دانشگاه هاست چین
توسط تیم علم ویرا
2 آبان 2

دانشگاه هاست چین (دانشگاه علم و فناوری هواجونگ)؛ هزینه و شرایط پذیرش 2024

در سال‌های اخیر، تحصیل در دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور به‌ویژه تحصیل در چین، باتوجه‌به رشد چشمگیر نظام آموزش عالی این کشور به یکی از گزینه‌های محبوب برای مهاجرت تحصیلی دانشجویان ایرانی تبدیل شده است. یکی از معتبرترین دانشگاه‌های چین، دانشگاه علم و فناوری هواجونگ و یا دانشگاه هاست چین در شهر ووهان است که از دهه 1960 میلادی به‌منظور ارتقای دانش در کشور چین، از سراسر جهان پذیرش دانشجویان بین‌المللی را آغاز کرده است.

کشور چین در شرق آسیا واقع شده و یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. تعداد دانشجویانی که هر سال برای مهاجرت تحصیلی به چین می‌روند، روبه‌افزایش است. علت اصلی این امر، شرایط مساعد تحصیلی ناشی از رشد اقتصادی بسیار بالای چین طی سالیان اخیر است. چین به‌عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان، امکانات فراوانی را برای تحصیل دانشجویان داخلی و خارجی فراهم کرده است. به همین دلیل، تحصیل در دانشگاه علم و فناوری هواجونگ چین می‌تواند گزینه مناسبی برای علاقه‌مندان به مهاجرت تحصیلی باشد.

معرفی دانشگاه هاست چین (علم و فناوری هواجونگ)

دانشگاه هاست چین (HUST: Huazhong University of Science and Technology) یکی از معتبرترین و بهترین دانشگاه های چین به شمار می‌آید که در شهر ووهان واقع شده است. این دانشگاه در سال 1958 تأسیس شده و یکی از 9 دانشگاه منتخب چین شناخته می‌شود که مستقیماً زیر نظر وزارت آموزش چین اداره می‌شود. دانشگاه هواژونگ وسعت بسیاری دارد و چیزی حدود 72 درصد از محوطه دانشگاه را فضای سبز تشکیل داده است و به همین دلیل به دانشگاه جنگل نیز شهرت دارد.

دانشگاه هواژونگ دارای بیش از 44000 دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است که حدود 5 درصد آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. دانشگاه هاست چین در رشته‌های مهندسی، علوم پایه، فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی دارای رتبه بسیار بالایی در سطح بین‌المللی است. دانشکده مهندسی دانشگاه هواجونگ جزو 10 دانشکده برتر مهندسی در چین به شمار می‌آید. امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته، اساتید مجرب و متخصص، فضای آموزشی و پژوهشی فراهم شده و همچنین همکاری‌های بین‌المللی گسترده این دانشگاه، از ویژگی‌های بارز تحصیل در دانشگاه علم و فناوری هواجونگ است.

دانشکده‌های دانشگاه هاست چین

دانشکده‌ های دانشگاه هاست چین

دانشگاه هاست چین با بیش از 44 هزار دانشجو، یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های چین محسوب می‌شود. این دانشگاه دارای دانشکده‌ها و رشته‌های متنوعی در زمینه‌های فنی مهندسی، علوم پایه، کامپیوتر و فناوری اطلاعات، علوم‌انسانی و مدیریت است که هر کدام به تربیت نیروی انسانی متخصص در حوزه‌های مربوطه می‌پردازند.

دانشکده‌های این دانشگاه با بهره‌گیری از اساتید برجسته و مجرب و امکانات آموزشی و پژوهشی پیشرفته، محیطی عالی را برای یادگیری و پژوهش دانشجویان در سطح بین‌الملل فراهم کرده‌اند؛ بنابراین با تحصیل در دانشگاه علم و فناوری هواجونگ، فرصت مناسبی برای پیشرفت و ارتقای تحصیلی پیدا می‌کنید. برخی از دانشکده‌های مهم دانشگاه هاست چین عبارت‌اند از:

 • دانشکده مهندسی برق و الکترونیک
 • دانشکده علوم و مهندسی مکانیک
 • دانشکده علوم و فناوری کامپیوتر
 • دانشکده علوم و فناوری زندگی
 • دانشکده علوم و مهندسی مواد
 • دانشکده معماری دریایی و مهندسی اقیانوس
 • دانشکده مهندسی انرژی و نیرو
 • دانشکده هوش مصنوعی و اتوماسیون
 • دانشکده اطلاعات نوری و الکترونیکی
 • دانشکده مهندسی نرم‌افزار
 • دانشکده معماری و شهرسازی
 • دانشکده علوم و مهندسی محیط‌زیست
 • دانشکده اطلاعات و ارتباطات الکترونیکی
 • دانشکده مهندسی عمران و هیدرولیک
 • دانشکده شیمی و مهندسی شیمی
 • دانشکده ریاضیات و آمار
 • دانشکده علوم‌انسانی
 • دانشکده فیزیک
 • دانشکده مدیریت
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده زبان‌های خارجی
 • دانشکده دندان‌پزشکی
 • دانشکده پزشکی پایه
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده پزشکی و مدیریت بهداشت
 • دانشکده بهداشت عمومی
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده تربیت‌بدنی
 • دانشکده مهندسی هوافضا
 • دانشکده هنر
 • دانشکده علوم و مهندسی سایبری

رنکینگ و اعتبار بین‌المللی دانشگاه هاست چین

رنکینگ و اعتبار بین‌المللی دانشگاه هاست چین

دانشگاه هاست چین، در سطح بین‌المللی با رتبه 151 یکی از معتبرترین دانشگاه‌های چین و آسیا شناخته می‌شود. همچنین در رتبه‌بندی جهانی QS دانشگاه علم و فناوری هواژونگ چین در رتبه 71 تا 80 قرار گرفته است. باتوجه‌به این رده‌بندی با تحصیل در دانشگاه علم و فناوری هواجونگ می‌توانید مدارک معتبری را دریافت کنید که تأثیر بسیاری در آینده شغلی شما خواهد داشت. از دیگر اعتبارات بین‌المللی دانشگاه هاست چین می‌توان به حضور در بین 200 دانشگاه برتر تحقیقاتی جهان اشاره کرد.

همچنین این دانشگاه طبق رتبه‌بندی‌های معتبری همچون رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان توسط شانگهای و رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی تایمز، به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی معرفی شده است. طبق چهارمین دوره رتبه‌بندی دانشگاه‌های چین توسط وزارت آموزش این کشور نیز 14 رشته از دانشگاه هاست چین رتبه A+ (معادل 2 درصد برتر) را کسب کردند.

شرایط تحصیل در دانشگاه علم و فناوری هواجونگ

دانشگاه هاست چین هر ساله تعداد زیادی دانشجو از سراسر جهان را می‌پذیرد که البته روند پذیرش آنان بسیار رقابتی و انتخابی است. دانشگاه هاست چین مجموعه‌ای از شرایط و ضوابط خاص را برای پذیرش دانشجویان خارجی در نظر گرفته است تا از این طریق بتواند بهترین و مستعدترین دانشجویان بین‌المللی را جذب کند. یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل در دانشگاه علم و فناوری هواجونگ، پرداخت هزینه تحصیل، شهریه و سایر هزینه‌های جانبی پیش از ثبت‌نام است که باتوجه‌به رشته متفاوت خواهد بود.

دانشگاه هاست چین محدودیت‌های سنی برای دانشجویان بین‌المللی دوره‌های تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته است. براین‌اساس، متقاضیان دوره کارشناسی ارشد نباید بیش از 30 سال و متقاضیان دکتری نباید بالای 35 سال سن داشته باشند. همچنین دانشجویانی که می‌خواهند از طرح تحقیقاتی ارشد این دانشگاه استفاده کنند، باید حداقل مدرک کارشناسی داشته و دارای دو سال سابقه کار نیز باشند. از دیگر شرایط تحصیل در چین و دانشگاه هاست چین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1. مدارک زبان

برای تحصیل در دانشگاه علم و فناوری هواجونگ یکی از مهم‌ترین شرایط داشتن مدرک زبان چینی HSK با نمره مشخص است. نمره موردنیاز HSK بسته به مقطع و رشته تحصیلی شما متفاوت است. همچنین کسب حدنصاب مشخصی در آزمون‌های استاندارد زبان انگلیسی مانند IELTS و TOEFL نیز از شرایط تحصیل در دانشگاه هاست چین است.

مدارک تحصیلی برای پذیرش در دانشگاه هاست چین

2. مدارک تحصیلی

علاوه بر معدل و مدرک تحصیلی قبلی دانشجو که باید مورد تأیید باشد، رشته تحصیلی قبلی دانشجو نیز باید مرتبط با رشته مورد تقاضا در مقطع بالاتر باشد. برای مثال دانشجویان کارشناسی باید دیپلم مرتبط، دانشجویان مقطع ارشد، کارشناسی مرتبط و دانشجویان دکتری مدرک کارشناسی ارشد مرتبط را برای پذیرش در دانشگاه هاست چین باید داشته باشند.

3. مصاحبه و پذیرش نهایی

پس از بررسی مدارک و شرایط تحصیلی عمومی، مصاحبه علمی حضوری یا مجازی با استادان دانشگاه صورت می‌گیرد. در نهایت پس از تأیید نهایی، حکم‌ پذیرش برای دانشجو ارسال و ثبت نام رسمی پس از ورود به چین انجام می‌شود.

مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه علم و فناوری هواجونگ

دانشجویان بین‌المللی متقاضی تحصیل در دانشگاه علم و فناوری هواجونگ، ملزم به ارائه مدارک تحصیلی قبلی خود هستند. برای مقطع کارشناسی نیاز به ارائه دیپلم معتبر، برای کارشناسی ارشد ارائه مدرک کارشناسی و برای دکتری ارائه مدرک کارشناسی ارشد ضروری است. برای تحصیل در دانشگاه هاست چین و مهاجرت تحصیلی به چین باید رزومه‌ای کامل شامل مشخصات فردی، تحصیلی و شغلی ارائه دهید. انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه‌های استادان، مدارک مربوط به سوابق پژوهشی و آثار علمی نیز از دیگر مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه هاست چین هستند.

هزینه تحصیل در دانشگاه هواجونگ

هزینه تحصیل در دانشگاه هاست چین

هزینه تحصیل در چین و به‌خصوص دانشگاه هاست چین در مقایسه با سایر کشورها، بسیار اقتصادی و مناسب است. دانشجویان می‌توانند با پرداخت هزینه‌ای اندک، از آموزش باکیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی بهره‌مند شوند. علاوه بر این، خدمات و امکانات فراوانی نیز در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. البته به این نکته توجه داشته باشید که باتوجه‌به مقطع و رشته تحصیلی هزینه تحصیل در دانشگاه هاست چین متفاوت است.

همچنین دانشجویان بین‌المللی باید هزینه‌هایی شامل شهریه دانشگاه، هزینه تأمین مسکن و خوابگاه و همچنین هزینه‌های جاری یک زندگی دانشجویی را محاسبه و پیش‌بینی کنند. در ادامه به‌صورت خلاصه به توضیح دیگر هزینه‌های تحصیل در این دانشگاه می‌پردازیم.

1. شهریه تحصیل در دانشگاه علم و فناوری هواجونگ

شهریه تحصیل در دانشگاه علم و فناوری هواجونگ برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی، سالانه بین 30 تا 40 هزار یوان چین متغیر است که بسته به رشته تحصیلی دانشجو برای مهاجرت تحصیلی به چین ممکن است مقداری متفاوت باشد. در مقطع کارشناسی ارشد نیز شهریه سالانه بین 40 تا 50 هزار یوان چین در نوسان است که باز هم بستگی به رشته انتخابی دارد.

میزان شهریه دوره دکتری در این دانشگاه نیز بین 40 تا 60 هزار یوان چین در سال است؛ بنابراین شهریه تحصیل در دانشگاه هواژونگ بر حسب مقطع، بین 30 تا 60 هزار یوان چین در نوسان است که رشته تحصیلی در میزان دقیق آن تأثیرگذار است.

هزینه زندگی دانشجویی در چین

2. هزینه خوابگاه و تغذیه

هزینه اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی و همچنین تغذیه در دانشگاه علم و فناوری هواجونگ برای دانشجویان بین‌المللی بخشی از هزینه‌های جانبی محسوب می‌شود. اقامت در خوابگاه‌های این دانشگاه که مجهز به امکانات رفاهی هستند، در حدود 800 تا 1200 یوآن چین در ماه هزینه دارد. علاوه بر این، تغذیه روزانه در سلف‌سرویس‌های دانشگاه به طور میانگین حدود 1500 تا 2000 یوآن چین در ماه هزینه در برخواهد داشت؛ بنابراین هزینه ماهانه اقامت و تغذیه برای هر دانشجوی بین‌المللی این دانشگاه حدود 2500 تا 3500 یوآن چین برآورد می‌شود.

3. هزینه‌های زندگی دانشجویی

علاوه بر هزینه‌های اصلی مانند شهریه، خوابگاه و تغذیه، دانشجویان بین‌المللی دانشگاه هاست چین باید هزینه‌های جانبی دیگری را نیز برای مهاجرت تحصیلی به چین در نظر داشته باشند. برخی از این هزینه های زندگی در چین، را می‌توان خرید کتاب، لوازم‌التحریر، پوشاک، هزینه‌های درمانی و بهداشتی، هزینه حمل‌ونقل عمومی و شخصی، اینترنت و ارتباطات، وسایل شخصی و… دانست. باتوجه‌به سبک زندگی متفاوت هر فرد، این هزینه‌های جانبی می‌تواند در مجموع هر ماه حدود 1500 تا 2500 یوآن چین برای هر دانشجو محاسبه شود.

جمع‌بندی

دانشگاه هاست چین یکی از معتبرترین و برترین دانشگاه‌های چین به شمار می‌رود که طی سالیان اخیر، مقصد بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای مهاجرت تحصیلی به چین بوده است. این دانشگاه با دارابودن رتبه بالا در سطح بین‌المللی، اساتید مجرب، امکانات آموزشی و پژوهشی پیشرفته و… فرصت بسیار خوبی را برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است.

شهریه و هزینه‌های زندگی برای تحصیل در دانشگاه علم و فناوری هواجونگ، در مقایسه با دیگر دانشگاه‌های برتر چین، مقرون‌به‌صرفه‌تر و مناسب‌تر است. دریافت مدرک معتبر از این دانشگاه، دانش‌آموختگان را برای ادامه تحصیل و فعالیت شغلی در سطح بین‌المللی آماده می‌کند. به همین دلیل تحصیل در این دانشگاه و اخذ پذیرش از دانشگاه هاست چین گزینه خوبی برای مهاجرت تحصیلی به چین محسوب می‌شود.

یکی از موفق‌ترین و معتبرترین موسسه‌های مهاجرتی به چین، روسیه، ترکیه و گرجستان، مؤسسه مهاجرتی علم ویرا است که به شما کمک می‌کند تا فرایند مهاجرت تحصیلی را به‌آسانی انجام دهید. علم ویرا تمام مراحل اخذ پذیرش شما را از صفر تا صد با صرف کم‌ترین هزینه انجام می‌دهد. همچنین از طریق مشاوره‌های حرفه‌ای و تخصصی مؤسسه ما می‌توانید به رویاهایتان نزدیک‌تر شوید و آن‌ها را محقق کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه