مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در چین
توسط تیم علم ویرا
7 بهمن 2

تحصیل رایگان پزشکی در چین + شرایط پذیرش 2024

بسیاری از علاقه‌مندان به تحصیل پزشکی در خارج، به دنبال تحصیل رایگان پزشکی در چین هستند. آیا امکان تحصیل رایگان در رشته پزشکی در کشور چین وجود دارد؟ چین از قدرت‌های اقتصادی و سیاسی جهان است که در چند دهه اخیر سیاست‌گذاری‌های مهمی برای پیشرفت در تمام جنبه‌ها انجام داده است. توجه به بخش آموزش و همچنین سیستم آموزش عالی نیز یکی از بخش‌های مهمی است که نقش زیادی در توسعه هر کشور دارد.

به همین دلیل کشور چین با فراهم‌کردن امکانات و زیرساخت‌های علمی و تحصیلی لازم توانسته اعتبار دانشگاه‌های خود را در سطح جهان افزایش دهد. این کار موجب افزایش مهاجرت تحصیلی به چین شده و دانشجویان خارجی در رشته‌های مختلف برای تحصیل در چین عازم این کشور می‌شوند. مناسب‌بودن هزینه و شرایط تحصیل و اعطای انواع بورسیه تحصیلی از جمله بورسیه تحصیل پزشکی در چین از مزایای تحصیل در این کشور است. در این مقاله از علم ویرا تحصیل رایگان پزشکی در چین را بررسی می‌کنیم.

مهاجرت تحصیلی به چین

بسیاری از دانشجویان خارجی به دلایلی ترجیح می‌دهند در دانشگاه‌هایی غیر از اروپا و آمریکا تحصیلات خود را ادامه دهند. تحصیل در دانشگاه‌های چین از گزینه‌های تحصیلی مناسبی است که مزایای زیادی نیز برای دانشجویان دارد. کشور چین با داشتن دانشگاه‌های قدیمی، برای افزایش اعتبار خود و جذب دانشجویان خارجی تلاش‌های زیادی کرده و در این زمینه نیز موفق بوده است.

امکان تحصیل رایگان پزشکی در چین ازطریق دریافت بورسیه تحصیلی از جمله مزایای تحصیل در این کشور است. در کشور پهناور چین دانشگاه‌های زیادی وجود دارد که بسیاری از آن‌ها از دانشگاه‌های قدیمی و معتبر جهان هستند. این دانشگاه‌ها با فراهم‌سازی امکانات و زیرساخت‌های لازم، ازیک‌طرف اعتبار دانشگاه‌های خود در سطح جهان را افزایش می‌دهند و از طرف دیگر موجب افزایش جذب دانشجویان خارجی می‌شوند.

در مقایسه با دانشگاه‌های اروپا و آمریکا، هزینه تحصیل در چین مناسب‌تر است. این مزیت موجب افزایش مهاجرت تحصیلی به کشور چین شده است. دیگر مزایای تحصیل در چین عبارت‌اند از:

 • کیفیت علمی و آموزشی دانشگاه‌های چین
 • امکان اخذ بورسیه تحصیلی
 • امکان تحصیل رایگان پزشکی در چین
 • تحصیل در دانشگاه‌های معتبر جهان
 • امکان کار ضمن تحصیل در چین
 • آشنایی با جاذبه‌های گردشگری و تاریخ چین
 • مورد تأیید بودن بسیاری از دانشگاه‌های چین توسط ایران

شرایط تحصیل رایگان پزشکی در چین

شرایط تحصیل رایگان پزشکی در چین

در مقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکایی، هزینه تحصیل در چین بیش از 50 درصد کمتر است. این درحالی است که امکانات علمی، تحصیلی و استانداردهای آموزشی در چین کاملاً مطابق با استانداردهای جهانی است. این عوامل نقش زیادی در افزایش اعتبار دانشگاه‌ها و مدرک دانشگاهی چین دارد.

رشته پزشکی از رشته‌های مهم در سطح جهان است و کشور چین امکانات علمی و آموزشی بسیار خوبی را در دانشگاه‌های پزشکی خود فراهم کرده است. از طرف دیگر طیف وسیعی از بورسیه تحصیل پزشکی در چین وجود دارد که به دانشجویان مستعد و واجد شرایط اعطا می‌شود. با دریافت بورسیه امکان تحصیل رایگان پزشکی در چین وجود دارد. برخی بورسیه‌های تحصیلی به‌صورت فول فاند بوده و تمام هزینه تحصیل را پوشش می‌دهند و برخی دیگر پارت فاند هستند. سایر مزایای تحصیل پزشکی در چین عبارت‌اند از:

 • آموزش و تحصیل تحت‌نظر اساتید برتر و معتبر بین‌المللی
 • گذراندن دوره‌های کارآموزی در بیمارستان‌های پیشرفته
 • تقویت مهارت‌های تحقیقاتی دانشجویان و اهمیت تحقیقات

انواع بورسیه تحصیل پزشکی در چین

دولت چین برای دانشجویان خارجی تعداد محدودی بورسیه تحصیلی تعیین کرده است و برای اخذ بورسیه تحصیل پزشکی در چین، دانشجویان باید قابلیت‌های علمی و تحصیلی ویژه‌ای داشته باشند. به همین دلیل اگر قصد دارید شانس خود را برای تحصیل رایگان در چین امتحان کنید باید قبل از اقدام برای مهاجرت تحصیلی به کشور چین تمام شرایط لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی را بررسی کنید. بورسیه‌های تحصیلی در چین عبارت‌اند از:

1. تحصیل رایگان پزشکی در چین؛ بورسیه محلی چین

این بورسیه تحصیلی به تمام مقاطع و رشته‌های تحصیلی از جمله دانشجویان رشته پزشکی نیز تعلق می‌گیرد. با دریافت بورسیه محلی چین امکان تحصیل رایگان پزشکی در چین وجود دارد. این بورسیه علاوه بر شهریه دانشگاه، هزینه زندگی و بیمه دانشجو را پوشش می‌دهد؛ ولی محل اقامت دانشجو رایگان نیست.

بورسیه دولتی برای تحصیل رایگان پزشکی در چین

2. بورسیه دولتی چین

یکی دیگر از بورسیه‌های تحصیلی که می‌توان به‌عنوان بورسیه تحصیل پزشکی در چین هم روی آن حساب کرد بورسیه دولتی چین است. این بورسیه نیز مانند بورسیه محلی، تمام رشته‌ها و مقاطع تحصیلی را پوشش می‌دهد و تنها دانشجویان دارای استعداد درخشان با کسب شایستگی لازم می‌توانند از آن استفاده کنند. بورسیه دولتی چین امکان تحصیل رایگان پزشکی در چین را فراهم می‌کند. نکته جالب اینکه بیشتر از 282 دانشگاه چین بورسیه دولتی را ارائه می‌دهند.

دو بورسیه دیگر دانشگاه‌های چین عبارت‌اند از:

 • بورسیه کنفوسیوس
 • بورسیه دانشگاهی چین

نکته مهم درباره اخذ بورسیه تحصیلی چین شرط سن است و متقاضی باید علاوه بر شایستگی علمی و تحصیلی در محدوده سنی موردنظر اخذ بورسیه باشد. حداکثر سن برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف عبارت‌اند از:

 • مقطع کارشناسی: حداکثر سن 25 سال
 • مقطع کارشناسی‌ارشد: حداکثر سن 35 سال
 • مقطع دکترا: حداکثر سن 40 سال برای دریافت بورسیه

دانشگاه های تحصیل پزشکی در چین

دانشگاه های تحصیل پزشکی در چین

پزشکی از حوزه‌های بسیار قدیمی است که در چین باستان ریشه دارد. به همین دلیل کشور چین با این مقوله ناآشنا نیست و ترکیبی از پزشکی مدرن و پزشکی سنتی را در دانشگاه‌های خود دنبال می‌کند. بسیاری از دانشگاه‌های چین علاوه بر اعتبار در سطح جهانی، مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نیز هستند.

برخی از بورسیه‌های تحصیلی در چین بورسیه‌های دانشگاهی هستند. به همین دلیل دانشجویان مستعد می‌توانند با اثبات شایستگی‌های خود بورسیه دریافت کرده و از تحصیل رایگان پزشکی در چین بهره‌مند شوند. به همین دلیل قبل از مهاجرت تحصیلی به چین اطلاعات مربوط به دانشگاه‌های ارائه‌دهنده بورسیه را استخراج کنید. برترین دانشگاه‌های پزشکی چین عبارت‌اند از:

 • دانشگاه پزشکی پایتخت چین
 • دانشگاه پزشکی دالیان
 • دانشگاه پزشکی چونگ کینگ
 • دانشگاه پزشکی ونجو
 • دانشگاه نانجینگ
 • دانشگاه ژنگژو
 • دانشگاه ژجیانگ
 • دانشگاه پزشکی چاینا مدیکال

این دانشگاه‌ها همگی از دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت در چین هستند. این ویژگی مزیت خوبی برای دانشجویان ایرانی است که بعد از پایان تحصیل که به ایران بازمی‌گردند به‌راحتی می‌توانند وارد بازار کار ایران شوند.

هزینه تحصیل پزشکی در چین

تحصیل رایگان پزشکی در چین؛ هزینه تحصیل پزشکی در چین

باوجودآنکه کشور چین برای تحصیل در این کشور بورسیه‌هایی را تعیین کرده است؛ ولی اخذ بورسیه برای تحصیل رایگان پزشکی در چین اندکی دشوار است. این موضوع به دلیل محدودیت در ارائه انواع بورسیه و ازجمله بورسیه تحصیل پزشکی در چین است. در مقایسه با دانشگاه‌های اروپا و آمریکا هزینه تحصیل در چین مناسب‌تر است. شهریه دانشگاه و هزینه تحصیل به دانشگاه محل تحصیل بستگی دارد. به طور میانگین این هزینه 2.300 تا 8.500 دلار می‌تواند باشد؛ به‌عنوان مثال هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه دالیان حدود 6.000 دلار، دانشگاه پزشکی نانجینگ 5.250 دلار و دانشگاه گوانگژو حدود 4.600 دلار است.

واقع‌بینی یکی از عوامل موفقیت است به همین دلیل لازم است تنها به امید دریافت بورسیه تحصیلی برای تحصیل رایگان پزشکی در چین نباشید. بهتر است تمام اطلاعات مربوط به هزینه تحصیل و زندگی را نیز در نظر بگیرید تا بتوانید هزینه‌های خود را مدیریت کنید.

شرایط تحصیل پزشکی در چین

برای تحصیل پزشکی در چین، خواه با دریافت بورسیه تحصیل پزشکی در چین یا به‌صورت شهریه پرداز لازم است از شرایط و مدارک لازم در این زمینه مطلع باشید. شرایط تحصیل پزشکی در چین عبارت‌اند از:

 • حداقل سن 18 سال و حداکثر 30 سال
 • حداقل معدل دیپلم 16
 • کسب حداقل 70 درصد نمره درس آمار
 • کسب حداقل 70 درصد نمره دروس پایه پزشکی (فیزیک، شیمی، زیست شناسی و ریاضی)

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در چین

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در چین

برای تحصیل رایگان پزشکی در چین ازطریق دریافت بورسیه تحصیلی یا تحصیل شهریه پرداز لازم است مدارک لازم را آماده کرده و برای دانشگاه موردنظر خود ارسال کنید. تمام مدارک باید کامل و طبق درخواست و فرمت دانشگاه موردنظر باشند. به همین دلیل قبل از اقدام برای مهاجرت تحصیلی به چین تمامی اطلاعات لازم را کسب کنید تا مشکلی در روند پذیرش شما پیش نیاید.

 • نامه رسمی دانشگاه مبنی بر اخذ پذیرش تحصیلی
 • مدارک تحصیلی دیپلم و ریزنمرات با ترجمه رسمی
 • انگیزه‌نامه شامل حداقل 150 کلمه در مورد اهداف و برنامه‌های آینده خود
 • مدارک شناسایی با ترجمه رسمی
 • گذرنامه معتبر با حداقل اعتبار لازم
 • ارائه گواهی تمکن مالی (حداقل 7 هزار دلار)
 • گواهی سلامت پزشکی
 • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه
 • ارائه ویزای دانشجویی
 • گواهی اخذ بورسیه تحصیلی (برای دریافت‌کنندگان بورسیه تحصیل رایگان پزشکی در چین)

جمع‌بندی

کشور چین برای دستیابی به اهداف توسعه و سهیم بودن در رشد دانش جهانی امکانات زیادی را در دانشگاه‌های خود فراهم کرده است. امکانات علمی، آموزشی، تحقیقاتی و بورسیه‌های مختلف از جمله دلایل افزایش اعتبار دانشگاه‌های این کشور است. امکان تحصیل رایگان پزشکی در چین یکی از فرصت‌های مناسبی است که بسیاری از دانشجویان خارجی را برای مهاجرت تحصیلی به چین راغب کرده است.

دانشجویان مستعد و نخبه بین‌المللی می‌توانند با اثبات شایستگی‌های خود برای اخذ بورسیه تحصیلی پزشکی در چین اقدام کنند. به دلیل محدودیت در اعطای بورسیه به دانشجویان خارجی، رقابت برای دریافت بورسیه بالا بوده و متقاضیان باید در بهترین سطح علمی و تحصیلی باشند. برخی از بورسیه‌های تحصیلی علاوه بر شهریه دانشگاه، هزینه بیمه درمانی و هزینه زندگی دانشجو را نیز پوشش می‌دهند.

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با داشتن سابقه درخشان و پرونده‌های مهاجرتی موفق، تلاش می‌کند اطلاعات جامع درباره برترین دانشگاه‌های جهان را در اختیار متقاضیان عزیز قرار دهد. با تکمیل فرم مشاوره رایگان، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه