در واقع دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با پرداخت 500 دلار در سال هزینه‌های مربوط به تحصیل خود در دانشگاه‌های دولتی ترکیه را بپردازند. البته توجه داشته باشید که دریافت نامه پذیرش از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه قطعا هزینه بالاتری در بر خواهد داشت. به طور کلی باید گفت هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه در دانشگاه‌های خصوصی به 25000 دلار در سال می‌رسد.

معادل‌سازی مدرک داروسازی ترکیه در ایران

معادل سازی مدرک داروسازی ترکیه در ایران

شاید برای خیلی‌ها این سوال به وجود آید که معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه چگونه انجام می‌شود؟ به طور کلی دانشگاه‌های بیان شده در زیر مورد تائید وزارت بهداشت و درمان جمهوری اسلامی ایران هستند و شرایط تحصیل رشته داروسازی در ترکیه را دارا هستند. معادل سازی مدرک این دانشگاه‌های ترکیه در وزارت بهداشت و درمان به سادگی ممکن است. شما نیز می‌توانید بعد از اتمام دوره تحصیل داروسازی در ترکیه به انتخاب خود بدون آزمون یا با کنکور در یکی از مراکز درمانی، تحقیقاتی، داروخانه، دانشگاه‌ها و … مشغول به کار شوید. دانشگاه‌هایی که برای رشته داروسازی در ترکیه مورد تائید وزارت بهداشت و درمان ایران هستند شامل موارد زیر است.

 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه قاضی ترکیه
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه آنادولو
 • دانشگاه بوغازچی
 • دانشگاه مدیترانه شرقی در قبرس

شرایط تحصیل رشته داروسازی ترکیه

اعتبار مدرک داروسازی ترکیه

یکی از اصلی‌ترین مزایای تحصیل داروسازی در ترکیه اعتبار مدرک صادره شده از طرف دانشگاه‌های این کشور است. به همین دلیل نیز دانشجویان با قوت قلب هر چه تمام‌تر به ادامه تحصیل در این کشور پرداخته و شرایط تحصیل رشته داروسازی ترکیه را فراهم می‌کنند و به آینده شغلی خود مطمئن هستند. در واقع باید گفت که این اعتبار مدرک ناشی از اعتبار دانشگاه‌های ترکیه ای است؛ اما نباید فراموش کنید که از نظر وزارت بهداشت ایران تمام دانشگاه‌های ترکیه‌ای مورد تایید نبوده و مدرک همه آن‌ها معتبر نیست. شاید بتوان گفت که در سال 2023- 2024 فقط دانشگاه‌های ترکیه‌ای زیر مورد تایید وزارت بهداشت هستند:

 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه اژه ازمیر
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه باهچه شهیر
 • دانشگاه باشکنت
 • دانشگاه قاضی
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه آجی بادام
 • دانشگاه مدیپول استانبول
 • دانشگاه یدی تپه

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیل داروسازی در ترکیه

مدارک لازم برای اخذ پذیرش شرایط تحصیل رشته داروسازی ترکیه

در ابتدا لازم است افراد در دوره‌های کالج شرکت نمایند که برای آن به داشتن مدرک زبان نیازی نیست. بعد از قبولی در آزمون‌های ورودی (YOS) یا (SAT) افراد اجازه خواهند یافت تا جهت ثبت نام در دانشگاه اقدام نمایند. در مرحله بعدی مدارک خود از جمله کارنامه قبولی در آزمون را ارسال می‎کنند تا پذیرش دانشگاه را اخذ نمایند. دانشگاه‌های ترکیه در سال 2024 برای تحصیل داروسازی در ترکیه مدارک مختلفی از افراد درخواست خواهند کرد که مهم‌ترین آن‌ها در ادامه بیان شده است.

 • کارنامه قبولی
 • رزومه به زبان انگلیسی یا ترکی استانبولی
 • ترجمه رسمی همه مدارکی که در رزومه به اخذ آن ها اشاره شده مانند مدرک دیپلم تجربی یا ریاضی (دیپلم 12 ساله)
 • ترجمه رسمی ریز نمرات دبیرستان
 • توصیه نامه اساتید و معلمین قبلی فرد
 • انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه که لازم است حتما توسط خود دانشجو نگارش شود.

طول دوره تحصیل داروسازی در ترکیه

طول دوره داروسازی در ترکیه

مدت تحصیل داروسازی در ترکیه 5 سال یا به عبارتی دیگر 10 ترم تحصیلی است. در طول 4 سال اول تحصیل داروسازی در دانشگاه به دانشجویان مباحث و دروسی مثل فناوری اطلاعات پایه، تاریخچه داروسازی و اصلاحات، شیمی تحلیلی و شیمی عالی، قوانین داروسازی، مواد اولیه داروسازی، علوم پایه داروسازی و علوم پایه پزشکی، شیمی دارویی، و … آموزش داده می‌شود.

یکی از شرایط تحصیل رشته داروسازی ترکیه در یک سال باقی مانده هم این است که دانشجویان ملزم به سپری کردن یک دوره کارآموزی در داروخانه یا مجموعه‌های داروسازی هستند. این موضوع به علت تعامل دانشجویان با بیماران و شناسایی بهتر داروها توسط آن ها انجام می‌گیرد.

شهریه داروسازی ترکیه

تحصیل داروسازی در ترکیه؛ بورسیه داروسازی ترکیه بدون آزمون

بورسیه تحصیل داروسازی در ترکیه می‌تواند در دو نوع مختلف توسط دولت ترکیه و دانشگاه انتخابی به دانشجویان ارائه شود. بورسیه دولتی ترکیه به دانشجویان داروسازی همه مقاطع تحصیلی تعلق می‌گیرد و داوطلبان جهت دریافت آن می‌توانند به سایت بورسلاری مراجعه نمایند. داوطلبانی که موفق به کسب این نوع بورسیه تحصیلی می‌شوند با خیال راحت می‌توانند تحصیلات خود را در هر یک از دانشگاه‌های ترکیه ادامه دهند؛ زیرا این نوع بورسیه همه هزینه دانشجو را از هزینه اسکان و اقامت گرفته تا شهریه، بیمه درمانی و … را پوشش می‌دهد.

بورسیه دیگری که در صورت کسب شرایط تحصیل رشته داروسازی ترکیه دانشجویان می‌توانند دریافت نمایند بورسیه و کمک هزینه‌هایی است که توسط خود دانشگاه به دانشجویان ارائه می‌شود. این نوع بورسیه‌ها موجب کاهش یافتن شهریه تحصیلی می‌شوند و اکثرا به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می‌گیرند؛ اما دانشجویان مقطع کارشناسی هم با داشتن نمرات و معدل بالا (چه در حین تحصیل در دانشگاه و چه در حین پذیرش در دانشگاه) می‌توانند موفق به دریافت این نوع بورسیه‌ها شوند.

جمع‌بندی

وجود بهترین و معتبرترین دانشگاه‌ها برای تحصیل داروسازی در ترکیه و مناسب بودن هزینه تحصیل، جزء عمده دلایل اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور هستند. امکان استفاده از بورسیه‌های تحصیلی و همچنین نزدیکی ترکیه به ایران هم سبب مهاجرت از طریق تحصیل رشته داروسازی در کشور ترکیه می‌شود. حقوق و درآمد داروسازان در این کشور نیز ماهیانه از ۱۰ هزار و ۲۰۰ لیر تا ۱۵۸۰۰ لیر متغیر است. با توجه به مزایای تحصیل در ترکیه تعداد کثیری از دانشجویان ایرانی هستند که ترجیح می‌دهند به جای شرکت در کنکور در آزمون‌های ورودی YOS و SAT شرکت نمایند و در رشته داروسازی تحصیل خود را به پایان رسانند.

در صورت نیاز به دریافت مشاوره در خصوص شرایط تحصیل رشته داروسازی ترکیه، شهریه داروسازی ترکیه و … می‌توانید به وب‌سایت موسسه مهاجرتی علم ویرا مراجعه نمایید. مؤسسه مهاجرتی علم ویرا باسابقه درخشان در زمینه مهاجرت تحصیلی و با همکاری مشاوران، وکلا و حقوق‌دانان خود بهترین مسیرهای قانونی مهاجرت برای تحصیل در برترین دانشگاه‌های دنیا را به متقاضیان عزیز معرفی می‌کند. با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان می توانید با مشاوران ما درارتباط باشید. رسالت ما ارائه بهترین مسیرهای قانونی و انتخاب بهترین دانشگاه‌ها بر اساس شرایط متقاضیان است

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه