تحصیل پرستاری در ترکیه
توسط تیم علم ویرا
27 شهریور 2

تحصیل پرستاری در ترکیه؛ شرایط پذیرش رشته پرستاری

پرستاری یکی از رشته‌های کاربردی و مهم در حوزه پزشکی محسوب می‌شود که به‌عنوان یکی از پایه‌های اصلی سیستم بهداشت و درمان در تمام نقاط جهان شناخته می‌شود. رشته پرستاری نقش بسیار مهمی در ارتقا سلامت و بهبود کیفیت زندگی افراد دارد. متخصصین در این رشته نه‌تنها به مراقبت از بیماران می‌پردازند، بلکه در تشخیص و پیشگیری از بیماری‌ها نیز نقش حیاتی دارند. باتوجه‌به اهمیت و محبوبیت رشته پرستاری هرساله دانشجویان بسیاری تصمیم به تحصیل در این رشته می‌گیرند.

کشور ترکیه با داشتن سیستم آموزش عالی پیشرفته و دانشگاه‌های برتر، یکی از کشورهایی است که طرف‌داران بسیاری برای تحصیل پرستاری در ترکیه دارد. شرایط پذیرش رشته پرستاری ترکیه همچنین باعث شده است تا این کشور یکی از گزینه‌های محبوب برای دانشجویان ایرانی شناخته شود. یکی از مهم‌ترین مسائلی که برای تحصیل پرستاری در ترکیه دانشجویان توجه بیشتری به آن دارند، هزینه تحصیل رشته پرستاری ترکیه است که در این مقاله از وب‌سایت علم ویرا به بررسی بیشتر آن می‌پردازیم.

معرفی رشته پرستاری در ترکیه

رشته پرستاری یکی از محبوب‌ترین و پرطرف‌دارترین رشته‌ها برای تحصیل در ترکیه در میان دانشجویان ایرانی شناخته می‌شود. تحصیل پرستاری در ترکیه به‌عنوان یکی از رشته‌های کاربردی و حرفه‌ای محسوب می‌شود که بازار کار مطلوبی دارد. دانشجویان این رشته می‌توانند در بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، مطب‌های پزشکان و همچنین مراکز مراقبت‌های ویژه و بهداشتی مشغول به کار شوند. شرایط پذیرش رشته پرستاری ترکیه و تحصیل در آن تا حد بسیاری به دانشگاه موردنظر بستگی دارد که باید به آن توجه داشته باشید.

رشته پرستاری در ترکیه در مقطع کارشناسی به مدت 4 سال تحصیلی ارائه می‌شود. دروس این رشته، ترکیبی از دروس نظری و عملی هستند تا دانشجویان را برای فعالیت‌های بالینی و مراقبتی آماده کنند. تحصیل پرستاری در ترکیه در دانشگاه‌های معتبر این کشور به‌عنوان یک امتیاز ویژه برای افرادی است که قصد کار در یکی از کشورهای برتر جهان را دارند. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل در رشته پرستاری در کشور ترکیه این است که این رشته به دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می‌شود و همین امر باعث محبوبیت بیشتر این کشور برای تحصیل پرستاری شده است.

پذیرش تحصیل پرستاری در ترکیه

شرایط پذیرش رشته پرستاری ترکیه

باتوجه‌به این نکته که تحصیل پرستاری در ترکیه یکی از رشته‌های پرطرف‌دار محسوب می‌شود و همچنین ظرفیت محدود دانشگاه‌ها، رقابت بسیاری برای اخذ پذیرش در یکی از دانشگاه‌های برتر این کشور وجود دارد. به همین دلیل برای رسیدن به این رشته باید با شرایط پذیرش رشته پرستاری ترکیه آشنا باشید و به‌طورکلی همه شرایط را داشته باشید. یکی از شرایط پذیرش رشته پرستاری ترکیه سن است که برای پذیرش در دوره کارشناسی فاصله زمانی بین فارغ‌التحصیلی دانش‌آموز از دبیرستان و شروع به تحصیل در دانشگاه یا به‌اصطلاح گپ تحصیلی نباید زیاد باشد.

برای تحصیل پرستاری در ترکیه در مقطع کارشناسی گپ تحصیلی باید بین 2 تا 5 سال باشد. درصورتی‌که قصد تحصیل پرستاری در ترکیه به زبان انگلیسی را دارید، باید از دانش زبانی موردنظر دانشگاه مقصد برخوردار باشید. همچنین باید دیپلم‌های مورد تأیید کشور ترکیه و دانشگاه را نیز داشته باشید. یکی دیگر از اصلی‌ترین شرایط پذیرش رشته پرستاری ترکیه و به‌طورکلی تحصیل در ترکیه، شرکت در آزمون یوس است که تنها با موفقیت و قبولی در این آزمون می‌توانید از دانشگاه‌های معتبر ترکیه پذیرش بگیرید.

آزمون‌های ورودی برای تحصیل پرستاری در ترکیه

یکی دیگر از شرایط پذیرش رشته پرستاری ترکیه، شرکت در آزمون‌های ورودی مختلف و قبولی و موفقیت در آن‌ها است.

1. آزمون یوس (YÖS)

همان‌طور که اشاره کردیم آزمون یوس (YÖS) یکی از اصلی‌ترین آزمون‌هایی است که برای تحصیل پرستاری در ترکیه باید حتماً در آن نمره قبولی را کسب کنید. این آزمون که هر ساله در ماه آوریل برگزار می‌شود شامل دو بخش کلی هوش و ریاضی است.

2. تحصیل پرستاری در ترکیه؛ آزمون SAT

آزمون SAT یکی دیگر از آزمون‌های ورودی برای تحصیل پرستاری در ترکیه به زبان انگلیسی است. این آزمون توسط دانشجویان جهانی به‌منظور ورود به دوره‌های کارشناسی ارشد یا دکتری در دانشگاه‌های ترکیه گرفته می‌شود. SAT دارای دو بخش اصلی است که شامل بخش ریاضی (Math) و بخش زبانی (Evidence-Based Reading and Writing) می‌شود. داوطلبان برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه باید نمره قبولی در هر دو بخش را کسب کنند. باتوجه‌به اهمیتی که این آزمون به‌عنوان یکی از شرایط پذیرش رشته پرستاری ترکیه به زبان انگلیسی دارد، SAT می‌تواند در رقابت برای پذیرش در برترین دانشگاه‌ها به داوطلبان کمک زیادی کند.

3. آزمون زبان YDS و یا YÖKDİL

از دیگر شرایط پذیرش رشته پرستاری ترکیه شرکت در آزمون‌های زبانی YDS و YÖKDİL است. این آزمون‌ها به‌منظور ارزیابی توانایی داوطلبان در مهارت‌های زبان انگلیسی در دانشگاه‌ها برگزار می‌شوند. این آزمون‌ها به طور معمول برای پذیرش در دوره‌های کارشناسی ارشد (Master’s) و دکتری (Ph.D) در دانشگاه‌های ترکیه موردنیاز هستند.

امکانات تحصیل پرستاری در ترکیه

مدارک موردنیاز برای رشته پرستاری در ترکیه

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مزیت‌های مهاجرت تحصیلی به ترکیه و تحصیل پرستاری در ترکیه برای دانشجویان ایرانی این است که نیاز به گرفتن ویزا ندارند. به همین دلیل تنها با ارائه پاسپورت بعد از گرفتن پذیرش از یکی از دانشگاه‌های ترکیه می‌توانید به این کشور وارد شوید. البته به این نکته توجه داشته باشید که برای تحصیل پرستاری در ترکیه علاوه بر داشتن شرایط پذیرش رشته پرستاری ترکیه، باید مدارک مشخصی را نیز ارائه دهید. برخی از مدارک موردنیاز که برای رشته پرستاری در ترکیه باید به دانشگاه ارائه کنید، عبارت‌اند از:

 • ترجمه مدارک هویتی به زبان ترکی
 • داشتن پاسپورت دارای اعتبار
 • عکس هویتی با اندازه استاندارد
 • فرم درخواست پذیرش از دانشگاه
 • ترجمه رسمی ریزنمرات و معدل مقطع متوسطه به زبان ترکی
 • نوشتن و داشتن انگیزه‌نامه برای تحصیل پرستاری در ترکیه
 • ارائه مدارک مرتبط با حامی مالی
 • ترجمه رسمی گواهی‌نامه دیپلم به زبان ترکی
 • نامه اثبات تمکن مالی
 • قرارداد اجاره‌خانه و یا نامه خوابگاه
 • داشتن بلیط پرواز
 • کسب حداقل نمره قبولی در آزمون YOS
 • داشتن مدرک و نمره قبولی در آزمون زبان آیلتس برای تحصیل به زبان انگلیسی
 • داشتن نمره مناسب در آزمون gre یا gmat

شما باید این مدارک را بعد از تکمیل به سفارت ترکیه تحویل دهید. درصورتی‌که مدارک ارائه شده شما کامل باشند، فرایند گرفتن ویزای دانشجویی و تحصیلی ترکیه شروع می‌شود.

بورسیه تحصیل پرستاری در ترکیه

هزینه تحصیل رشته پرستاری ترکیه

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌ها برای دانشجویانی که قصد تحصیل در پزشکی ترکیه یا تحصیل پرستاری در ترکیه را دارند، هزینه‌های تحصیل و شهریه دانشگاه است. به‌طورکلی هزینه تحصیل به عوامل مختلفی مانند نوع دانشگاه دولتی و یا خصوصی بستگی دارد. دانشگاه‌های دولتی ترکیه مانند دانشگاه استانبول و یا آتاتورک برای رشته‌های پرستاری، پزشکی و دندانپزشکی هزینه‌های بسیار کم‌تری را در نظر گرفته‌اند.

هزینه کلی و حدودی برای تحصیل در این رشته‌ها در دانشگاه‌های دولتی 400 تا 700 دلار است. شهریه دانشگاه‌های خصوصی و بین‌المللی برای تحصیل در رشته پرستاری حدود 20000 دلار در نظر گرفته شده است. توجه داشته باشید درصورتی‌که قصد تحصیل رشته پرستاری به زبان انگلیسی را در ترکیه دارید، هزینه‌های تحصیل شما تقریباً 20 تا 30 درصد نسبت به تحصیل به زبان ترکی افزایش می‌یابد.

بورسیه‌ها و شرایط تحصیل رایگان پرستاری ترکیه

برای دریافت بورسیه تحصیلی پرستاری ترکیه برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باید شرایط خاصی داشته باشید. شرط سنی برای دریافت بورسیه مقطع کارشناسی کمتر از 21 سال و برای کارشناسی ارشد کمتر از 30 سال سن است. یکی دیگر از اصلی‌ترین موارد و امتیازها برای دریافت بورسیه تحصیل پرستاری در ترکیه، داشتن ریزنمرات و معدل بالاتر از 14 برای دوره کارشناسی است. بورسیه‌های تحصیلی به‌طورکلی به برترین دانشجویان در دانشگاه‌ها ارائه می‌شود. این بورسیه‌های تحصیلی شهریه دانشگاه، هزینه بیمه، خوابگاه و هزینه‌های مرتبط با آموزش زبان ترکی و انگلیسی را پوشش می‌دهند.

بنیاد vehbi koc یا vkv یکی از مؤسساتی است که بهترین بورسیه‌های تحصیلی مرتبط با دانشگاه‌های ترکیه را ارائه می‌دهد. افرادی که برای ادامه تحصیل نیاز به حمایت مالی دارند، توسط این بنیاد بورسیه می‌شوند که تا به امروز چیزی حدود دو هزار دانشجو توسط بنیاد vkv بورسیه شده‌اند. دانشجویان دانشگاه‌های آتاتورک، حاجت تپه و… در اولویت برای گرفتن این بورسیه قرار دارند. برای تحصیل رایگان در رشته پرستاری ترکیه، برخی از سازمان‌های بین‌المللی مانند WHO و UN نیز بورسیه‌های متعددی ارائه می‌دهند که برای اطلاع از این بورسیه‌ها و شرایط دریافت آن‌ها باید به وب‌سایت‌ این سازمان‌ها مراجعه کنید.

بهترین دانشگاه تحصیل پرستاری در ترکیه

بهترین دانشگاه‌های تحصیل پرستاری در ترکیه

امروزه حدود 76 دانشگاه ترکیه در سطح بین‌المللی با اعتبار جهانی اقدام به پذیرش دانشجو در رشته‌های مختلفی مانند پرستاری می‌کنند. در دانشگاه‌های ترکیه کیفیت تدریس پرستاری باتوجه‌به دانشگاه و رنکینگ جهانی آن کاملاً متفاوت است. برخی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پرستاری در ترکیه عبارت‌اند از:

دانشگاه استانبول (Istanbul University)

دانشگاه بیرونی استانبول (Biruni University)

دانشگاه آتاتورک (Atatürk University)

دانشگاه آنکارا (ANKARA ÜNİVERSİTESİ)

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University)

دانشگاه مدیپول (Istanbul Medipol University)

دانشگاه ایستینیه استانبول (Istinye University)

جمع‌بندی

تحصیل پرستاری در ترکیه یکی از گزینه‌های رایج میان دانشجویان ایرانی است. همسایگی ترکیه با ایران، هزینه مناسب تحصیل و کیفیت مطلوب آموزش و همچنین عدم نیاز به گرفتن ویزا در این کشور، از دلایل اصلی محبوبیت تحصیل پرستاری در ترکیه به شمار می‌رود. شرایط پذیرش رشته پرستاری ترکیه و هزینه تحصیل رشته پرستاری ترکیه به عواملی مانند نوع دانشگاه، بورسیه‌های تحصیلی و زبان تحصیل بستگی دارد. به‌طورکلی می‌توان گفت هزینه تحصیل در کشور ترکیه نسبت به تحصیل در کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیار پایین‌تر است.

همین امر سبب شده است تا امروزه کشور ترکیه به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین و محبوب‌ترین مقصدها برای مهاجرت تحصیلی شناخته شود. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه را دارید، کارشناسان مؤسسه مهاجرتی علم ویرا تمامی مراحل پیش ثبت‌نام و پذیرش تحصیلی شما را به‌صورت تضمینی انجام می‌دهند. همچنین می‌توانید از طریق تماس با ما به‌صورت حرفه‌ای و کاملاً تخصصی در زمینه مهاجرت تحصیلی و انتخاب رشته و دانشگاه مشاوره رایگان دریافت کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه