تحصیل رایگان داروسازی در چین
توسط تیم علم ویرا
14 بهمن 2

تحصیل رایگان داروسازی در چین 2024

تحصیل رایگان داروسازی در چین فرصتی عالی برای کشف ترکیب بی‌نظیر تمدن باستان و مدرن است. فرهنگ و مردم چین بسیار متنوع و چندفرهنگی است و در میان رشته‌های پزشکی، رشته داروسازی در چین توانسته است جایگاه خود را در بازار کار این کشور حفظ نماید. همان‌طور که می‌دانید این کشور از 56 قومیت مختلف تشکیل شده است.

داروسازی یکی از پردرآمدترین رشته‌ها برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین محسوب می‌شود. علاوه بر وجود بورسیه فول فاند داروسازی چین برای متقاضیان، بازار کار مناسبی نیز وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر دراین‌خصوص تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

تحصیل داروسازی در چین

باتوجه‌به اینکه تحصیل رایگان داروسازی در چین بر پایه علوم دارویی استوار است؛ لذا برای ورود به سطوح بالای این رشته دارابودن مدرک لیسانس داروسازی (BS) لازم است. مدیریت داروخانه، تجربه آزمایشگاهی، توزیع دارو از جمله برنامه‌های درسی است که در رشته داروسازی برای دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی به چین ارائه می‌شود و آنان را با مسئولیت‌های سنتی داروسازی آشنا می‌سازد. همچنین دانشجویانی که در رشته داروسازی در مقاطع تحصیل فوق‌لیسانس و دکترا مشغول به تحصیل هستند، تمرکز خود را بر روی کشف دارو و پژوهش توسعه دارو منعطف می‌کنند.

همچنین کشور چین رشته‌های داروسازی بالینی را در نظام آموزشی خود قرار داده است. وزارت آموزش‌وپرورش این کشور نیز اعطای مدارک حرفه‌ای همچون (PharmD) در ایالات متحده را برای دانشجویان فارغ‌التحصیل در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا در نظر گرفته است. هر ساله افراد خارجی بسیاری متقاضی تحصیل رایگان داروسازی در چین هستند. دلایلی همچون مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل در چین، اعطای بورسیه‌های مختلف تحصیلی برای دانشجویان خارجی و تعداد بالای دانشگاه‌های پزشکی این کشور بسیار تأثیرگذار است.

شرایط تحصیل رایگان داروسازی در چین

شرایط تحصیل رایگان داروسازی در چین

برای متقاضیانی که قصد تحصیل در یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان با کم‌ترین هزینه‌های تحصیل را دارند، کشور چین گزینه مناسبی خواهد بود. درصورتی‌که متقاضی قصد تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان چین را داشته باشد نیاز به ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی دارد. همچنین اگر متقاضی فاقد این مدرک باشد می‌تواند در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی در کالج‌ها و دانشگاه‌های کشور چین شرکت و پس از اخذ مهارت و نمره لازم، تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را شروع کند. درصورتی‌که متقاضی قصد تحصیل در دانشگاه‌هایی را دارد که به زبان چینی تدریس می‌کنند، نیاز به ارائه مدرک مهارت زبان چینی دارد.

به این منظور متقاضی لازم است در آزمون مهارت زبان چینی (Chinese Proficiency Test) شرکت نماید. لازم به ذکر است که این آزمون در کشورهای مختلف برگزار می‌شود و الزامی به سفر به کشور چین جهت شرکت در این آزمون وجود ندارد. حداقل نمره لازم برای قبولی در این آزمون ۱۱ است؛ اما بعضی دانشگاه‌ها برای پذیرش به نمره‌های متفاوتی (از ۳ تا ۸) نیاز دارند.

به‌طورکلی در کشور چین تحصیل رایگان وجود ندارد و دانشجو ملزم به پرداخت شهریه و هزینه‌های تحصیل است؛ اما دانشجویان با برخورداری از بورسیه تحصیلی چین و کمک‌هزینه‌های دانشجویی و همچنین اخذ مجوز کار پاره‌وقت دانشجویی می‌توانند بخش زیادی از هزینه‌های زندگی و تحصیل خود را تأمین نمایند. علاوه بر این موارد، دانشجویان با اخذ مجوز کار دانشجویی مجاز به کار هفتگی از ۱۰ تا ۳۰ ساعت هستند.

مدارک لازم برای تحصیل رایگان دندانپزشکی در چین

مدارک لازم برای تحصیل رایگان داروسازی در چین

متقاضی مهاجرت تحصیلی به چین جهت اخذ پذیرش در دوره کارشناسی داروسازی چین باید مدارک لازم را ارائه کند. ذکر این نکته ضروری است که مدارک زیر جهت اخذ پذیرش در دوره کارشناسی داروسازی لازم است و درصورتی‌که متقاضی قصد ادامه تحصیل در این رشته در مقطع  کارشناسی‌ارشد و دکتری در چین داشته باشد، باید مدرک مهارت زبان چینی را ارائه کند. از جمله مهم‌ترین مدارک برای تحصیل رایگان داروسازی در چین می‌توان موارد زیر را برشمرد:

 • مدرک دیپلم و ریز نمره‌های دوره دبیرستان با ترجمه انگلیسی
 • مدرک پیش‌دانشگاهی و ریز نمره‌های آن با ترجمه انگلیسی
 • مدرک زبان انگلیسی
 • گواهی و فرم معاینه پزشکی
 • انگیزه‌نامه تحصیلی و شرح اهداف تحصیلی به زبان انگلیسی
 • یک قطعه عکس
 • پاسپورت عکس‌دار
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • برنامه تحصیل داروسازی چین

متقاضیان تحصیل رایگان داروسازی در چین می‌توانند در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد داروسازی و دکترا تحصیل نمایند. طول مدت کارشناسی در حدود ۴ سال است. متقاضی مهاجرت تحصیلی به چین در این دوره باید دروس شیمی آلی، شیمی فیزیک، بیوشیمی، شیمی دارویی، فارماکولوژی، میکروبیولوژی و ایمونولوژی، تجزیه‌وتحلیل دارویی و اقلام دارویی را فرابگیرد. همچنین دانشجویان باید در دو سال اول داروسازی به فراگیری دروس پایه بپردازند. دروس پایه شامل ریاضیات پیشرفته، آمار و احتمال و جبر، زبان چینی، مبانی کامپیوتر و مبانی قوانین می‌شود.

در سال دوم دانشجویان باید به فراگیری دروس شیمی غیرآلی، شیمی‌فیزیک، بیوشیمی، زیست‌شناسی مولکولی و شیمی تحلیلی بپردازند. بعد از اخذ مدرک کارشناسی دانشجویان می‌توانند در دوره کارشناسی‌ارشد داروسازی مشغول به تحصیل شوند. لازم است بدانید که مدت‌زمان تحصیل در این دوره در حدود ۲ تا ۵ سال است. دانشجویان جهت اخذ مدرک دکترای داروسازی در چین باید در حدود ۳ تا ۴ سال تحصیل نمایند و در کل برای این دوره دانشجویان نیازمند هزینه بیشتر و زمان طولانی‌تری برای تحصیل هستند.

شرایط اخذ بورسیه برای تحصیل رایگان داروسازی در چین

شرایط اخذ بورسیه برای تحصیل رایگان داروسازی در چین

متقاضیان تحصیل رایگان داروسازی در چین در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد و دکتری می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی این کشور برخوردار شوند. دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی به چین با دریافت این بورسیه‌ها می‌توانند هزینه تحصیل و هزینه زندگی در چین و بیمه‌های درمانی را تأمین نمایند. میزان بورسیه تحصیلی جهت تحصیل در دوره کارشناسی داروسازی ماهانه در حدود ۲۰۰۰ دلار، دوره کارشناسی‌ارشد و دکترا داروسازی ماهانه در حدود ۳۰۰۰ دلار است. دانشجویان متقاضی تحصیل رایگان داروسازی در چین جهت دریافت بورسیه‌های تحصیلی داروسازی این کشور باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • آخرین مدرک تحصیلی دانشگاهی
 • ریز نمره‌های آخرین مدرک تحصیلی دانشگاهی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • مدرک زبان تافل و یا آیلتس
 • ۲ توصیه‌نامه علمی از اساتید
 • مقاله‌های علمی تحقیقی منتشر شده

تحصیل رایگان داروسازی در چین

متقاضیان تحصیل رایگان داروسازی در چین از طریق روش‌های گوناگون می‌توانند هزینه‌های زندگی و تحصیل خود در این کشور را کاهش دهند. هزینه‌های شهریه تحصیل در رشته داروسازی چین از پایین‌ترین شهریه‌های داروسازی جهان محسوب می‌شود؛ اما دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی به چین با اخذ بورسیه‌های تحصیلی و کمک‌هزینه‌های دانشجویی می‌توانند امکان تحصیل رایگان در چین را فراهم نمایند. در واقع بورسیه‌های تحصیلی هزینه‌های شهریه، خوابگاه و محل اقامت دانشجویی، هزینه بیمه دانشجویی و هزینه‌های زندگی دانشجو را پوشش می‌دهند.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه‌های چین را انجمن کنفوسیوس به دانشجویان ارائه می‌کنند. دانشجویان با دریافت این بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های دانشجویی می‌توانند هزینه‌های زندگی و تحصیل خود در این کشور را تأمین کنند. در برخی موارد علاوه بر این بورسیه‌ها، ماهانه مبلغی هم به‌عنوان حقوق به دانشجو اعطا می‌گردد. همان‌طور که بیان شد در کشور چین تحصیل رایگان وجود ندارد و دانشجو ملزم به پرداخت شهریه و هزینه‌های تحصیل است؛ اما دانشجویان با برخورداری از بورسیه‌های تحصیلی و کمک‌هزینه‌های دانشجویی و همچنین اخذ مجوز کار پاره‌وقت دانشجویی می‌توانند بخش زیادی از هزینه‌های زندگی و تحصیل خود را تأمین کنند.

علاوه بر این‌ها دانشجویان با اخذ مجوز کار دانشجویی مجاز به کار هفتگی از ۱۰ تا ۳۰ ساعت هستند. دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی در چین می‌توانند جهت اخذ اقامت این کشور به کار و اشتغال بپردازند و با یافتن کار ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند. دانشجویان باتجربه و مهارت کاری کسب شده در دوران دانشجویی به‌واسطه اشتغال دانشجویی می‌توانند زمینه لازم را در اشتغال پس از فارغ تحصیلی فراهم نمایند.

تحصیل رایگان داروسازی در چین به زبان انگلیسی

تحصیل داروسازی در چین به زبان انگلیسی

لازم است بدانید که برخی از دانشگاه‌های داروسازی کشور چین به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین که قصد تحصیل در این رشته‌ها را دارند، باید به زبان انگلیسی مسلط و دارای مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس ۵.۵ تا ۶ باشند. درصورتی‌که متقاضی فاقد این مدرک مهارت زبانی باشد، می‌تواند در دوره‌های آمادگی زبان انگلیسی شرکت نماید و با کسب نمره و مهارت لازم تحصیل در رشته داروسازی این کشور را شروع کند.

همان‌طور که بیان شد امکان تحصیل رایگان داروسازی در چین وجود ندارد و هزینه تحصیل در رشته داروسازی به زبان انگلیسی در چین برای دوره کارشناسی در حدود ۲۹۰۰ دلار، دوره کارشناسی‌ارشد در حدود ۴۰۰۰ دلار و دوره دکترا در حدود ۸۰۰ دلار است. با وجود این که زبان تدریس در این دانشگاه‌ها انگلیسی است و طبعاً مهارت در این زبان به‌عنوان یک امتیاز مثبت جهت تحصیل داروسازی در چین محسوب می‌شود؛ اما فراگیری زبان چینی برای دانشجویان امری ضروری به نظر می‌رسد؛ زیرا که دانشجویان ناگزیر از حضور در اجتماع مردم و کارآموزی در داروخانه‌ها و ارتباط با مردم این کشور هستند.

هزینه های تحصیل و زندگی در چین

هزینه‌ های تحصیل و زندگی در چین

با وجود هزینه‌های زیاد زندگی در شهرهای شانگهای و پکن چین، دانشجویان مشغول به تحصیل در این کشور می‌توانند با مدیریت مالی هزینه‌های زندگی خود در این کشور را تأمین نمایند. البته باید گفت که هزینه‌های زندگی هر فرد بسته به سبک زندگی و الگوی مصرف و چگونگی مدیریت زندگی وی متفاوت است؛ اما در این کشور گران نیز دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی به چین می‌توانند با مدیریت مالی درست هزینه‌های خود را تأمین نمایند. همان‌طور که در بالا نیز بیان شد امکان تحصیل رایگان داروسازی در چین وجود نخواهد داشت و تنها با دریافت بورسیه می‌توان برخی از هزینه‌ها را کاهش داد. هزینه تحصیل داروسازی در هر مقطع در زیر بیان شده است.

 • هزینه تحصیل در مقطع لیسانس داروسازی سالانه در حدود ۲۷۰۰ دلار تا ۳۶۰۰ دلار است.
 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد سالانه در حدود ۳۶۰۰ دلار تا ۴۶۰۰ دلار است.
 • هزینه تحصیل در مقطع دکترا داروسازی سالانه در حدود ۵۲۰۰ دلار است.
 • دانشجویان برای هزینه خوابگاه دانشجویی باید در حدود ۱۵۰ دلار تا ۴۰۰ دلار را هزینه نمایند.
 • دانشجویان باید هر ۶ ماه در حدود ۶۰ دلار برای بیمه سلامت پزشکی خود بپردازند.
 • هزینه‌های دیگر همچون هزینه خرید کتاب و لوازم تحصیل در حدود ۵۰ دلار تا ۸۰ دلار است.

لازم به ذکر است که هزینه‌های زندگی در شهرهای بزرگ چین مانند پکن، شانگهای و گوانجو ماهانه در حدود ۷۵۰ تا ۸۵۰ دلار است که طبعاً این میزان در شهرهای کوچک‌تر کاهش می‌یابد و به حدود ۲۵۰ دلار تا ۵۰۰ دلار در ماه می‌رسد.

دانشگاه‌های داروسازی چین مورد تأیید وزارت بهداشت ایران 2024

با وجود این که امکان تحصیل رایگان داروسازی در چین فراهم نیست؛ اما مورد تأیید بودن اغلب دانشگاه‌های چین یکی از مزایای تحصیل در این کشور برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین محسوب می‌شود. در واقع دانشگاه‌های کشور چین به دلیل بالابودن کیفیت آموزشی همواره در فهرست دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارند. از میان‌برترین دانشگاه‌های داروسازی این کشور ۱۰ دانشگاه زیر در رتبه‌بندی و رنکینگ مؤسسه QS در بالاترین فهرست رتبه‌بندی قرار گرفته‌اند:

 • دانشگاه پکن با رتبه جهانی ۳۲
 • دانشگاه فودان با رتبه جهانی ۳۳
 • دانشگاه داروسازی چین با رتبه جهانی ۵۱۱۰۰
 • دانشگاه نانجینگ با رتبه جهانی ۵۱۱۰۰
 • دانشگاه جیائو تونگ شانگهای با رتبه جهانی ۵۱۱۰۰
 • دانشگاه سیچوان با رتبه جهانی ۵۱۱۰۰
 • دانشگاه سان یات سن چین با رتبه جهانی ۵۱۱۰۰
 • دانشگاه چینهوا با رتبه جهانی ۵۱۱۰۰
 • دانشگاه ژجیانگ با رتبه جهانی ۵۱۱۰۰
 • دانشگاه هاست با رتبه جهانی ۱۵۱۲۰۰
مزایای تحصیل رایگان داروسازی در چین

مزایای تحصیل رایگان داروسازی در چین

با وجود این که امکان تحصیل رایگان داروسازی در چین فراهم نیست؛ اما متقاضیانی که مشغول به تحصیل در رشته داروسازی چین هستند از مزایای فراوانی برخوردار می‌شوند. از جمله مهم‌ترین این مزایا برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین موارد زیر را می‌توان برشمرد.

 • مورد تأیید بودن برخی از برترین دانشگاه‌های این کشور از نظر وزارت بهداشت و علوم ایران
 • بالابودن کیفیت آموزشی بسیاری از دانشگاه‌های کشور چین
 • تحصیل به زبان انگلیسی
 • اخذ سریع ویزای تحصیلی چین
 • عدم نیاز به آزمون ورودی برای پذیرش در رشته داروسازی چین
 • مشابه بودن کتاب‌های مورد تدریس دانشگاه‌های داروسازی چین با کتاب‌های کشورهای اروپایی و آمریکا
 • پایین‌بودن هزینه‌های زندگی و خوردوخوراک
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی
 • امکان کار پس از فارغ التحصیلی به دلیل کمبود داروسازان بالینی در چین
 • وجود امنیت اجتماعی بالا و حمایت دولت چین از دانشجویان بین‌المللی

جمع‌بندی

در این مقاله سعی شد تحصیل رایگان داروسازی در چین مورد بررسی مستند و علمی قرار گیرد. از مجموع موارد شرح داده شده می‌توان نتیجه‌گیری نمود که تحصیل داروسازی در چین به دلیل پایین‌بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی و همچنین اعتبار بالای مدارک و مورد تأیید بودن دانشگاه‌های این کشور از نظر وزارت بهداشت ایران یکی از بهترین گزینه‌ها برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین محسوب می‌شود. اگر شما نیز علاقه‌مند به تحصیل در چین هستید می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بورسیه فول فاند داروسازی چین و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه