تحصیل پزشکی در قبرس
توسط تیم علم ویرا
17 مرداد 2

تحصیل پزشکی در قبرس

محبوبیت تحصیل پزشکی در قبرس در بین دانشجویان بین‌المللی روزبه‌روز در حال افزایش است. بین سال‌های 2015 تا 2018 تعداد دانشجویان بین‌المللی در این جزیره نزدیک به 40 درصد افزایش یافت. قبرس، علی‌رغم اینکه کشور کوچکی است، حدود 10 دانشگاه و 50 مؤسسه آموزش عالی را در خود جای‌داده است. برخی از این دانشگاه‌ها برنامه‌هایی مانند پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی را ۶ساله ارائه می‌دهند.

هزینه تحصیل رشته پزشکی در قبرس بسته به نوع دانشگاه متفاوت است. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به قبرس قبل از ارسال درخواست باید با شرایط تحصیل رشته پزشکی در قبرس آشنا باشند. در ادامه مطلب از موسسه علم ویرا به بررسی بهترین دانشگاه‌های پزشکی قبرس و شرایط و مدارک تحصیل در رشته پزشکی قبرس می‌پردازیم.

تحصیل پزشکی در قبرس

تحصیل در رشته پزشکی در قبرس

قبرس، کشوری واقع در یک جزیره در دریای مدیترانه و در تقاطع سه قاره جایی که شرق به غرب و شمال به جنوب متصل می‌شود، قرار دارد. این کشور به‌عنوان سومین جزیره پر جمعیت در دریای مدیترانه یک مقصد گردشگری محبوب، یک مرکز تجاری شناخته شده و یک مرکز آموزشی پویا محسوب می‌شود. قبرس دارای سیستم مراقبت‌های بهداشتی بسیار خوبی است که با استانداردهای مراقبت‌های بهداشتی بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته مطابقت دارد. آنچه تحصیل پزشکی در قبرس را جذاب‌تر می‌کند، هزینه تحصیل رشته پزشکی در قبرس و امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در قبرس است.

زبان انگلیسی به طور گسترده توسط ساکنان این کشور استفاده می‌شود؛ بنابراین در زمان تحصیل در رشته پزشکی قبرس به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، وابستگی شما به زبان محلی تا حد زیادی کاهش می‌یابد. قدیمی‌ترین مؤسسه پزشکی این کشور، دانشگاه اروپایی قبرس است که در سال 1961 تأسیس و در سطح بین‌المللی شناخته شد. قبرس سالانه پذیرای بیش از 10000 دانشجوی جدید از کشورهای مختلف از سراسر جهان است. قبرس به‌عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا، فرصتی عالی برای دانشجویان بین‌المللی است که به دنبال آموزش پزشکی باکیفیت و معتبر هستند.

بهترین دانشگاه‌های پزشکی در قبرس

جمهوری قبرس کشوری جزیره‌ای در دریای مدیترانه است که محیط منحصربه‌فردی را برای تحصیل در رشته پزشکی ارائه می‌دهد. در کنار زیبایی مسحورکننده، آب‌وهوای عالی و کیفیت بالای زندگی، این کشور دارای دانشگاه‌های پزشکی بزرگی است که در سطح بین‌المللی شناخته شده‌اند. بسیاری از این دانشگاه‌ها امکان تحصیل پزشکی در قبرس به زبان انگلیسی را فراهم می‌کنند. در ادامه به بررسی بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پزشکی در قبرس می‌پردازیم.

بهترین دانشگاه‌های پزشکی در قبرس

1. دانشکده پزشکی دانشگاه نیکوزیا (University of Nicosia Medical School)

دانشگاه نیکوزیا (UNIC) بزرگ‌ترین دانشگاه در جنوب اروپا است که برنامه‌های تحصیلی را عمدتاً به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. این دانشگاه بیش از 12500 دانشجو بیش از 100 کشور جهان را در یک فضای آموزشی نوآورانه و متحول‌کننده گرد هم آورده است. دانشگاه نیکوزیا قبرس مفتخر به کسب رتبه 42 توسط رتبه‌بندی آموزش عالی تایمز در کیفیت آموزش و تأثیر جهانی است. این دانشگاه در پایتخت قبرس واقع شده است.

دانشگاه Nicosia طیف وسیعی از رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. اگر قصد تحصیل پزشکی در قبرس را دارید، دانشگاه نیکوزیا یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما است. دانشگاه نیکوزیا دارای تأییدیه اتحادیه اروپا است و مدارک معتبری در سطح بین‌المللی به دانشجویان ارائه می‌دهد. با تحصیل پزشکی در قبرس و دریافت مدرک معتبر از دانشگاه نیکوزیا، می‌توانید پس از تحصیل به طبابت در سراسر منطقه اروپا بپردازید.

2. تحصیل پزشکی در قبرس؛ دانشکده پزشکی دانشگاه اروپایی قبرس (European University Cyprus )

یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پزشکی در قبرس، دانشگاه اروپایی قبرس (EUC) است که برنامه‌های پزشکی را در یک برنامه ۶ ساله ارائه می‌دهد. این دانشگاه در سال 1961 تأسیس شد. EUC حدود 7000 دانشجو را در خود جای‌داده است. دانشگاه اروپایی قبرس ارتباط نزدیکی با سیستم آموزشی آمریکا دارد و فارغ‌التحصیلان این دانشگاه می‌توانند برای شرکت در آزمون، مجوز پزشکی آمریکا را درخواست دهند.

دانشگاه اروپایی قبرس یک دوره جامعه آموزش پزشکی ۶ ساله به زبان انگلیسی را به دانشجویان ارائه می‌دهد. این دانشگاه رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، بهداشت عمومی و… را به زبان انگلیسی به دانشجویان ارائه می‌دهد. دانشگاه اروپایی قبرس یکی از بهترین گزینه‌ها برای دانشجویانی است که قصد تحصیل پزشکی در قبرس را دارند.

دانشگاه خاور نزدیک

3. دانشگاه خاور نزدیک (Near East University)

دانشگاه خاور نزدیک (NEU) یکی از دانشگاه‌های خصوصی قبرس است که در سال 1988 در نیکوزیا تأسیس شد. این دانشگاه دارای بیش از 20000 دانشجو از سراسر جهان است. دانشگاه NEU یک مرکز آموزش عالی بین‌المللی با کادر مجرب است که بهترین خدمات خود را در زمینه آموزش ارائه می‌دهد. رشته‌های پرطرف‌دار در دانشگاه خاور نزدیک عبارت از پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی و… هستند.

این دانشگاه توسط نهادهای ملی و بین‌المللی زیادی به رسمیت شناخته شده است. تحصیل پزشکی در قبرس و در دانشگاه خاور نزدیک، یک مدرک معتبر بین‌المللی در اختیار شما قرار می‌دهد. NEU دارای رتبه 801 در بین بهترین دانشگاه‌های جهان از نظر THE است. این دانشگاه می‌تواند بهترین شرایط تحصیل در قبرس پزشکی را برای شما فراهم کند.

4. دانشگاه قبرس (University of Cyprus)

دانشگاه قبرس (UCY) در پایتخت قبرس، نیکوزیا قرار دارد. این دانشگاه در سال 1989 تأسیس شد. یکی از مؤسسات پیشرو در اروپا از نظر تحقیق، آموزش و نوآوری محسوب می‌شود. دانشگاه قبرس به‌عنوان اولین دانشگاه دولتی کشور قبرس شناخته می‌شود و دارای رتبه 477 در رتبه‌بندی QS است. دانشگاه قبرس با حدود 7000 دانشجو، رشته‌های تحصیلی مختلفی را به زبان انگلیسی به دانشجویان ارائه می‌دهد. این دانشگاه رشته‌هایی مانند پزشکی، پرستاری و داروسازی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. درصورتی‌که قصد تحصیل پزشکی در قبرس را داشته باشید، دانشگاه قبرس یکی دیگر از بهترین گزینه‌های پیش روی شما است.

5. دانشگاه نیکوزیا – دانشگاه سنت جورج لندن (University of Nicosia-St Georges University of London)

این مدرک مشترک تحت‌نظر هدایت پزشکی انگلستان فعالیت می‌کند و برای فارغ‌التحصیلان خود امکان ادامه تحصیل و کار در سراسر جهان را فراهم می‌کند. دانشگاه سنت جورج لندن یک مؤسسه آموزش عالی پزشکی و بهداشتی تخصصی در لندن است که با این دانشکده پزشکی نیکوزیا در قبرس برای ارائه مدرک پزشکی ۴ساله همکاری می‌کند. با تحصیل در دانشگاه نیکوزیا، با دسترسی کامل به منابع آموزشی آنلاین، شما دانشجوی SGUL (دانشگاه سنت جرج لندن) نیز محسوب خواهید شد.

این دانشگاه برنامه‌های تحصیلی مانند جراحی، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و… را به زبان انگلیسی به دانشجویان ارائه می‌دهد. دانشجویان با تحصیل پزشکی در قبرس در دانشگاه نیکوزیا – سنت جورج لندن، از امتیازات و دسترسی کامل به امکانات و منابع پیشرفته دانشگاه نیکوزیا و همچنین منابع آموزش الکترونیک آموزش پزشکی در دسترس دانشجویان لندن برخوردار هستند؛ اگر می‌خواهید در یک دانشگاه بین‌المللی با مدرک معتبر به تحصیل در رشته پزشکی بپردازید، تحصیل پزشکی در قبرس در دانشگاه نیکوزیا – سنت جورج لندن یک گزینه عالی برای شما است.

دانشگاه مدیترانه شرقی

6. دانشگاه مدیترانه شرقی (Eastern Mediterran University)

دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU) یک دانشگاه دولتی در بخش شمالی جزیره قبرس است. این دانشگاه در سال 1979 تأسیس شده است و دارای جایگاه برتر در بین دانشگاه‌های این کشور برای تحصیل پزشکی در قبرس است. دانشگاه EMU دارای رتبه 1 در میان دانشگاه‌های قبرس و رتبه 501 در بین بهترین دانشگاه‌های دنیا از نظر THE قرار دارد. این دانشگاه رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، علوم سلامت و بیولوژی و… را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد.

این دانشگاه از سیستم آموزشی و برنامه‌های تحصیلی باکیفیت برخوردار است. دانشگاه مدیترانه شرقی یکی از برترین دانشگاه‌های دنیا است که در میان فهرست 1500 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است. اگر می‌خواهید در یکی از بهترین دانشگاه‌ها به تحصیل پزشکی در قبرس بپردازید، پیشنهاد ما به شما دانشگاه مدیترانه شرقی است. هزینه تحصیل پزشکی در قبرس در دانشگاه مدیترانه شرقی حدود 10000 دلار است. برای کسب اطلاعات کامل درمورد دانشگاه مدیترانه شرقی کلیک کنید.

دانشگاه پزشکی قبرس مورد تایید ایران

ممکن است این سؤال برای دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی در قبرس را دارند پیش بیاید که آیا مدرک پزشکی قبرس مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم تنها دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل پزشکی در قبرس، دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU) است. نگران نباشید؛ چون مدارک تحصیل پزشکی در قبرس از اعتبار بالایی در سراسر جهان از جمله اتحادیه اروپا، کانادا، آمریکا، ترکیه و… است.

لازم به ذکر است برای این که مدرک اخذ شده از دانشگاه‌های پزشکی قبرس مورد تأیید وزارت بهداشت ایران قرار بگیرند، دانشجویان می‌توانند در یک مقطع بالاتر در یکی از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت، مدرک تخصص اخذ نمایند.

دانشگاه پزشکی قبرس مورد تایید ایران

هزینه تحصیل رشته پزشکی در قبرس

هزینه تحصیل پزشکی در قبرس بسته به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت است. به طور تقریبی هزینه تحصیل پزشکی در قبرس در مقطع کارشناسی، از 6000 یورو الی 22000 یورو متفاوت است. درصورتی‌که به دنبال تحصیل پزشکی در قبرس با بورسیه هستید، برای پذیرش در دانشگاه‌های خاور نزدیک و دانشگاه بین‌المللی قبرس اقدام نمایید. این دانشگاه‌ها به ترتیب 40 درصد و 50 درصد بورسیه تحصیلی به دانشجویان ارائه می‌دهند. شهریه تحصیل در گرایش‌های خاص در برنامه‌های پزشکی در دانشگاه‌های قبرس عبارت از 12600 یورو برای رشته داروسازی، 8600 یورو برای رشته دامپزشکی، 8600 یورو برای رشته دندانپزشکی است.

شرایط تحصیل رشته پزشکی در قبرس

شرایط اخذ پذیرش و تحصیل در رشته پزشکی در قبرس به دانشگاه موردنظر بستگی دارد. به‌طورکلی تحصیل در قبرس در رشته پزشکی، به شرکت در آزمون ورودی خاصی نیاز ندارد. دانشجویان متقاضی تحصیل پزشکی در قبرس باید مدرک دیپلم خود را ارائه دهند. حداقل معدل برای پذیرش در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه‌های قبرس 16 است. نمرات عالی در دروسی مانند زیست، فیزیک، شیمی، ریاضی و… نقش بسزایی در پذیرش دانشجویان خواهد داشت.

ازآنجایی‌که دانشگاه‌های قبرس رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، ارائه مدرک زبان بین‌المللی (IELTS و TOEFL) یک مزیت محسوب می‌شود. دانشجویانی که به هر دلیل مدرک زبان ارائه ندهد، باید پس از گذراندن یک دوره زبان در یک آزمون تعیین سطح که از طرف دانشگاه موردنظر ارائه می‌شود، شرکت کنند. یکی از شرایط تحصیل رشته پزشکی در قبرس در برخی از دانشگاه‌های قبرس برای پذیرش دانشجویان، یک مصاحبه حضوری یا غیرحضوری است. فراموش نکنید مهاجرت تحصیلی به قبرس و تحصیل در قبرس برای متقاضیان مزایای خوبی دارد.

مدارک لازم و دریافت ویزا

مدارک لازم و دریافت ویزا برای تحصیل پزشکی در قبرس

از شرایط تحصیل رشته پزشکی در قبرس می توانی به مدارک لازم و ویزا اشاره کنیم. مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در قبرس بسته به دانشگاه، مقطع تحصیلی و رشته موردنظر ممکن است متفاوت باشد. بااین‌حال، مدارک کلی جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های قبرس عبارت‌اند از:

 • مدرک دیپلم
 • ریزنمرات
 • مدرک زبان انگلیسی (TOEFL,IELTS)
 • گواهی پزشکی شامل گواهی سلامت فردی
 • گواهی سوءپیشینه
 • گواهی تمکن مالی
 • انگیزه‌نامه
 • چند قطعه عکس و…

پس از ارسال درخواست و تایید مدارک شما توسط دانشگاه، شما می‌توانید برای دریافت ویزای دانشجویی قبرس اقدام نمایید.

دریافت ویزا برای تحصیل پزشکی در قبرس

ویزای تحصیلی قبرس در واقع یک ویزای کوتاه‌مدت است و به دانشجویانی که از دانشگاه‌های این کشور پذیرش گرفته‌اند، تعلق می‌گیرد. مدارک لازم برای اخذ ویزا و تحصیل پزشکی در قبرس عبارت‌اند از:

 • سوابق تحصیلی
 • کپی کارت ملی و شناسنامه
 • کپی پاسپورت معتبر
 • ریزنمرات تحصیلی
 • چهار عدد عکس 6*4
 • مدرک زبان انگلیسی
 • نامه پذیرش دانشگاه و…

خوابگاه برای تحصیل پزشکی در قبرس

خوابگاه برای تحصیل پزشکی در قبرس

دانشگاه‌های قبرس انواع مختلفی از خوابگاه‌ها را جهت رفاه دانشجویان بین‌المللی خود ارائه می‌دهند؛ اگر علاقه‌مند به تحصیل پزشکی در قبرس هستید و قصد ماندن در خوابگاه را دارید، باید علاوه بر هزینه تحصیل پزشکی در قبرس، هزینه خوابگاه را نیز در نظر بگیرید. دانشگاه‌های قبرس امکانات رفاهی مختلفی را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهند.

این خوابگاه‌ها از امکاناتی مانند کتابخانه، مجتمع‌های ورزشی، مراکز فعالیت فرهنگی، مراکز خرید، کافی‌نت، رستوران و… برخوردارند؛ اگر قصد تحصیل پزشکی در قبرس را دارید، به‌هیچ‌عنوان نگران اسکان خود نباشید. از جمله دانشگاه‌هایی که خوابگاه‌هایی را برای دانشجویان ارائه می‌دهند، می‌توان به دانشگاه مدیترانه شرقی، دانشگاه خاور نزدیک، دانشگاه نیکوزیا، دانشگاه قبرس و… اشاره کرد.

جمع‌بندی

قبرس سرمایه‌گذاری زیادی در برنامه‌های پزشکی به زبان انگلیسی خود انجام داده است.  این امر باعث شده است تحصیل پزشکی در قبرس به یک انتخاب محبوب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شود. اگرچه ممکن است هزینه تحصیل پزشکی در قبرس به‌طورکلی کمی بالاتر از برخی از کشورهای اروپایی باشد؛ اما این هزینه‌ها در کیفیت زندگی و تحصیل منعکس می‌شود.

آب‌وهوای گرم، مکان‌های تاریخی، دانشگاه‌های معتبر و شرایط تحصیل رشته پزشکی در قبرس، تحصیل در این کشور را به گزینه‌ای جذاب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل می‌کند. اگر تصمیم به تحصیل در رشته پزشکی در خارج از کشور دارید، پیشنهاد ما به شما تحصیل پزشکی در قبرس است. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تحصیل در قبرس، با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان همکاران و مشاوران ما در علم ویرا در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه