ادامه تحصیل در چین
توسط تیم علم ویرا
3 بهمن 2

شرایط ادامه تحصیل در چین 2024

امروزه بسیاری از دانشجویان تمایل دارند برای ادامه تحصیل به خارج از کشور مهاجرت کنند. یکی از مقاصد محبوب، مهاجرت تحصیلی به چین است. این کشور با داشتن صدها دانشگاه معتبر، انتخاب خوبی برای دانشجویان محسوب می‌شود. البته ادامه تحصیل در چین شرایط خاص خود را دارد و دانشجویان باید قبل از مهاجرت، تمام جزئیات مربوط به آن را بدانند. در سال‌های اخیر تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در چین، به این کشور مهاجرت کرده‌اند. این نشان‌دهنده جایگاه چین به‌عنوان یکی از بهترین مقاصد برای جذب دانشجوی خارجی است.

اگر قصد ادامه تحصیل در چین را دارید، ابتدا باید نکات مهم و شرایطی مانند شرایط سنی تحصیل در چین را بدانید. هر کشوری قوانین و مقررات مهاجرتی مخصوص به خود را دارد؛ بنابراین چنانچه می‌خواهید در چین تحصیل کنید، باید اطلاعات خود را در زمینه مهاجرت افزایش دهید. در ادامه این مقاله از گروه مهاجرتی علم ویرا به مهاجرت تحصیلی به چین و شرایط ادامه تحصیل در چین بیشتر می‌پردازیم.

آشنایی با چین

چین یکی از بزرگ‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. این کشور با وسعت ۹.۵ میلیون کیلومترمربع، رتبه چهارم را در جهان دارد و با جمعیت ۱.۵ میلیارد نفر بزرگ‌ترین کشور پرجمعیت جهان محسوب می‌شود. به عبارتی از هر ۵ نفر ساکن کره زمین، یک نفر چینی است. در سال‌های اخیر، سیاست‌های دولت چین بر پیشرفت علمی تمرکز داشته است.

به همین دلیل، هر سال مبالغ هنگفتی برای ساخت دانشگاه‌ها و امور آموزشی هزینه می‌شود. شاید برایتان جالب باشد بدانید که در هر سال حدود ۱ میلیارد یوان به‌عنوان بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی پرداخت می‌شود. این نشان‌دهنده فراهم‌بودن شرایط مساعد برای ادامه تحصیل در چین توسط دانشجویان بین‌المللی است؛ بنابراین مهاجرت تحصیلی به چین می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها برای تحصیل در چین باشد.

مزایای ادامه تحصیل در چین

مزایای ادامه تحصیل در چین

ادامه تحصیل در چین مزایای بسیاری دارد. امروزه تقاضا برای تحصیل در چین نسبت به گذشته افزایش چشمگیری داشته است؛ بنابراین برای تحصیل موفق در چین باید برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید. برخی از مزایای تحصیل در چین عبارت‌اند از:

 • تحصیل در دانشگاه‌های معتبر و برتر جهان
 • هزینه تحصیل مناسب و صرفه‌جویی اقتصادی
 • فرصت‌های شغلی و کار دانشجویی متعدد
 • آشنایی بافرهنگ و زبان پرجمعیت‌ترین کشور دنیا
 • امکان دریافت انواع بورس‌های تحصیلی

مدارک تحصیلی چین نیز در سطح بین‌المللی بسیار معتبر هستند و می‌توان از آن‌ها در کشورهای مختلف استفاده کرد. همچنین امکان اشتغال پس از فارغ‌التحصیلی نیز در چین وجود دارد؛ بنابراین نگرانی در مورد آینده شغلی در این کشور وجود ندارد. البته برای تحصیل در این کشور باید علاوه بر شرایط عمومی، شرایط سنی تحصیل در چین را نیز داشته باشید. همچنین باتوجه‌به این که کشور چین در بسیاری از حوزه‌ها به متخصص نیاز دارد و در تلاش است تا از فارغ‌التحصیلان خارجی و بین‌المللی استفاده کند، به همین دلیل می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب برای تحصیل باشد.

شرایط ادامه تحصیل در چین

شرایط تحصیل در چین برای دانشجویان ایرانی رشته، مقطع تحصیلی، دانشگاه و شهر متفاوت است. به‌طورکلی، دانشگاه‌های چین استانداردهای آموزشی خوبی دارند که در سطح بین‌المللی شناخته شده هستند و هر دانشگاه دارای مجموعه‌ای از شرایط خاص و عمومی است. شرایط عمومی برای تحصیل در تمام دانشگاه‌های چین یکسان است که در ادامه بیشتر به این شرایط می‌پردازیم.

شرط سنی ادامه تحصیل در چین

1. شرایط سنی ادامه تحصیل در چین

شرایط سنی تحصیل در چین یکی از مهم‌ترین شرایطی است که برای تحصیل در این کشور باید به آن توجه داشته باشید. محدوده و شرایط سنی تحصیل در چین توسط دانشگاه‌های چین تعیین شده است که حداقل سن پذیرش 18 سال و حداکثر سن معمولاً 40 تا 45 سال است. البته این محدوده سنی بسته به رشته‌ای که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید کاملا متفاوت است؛ برای مثال شرایط سنی تحصیل در چین برای پزشکی بین 18 تا 30 سال است. برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی، معیار سنی انعطاف‌پذیرتر است.

محدوده سنی تحصیل در چین برای مقطع کارشناسی در اکثر دانشگاه‌ها 18 تا 30 سال است. البته استثناهایی هم وجود دارد؛ اما به‌طورکلی متقاضیان باید بیش از 18 سال سن داشته باشند و سن بالای 40 یا 45 سال معمولاً پذیرفته نمی‌شود. حداقل سن نیز برای برنامه‌های زبان 18 سال و برای برنامه‌های کوتاه مدت 16 یا 18 سال است. دانشجویان بین‌المللی نیز برای دریافت ویزای دانشجویی باید حداقل 18 سال سن داشته باشند تا بتوانند برای تحصیل در چین و مهاجرت به این کشور اقدام کنند.

2. شرایط ادامه تحصیل در چین؛ مدرک زبان

برای ادامه تحصیل در چین، متقاضیان بین‌المللی نیازی به ارائه مدرک رسمی زبان ندارند؛ اما باید بتوانند مهارت خود در زبان موردنیاز تحصیل را اثبات کنند. البته برخی دانشگاه‌ها از دانشجویان خارجی می‌خواهند در آزمون سنجش مهارت زبان چینی (HSK) موفق شوند. بهتر است دانشجویان قبل از شروع دوره، مهارت کافی در زبان موردنیاز را کسب کنند تا بتوانند به‌خوبی در کلاس‌ها شرکت و از آموزش استفاده کنند.

زبان‌اصلی تدریس در دانشگاه‌های چینی معمولاً چینی یا انگلیسی است که دانشجویان باید یکی از آن‌ها را به‌خوبی بلد باشند. در کنار شرایط سنی تحصیل در چین، تهیه مدارکی همچون ویزای تحصیلی، پاسپورت معتبر، گواهی تمکن مالی، گواهی سلامتی و مدارک هویتی با ترجمه رسمی نیز از دیگر شرایط تحصیل در این کشور است که دانشجویان باید آن‌ها را فراهم کنند. بدون داشتن این مدارک، امکان تحصیل در چین برای دانشجویان بین‌المللی وجود نخواهد داشت.

شرط معدل برای ادامه تحصیل در چین

3. شرط معدل برای ادامه تحصیل در چین

داشتن مدرک دیپلم دبیرستان یکی از الزامات اولیه برای تحصیل در دانشگاه‌های سراسر جهان است و چین نیز از این قاعده مستثنی نیست. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین باید حتماً دارای مدرک دیپلم باشند تا بتوانند ادامه تحصیل دهند. بعد از شرایط سنی مهم‌ترین شرطی که باید به آن توجه داشته باشید، شرط معدل و نمره است.

یکی از ملزومات مهم برای پذیرش در دانشگاه‌های چین، داشتن حداقل معدل 16 یا 3.5 از 5 در دوران دبیرستان است. البته این حداقل‌ها بسته به رشته و دانشگاه ممکن است متفاوت باشد. برخی از دانشگاه‌های معتبر چین حداقل معدل بالاتری را می‌طلبند. دانشجویانی که معدل پایین‌تری دارند می‌توانند با شرکت در آزمون‌های بین‌المللی استاندارد مانند IELTS تا حدودی کمبود معدل خود را جبران کنند. به‌طورکلی توصیه می‌شود داوطلبان ادامه تحصیل در چین حتماً شرایط معدل مورد نیاز دانشگاه مقصد را بررسی کنند.

4. شرط مدرک برای تحصیل در چین

دانشجویانی که به‌عنوان پذیرفته‌شدگان مقطع کارشناسی وارد چین می‌شوند، باید یک دوره 3 تا 5 ساله را در دانشگاه محل تحصیل خود بگذرانند و در طول ترم‌های تحصیلی نمرات قابل قبولی کسب کنند تا شرایط دریافت مدرک کارشناسی را داشته باشند. البته بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه، مدت دوره کارشناسی می‌تواند کمتر یا بیشتر از این مدت باشد.

دانشجویانی که در برنامه‌های انگلیسی‌زبان ثبت‌نام می‌کنند باید حداقل نمره 5.5 در آزمون آیلتس یا نمره معادل آن در سایر آزمون‌های معتبر کسب کنند. همچنین داوطلبان برنامه‌های چینی‌زبان باید مهارت خود را در این زبان با کسب نمره قابل قبول در آزمون HSK  اثبات کنند. به‌طورکلی، تسلط بر زبان چینی برای تحصیل و زندگی در چین برای همه دانشجویان ضروری است و از شرایط مهم تحصیل در چین محسوب می‌شود.

داوطلبان تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد نیز باید مدرک معتبر کارشناسی خود را ارائه دهند. باتوجه‌به حساسیت بیشتر دانشگاه‌ها به مقاطع تحصیلات تکمیلی، داوطلبان این مقطع باید حداقل نمره 6 در آزمون آیلتس و 4 در آزمون HSK  را برای ادامه تحصیل در چین کسب کنند.

ادامه تحصیل در چین به زبان انگلیسی

شرایط ادامه تحصیل در چین به زبان انگلیسی

علاوه بر هزینه مقرون‌به‌صرفه تحصیل در چین، امکان مطالعه رشته‌های گوناگون به زبان‌های چینی و انگلیسی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در چین است که موجب بهبود شرایط ادامه تحصیل در چین می‌شود. دانشجویانی که می‌خواهند به زبان انگلیسی تحصیل کنند، باید تسلط خود بر این زبان را اثبات نمایند. ارائه مدارک معتبری همچون آیلتس و تافل یکی از راه‌های اثبات توانایی زبان انگلیسی است. سایر مدارک معتبر زبان انگلیسی که معادل این دو هستند نیز توسط بسیاری از دانشگاه‌های چین پذیرفته می‌شوند.

باتوجه‌به این نکته، برای تحصیل در چین علاوه بر داشتن شرایط سنی تحصیل در چین باید مدرک زبان معتبر نیز داشته باشید. همچنین برای ادامه تحصیل به زبان چینی باید در آزمون HSK موفق شوید. علاوه بر این، به‌عنوان یک دانشجوی خارجی می‌توانید در دوره‌های آموزش زبان چینی در این کشور ثبت‌نام کرده و مهارت خود را ارتقا دهید؛ بنابراین تسلط بر زبان تحصیل یک شرط اساسی برای موفقیت در ادامه تحصیل در چین محسوب می‌شود.

ادامه تحصیل در چین بدون مدرک زبان

در اکثر دانشگاه‌های چین امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد. ازآنجایی‌که ارائه مدرک زبان انگلیسی بین‌المللی برای پذیرش در برخی دانشگاه‌ها الزامی نیست صرفاً با داشتن مهارت کافی در این زبان نیز می‌توانید برای تحصیل در چین بدون مدرک زبان اقدام کنید. البته برای درک مفاهیم تخصصی رشته موردنظر در طول دوره تحصیلی، لازم است میزان تسلط بر زبان انگلیسی حداقل در سطح 5.5 آیلتس باشد.

اکثر دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان چین، ارائه مدرک زبان انگلیسی با حداقل نمره 5.5 را بعد از شرایط سنی تحصیل در چین، به‌عنوان یکی از شرایط پذیرش و تحصیل تعیین کرده‌اند. با این حال، تعداد معدودی از موسسات آموزشی، بدون الزام به ارائه مدرک زبانی اقدام به پذیرش دانشجو می‌کنند که این امر گزینه‌های محدودی را برای ادامه تحصیل در چین فراهم می‌کند.

مهاجرت تحصیلی به چین

شرایط دریافت بورسیه‌های تحصیلی چین

باتوجه‌به اینکه هزینه تحصیل در چین مقرون‌به‌صرفه است، پذیرش دانشجویان بورسیه و مدیریت کلی آن در اختیار وزارت آموزش‌وپرورش چین (MOE) است. شورای بورسیه تحصیلی چین (China Scholarship Council) که زیر نظر این وزارتخانه فعالیت می‌کند، جهت پژوهش‌های دانشگاهی و مطالعات علمی بورسیه تحصیلی به 279 دانشگاه اعطا کرده است.

برای حمایت از دانشجویان داخلی و خارجی، برنامه‌های متنوع کمک‌هزینه تحصیلی طراحی شده است. از جمله می‌توان به بورسیه‌های تحصیلی دوجانبه، گریت وال، آسه‌آن، اتحادیه اروپا و دانشگاه‌های چین اشاره کرد که هرکدام ویژگی‌ها و شرایط خاص خود را دارند. بورسیه دانشگاه‌های چین معمولاً شامل پرداخت شهریه، اقامتگاه، خوراک و حمل‌ونقل دانشجو می‌شود. به همین دلیل در صورت رعایت شرایط عمومی و شرایط سنی تحصیل در چین، این کشور می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت تحصیلی به چین و دریافت بورسیه تحصیلی باشد.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی چین

برای ادامه تحصیل در چین شما باید علاوه بر شرایط عمومی و شرایط سنی تحصیل در چین، به جهت دریافت انواع ویزای چین به‌ویژه ویزای تحصیلی شرایط زیر را نیز داشته باشید.

 • ارائه پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
 • تکمیل فرم درخواست ویزا و ارائه آن به سفارت چین
 • ارائه یک قطعه عکس جدید پاسپورتی
 • ارائه دعوت‌نامه رسمی از دانشگاه یا مؤسسه چینی
 • ارائه مدارک دال بر توانایی مالی
 • ارائه مدرک زبان چینی یا انگلیسی مورد تأیید

دعوت‌نامه باید حاوی اطلاعاتی چون نام دانشگاه، مدت دوره تحصیلی و اطلاعات شناسایی دانشجو باشد. همچنین باید مدارک مالی لازم را ارائه دهید تا توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیل را داشته باشید. همچنین پس از تأیید درخواست، باید مصاحبه حضوری با مسئول ویزا را نیز داشته باشید. در هنگام دعوت به مصاحبه باید مدارک لازم را ارائه دهید. پس از تأیید نهایی، با پرداخت هزینه ویزا، پاسپورت خود را دریافت خواهید کرد و می‌توانید برای شروع ادامه تحصیل در چین اقدام کنید.

شرایط سنی تحصیل در چین

تحصیل کارشناسی در چین و شرایط آن

دولت چین به دانشجویان خارجی به‌عنوان بهترین سرمایه‌گذاری نگاه می‌کند. اپلای کردن برای دانشگاه‌های این کشور دشوار نیست. کسب مدرک لیسانس از دانشگاه‌های چین، رزومه تحصیلی شما را ارتقا می‌دهد که می‌تواند در آینده موفقیت بزرگی برایتان محسوب شود تنها کافی است تا شرایط کلی تحصیل در این کشور را داشته باشید.

در چین مدارک لیسانس در رشته‌های متنوعی از جمله تجارت، مهندسی، پزشکی و… ارائه می‌شود. برنامه‌ درسی معمولاً بر یک‌رشته اصلی متمرکز است. برخی دانشگاه‌ها نیز برنامه‌های بین‌رشته‌ای ارائه می‌دهند. شرایط ورود به مقطع کارشناسی در چین بسته به دانشگاه متغیر است؛ اما معمولاً نیازمند آزمون ورودی و ارائه مدارکی مثل کارنامه و توصیه‌نامه است.

برخی دانشگاه‌ها نیز آزمون زبان انگلیسی و داشتن مدرک زبان معتبر را الزامی می‌دانند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی معمولاً بین 1500 تا 3000 دلار در سال است. نکته مهم برای ادامه تحصیل در چین در مقطع کارشناسی، مهارت لازم در زبان چینی است که در این صورت هزینه تحصیل در چین رایگان خواهد بود.

تحصیل کارشناسی ‌ارشد در چین و شرایط آن

بازار کار تمام رشته‌ها در کشور چین بسیار مطلوب است و پس از فارغ‌التحصیلی، فرصت‌های شغلی متعددی خواهید داشت. به همین دلیل برای ادامه تحصیل در چین در مقطع کارشناسی‌ارشد می‌توانید در هر رشته‌ای اقدام کنید. تحصیل در چین در مقطع کارشناسی‌ارشد مزایای بی‌شماری برای شما به همراه دارد.

خوشبختانه برای تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد در چین، اکثر رشته‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و به همین دلیل هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد در این کشور حداقل 4000 تا 5000 دلار در سال است که البته بسته به نوع دانشگاه و رشته متفاوت خواهد بود. در کنار شرایط سنی تحصیل در چین، برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور، چند شرط مهم دیگر نیز وجود دارد:

 • داشتن مدرک لیسانس
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه
 • ارائه شناسه معتبر
 • ارائه مدرک زبان چینی یا انگلیسی
 • ارائه ریزنمرات
 • مدرک توانایی مالی و توصیه‌نامه اساتید

شرایط ادامه تحصیل در چین در مقطع دکترا

تحصیل دکترا در چین

ادامه تحصیل در چین در مقطع دکترا، انتخاب عالی برای کسانی است که می‌خواهند با هزینه مناسبی زیر نظر اساتید بین‌المللی فعالیت تحقیقاتی داشته باشند. به دلیل شرایط مناسب و اعتبار بالای مدرک دکترای چین، متقاضیان زیادی برای تحصیل در این مقطع به این کشور مهاجرت می‌کنند. هزینه تحصیل در دکترا در چین نسبت به سایر کشورها بسیار مناسب است و دست‌کم 5000 دلار به‌صورت سالیانه برای تحصیل در چین در این مقطع نیاز خواهید داشت.

جمع‌بندی

ادامه تحصیل در چین یکی از گزینه‌های محبوب برای مهاجرت تحصیلی به چین در میان دانشجویان بین‌المللی است. این کشور دارای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی معتبری است که می‌توانند مدارک تحصیلی معتبری را ارائه دهند. مهم‌ترین نکته‌ای که برای ادامه تحصیل در چین باید به آن توجه داشته باشید، شرایط سنی تحصیل در چین است که معمولاً 18 تا 45 سال است. شرایط سنی تحصیل در چین البته بسته به مقطع تحصیلی و دانشگاهی که انتخاب می‌کنید، متفاوت است.

علاوه بر این، داشتن حداقل معدل و مدارک زبانی لازم از دیگر شرایط ادامه تحصیل در این کشور است. به‌طورکلی می‌توان گفت باتوجه‌به هزینه نسبتاً مناسب تحصیل و امکانات و اعتبار بالای آموزشی، چین یک مقصد محبوب برای مهاجرت تحصیلی دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود و شرایط نسبتاً مناسبی برای ادامه تحصیل ارائه می‌دهد. در همین راستا اگر شما هم قصد ادامه تحصیل و مهاجرت تحصیلی به چین را دارید، می‌توانید با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان با مشاوران و کارشناسان ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه