هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه
توسط تیم علم ویرا
22 مهر 2

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

آگاهی از هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه یکی از موارد بسیار مهمی است که دانشجویان بین‌المللی قبل از مهاجرت تحصیلی به ترکیه باید در مورد آن مطلع باشند. در چند سال اخیر کشور ترکیه برای توسعه و تجهیز سیستم آموزش عالی خود سرمایه‌گذاری‌های کلانی انجام داده است. در مقایسه با بسیاری از کشورهای پیشرفته، هزینه تحصیل در ترکیه بسیار مناسب و مقرون‌به‌صرفه است.

دانشگاه‌های ترکیه برای افزایش اعتبار خود در سطح جهان از استانداردهای آموزشی کشورهای پیشرفته پیروی می‌کنند. همچنین تجهیزات آموزشی و اساتید دانشگاه‌های معتبر ترکیه، از دیگر عوامل اعتبار دانشگاه‌های این کشور است. علاوه بر اینکه شهریه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه بسیار مناسب است، هزینه زندگی برای دانشجویان نیز مقرون‌به‌صرفه است. در این مقاله از مجموعه مقالات علم ویرا تلاش می‌کنیم هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه را بررسی و برآوردهای کلی را در اختیار شما قرار دهیم.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

ترکیه یکی از جذاب‌ترین کشورهایی است که به دلیل موقعیت اقلیمی و جغرافیایی خود یکی از مقاصد اصلی بسیاری از گردشگران خارجی است. کشوری اوراسیایی که سواحل زیبای آن به دریاهای مدیترانه، دریای سیاه و دریای اژه راه دارند. علاوه بر جذابیت‌های گردشگری، ترکیه یکی از مقاصد تحصیلی بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است.

همکاری علمی دانشگاه‌های معتبر ترکیه با مراکز علمی و دانشگاهی جهان، کیفت آموزشی بالا و استفاده از تکنولوژی‌های مدرن در دانشگاه‌ها، بخشی از دلایل اعتبار مدرک دانشگاهی ترکیه در جهان است. همچنین هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر کاملاً اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه است. این عوامل موجب شده است تا بسیاری از دانشجویان خارجی، گزینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه را انتخاب کنند.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

علاوه بر مزایای مربوط به اعتبار علمی دانشگاه‌های ترکیه و مناسب‌بودن هزینه تحصیل در ترکیه، اشتراکات فرهنگی، قومیتی و زبانی بسیاری نیز بین دو کشور ایران و ترکیه وجود دارد. یکی دیگر از مزایای تحصیل در ترکیه پایین‌بودن هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه است که موجب شده بسیاری از دانشجویان با صرف مبالغ کمتر از کشورهای اروپایی، در ترکیه ادامه تحصیل دهند. البته میزان هزینه زندگی دانشجویی به سبک زندگی دانشجویان نیز بستگی دارد. موارد مربوط به هزینه زندگی دانشجویی عبارت‌اند از:

  • هزینه اقامتگاه و اسکان
  • هزینه غذا و خوراک
  • هزینه حمل‌ونقل
  • هزینه لباس و پوشاک
  • هزینه کتاب و لوازم‌التحریر

هزینه اقامت دانشجویی در ترکیه

یکی از موارد مهم هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه، هزینه اقامتگاه دانشجویان است. سبک زندگی و انتخاب محل اسکان بر نوع هزینه اقامتگاه تأثیر دارد. برخی گزینه‌های اقامتی، یعنی همان خوابگاه‌های دانشجویی مقرون‌به‌صرفه هستند. از طرف دیگر برای برخی دانشجویان، آسایش بیشتر و حفظ حریم خصوصی اهمیت زیادی دارد. دانشجویان بر اساس تمکن مالی خود نوع اقامتگاه خود را انتخاب می‌کنند. انواع اقامتگاه‌های دانشجویی عبارت‌اند از:

  • خوابگاه‌های دانشجویی: بر اساس تجهیزات، تعداد اتاق‌ها و خصوصی یا اشتراکی بودن هزینه بین 200-20 یورو
  • خوابگاه‌های دولتی: 38-24 یورو
  • خوابگاه‌های خصوصی دارای تجهیزات پیشرفته‌تری هستند و هزینه بر اساس امکانات رفاهی آن‌ها مشخص می‌شود.
  • اجاره آپارتمان یا خانه: هزینه بر اساس متراژ، تعداد اتاق‌ها، منطقه و مبله بودن یا نبودن: 428-283 یورو

همچنین هزینه‌های جانبی آپارتمان و منزل مسکونی همچون قبض آب، برق، گاز و اینترنت حداقل بین 55-50 یورو در ماه است.

هزینه حمل و نقل برای دانشجویان در ترکیه

هزینه حمل ‌و نقل

یکی دیگر از موارد هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه، مربوط به هزینه حمل‌ونقل است. حمل‌ونقل عمومی در ترکیه شامل مترو، اتوبوس و تاکسی است. هزینه ماهانه حمل‌ونقل با اتوبوس و مترو به طور متوسط 27 یورو است. برای استفاده از تاکسی هزینه هر 5 کیلومتر با تاکسی حدود 85/2 یورو است.

هزینه غذا

معمولاً کافه‌تریا دانشگاه‌های ترکیه امکانات زیادی ازنظر خوراک و نوشیدنی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. دانشجویان می‌توانند با هزینه‌ای مناسب 2 تا 3 وعده غذا در کافه تریا دانشگاه بخورند. هزینه هرکدام از این وعده‌های غذایی بین 30/. تا 15/1 یورو است. هزینه ماهانه غذا برای دانشجویان به سبک زندگی آنان بستگی دارد؛ ولی بصورت میانگین در هر ترم تحصیلی دانشجویان باید 1000 یورو برای هزینه خورد و خوراک درنظر بگیرند.

جدول هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

جدول هزینه‌ زندگی دانشجویی در ترکیه

تمام این موارد همان‌طور که گفته شد برآورد هزینه این موارد به سبک زندگی دانشجویی نیز بستگی دارد؛ به‌عنوان‌مثال برخی دانشجویان ترجیح می‌دهند در خوابگاه اقامت داشته باشند و برخی دیگر در آپارتمان‌های خصوصی ساکن می‌شوند. ازطرف دیگر سیستم حمل‌ونقل عمومی نیز هرکدام قیمت متفاوتی دارند. اتوبوس، تاکسی، تراموا هرکدام هزینه متفاوتی برای دانشجو دارد.

نکته دیگری که وجود دارد این است که دانشگاه‌های ترکیه به دانشجویان واجد شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه اعطا می‌کنند. برخی از این بورسیه‌ها هزینه زندگی را پوشش می‌دهند. این پوشش هزینه می‌تواند به‌صورت بخشی از هزینه تا تقبل تمام هزینه زندگی دانشجویی باشد. در ادامه هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه به لیر را مشاهده می‌کنید.

موارد هزینه
نان 3-1 لیر
آب (5/. لیتر) 1 لیر
شیر (1 لیتر) 5 لیر
آبمیوه (1 لیتر) 5 لیر
تخم‌مرغ (10 عدد) 10 لیر
پنیر سفید (1 کیلو) 40 لیر
گوشت قرمز (1 کیلو) 100-45 لیر
پاستا (1 بسته) 7-3 لیر
مرغ (1 کیلو) 50-25 لیر
بلیت اتوبوس/مترو (یک‌طرفه) 5/3- 75/1 لیر
تاکسی (5 کیلومتر) 25-20 لیر
بلیت تئاتر 15-9 لیر
بلیت سینما 25-15 لیز
قبض تلفن همراه (ماهیانه) 120-60 لیر
هزینه کتاب و لوازم‌التحریر (سالانه) 700 لیر
صبحانه در غذاخوری دانشگاه دولتی 8-3 لیر
چای در غذاخوری دانشگاه دولتی 3-1 لیر
قهوه در غذاخوری دانشگاه دولتی 5-3 لیر
منوی همبرگر 25-290 لیر
سوپ 5 لیر
نان تست در غذاخوری دانشگاه دولتی 5 لیر
یک وعده‌غذا در کافه‌تریا دانشگاه دولتی 10-3 لیر
منوی کباب 30-25 لیر

 

کار دانشجویی در ترکیه

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه؛ کار دانشجویی در ترکیه

علاوه بر بورسیه‌هایی که ممکن است هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه را پوشش دهند، دانشجویان می‌توانند با کار دانشجویی بخشی از هزینه‌های زندگی خود و هزینه تحصیل در ترکیه را تأمین کنند. دانشجویانی که مشمول هیچ‌گونه بورسیه تحصیلی نشده‌اند می‌توانند برای کار دانشجویی مجوز دریافت کنند.

دانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسی، برای اشتغال به کار در ترکیه بعد از گذراندن یک سال تحصیلی در ترکیه می‌توانند برای دریافت مجوز اشتغال در حین تحصیل اقدام کنند. دانشجویان بین‌المللی دوره کاردانی حداکثر تا 24 ساعت در هفته اجازه کار دانشجویی دارند. برای مقاطع بالاتر، دانشجویان بین‌المللی 35-30 ساعت در هفته مجوز کار در ترکیه را دارند.

هزینه بیمه و سلامت

یکی دیگر از هزینه‌های دانشجویی در ترکیه بیمه درمانی است. بیمه درمانی برای دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در ترکیه ضروری است. دانشجویانی که برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه اقدام می‌کنند باید به هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه و هزینه تحصیل در ترکیه هزینه بیمه را نیز اضافه کنند.

دانشجویان باید سالانه مبلغی معادل 500-300 لیر برای بیمه درمانی و سلامت خود بپردازند. این بیمه‌ها خصوصی هستند و دانشجویان می‌توانند در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی طرف قرارداد با بیمه خود خدمات درمانی رایگان دریافت کنند. نوع دیگر بیمه که می‌توان از خدمات درمانی رایگان مراکز درمانی دولتی برخوردار شد بیمه سلامت عمومی است. هزینه این بیمه سالانه 1059 لیر است.

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه توجه به دو هزینه عمده یعنی هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه و هزینه تحصیل اهمیت زیادی دارند. هزینه تحصیل در ترکیه نسبت به هزینه تحصیل در بسیاری از کشورهای دیگر بسیار اقتصادی است. این می‌تواند یکی از دلایل مهاجرت تحصیلی به ترکیه باشد. بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه به دانشجویان ممتاز و واجد شرایط بورسیه‌های تحصیلی اعطا می‌کنند.

این بورسیه‌ها متنوع هستند. برخی از آن‌ها هزینه تحصیلی، برخی دیگر هزینه زندگی دانشجویی و بورسیه‌های دیگری نیز هر دو مورد را پوشش می‌دهند. البته میزان بورسیه و نوع تقبل هزینه به نوع بورسیه و شرایط دانشجو بستگی دارد. هزینه تحصیل در ترکیه پزشکی نسبت به رشته‌های دیگر بیشتر است. در این میان هزینه تحصیل در ترکیه دندانپزشکی متفاوت‌ از هزینه تحصیل رشته پزشکی است.

همچنین زبان تحصیل، نوع دانشگاه، مقطع تحصیلی و شهر محل تحصیل نیز بر  میزان هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه مؤثر است.  در ادامه هزینه تحصیل در برخی از بهترین دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه را مشاهده می‌کنید.

میانگین سالانه هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه به تومان (خصوصی)

مقطع تحصیلی زبان تحصیل هزینه
مقطع کارشناسی ترکی 50-100 میلیون تومان
کارشناسی انگلیسی 75-225 میلیون تومان
کارشناسی ارشد ترکی 75-150 میلیون تومان
کارشناسی ارشد انگلیسی 100-150 میلیون تومان

 

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه کمتر از دانشگاه‌های خصوصی است.

میانگین سالانه هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه به تومان (دولتی)

مقطع تحصیلی زبان‌ تحصیل هزینه
کارشناسی ترکی 40-15 میلیون تومان
کارشناسی انگلیسی 80-25 میلیون تومان
کارشناسی ارشد ترکی 30-15 میلیون دلار
کارشناسی ارشد انگلیسی 45-30 میلیون دلار
دکتری انگلیسی 25-40 میلیون تومان

 

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه؛ هزینه تحصیل در ترکیه پزشکی

مبحث بعد از هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه، هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه است. پزشکی یکی از رشته‌های پرطرف‌دار در بین بسیاری از دانشجویان است. هزینه تحصیل پزشکی در مقایسه با رشته‌های دیگر بیشتر است. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان بین‌المللی به دنبال تحصیل در دانشگاه‌هایی هستند که علاوه بر اینکه مدرک پزشکی آن‌ها از اعتبار بالایی برخوردار باشد، هزینه تحصیل پزشکی نیز مناسب باشد.

ترکیه ازجمله کشورهای است که ساختار آموزش عالی آن و به‌ویژه رشته‌های پزشکی بسیار پیشرفته و مطابق با استانداردهای آموزش پزشکی در جهان است. تجهیزات پزشکی برای آموزش دانشجویان نیز در سطح بالایی هستند. تمام این عوامل در کنار هزینه تحصیل در ترکیه پزشکی موجب شده است تا دانشگاه‌های پزشکی ترکیه مقصدی مناسب و معتبر برای مهاجرت تحصیلی دانشجویان خارجی باشند.

معمولاً رشته‌های پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. نوع دانشگاه و شهر محل تحصیل و میزان اعتبار دانشگاه بر هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه اثرگذار هستند. در ادامه هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی را در برخی از بهترین دانشگاه‌های پزشکی ترکیه مشاهده می‌کنید.

دانشگاه پزشکی دندانپزشکی
دانشگاه استانبول 000/80 لیر 000/50 لیر

دانشگاه آنکارا (انگلیسی)

دانشگاه آنکارا (ترکی)

000/180 لیر

000/120 لیر

000/120 لیر

000/80 لیر

دانشگاه اژه ازمیر 500/17 لیر 7000 لیر
دانشگاه حاجت تپه 000/253 لیر 000/182 لیر
دانشگاه دوکوز ایلول 000/60 لیر 000/20 لیر
دانشگاه قاضی 000/101 لیر 000/100 لیر
دانشگاه مرمره 500/32 لیر 141/30 لیر

دانشگاه آتاتورک (انگلیسی)

دانشگاه آتاتورک (ترکی)

000/65 لیر

000/60 لیر

000/45 لیر

000/40 لیر

دانشگاه کوچ (انگلیسی) 500/29 لیر ندارد
دانشگاه باهچه شهیر (انگلیسی) 000/25 لیر 000/20 لیر

 

جمع‌بندی

ترکیه با ایجاد تحولات بنیادین در ساختار آموزش عالی خود توانسته است به یکی از کشورهایی تبدیل شود که به‌سرعت در حال پیشرفت است. پیروی از استانداردهای آموزشی نوین و معتبر جهانی، همکاری‌های علمی با مراکز معتبر جهان و به‌کارگیری تجهیزات آموزشی نوین موجب افزایش اعتبار مدرک دانشگاهی ترکیه در جهان شده است. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای تضمین آینده شغلی و تحصیلی خود برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه اقدام می‌کنند.

یکی از موارد مهم، توجه به هزینه‌های زندگی و تحصیل در ترکیه است. هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه به سبک زندگی دانشجویان بستگی دارد. هزینه غذا، لباس، محل اقامت، حمل‌ونقل و… همگی به سبک زندگی افراد وابسته است. همچنین در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر هزینه تحصیل در ترکیه بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

میزان شهریه دانشگاه‌های ترکیه به دانشگاه، رشته تحصیلی، زبان تحصیل، نوع دانشگاه (دولتی، خصوصی) و شهر محل تحصیل بستگی دارد. مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با سابقه درخشان در زمینه مهاجرت تحصیلی و با همکاری مشاوران، وکلا و حقوق‌دانان خود بهترین مسیرهای مهاجرت برای تحصیل در ترکیه را به متقاضیان عزیز معرفی می‌کند. تیم علم ویرا تلاش می‌کند بهترین مسیرهای قانونی برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را به متقاضیان عزیز معرفی کند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه درخواست مشاوره رایگان مراجعه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه بدون آزمون