معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه
توسط تیم علم ویرا
13 مهر 2

معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه

یکی از شرایط تحصیل در ترکیه معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه است. منظور از معادل‌سازی مدرک تحصیلی ارزیابی جداگانه تمام مدارک، ریزنمرات و تمامی دروس است. معادل‌سازی مدارک به این دلیل انجام می‌شود تا مشخص شود آیا مدارک تحصیلی ارائه‌شده با استانداردهای آموزشی کشور مقصد مطابقت دارد یا خیر. در صورت عدم مطابقت مدارک، متقاضی تحصیل در کشور مقصد باید دروس و مهارت‌های مشخصی را در آن کشور بگذراند. نام دیگر این فرایند دنکلیک است.

یکی از مراحل قبل از تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه طی‌کردن روند دنکلیک ترکیه است. متقاضیان تحصیل در ترکیه برای انجام این روند باید به مؤسسات حقوقی معتبر که در این زمینه فعالیت می‌کنند مراجعه کنند. در این مقاله در علم ویرا مبحث دنکلیک و هزینه معادل سازی مدارک تحصیلی در ترکیه را به طور کامل بررسی می‌کنیم.

معادل سازی مدارک تحصیلی

قبل از پرداختن به موضوع معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه بهتر است اطلاعاتی کلی درباره این فرایند مهم داشته باشیم. یکی از مهم‌ترین موارد تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور معادل‌سازی مدارک است. به دلیل تفاوت بین سیستم‌های آموزشی کشورهای مختلف، دانشگاه‌های برخی کشورها مانند ترکیه، دانشگاه‌های اروپایی، آمریکا و استرالیا به مدرک تحصیلی کشور مبدأ آشنایی نداشته و آن مدارک را قبول نمی‌کنند.

به همین دلیل از دانشجویان بین‌المللی خواسته می‌شود تا مدارک تحصیلی خود را معادل‌سازی کنند. با معادل‌سازی مدارک میزان تجربه علمی و مهارت‌های عملی دانشجو مشخص می‌شود. ازطریق دنکلیک مشخص می‌شود که آیا متقاضی به گذراندن دوره‌های درسی یا مهارتی نیاز دارد یا خیر. در صورت نیاز، متقاضی قبل از ورود به دانشگاه باید دوره‌های آموزشی لازم را طی کند. گواهی دنکلیک تأیید می‌کند که متقاضی شرایط لازم برای ورود به دانشگاه‌های بین‌المللی را دارد.

معادل سازی مدارک برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه

معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه

دنکلیک ترکیه یا معادل‌سازی مدرک تحصیلی در ترکیه برای دو مقطع قبل از دانشگاه و مدارک دانشگاهی انجام می‌شود. معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه برای مقطع ابتدایی تا دبیرستان تحت‌نظر وزارت آموزش‌وپرورش ترکیه است. همچنین سازمان آموزش عالی ترکیه (YOK) مسئول معادل سازی مدارک دانشگاهی است. هزینه معادل ‌سازی مدارک تحصیلی در ترکیه باتوجه‌به مقطع تحصیلی متفاوت است.

معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه برای مقاطع مختلف

دنکلیک ترکیه برای مقاطع مختلف تحصیلی انجام می‌شود. متقاضیان تحصیل در ترکیه باید باتوجه‌به مقطع یا رشته تحصیلی خود به مراجع یا مؤسسات مربوطه مراجعه کنند تا فرایند معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه برای آن‌ها انجام شود. انجام معادل‌سازی مدارک برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه الزامی است. مقاطع تحصیلی مختلف که باید معادل‌سازی مدارک برای آن‌ها اعمال شود عبارت‌اند از:

 • دوره پیش‎دانشگاهی یا Diploma
 • دوره کاردانی یا Associate’s Degree
 • دوره کارشناسی یا Bachelor Degree
 • مقطع کارشناسی ارشد یا Master Degree
 • مقطع دکترا/ پزشک عمومی
 • پزشک متخصص: Post doctorate

مدرک زبان ترکی و مدرک معادل سازی مدرک تحصیلی ترکیه

مدارک لازم برای دنکلیک ترکیه

برای معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه متقاضیان ابتدا باید اطلاعات مربوط به شرایط و مدارک لازم را کسب کرده؛ سپس نسبت به آماده‌سازی مدارک اقدام کنند. همچنین هزینه معادل سازی مدارک تحصیلی در ترکیه را باید پرداخت کنند. مدارک لازم برای دنکلیک ترکیه عبارت‌اند از:

 • ثبت درخواست اینترنتی (راندوو)
 • ارائه مدرک تحصیلی یا کپی برابر اصل مدرک
 • گذرنامه با اعتبار کافی همراه با کپی گذرنامه
 • تکمیل فرم درخواست معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه
 • عکس جدید شخص متقاضی دنکلیک ترکیه
 • ارائه کارت اقامت یا برگه راندوو
 • ترجمه تأییدشده مدارک تحصیلی به زبان ترکی
 • ارائه مجوز اقامت قانونی در ترکیه
 • ارائه فیش واریز هزینه معادل‌سازی

هزینه معادل ‌‌سازی مدارک تحصیلی در ترکیه

در فرایند معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه یکی از مسائل مهم توجه به هزینه معادل‌سازی است. هزینه دنکلیک ترکیه برای مدارک تحصیلی پیش‌دانشگاهی معمولاً 500 لیر است. نکته موردتوجه اینکه هزینه معادل‌سازی مدارک تحصیلی در کشورهای مختلف و حتی ایالت‌های یک کشور می‌تواند متفاوت باشد؛ اما به‌صورت کلی میانگین هزینه معادل سازی مدارک تحصیلی در ترکیه و اغلب کشورها تقریباً 200 یورو است.

مدارک لازم برای معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه

شرایط دنکلیک ترکیه

همان‌طور که قبلاً گفته شد یکی از شرایط تحصیل در ترکیه معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه است. مهارت‌های علمی و عملی متقاضیان تحصیل در ترکیه ازطریق دنکلیک اثبات می‌شود. درصورت نیاز، دانشجویان قبل از ورود به دانشگاه باید برای ارتقا مهارت‌های تکمیلی خود در دوره‌های تعیین‌شده شرکت کنند. برخی از شرایط معادل‌سازی مدارک تحصیلی در ترکیه مربوط به مقطع ارشد و دکتری است.

 • دانشجویانی که آخرین رشته تحصیلی آن‌ها از رشته‌های پزشکی نباشد به اخذ مدرک Taninirlik Belgesi نیاز ندارند. این مدرک همان گواهی به‌رسمیت‌شناختن مدرک تحصیلی است.
 • متقاضیانی که با هدف اشتغال به ترکیه مهاجرت می‌کنند باید مراحل معادل‎سازی مدارک را به طور کامل انجام دهند.
 • متقاضیان دارای مدرک ارشد و دکترا اگر آخرین رشته‌ تحصیلی آن‌ها از شاخه‌های پزشکی باشد باید دنکلیک ترکیه را کامل انجام دهند.

معادل سازی مدرک پزشکی ترکیه

فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی که در کشوری غیر از ترکیه تحصیل کرده‌اند برای ادامه تحصیل پزشکی در ترکیه یا اشتغال باید ابتدا روند معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه را انجام دهند. فرایند دنکلیک در ترکیه برای رشته‌های پزشکی به این صورت است:

 • گرفتن وقت اینترنتی قبلی (راندوو) برای فعالیت‌های معادل‌سازی مدارک تحصیلی
 • ترجمه مدارک دانشگاهی و اقامتی و تأیید توسط کنسولگری ترکیه
 • لزوم شرکت در آزمون STS برای معادل‌سازی مدارک
 • کسب حداقل نمره آزمون STS
 • انجام تمام مراحل معادل‌سازی در کشور ترکیه (برای تمام رشته‌ها/ معادل‌سازی در سفارت ترکیه در کشور مبدأ قابل‌قبول نیست)

معادل سازی مدرک تحصیلی رشته های غیرپزشکی

آزمون STS

افرادی که مدرک پزشکی و دندانپزشکی خود را از دانشگاه‌های خارج از ترکیه اخذ کرده‌ و قصد دارند برای ادامه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه یا پزشکی عازم ترکیه شوند یا در این رشته‌ها مشغول به‌ کار شوند باید در آزمون STS شرکت کنند. این یک آزمون معادل ‌سازی مدرک تحصیلی در ترکیه است و شامل دو مرحله است. مرحله اول شامل دروس علوم پایه و مرحله دوم شامل دروس علوم بالینی است. شرکت در هرکدام از مراحل آزمون STS بر اساس نظر دانشگاه و نمره‌های متقاضی است. ویژگی‌های آزمون STS عبارت‌اند از:

 • زبان آزمون ترکی است و متقاضیان باید به زبان ترکی مسلط باشند.
 • حداقل امتیاز لازم برای قبولی در آزمون STS کسب 40 از 100 نمره است.
 • برگزاری آزمون توسط سازمان سنجش آموزش ترکیه

معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه؛ رشته‌های غیرپزشکی

متقاضیان تحصیل در ترکیه که در رشته‌های غیرپزشکی تحصیل کرده‌اند برای دنکلیک باید فرایند متفاوتی را طی کنند. لازم به ذکر است که برخلاف رشته‌های پزشکی، رشته‌های غیرپزشکی به معادل‌سازی مدارک نیاز ندارند. این افراد باید روند دیگری را طی کنند که عبارت‌اند از:

 • اخذ مدرک ارزشیابی
 • اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های ترکیه برای اخذ مدرک ارزشیابی
 • انجام ارزشیابی توسط سازمان YOK
 • دارندگان مدرک مهندسی و معماری شرکت در آزمون STS-2
 • دارندگان مدرک معلمی شرکت در آزمون KPSS و کسب حداقل نمره 50 از 100

دنکلیک ترکیه

آزمون SAT

یکی از مراحل معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه شرکت در آزمون SAT است. آزمون SAT یک آزمون استاندارد برای ورود به دانشگاه‌ها و کالج‌های ترکیه برای دوره کارشناسی است. یعنی متقاضیانی که دوره دبیرستان خود را به اتمام رسانده و قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را دارند باید در آزمون SAT شرکت کنند. در این آزمون مباحث مختلف شامل دو بخش است:

 • بخش اول: شفاهی شامل نگارش، زبان و درک مطلب؛ نمره 800-200
 • بخش دوم: بخش ریاضیات؛ نمره 800-200

معادل سازی مدرک داروسازی ترکیه در ایران

دانشگاه‌های ترکیه از دانشگاه‌های معتبر در جهان هستند. بسیاری از دانشگاه‌های پزشکی ترکیه مورد تأیید وزارت بهداشت ایران قرار دارند. به همین دلیل دانشجویانی که در دانشگاه‌های موردتأیید وزارت بهداشت ایران در رشته داروسازی تحصیل کرده‌اند به معادل‌سازی مدرک  داروسازی ترکیه در ایران نیاز ندارند.

مشکلات عدم معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه

یکی از مهم‌ترین مراحل کار یا تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه که باید در مراحل ابتدایی انجام شود معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه است. اگر متقاضیان تحصیل و کار در ترکیه مرحله دنکلیک ترکیه را طی نکنند با مشکلات زیر مواجه خواهند شد:

 • عدم دریافت مجوز ادامه تحصیل در ترکیه
 • عدم دریافت مجوز تأسیس مطب در ترکیه (برای پزشکان)
 • نداشتن مجوز کار در شرکت‌ها و ادارات دولتی و خصوصی ترکیه
 • عدم ثبت‌نام فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی در نظام‌مهندسی ترکیه و عدم انجام پروژه‌های عمرانی

هزینه معادل سازی مدارک تحصیلی در ترکیه

زمان ارائه مدرک معادل سازی مدارک به دانشگاه

اگر زمان ثبت‌نام متقاضی در یکی از دانشگاه‌های ترکیه، مدرک دیپلم متقاضی آماده نباشد، مدرک دنکلیک صادر نمی‌شود. دانشجو باید تعهد دهد که گواهی معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه را حداکثر تا 180-90 روز به دانشگاه تحویل دهد. در این تعهدنامه آمده است که عدم ارائه مدرک دنکلیک تا حداکثر 180 روز به منزله لغو ثبت‌نام متقاضی است.

دنکلیک ترکیه و مدرک زبان ترکی

برای معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه دانشجو باید در آزمون STS (برای رشته‌های پزشکی) یا آزمون SAT (برای ورود به مقطع کارشناسی) شرکت کند. لازمه شرکت در این آزمون تسلط کامل به زبان ترکی است؛ زیرا آزمون به زبان ترکی برگزار می‌شود. به همین دلیل متقاضیان باید به زبان ترکی مسلط بوده و مدرک زبان ترکی تومر (TOMER) را ارائه دهند.

طول دوره معادل‌سازی مدارک تحصیلی در ترکیه

معادل‌سازی مدرک تحصیلی در ترکیه به عوامل مختلفی ازجمله مقطع و رشته تحصیلی بستگی دارد. معمولاً مدت‌زمان بررسی مدارک برای فرایند دنکلیک بین 6-3 ماه است. البته برای رشته‌های پزشکی و مهندسی ممکن است تا یک‌سال هم طول بکشد.

شرایط لازم برای معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه

جمع‌بندی

معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه یکی از شرایط مهم اشتغال در ترکیه و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است. منظور از معادل‎سازی مدارک یا دنکلیک، بررسی مدارک تحصیلی و ریزنمرات متقاضی است. ازطریق دنکلیک ترکیه مشخص می‌شود که آیا متقاضی مهارت‌های علمی، تحصیلی و عملی کافی مطابق با استانداردهای دانشگاه‌های ترکیه را دارد یا خیر. درصورتی‌که مدارک تحصیلی متقاضی تأیید نشود متقاضی باید در دوره‌های تعیین‌شده شرکت کند.

بعد از پایان دوره، متقاضی با شرکت در آزمون و کسب حداقل نمره قبولی می‌تواند در دانشگاه ادامه تحصیل دهد یا در رشته شغلی خود مشغول به کار شود. هزینه معادل سازی مدارک تحصیلی در ترکیه برای مقاطع پیش‌دانشگاهی معمولاً 500 لیر است. این هزینه برای مدارک دانشگاهی در تمام دنیا به‌صورت میانگین برابر 200 یورو است. برای رشته‌های پزشکی و زیرشاخه‌های آن متقاضیان باید در آزمون STS شرکت کرده و حداقل نمره 40 از 100 را دریافت کنند. رشته‌های مهندسی و معماری در آزمون SAT-2 شرکت می‌کنند و همانند رشته پزشکی باید حداقل نمره 40 از 100 را به دست آورند.

متقاضیانی که رشته تحصیلی آنان معلمی است با شرکت در آزمون KPSS باید حداقل نمره 50 از 100 را کسب کنند. مؤسسه مهاجرتی علم ویرا تیمی متشکل از مشاوران، وکلا و حقوق‌دانان باتجربه است که بهترین اطلاعات حقوقی و مهاجرتی را در اختیار متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار می‌دهد. علم ویرا با اشراف اطلاعاتی کامل، بهترین مسیرهای قانونی برای رسیدن به اهداف شغلی و تحصیلی را برای شما هموار می‌کند. با ارسال درخواست مشاوره رایگان جهت دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با مشاوران ما در علم ویرا درارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه