تحصیل رایگان در آلمان
توسط تیم علم ویرا
27 خرداد 3

تحصیل رایگان در آلمان 2024 + شرایط و بورسیه ها

به‌طورقطع آلمان یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای روز دنیا به‌حساب می‌آید. قطعاً این پیشرفت‌های روزافزون کشور آلمان به دانشگاه‌ها و سطح علمی این کشور مربوط می‌شود. افراد بسیاری علاقه‌مند به مهاجرت تحصیلی به آلمان هستند. این کشور دانشگاه‌هایی با بالاترین سطح جهانی و امکانات را دارد که بسیاری از رشته‌ها را ارائه می‌دهند. همچنین امکان تحصیل رایگان در آلمان وجود دارد که باعث می‌شود افراد بیشتری تشویق به مهاجرت به این کشور شوند.

اگر قصد مهاجرت دارید حتماً درباره بورسیه تحصیلی آلمان اطلاعات کافی را کسب کنید. در ادامه این مقاله از علم ویرا با ما همراه باشید تا با شرایط مهاجرت به آلمان و تحصیل رایگان در آلمان بیشتر آشنا شویم.

تحصیل در آلمان

امروز آلمان یکی از مهم‌ترین و بهترین مقاصد دانشجویان بین‌المللی برای مهاجرت تحصیلی است. دانشجویان ایرانی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و بسیاری از دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف به این کشور مهاجرت کرده‌اند. یکی از دلایل محبوبیت مهاجرت به این کشور، تحصیل رایگان در آلمان است. امکان تحصیل رایگان در بسیاری از ایالت‌های این کشور وجود دارد. بورسیه تحصیلی آلمان که بسیاری از دانشگاه‌ها در نظر گرفته‌اند نیز به داوطلبان کمک بسیاری می‌کند.

مزایای تحصیل در آلمان

1. مزایای تحصیل در آلمان

تحصیل در این کشور پیشرفته اروپایی امکانات و مزایای بسیاری را برای شما به همراه دارد که برخی از آن‌ها به‌صورت زیر است:

 • امکان تحصیل رایگان در آلمان
 • تعداد بالای مراکز آموزش عالی: در کشور آلمان بیش از ۳۷۰ مرکز آموزش عالی وجود دارد.
 • کیفیت بالای آموزش
 • مدارک معتبر در سراسر جهان
 • امکان تحصیل به دو زبان آلمانی و انگلیسی
 • امکان انجام کار در هنگام تحصیل
 • فرصت‌های شغلی فراوان در آلمان
 • زندگی همراه با امنیت، آرامش و ثبات
 • امکان دریافت اقامت پس از فارغ‌التحصیلی

2. پروسه پذیرش تحصیلی در آلمان

اگر قصد تحصیل رایگان در آلمان را دارید در ابتدا باید شرایط خود را بسنجید و درباره دانشگاه‌ها و رشته‌ای که قصد تحصیل در آن را دارید بسیار تحقیق کنید. سپس باید اقدام به جمع‌آوری مدارک موردنظر کنید و درخواست خود را برای دانشگاه مدنظر ارسال کنید. درصورتی‌که درخواست شما از سوی دانشگاه پذیرفته شد باید اقدام به اخذ ویزای آلمان کنید و خود را برای مصاحبه آن آماده کنید. به شرایط و ددلاین‌های ثبت‌نام دانشگاه یا کالج حتماً توجه کنید و مراقب باشید که آن‌ها را از دست ندهید.

تحصیل رایگان در آلمان

یکی از بزرگ‌ترین مزایا تحصیل در کشور آلمان این است که بودجه اکثر دانشگاه‌ها در آلمان توسط دولت تأمین می‌شود. باتوجه‌به این موضوع دانشجویان هیچ شهریه‌ای برای دوره‌های کارشناسی یا بسیاری از دوره‌های کارشناسی‌ارشد پرداخت نمی‌کنند. البته برخی از رشته‌های کارشناسی‌ارشد ملزم به پرداخت شهریه هستند؛ ولی این شهریه نسبت به بسیاری از کشورها ناچیز است. دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور آلمان را دارند تنها در ابتدا باید مبلغی را برای ثبت‌نام بپردازند که این مورد هیچ ربطی به شهریه دانشگاه ندارد. بسیاری

از دانشگاه‌ها با این مبلغی که دانشجویان می‌پردازند به آن‌ها کارتی جهت حمل‌ونقل عمومی می‌دهند. این مبلغ در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است و حدود 100 الی 350 یورو است. گاهی ممکن است از دانشجویان هزینه مرتبط به کتاب های تحصیلی یا دیگر متریال آموزشی بگیرند. البته باید توجه داشت این امکانات تحصیل رایگان در آلمان ویژه دانشگاه‌های دولتی است. در کشور آلمان دانشگاه‌های خصوصی بسیاری با سطح علمی بالا وجود دارند که دارای شهریه‌ای قابل‌توجه هستند.

هزینه های جانبی تحصیل رایگان در آلمان

هزینه‌ های جانبی تحصیل رایگان در آلمان

درصورتی‌که در دانشگاه‌های دولتی آلمان به تحصیل بپردازید و یا از بورسیه تحصیلی آلمان استفاده کنید باز هم برخی هزینه‌های جانبی دارید. هزینه جانبی شامل مواردی مانند، هزینه مسکن، غذا، حمل‌ونقل و کارهای اداری است. درصورتی‌که دانشجویان در خوابگاه اقامت داشته باشند، میانگین هزینه‌ زندگی در آلمان تقریباً ۷۰۰ تا ۱,۰۰۰ یورو در ماه می‌شود.

هزینه مسکن اصلی‌ترین هزینه‌ای است که دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در آلمان باید بپردازند. افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارند باید این موضوع را در نظر بگیرند. دانشجویان همچنین می‌توانند برای مسکن از خانه‌های دانشجویی خصوصی در شهرهای کوچک استفاده کنند تا هزینه کمتری را متحمل شوند.

شرایط تحصیل و مهاجرت تحصیلی به آلمان

دانشجویان پس از اینکه انتخاب کردند قصد دارند در کدام دانشگاه تحصیل کنند، باید به سایت دانشگاه موردنظر مراجعه و اقدام به ثبت‌نام کنند. شرایط پذیرش دانشجویان برای هر دانشگاه متفاوت است. به‌طورکلی می‌توان گفت که شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان و تحصیل در این کشور بین تمام دانشگاه‌ها شباهت زیادی به یکدیگر دارد که به‌صورت زیر هستند:

 • شرکت در آزمون‌های ورودی: داوطلبان تحصیل رایگان در آلمان باید در آزمون ورودی مربوط به هر دانشگاه در صورت نیاز شرکت کند.
 • آزمون TestAS: آزمون استعداد تحصیلی یا TestAS، یکی از آزمون‌هایی است برای سنجش استعداد دانشجویان بین‌المللی صورت می‌گیرد. این آزمون اجازه می‌دهد تا قبل از پذیرش دانشجویان، مهارت‌های شناختی داوطلبان را ارزیابی کنند. این آزمون به دو زبان آلمانی و انگلیسی صورت می‌گیرد. باید توجه داشت این آزمون برای تمام دانشگاه‌ها اجباری نیست و پیش از شرکت در آزمون اطلاعات کافی را کسب کنید که دانشگاه مدنظر مدرک این آزمون را از شما می‌خواهد یا خیر.
 • آزمون TMS: آزمون TMS برای ورودی رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی است. این آزمون سالی دو بار برگزار می‌شود؛ ولی داوطلبان تنها یک‌بار می‌توانند در این آزمون شرکت کنند و امکان شرکت مجدد در آزمون TMS وجود ندارد.

تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان

1. تحصیل رایگان در آلمان؛ پذیرش در مقطع لیسانس

دوره لیسانس در کشور آلمان 6 الی 8 ترم تحصیلی طول می‌کشد. امکان تحصیل رایگان در آلمان در مقطع لیسانس برای دانشجویان آلمانی و غیرآلمانی امکان پذیر است. در دانشگاه‌های آلمان تنوع بسیاری برای رشته‌های مقطع لیسانس وجود دارد و شما می‌توانید باتوجه‌به شرایط، استعداد و علایق خود بهترین گزینه را انتخاب کنید.

در مقطع لیسانس اکثر رشته‌ها به زبان آلمانی تدریس می‌شوند. دانشجویان غیر آلمانی برای تحصیل در این مقطع باید به زبان آلمانی مسلط باشند. داوطلبان پس از قبولی در آزمون‌های DSH یا TestDaf می‌توانند در دانشگاه‌های مختلف کشور تحصیل کنند. یکی از مزایای تحصیل رایگان در آلمان در مقطع لیسانس این است که دانشجویان درصورتی‌که علاقه داشته باشند می‌توانند به‌عنوان، دانشجوی مهمان در دانشگاه‌های آمریکایی و یا دیگر کشورهای اروپایی به تحصیل بپردازند. بورسیه تحصیلی آلمان برای مقطع لیسانس وجود دارد. پیش‌نیازهایی که برای تحصیل رایگان در آلمان در مقطع لیسانس نیاز دارید، موارد زیر هستند:

 • مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی
 • مدرک زبان آلمانی تا سطح B1
 • گذراندن دوره یک‌ساله کالج در صورت نیاز

2. پذیرش در مقطع فوق لیسانس

تحصیل رایگان در آلمان در مقطع فوق‌لیسانس، باتوجه‌به نوع رشته 2 الی 4 ترم زمان می‌برد. رشته‌های مقطع فوق لیسانس بسیار متنوع‌تر از لیسانس هستند. در کشور آلمان بیش از 13000 گرایش در مقطع فوق لیسانس وجود دارد. در مقطع فوق لیسانس بسیاری از رشته‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. داوطلبان برای پذیرش در این رشته‌ها باید مدرک TOEFL و یا IELTS را داشته باشند. برخی از رشته‌ها نیز به زبان آلمانی تدریس می‌شوند که برای تحصیل در آن‌ها باید حداقل تا سطح B1 زبان آلمانی پیش رفته باشید. در مقطع فوق لیسانس نیز امکان تحصیل رایگان در آلمان برای دانشجویان آلمانی و غیرآلمانی وجود دارد. مدارک و شرایط مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه‌های آلمان در مقطع فوق لیسانس به صورت زیر است:

 • مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی
 • مدرک لیسانس
 • درصورتی‌که رشته مدنظر به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، مدرک آیلتس ۶.۵ و یا معادل آن در تافل
 • درصورتی‌که رشته مدنظر به زبان آلمانی تدریس می‌شود، مدرک زبان B1 آلمانی
 • برخی از دانشگاه‌ها شرط معدل دارند و باید معدل خود را با آن بسنجید.
 • برخی موارد مانند مقاله‌ها یا رزومه کاری اجباری نیستند؛ ولی به پذیرش شما و تحصیل رایگان در آلمان کمک می‌کنند.

تحصیل در مقطع دکترا در آلمان

3. تحصیل رایگان در آلمان؛ تحصیل در مقطع دکتری

مقطع دکتری در آلمان معمولاً 3 تا 5 سال طول می‌کشد. در کشور آلمان معمولا به دانشجویان مقطع دکتری حقوق پرداخت می‌شود. همچنین دانشجویان می‌توانند از بورسیه تحصیلی آلمان استفاده کنند. پذیرش در مقطع دکتری به هیچ وجه آسان نیست و در ابتدا باید یک استاد راهنما پیدا کنید و آن استاد را مجاب کنید تا به شما کمک کند. استادی که انتخاب می‌کنید باید در حوزه تحقیقاتی مدنظر شما پروژه داشته باشد. یک طرح پایان نامه خوب و قوی به شما کمک می کند تا استادان را راحت‌تر مجاب کنید.

در کشور آلمان دو روش برای پذیرش دانشجویان در مقطع دکترا وجود دارد. یکی به‌صورت انفرادی است که در آن دانشجو به‌صورت مستقل بر روی تز خود و تحت‌نظر استاد راهنما کار می‌کند. این دوره حدود دو تا پنج سال طول می‌کشد. روش دیگر پذیرش دانشجو به‌صورت ساختاریافته است که در آن گروهی از دانشجویان از سوی گروهی از اساتید راهنما، راهنمایی می‌شوند و بر روی پروژه خود کار می کنند. این دوره اکثر اوقات محدود به سه سال می‌شود.

مدارم موردنیاز برای پذیرش در مقطع دکتری به‌صورت زیر است:

 • به پایان رساندن مقطع فوق‌لیسانس با نمرات بالا
 • تسلط بر زبان آلمانی یا انگلیسی باتوجه‌به رشته
 • پیشنهاد یک طرح پایان‌نامه یا پروپوزال
 • تأیید از سوی یک استاد راهنما

بورسیه تحصیلی آلمان

سازمان دولتی German Academic Exchange Service  که به آن DAAD گفته می‌شود، سالانه تعداد زیادی بورس کامل برای تحصیل در آلمان ارائه می‌دهد. با استفاده از این بورسیه تحصیلی می‌توانید به تحصیل رایگان در آلمان بپردازید. در حال حاضر مؤسسه DAAD فقط به دانشجویان مقطع کارشناسی‌ارشد و دکترا و پست دکترا بورسیه تحصیلی می‌دهد.

یکی دیگر از روش‌های دریافت بورسیه تحصیلی آلمان دریافت مستقیم بورسیه از اساتید دانشگاه‌ها است. اراسموس پلاس نیز یکی از بزرگ‌ترین ارائه‌دهندگان بورسیه تحصیلی در اتحادیه‌ اروپا است و هزینه‌های دانشجویان بین‌المللی را در دانشگاه‌های آلمان پوشش می‌دهد.

بهترین دانشگاه های آلمان

تحصیل رایگان در آلمان؛ بهترین دانشگاه های آلمان

کشور آلمان دارای دانشگاه‌هایی با بالاترین سطح علمی و مدارکی معتبر است. بسیاری از بهترین دانشگاه‌های آلمان امکان تحصیل رایگان در آلمان را برای داوطلبان فراهم کرده‌اند. همچنین بسیاری از دانشگاه‌ها شرایط تحصیل به زبان انگلیسی و دریافت بورسیه تحصیلی آلمان را فراهم کرده‌اند. باتوجه‌به این موارد مهاجرت تحصیلی به آلمان طرف‌داران زیادی پیدا کرده است. در بین برترین دانشگاه های کشور آلمان می‌توان به دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانس مونیخ، دانشگاه روپراخت کارلس، دانشگاه برلین، مؤسسه فناوری کارلسروهه، دانشگاه فنی درسدن، دانشگاه هامبورگ، دانشگاه توبینگن، دانشگاه فرایبورگ و دانشگاه کلن اشاره کرد. در ادامه تعدادی از این دانشگاه‌ها را کامل‌تر معرفی می‌کنیم.

1. دانشگاه برلین

دانشگاه برلین یکی از برترین دانشگاه‌های جهان است که در سال 1948 تاسیس شده است. این دانشگاه دارای 12 دانشکده است و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. تحصیل در مقطع لیسانس در این دانشگاه به زبان آلمانی صورت می‌گیرد و دانشجویان باید مدرک زبان آلمانی را ارائه دهند. در مقطع فوق لیسانس باتوجه‌به رشته مد نظرتان امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

دانشگاه برلین شرایط تحصیل رایگان در آلمان را فراهم کرده است و دانشجویان فقط باید هزینه‌های جانبی را پرداخت کنند. این دانشگاه همچنین هر ساله برای  دانشجویان بین‌المللی خود بورسیه‌هایی در نظر می‌گیرد و کمک‌هزینه‌های تحصیلی متنوعی ارائه می‌دهد که برای کسب اطلاعات بیشتر از آن‌ها می‌توانید به سایت دانشگاه مراجعه کنید.

مهاجرت تحصیلی به آلمان

2. دانشگاه فنی مونیخ

شهر مونیخ می‌تواند بهترین انتخاب برای افرادی باشد که قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارند. شهر مونیخ یکی از بهترین شهرهای دانشجویی جهان به‌حساب می‌آید. دانشگاه فنی مونیخ رتبه یک را در بهترین دانشگاه‌های آلمان دارد. این دانشگاه شامل 14 دانشکده و دپارتمان است. باتوجه‌به سطح بالای دانشگاه باید نمره‌های بالایی داشته باشید تا در این دانشگاه پذیرفته شوید. دانشگاه فنی مونیخ یکی از دانشگاه‌هایی است که مشمول شهریه می‌شود.

هزینه تحصیل کارشناسی در این دانشگاه 2000 الی 3000 یورو و در مقطع ارشد 4000 الی 6000 یورو است. البته امکان تحصیل رایگان در آلمان در مقطع دکتری این دانشگاه وجود دارد. در صورتی که یکی از بورسیه‌های ذکر شده را نیز دریافت کرده باشید می‌توانید به صورت رایگان در این دانشگاه تحصیل کنید.

جمع‌بندی

کشور آلمان یکی از بهترین کشورهایی است که می‌توانید برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کنید. سطح بالای دانشگاه‌های آلمان و امکان تحصیل رایگان در آلمان باعث محبوبیت بیشتر این کشور شده است. بسیاری از دانشگاه‌های دولتی آلمان شرایط تحصیل رایگان را دارند و دانشجویان فقط باید هزینه‌های جانبی تحصیل را بپردازند. دانشجویان همچنین می‌توانند از بورسیه تحصیلی آلمان که برخی از دانشگاه‌ها و مؤسسات ارائه می‌دهند استفاده کنند. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارید باید پیش از ثبت‌نام راجع به دانشگاه‌ها و رشته تحقیقات کافی را انجام دهید.

مؤسسه علم ویرا یکی از باتجربه‌ترین و معتبرترین مؤسسه‌ها در زمینه مهاجرت تحصیلی است. درصورتی‌که علاقه‌مند به مهاجرت تحصیلی هستید می‌توانید با مشورت با متخصصان ما با صرف کمترین زمان به بهترین نتیجه برسید. برای آگاهی از شرایط تحصیل خارج از کشور و دریافت اطلاعات، به بخش مشاوره رایگان مراجعه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه