دانشگاه سچینوا روسیه
توسط تیم علم ویرا
12 آذر 2

دانشگاه سچینوا روسیه | رنکینگ و شهریه 2024

تحصیل در دانشگاه سچینوا روسیه یکی از گزینه‌های تحصیلی مناسب برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور است. دانشگاه سچینوا در سال 1758 در شهر مسکو تأسیس شد. این دانشگاه از بهترین دانشگاه‌های تحصیل پزشکی و شاخه‌های پزشکی در روسیه است و از 9 دانشکده تشکیل شده است. افزایش تقاضای بین‌المللی برای تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور موجب شده است تا بسیاری از کشورها در جهت جذب دانشجویان خارجی تلاش کنند.

این کار نیازمند فراهم‌سازی زیرساخت‌های لازم و تجهیزات علمی، آموزشی و امکانات رفاهی در سطح استاندارد جهانی است. دانشگاه‌های روسیه نیز که از دانشگاه‌های باسابقه در دنیا هستند در این زمینه بسیار تلاش کرده و سرمایه‌گذاری‌های زیادی انجام داده‌اند. این کار موجب افزایش مهاجرت تحصیلی به روسیه شده است. از جمله مزایای تحصیل در روسیه می‌توان به اعتبار بالای دانشگاه‌های این کشور و مناسب‌بودن هزینه تحصیل اشاره کرد. در این مقاله از علم ویرا قصد داریم دانشگاه سچینوا را معرفی کنیم.

نام دانشگاه

سچینوا (Sechenov)

نوع دانشگاه

خصوصی
سال تأسیس

1758

شهر

مسکو
رتبه جهانی

651

مورد تأیید

وزارت بهداشت ایران فقط برای داروسازی
زبان تحصیل

انگلیسی/ روسی

 

مهاجرت تحصیلی به روسیه

سالانه شاهد هستیم که تعداد زیادی از دانشجویان کشورهای مختلف متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی می‌شوند. تعداد زیادی از دانشگاه‌های روسیه همانند دانشگاه سچینوا روسیه، در سطح جهانی اعتبار بالایی دارند و پذیرای دانشجویان خارجی در رشته‌های مختلف تحصیلی هستند. این دانشگاه‌ها با فراهم‌سازی تمام امکانات علمی و تحصیلی مطابق با استانداردهای جهانی، شرایط مناسبی برای حضور دانشجویان خارجی فراهم می‌کنند.

درنتیجه این تلاش‌ها منجر به افزایش همکاری‌های علمی، اعتبار بین‌المللی دانشگاه‌های روسیه و حضور اساتید معتبر بین‌المللی در دانشگاه‌های این کشور می‌شود. مهاجرت تحصیلی به روسیه یکی از گزینه‌های تحصیلی مناسبی است که ازطریق آن می‌توان با هزینه‌ای مناسب در یک دانشگاه معتبر جهانی تحصیل کرد. دانشگاه سچینوا روسیه تنها دانشگاه پزشکی روسیه در زمینه پزشکی است که در بین 1.000 دانشگاه برتر پزشکی جهان قرار دارد.

مزایای تحصیل در روسیه

مزایای تحصیل در روسیه

در چند سال اخیر کشور روسیه توجه زیادی به بخش آموزش عالی داشته و تلاش می‌کند تا دانشگاه‌های خود را با بهترین و مدرن‌ترین امکانات علمی آموزشی تجهیز کند. از طرف دیگر تسهیل شرایط تحصیل در دانشگاه‌های روسیه برای دانشجویان خارجی از دیگر اهداف دانشگاه‌های روسیه است تا بتواند در سطح جهانی همکاری‌های علمی خود را نیز توسعه دهد.

تمام این عوامل موجب افزایش اعتبار مدرک تحصیلی روسیه در سطح جهان می‌شود. بسیاری از شیمی‌دانان، فیزیک‌دانان، سیاست‌مداران معروف و برندگان جایزه نوبل از دانشمندان روسی هستند. این مزایا در حالی است که هزینه تحصیل در روسیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا مناسب‌تر است.

همچنین مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه زندگی دانشجویی در روسیه نیز یکی دیگر از علل افزایش مهاجرت تحصیلی به روسیه است. دانشگاه سچینوا روسیه نیز از مهم‌ترین دانشگاه‌های این کشور است که همواره تلاش می‌کند اعتبار علمی خود را در سطح ملی و بین‌المللی ارتقا دهد.

دانشکده‌ها و رشته‌های تحصیلی دانشگاه سچینوا روسیه (Sechenov)

دانشگاه سچینوا روسیه اولین دانشکده پزشکی در روسیه است که در سال 1758 با نام دانشگاه امپریال مسکو تأسیس شد. این مؤسسه در سال 1930 از دانشگاه دولتی جدا شده و به‌عنوان یک دانشگاه مستقل و خصوصی به فعالیت خود ادامه داد. دانشگاه سچینوا دارای 9 دانشکده تخصصی در زمینه انواع مختلف رشته‌های پزشکی است. علاوه بر امکانات آموزشی پیشرفته و استاندارد، تحقیقات گسترده‌ای نیز در زمینه‌های مختلف پزشکی در این دانشگاه ارائه می‌شود. دانشکده‌های دانشگاه سچینوا عبارت‌اند از:

 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده پزشکی اطفال
 • دانشکده پزشکی پیشگیری
 • دانشکده برنامه‌های فوق‌تخصصی
 • دانشکده برنامه‌های کارشناسی‌ارشد و تخصص
 • دانشکده تحصیلات تکمیلی و آموزش حرفه‌ای پزشکان
 • دانشکده پادفک برای دانشجویان بین‌المللی دانشگاه سچینوا روسیه

همچنین این دانشگاه در مقطع کارشناسی‌ارشد، رشته‌های زیر فعال هستند:

 • پزشکی عمومی
 • فناوری اطلاعات
 • پزشکی عمومی

به دلیل کیفیت بالای آموزش در دانشگاه سچینوا، دانشجویان بین‌المللی زیادی متقاضی تحصیل در روسیه بوده و دانشگاه سچینوا را انتخاب می‌کنند. البته باید توجه داشت که این دانشگاه تنها در رشته داروسازی مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است و در سایر رشته‌ها مورد تأیید ایران نیست.

مزایای تحصیل در دانشگاه سچینوا روسیه

مزایای تحصیل در دانشگاه سچینوا روسیه

دانشگاه سچینوا روسیه، مرکزی بین‌المللی و معتبر  برای آموزش است و فرصت‌های زیادی را برای پیشرفت و کسب دانش در اختیار دانشجویان ملی و خارجی قرار می‌دهد. برگزاری جلسات گروه‌های دانشجویی در رشته‌های مختلف پزشکی، سخنرانی‌های فوق‌برنامه محققان و پزشکان برتر روسیه و جهان و امکانات تفریحی و رفاهی، از جمله مزایای تحصیل در این دانشگاه است. دیگر مزایای تحصیل در روسیه و دانشگاه سچینوا و همچنین افزایش مهاجرت تحصیلی به روسیه عبارت‌اند از:

 • امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و روسی
 • اعتبار بالای دانشگاه در سطح بین‌المللی
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی
 • شرکت در برنامه تبادل دانشجو، اساتید و پژوهشگران
 • داشتن روابط بین‌المللی گسترده با کشورهای مهم جهان

تمام این عوامل بر افزایش انگیزه و تمایل دانشجویان خارجی برای تحصیل در روسیه اثرگذار هستند.

هزینه تحصیل در دانشگاه سچینوا روسیه 25-2024

یکی از مهم‌ترین موارد تحصیل در خارج از کشور، هزینه تحصیل است. هزینه تحصیل در روسیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر مناسب‌تر است. البته این موضوع به زبان تحصیل نیز بستگی دارد. معمولاً هزینه تحصیل در دانشگاه‌های روسیه به زبان انگلیسی بیشتر از هزینه تحصیل به زبان روسی است.

درباره تحصیل در دانشگاه سچینوا باید گفت که هزینه تحصیل پزشکی در این دانشگاه خصوصی بیشتر از دانشگاه‌های دیگر روسیه است. به همین دلیل این دانشگاه برای دانشجویانی که می‌خواهند با هزینه مقرون‌به‌صرفه در روسیه تحصیل کنند مناسب نیست. بر اساس آخرین اطلاعات مربوط به هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه سچینوا، میانگین هزینه تحصیل به این صورت است:

سال تحصیل

هزینه

سال اول

15.000 دلار
سال دوم

15.833 دلار

سال سوم

16.600 دلار
سال چهارم

17.650 دلار

سال پنجم

18.633 دلار
سال ششم

19.660 دلار

بورسیه دانشگاه سچینوا روسیه

بورسیه دانشگاه سچینوا روسیه

یکی از مزایای تحصیل در روسیه و دانشگاه سچینوا، امکان اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه است. البته باید خاطرنشان کرد که بورسیه دانشگاه سچینوا روسیه محدود بوده و از هر 60 دانشجوی بین‌المللی تنها 15 نفر شانس دریافت بورسیه را خواهند داشت. بورسیه تحصیلی دانشگاه سچینوا روسیه شهریه تمام دوره تحصیل و اقامت رایگان در خوابگاه را پوشش می‌دهد. همچنین یک کمک‌هزینه ماهیانه به مبلغ 1484 روبل به دانشجو پرداخت می‌شود.

دوره پادفک دانشگاه سچینوا

دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در روسیه را دارند می‌دانند که یکی از شرایط تحصیل در روسیه شرکت در دوره‌های پادفک است. این شرط برای دانشگاه سچینوا روسیه نیز وجود دارد و در این دانشگاه یک دانشکده مجزا برای دوره‌های پادفک درنظر گرفته شده است. دوره‌های پادفک که به طور میانگین 9 تا 10 ماه طول می‌کشد و قبل از ورود به دانشگاه برگزار می‌شود، برای متقاضیان رشته‌های پزشکی الزامی است.

در این دوره متقاضیان بین‌المللی تحصیل در روسیه، زبان روسی و دروس پیش‌نیاز رشته خود را فرامی‌گیرند. سطح اول مخصوص یادگیری زبان روسی است و هزینه آن تقریباً 230.000 روبل است. بعد از آن وارد دوره دوم و فراگیری دروس پیش‌نیاز می‌شوند. هزینه دوره دوم کمتر از دوره اول است.

شرط سنی برای تحصیل در دانشگاه سچینوا روسیه

شرط سنی برای تحصیل در دانشگاه سچینوا

معمولاً یکی از شرایط تحصیل پزشکی در روسیه و اغلب دانشگاه‌های بین‌المللی شرط سنی است. دانشگاه‌های دولتی در این زمینه محدودیت سنی خاصی را تعیین می‌کنند. درباره دانشگاه سچینوا روسیه این محدودیت وجود ندارد. یعنی متقاضیان تحصیل پزشکی در روسیه برای دانشگاه سچینوا کافی است حداقل سن یعنی 17 سال را داشته باشند و حداکثر سن مطرح نیست.

رتبه دانشگاه سچینوا روسیه در رنکینگ جهانی

همان‌طور که قبلاً گفته شد دانشگاه سچینوا اولین و معتبرترین دانشگاه پزشکی روسیه است. این دانشگاه تنها دانشگاه پزشکی روسیه است که در بین 1.000 دانشگاه پزشکی برتر جهان قرار گرفته است. برطبق آخرین رتبه‌بندی که از آن اطلاع داریم دانشگاه سچینوا در سطح ملی رتبه 37 و در سطح جهانی دارای رتبه 651 است.

خوابگاه‌ های دانشجویی دانشگاه

از دیگر امکانات دانشگاه سچینوا روسیه می‌توان خوابگاه‌های دانشجویی را نام برد. در محوطه دانشگاه، 4 خوابگاه وجود دارد و یک خوابگاه دیگر نیز در حال ساخت است. خوابگاه‌ها دارای تمام تجهیزات زندگی دانشجویی شامل آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام، سالن ورزشی، سالن مطالعه، اینترنت وایرلس هستند. همچنین اتاق‌ها مبله، دارای یخچال، تلویزیون، اتو و مایکروویو هستند. هر کدام از خوابگاه‌ها دارای هیئت‌مدیره هستند. هیئت‌ها متشکل از 9 عضو بوده و مهم‌ترین اصل آن‌ها تأمین امنیت و رفاه دانشجویان است.

مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه سچینوا روسیه

مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه سچینوا

متقاضیان تحصیل در دانشگاه سچینوا روسیه باید قبل از اقدام برای مهاجرت تحصیلی، از تمام شرایط تحصیل و مهاجرت اطلاع یابند. همچنین مدارک لازم برای پذیرش و تحصیل و کامل‌بودن مدارک اهمیت زیادی دارد. در ابتدا متقاضی باید فرم درخواست پذیرش تحصیلی را از وب‌سایت دانشگاه تهیه کرده و آن را تکمیل کند. مدارک دیگر شامل موارد زیر است:

 • پاسپورت با حداقل اعتبار لازم
 • مدارک شناسایی و هویتی با ترجمه رسمی
 • عکس در اندازه عکس پاسپورت
 • نامه رسمی پذیرش تحصیلی از دانشگاه سچینوا
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • مدارک تحصیلی دبیرستان شامل دیپلم و ریزنمرات با ترجمه رسمی
 • گواهی رسمی تأیید تمام مدارک از سفارت روسیه

جمع‌بندی

دانشگاه سچینوا روسیه یکی از برترین دانشگاه‌های پزشکی روسیه است و در بین 1.000 دانشگاه پزشکی معتبر دنیا قرار دارد. این دانشگاه خصوصی دارای 9 دانشکده در رشته‌های مختلف پزشکی است و دانشجویان در بهترین فضای آکادمیک و امکانات علمی به تحصیل مشغول هستند.

از مهم‌ترین مزایای تحصیل در این دانشگاه می‌توان به اعتبار بالا در سطح بین‌المللی، شرکت در برنامه‌های تبادل دانشجو و متخصص، روابط بین‌المللی گسترده و عدم محدودیت سنی برای پذیرش اشاره کرد. این مزایا می‌تواند موجب افزایش مهاجرت تحصیلی به روسیه برای تحصیل در دانشگاه سچینوا روسیه شود.

از طرف دیگر هزینه تحصیل در این دانشگاه در مقایسه با دانشگاه‌های پزشکی دولتی در روسیه بالاتر است و اخذ بورسیه تحصیلی بسیار رقابتی است. به همین دلیل افرادی که برای تحصیل در روسیه دانشگاه سچینوا را انتخاب می‌کنند باید تمام این موارد را در نظر داشته باشند.

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا یکی از مؤسسات مهاجرتی باسابقه درخشان و پرونده‌های مهاجرتی موفق است. این مؤسسه تلاش می‌کند اطلاعات جامع مربوط به مهاجرت تحصیلی به کشورهای مختلف را در اختیار متقاضیان عزیز قرار دهد. با تکمیل فرم مشاوره رایگان با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه