تحصیل پرستاری در قبرس
توسط تیم علم ویرا
9 مهر 2

تحصیل پرستاری در قبرس؛ هزینه ها و شرایط تحصیل 2023

در حال حاضر بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل پرستاری در قبرس عازم این کشور می‌شوند. قبرس جزیره‌ای کوچک در دریای مدیترانه است که به دو بخش قبرس شمالی و قبرس جنوبی تقسیم می‌شود. ساکنان قبرس شمالی ترک‌تبار و ساکنان قبرس جنوبی یونانی هستند. این جزیره زیبا در منطقه‌ای خوش‌آب‌وهوا قرار دارد و سالانه افراد زیادی به‌عنوان توریست از این جزیره زیبا دیدن می‌کنند.

علاوه بر جاذبه توریستی قبرس، بسیاری از دانشجویان بین‌المللی نیز برای مهاجرت تحصیلی به قبرس می‌روند. پرستاری از رشته‌های پرطرف‌دار با بازار کار خوب است و به‌ این دلیل که هزینه تحصیل در رشته پرستاری در قبرس مقرون‌به‌صرفه است بسیاری از دانشجویان خارجی راهی قبرس می‌شوند. در این مقاله از مجموعه مقالات مهاجرتی تحصیلی علم ویرا اطلاعات جامع و مهم مربوط به تحصیل پرستاری در قبرس را بررسی می‌کنیم.

مهاجرت تحصیلی به قبرس

قبرس جزیره کوچکی است که به دلیل شرایط جغرافیایی و تحصیلی مناسب مقصد مناسبی برای بسیاری از دانشجویان ایرانی است که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند. بخش جنوبی جزیره قبرس عضو اتحادیه اروپا است به همین دلیل در دانشگاه‌های قبرس آموزش مطابق با استانداردهای آموزشی اروپا اجرا می‌شود.

همچنین تجهیزات آموزشی و پزشکی در دانشگاه‌های پزشکی و پرستاری بسیار مدرن و پیشرفته هستند. تمام این عوامل موجب افزایش اعتبار مدرک دانشگاهی قبرس در جهان شده و دانشگاه‌های این جزیره کوچک رتبه قابل‌قبولی در بین دانشگاه‌های جهان دارند.

دانشجویان خارجی که تمایل دارند برای تحصیل پرستاری در قبرس اقدام کنند باید ابتدا از یک دانشگاه در قبرس پذیرش تحصیلی دریافت کنند. دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی به قبرس نیازی به مدرک زبان ندارند و می‌توانند با صرف هزینه‌ای مناسب در رشته پرستاری تحصیل کنند.

مزایای تحصیل پرستاری در قبرس

تحصیل پرستاری در قبرس

دانشگاه‌های قبرس با جدیدترین امکانات آموزش تئوری، عملی، مهارتی، آموزش‌های پیش‌بالینی و بالینی پرستاری بهترین شرایط را برای تحصیل پرستاری در قبرس فراهم می‌کنند. در دانشکده‌های پرستاری قبرس برای دانشجویان رشته پرستاری آزمایشگاه‌های کاملاً مجهز برای آموزش دانشجویان وجود دارد. از این آزمایشگاه‌ها برای شبیه‌سازی آموزش‌های اولیه پرستاری، مراقبت از نوزادان، انکوباتورها، ماساژ قلبی ریوی، مدل‌های آناتومی و… استفاده می‌شود.

در طول دوره تحصیل رشته پرستاری در قبرس دانشجویان با شیوه‌های تفکر تحلیلی و انتقادی در زمینه‌های مراقبت‌های پرستاری آموزش، پژوهش‌های پرستاری و توسعه فردی را یاد می‌گیرند.

هزینه‌ها و شرایط تحصیل 2023 رشته پرستاری در قبرس

رشته پرستاری در دانشگاه‌های قبرس در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود. دوره کارشناسی تحصیل پرستاری در قبرس 4 سال است و دانشجویان در 8 ترم مهارت‌های مربوط به آموزش‌های بالینی، مراقبت از بیماران، پیشگیری از بیماری‌ها و مدیریت و توان‌بخشی را فرامی‌گیرند. هزینه تحصیل رشته پرستاری در قبرس به دوره و مقاطع تحصیلی بستگی دارد.

دوره کارشناسی بین مسیرهای علمی و عملی پرستاری تعادل ایجاد می‌کند و اساس تحصیلات تکمیلی در دوره کارشناسی پی‌ریزی می‌شود. دوره کارشناسی ارشد پرستاری در قبرس 2 سال طول می‌کشد و دانشجویان واحدهای عملی بیشتری در این دوره طی می‌کنند.

دوره پری مدیکال تحصیل رشته پرستاری در قبرس

برای تحصیل پرستاری در قبرس افراد باید در دروس علوم پایه یعنی زیست‌شناسی، فیزیک، شیمی و ریاضی نمرات و دانش قابل‌قبولی داشته باشند. دوره پری مدیکال به زبان انگلیسی برگزار می‌شود که دوره آمادگی قبل از ورود به رشته پرستاری است.

هزینه تحصیل رشته پرستاری در قبرس

مهاجرت تحصیلی به قبرس؛ گرایش‌های رشته پرستاری دانشگاه‌های قبرس

در دوره کارشناسی تحصیل پرستاری در قبرس دانشجویان دروس اصلی مانند بیوشیمی، فیزیولوژی، بافت‌شناسی، آسیب‌شناسی، روان‌شناسی، مبانی پرستاری و… را فرامی‌گیرند. رشته پرستاری در قبرس در مقاطع مختلف دارای گرایش‌های مختلفی است که عبارت‌اند از:

گرایش‌های دوره کارشناسی پرستاری در قبرس شامل موارد زیر است:

 • پرستاری پایه
 • پرستاری بزرگسالان
 • پرستار ماما
 • پرستار بهداشت روان

گرایش‌های دوره کارشناسی ارشد پرستاری در قبرس

 • پرستاری اتاق عمل
 • پرستاری بالینی پیشرفته
 • انفورماتیک پرستاری
 • پرستاری مراقبت‌های ویژه و اورژانس
 • مطالعات بین‌المللی پرستاری
 • بهداشت عمومی و ارتقای سلامت

گرایش‌های مقطع دکترا تحصیل پرستاری در قبرس

 • پرستار بهداشت زنان
 • پزشک پرستار و علوم بهداشتی
 • تحقیقات پرستاری
 • روان‌شناسی بالینی

هزینه تحصیل پرستاری در قبرس

مزایای تحصیل پرستاری در قبرس

قبرس جزیره‌ای کوچک واقع در دریای مدیترانه با زیبایی‌های طبیعی است و سالانه افراد زیادی را از سراسر جهان به‌سوی خود جذب می‌کند. علاوه بر این دانشگاه‌های قبرس نیز با شرایط آموزشی و امکانات پیشرفته مدرن توانسته‌اند دانشجویان بین‌المللی را به‌سوی خود جذب کنند.

در کنار تحصیل پزشکی در قبرس، تحصیل پرستاری در قبرس هم یکی از گزینه‌هایی است که دانشجویان بین‌المللی تمایل زیادی به آن دارند. به دلیل هزینه‌های تحصیلی و زندگی مناسب و امکانات آموزشی مدرن، مهاجرت تحصیلی به قبرس گزینه‌ای جذاب برای دانشجویان خارجی است. در ادامه به مهم‌ترین مزایای تحصیل رشته پرستاری در قبرس اشاره می‌کنیم.

 • معتبر بودن مدرک پرستاری قبرس
 • هزینه تحصیل مقرون‌به‌صرفه
 • بازار کار مناسب در داخل و خارج از قبرس
 • عدم نیاز به آزمون ورودی
 • بدون نیاز به ارائه مدرک زبان
 • اشتغال به کار حین تحصیل
 • عدم محدودیت سنی و گپ تحصیلی
 • شرکت در برنامه انتقال دانشجو
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی
 • دروازه ورود به دانشگاه‌های کشورهای اروپایی

هزینه تحصیل در رشته پرستاری در قبرس

یک از مهم‌ترین بخش‌های مربوط به تحصیل پرستاری در قبرس توجه به هزینه‌ تحصیل است. دانشجویان قبل از اقدام برای ثبت‌نام باید تمام جوانب و هزینه‌ها را بسنجند تا بتوانند هزینه‌های خود را مدیریت کنند. هزینه تحصیل در رشته پرستاری به عوامل مختلفی بستگی دارد.

فاکتورهایی همچون دانشگاه محل تحصیل، مقطع تحصیلی و زبان تحصیل در دانشگاه بر میزان شهریه دانشگاه تأثیر می‌گذارد؛ به‌عنوان‌مثال تحصیل پرستاری در دانشگاه نیکوزیا، یکی از بهترین دانشگاه‌های قبرس، در هر ترم 1900-1800 یورو است. مجموع هزینه 4 ساله تحصیل پرستاری در دانشگاه نیکوزیا حدود 9420یورو است. در ادامه هزینه تحصیل در رشته پرستاری در مقاطع مختلف دانشگاه‌های قبرس را مشاهده می‌کنید.

دانشگاه مقطع کارشناسی مقطع کارشناسی ارشد مقطع دکترا
دانشگاه اروپایی لفکه سالانه 5750 یورو سالانه 6000 یورو سالانه 15000 یورو
دانشگاه مدیترانه شرقی سالانه 15937 یورو هر کورس 1600 دلار/ پایان‌نامه: 2399 دلار هر کورس 1364 دلار/ پایان‌نامه: 1796 دلار
دانشگاه خاور نزدیک سالانه 5600 دلار سالانه 2060 یورو سالانه 3200 یورو
دانشگاه بین‌المللی قبرس سالانه 5800 یورو هر کورس 350 یورو/ پایان‌نامه: 1050 یورو هر کورس 650 یورو/ پایان‌نامه: 2600 یورو

اخذ ویزای تحصیل پرستاری در قبرس

برترین دانشگاه‌های تحصیل پرستاری در قبرس

برای افزایش اعتبار مدرک پرستاری دانشگاه‌های قبرس، امکانات آموزشی در این دانشگاه‌ها مطابق با استانداردهای بین‌المللی است. همچنین به دلیل کمبود نیروی کار و نیاز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، دانشجویان بعد از پایان تحصیلات شانس زیادی برای ورود به بازار کار خواهند داشت. به همین دلیل دانشگاه‌های قبرس تلاش می‌کنند با بهترین اساتید و امکانات آموزشی تمام مهارت‌های حرفه‌ای و موردنیاز تحصیل پزشکی در قبرس و تحصیل پرستاری را به دانشجویان آموزش دهند.

در همین راستا دانشگاه‌ها در فراهم‌سازی زیرساخت‌های لازم برای تحصیل پرستاری در قبرس و آموزش پرستاران حرفه‌ای با یکدیگر رقابت می‌کنند. همچنین هزینه تحصیل در رشته پرستاری مناسب است  که این عوامل دانشجویان بین‌المللی را برای مهاجرت تحصیلی به قبرس ترغیب می‌کند. در ادامه با برترین دانشگاه‌های تحصیل پرستاری در کشور قبرس آشنا می‌شویم.

1. دانشگاه نیکوزیا

یکی از بهترین دانشگاه‌های تحصیل پرستاری در قبرس دانشگاه نیکوزیا در پایتخت قبرس است. مدرک پرستاری دانشگاه نیکوزیا بسیار معتبر است و تمام مقاطع تحصیل پرستاری در این دانشگاه ارائه می‌شود. دانشگاه نیکوزیا اولین و بزرگ‌ترین دانشکده پزشکی در قبرس است که با مشارکت دانشگاه سنت جورج لندن تأسیس شده است. دانشگاه نیکوزیا 6 دانشکده دارد و در آن‌ها 100 برنامه دانشگاهی حضوری و آنلاین در زمینه‌های علوم پزشکی، بهداشتی، علوم تربیتی و… ارائه می‌شود.

2. مهاجرت تحصیلی به قبرس؛ دانشگاه مدیترانه شرقی

یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پرستاری در قبرس دانشگاه مدیترانه شرقی است. این دانشگاه در سال 1979 تأسیس شد و در بین دانشگاه‌های قبرس بالاترین رتبه جهانی را دارد. مدرک پرستاری دانشگاه مدیترانه شرقی اعتبار بالایی دارد و فارغ‌التحصیلان شانس زیادی برای اشتغال به کار در قبرس یا کشورهای اروپایی و ترکیه دارند.

3. دانشگاه بین‌المللی قبرس

یکی دیگر از دانشگاه‌های واقع در شهر نیکوزیا، پایتخت قبرس، دانشگاه بین‌المللی قبرس است. این دانشگاه خصوصی قدیمی‌ترین دانشگاه در قبرس است. به دلیل اعتبار دانشگاه و کیفیت آموزشی پیشرفته، تحصیل پرستاری در قبرس در دانشگاه بین‌المللی قبرس آینده روشنی برای فارغ‌التحصیلان رقم می‌زند.

4. تحصیل پرستاری در قبرس؛ دانشگاه خاور نزدیک

یکی از نکات قابل‌توجه درمورد دانشگاه خاور نزدیک تنوع رشته و تعداد بالای دانشکده‌های این دانشگاه است. دانشگاه خاور نزدیک در یکی از زیباترین شهرهای قبرس یعنی شهر لفکشا قرار دارد و در رده دانشگاه‌های باکیفیت قبرس است. دانشگاه خاور نزدیک دارای 16 دانشکده و 90 دپارتمان است. علاوه بر تحصیل دندانپزشکی در قبرس در دانشگاه خاور نزدیک دانشکده‌های پرستاری، پزشکی، معماری، هنر و… در این دانشگاه قرار دارند.

 

بورسیه تحصیل رشته پرستاری در قبرس

امکان دریافت بورسیه تحصیلی و میزان پوشش هزینه‌ها یکی از مزایای مهاجرت تحصیلی به قبرس و تحصیل پرستاری در قبرس است. اعطای بورسیه تحصیلی از طرف دانشگاه برای ترغیب دانشجویان به کسب موفقیت‌های تحصیلی و علمی بیشتر است. میزان پوشش هزینه‌ها ازطریق بورسیه‌های  تحصیلی متفاوت است و اغلب بورسیه‌ها میزان 50%، 75% یا 100% از هزینه‌های تحصیلی دانشجویان را پوشش می‌دهند.

برخی دانشگاه‌ها بورسیه‌های 50% و 100% را تنها به دانشجویان تحصیلات تکمیلی اختصاص می‌دهند. برای اخذ بورسیه تحصیلی متقاضیان باید دارای حداقل معدل 15، نمرات تحصیلی خوب یا رزومه علمی عالی باشند. بورسیه‌های تحصیل رشته پرستاری در قبرس شامل موارد زیر است:

بورسیه دانشگاه میزان بورسیه
بورسیه دانشگاه اروپایی لفکه 50 درصد
بورسیه دانشگاه خاور نزدیک 50 درصد
بورسیه دانشگاه مدیترانه شرقی 50-25 درصد برای تحصیل به زبان انگلیسی
بورسیه دانشگاه بین‌المللی قبرس 50 درصد
بورسیه دانشگاه گیرنه بورسیه‌های 50 و 75 درصد
بورسیه دانشگاه علوم قبرس بورسیه‌های 100%- 80%- 75%- 60%-50%

طول دوره تحصیل پرستاری در قبرس

هزینه زندگی دانشجویی در قبرس

علاوه بر هزینه تحصیل پرستاری در قبرس دانشجویان باید بتوانند هزینه‌های زندگی خود را هم در قبرس مدیریت کنند؛ البته هزینه زندگی به سبک زندگی فرد، اسکان در خوابگاه دانشجویی یا آپارتمان خصوصی و فاصله محل اقامت از دانشگاه بستگی دارد.

به طور میانگین هزینه زندگی دانشجویی در قبرس 650-300 یورو است. یکی دیگر از مزایای مهاجرت تحصیلی به قبرس امکان اشتغال به کار در حین تحصیل است. به‌این‌ترتیب دانشجویان با 20 ساعت کار پاره‌وقت در هفته می‌توانند بخشی از هزینه زندگی یا تحصیل خود را تأمین کنند.

مهاجرت تحصیلی به قبرس؛ خوابگاه‌های دانشجویی

دانشگاه‌های قبرس برای رفاه حال دانشجویان بین‌المللی خوابگاه‌های مجهز و خدمات اقامتی استاندارد در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. دانشجویان ساکن در خوابگاه‌های دانشجویی باید از قوانین خوابگاه پیروی کنند.

خوابگاه‌های دانشجویی با هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه امکانات رفاهی قابل‌قبولی را برای اسکان دانشجویان فراهم می‌کنند. از دیگر مزایای خوابگاه‌های دانشجویی نزدیکی به دانشگاه و کاهش هزینه رفت‌وآمد برای دانشجویان است.

بازار کار و درآمد رشته پرستاری در قبرس

اغلب دانشگاه‌های تحصیل پرستاری در قبرس دارای واحدهای ویژه‌ای هستند که به فارغ‌التحصیلان پرستاری کمک می‌کند برای کار و اقامت در این کشور شغل مناسبی پیدا کنند. به همین دلیل اغلب فارغ‌التحصیلان پرستاری در قبرس 3 ماه بعد از اتمام تحصیلات خود در قبرس مشغول به کار می‌شوند.

تسلط بالا به زبان انگلیسی و زبان محلی شانس فارغ‌التحصیلان برای یافتن کار را افزایش می‌دهد. باتوجه‌به نیاز بازار کار به پرستاران، حقوق فارغ‌التحصیلان رشته پرستاری در قبرس خوب است. میانگین درآمد ماهانه یک پرستار در قبرس 1740 یورو است. کمترین حقوق پرستار 850 یورو و بیشترین درآمد یک پرستار 2710 یورو است.

مدارک اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های قبرس

متقاضیان تحصیل پرستاری در قبرس ابتدا باید از یکی از دانشگاه‌های موردنظر خود پذیرش بگیرند. برای اخذ پذیرش تحصیلی از قبرس مدارک مهمی لازم است که دانشگاه آن‌ها را تعیین می‌کند. مهم‌ترین مدارک شامل موارد زیر است:

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش تحصیلی با امضای متقاضی
 • آخرین مدرک تحصیلی با ترجمه رسمی
 • مدارک شناسایی و هویتی با ترجمه رسمی
 • پاسپورت با حداقل اعتبار لازم
 • اثبات تمکن مالی (حدود 80 میلیون تومان)
 • گواهی سلامت پزشکی
 • عدم سوءپیشینه
 • گواهی واریز هزینه بررسی مدارک

دانشگاه‌های تحصیل پرستاری در قبرس

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی از دانشگاه‌های قبرس

متقاضیان بعد از اطمینان از اخذ پذیرش تحصیلی باید نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنند. ویزای تحصیلی یکی از ضروریات تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور است. مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی شامل موارد زیر است:

 • تکمیل فرم درخواست اخذ ویزای تحصیلی
 • نامه رسمی تأیید درخواست تحصیل پرستاری در قبرس
 • مدارک شناسایی و هویتی با ترجمه رسمی
 • پاسپورت با حداقل اعتبار لازم
 • آخرین مدارک تحصیلی با ترجمه رسمی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • اثبات تمکن مالی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • مدرک واریز هزینه بررسی مدارک

جمع‌بندی

تحصیل پرستاری در قبرس دارای مزایای بسیاری است که دانشجویان بین‌المللی را برای مهاجرت تحصیلی به قبرس ترغیب می‌کند. هزینه تحصیل در رشته پرستاری در قبرس بسیار اقتصادی و مناسب بوده و مدرک پرستاری دانشگاه‌های قبرس اعتبار خوبی در دنیا دارند.

به دلیل بازار کار خوب پرستاری دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی به‌راحتی می‌توانند در قبرس یا کشورهای دیگر مشغول به کار شوند. یکی دیگر از مزایای تحصیل پرستاری در قبرس امکان دریافت بورسیه‌ تحصیلی است تا از این طریق بخش زیادی از هزینه‌های تحصیل تحت پوشش بورسیه قرار گیرد.

دانشگاه‌های قبرس ازنظر امکانات و شیوه‌های آموزشی از استانداردهای بین‌‌المللی پیروی می‌کنند و این امر موجب افزایش اعتبار دانشگاه‌های قبرس در سطح جهانی شده است. همچنین دانشگاه‌ها، خوابگاه و محل اسکان با امکانات رفاهی استاندارد در اختیار دانشجویان بین‌المللی خود قرار می‌دهند. با این توضیحات تحصیل پرستاری در قبرس شرایطی فراهم می‌کند تا دانشجویان بین‌المللی با هزینه‌ای مناسب در دانشگاهی معتبر و مجهز درس بخوانند.

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با نزدیک به یک دهه فعالیت در زمینه مهاجرت تحصیلی تجربه‌های ارزشمندی در مورد برترین دانشگاه‌های قبرس دارد. تیم علم ویرا متشکل از مشاوران، حقوق‌دانان و وکلای باتجربه تمام مسیرهای قانونی برای رسیدن به اهداف مهاجرتی و تحصیلی را می‌شناسند و تا رسیدن شما به مقصد همراهتان خواهند بود. با مراجعه به وب سایت علم ویرا و ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان می‌توانید با مشاوران علم ورا در تماس باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه