بورسیه فول فاند پزشکی چین
توسط تیم علم ویرا
30 خرداد 3

بورسیه فول فاند پزشکی چین 2024

بورسیه فول فاند پزشکی چین یکی از بهترین بورسیه‌های تحصیلی کشور چین است. این بورسیه به دانشجویان بین‌المللی که تحصیل در مقطع کارشناسی در چین، کارشناسی‌ارشد و دکتری در چین را انتخاب کرده‌اند ارائه می‌شود. دانشجویان بین‌المللی با دریافت این بورسیه می‌توانند امکان تحصیل رایگان در چین را داشته باشند.

برای تحصیل رایگان پزشکی چین نیز می‌توان از بورسیه فول فاند این کشور استفاده کرد. علاوه بر این، بورسیه برای تحصیل در رشته‌های مختلف به زبان چینی یا انگلیسی نیز ارائه می‌گردد. برای آشنایی بیشتر با بورسیه فول فاند کشور چین جهت تحصیل در چین تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

بورسیه تحصیلی چین 2024

بورسیه تحصیلی چین به‌تمامی کمک‌های مالی بلاعوضی اطلاق می‌شود که دانشجویان خارجی برای تحصیل و زندگی در این کشور از طرف دولت، مؤسسات و یا دانشگاه‌های مختلف چین دریافت می‌کنند. این بورسیه‌های تحصیلی باتوجه‌به میزان و شرایط اعطای آن‌ها ممکن است نام‌های متفاوتی داشته باشند. اصولاً در سراسر جهان کمک‌های مالی که نیازی به بازپرداخت دانشجویان ندارد را با عنوان اسکالرشیپ (Scholarship) یا فلوشیپ (Fellowship) می‌شناسند.

دانشگاه‌های این کشور سالانه میزبان تعداد قابل‌توجهی از دانشجویان خارجی همچون ایرانیان هستند. قطعاً یکی از چالش‌های اصلی دانشجویانی که به چین مهاجرت تحصیلی می‌کنند چگونگی تأمین خرج و مخارج هزینه تحصیل در چین و زندگی در این کشور است. برای تأمین این مخارج راه‌های مختلفی وجود دارد که در حقیقت بهترین راه برای دانشجویان پزشکی استفاده از بورسیه فول فاند پزشکی چین است.

همچنین کشور چین باتوجه‌به جمعیت بسیار بالای آن از گذشته ظرفیت‌ها و زمینه‌های بسیار مناسبی جهت رشد اقتصادی و علمی ایجاد کرده است. در طول چند سال گذشته به علت مهاجرت تحصیلی بسیاری از دانشجویان چینی به کشورهای اروپایی و آمریکایی این کشور تلاش زیادی برای جذب محققان از سایر کشورهای جهان با ارائه بورسیه‌های مختلف تحصیلی داشته است. تا جایی که در 3 سال اخیر آمار دانشجویان بین المللی در حال تحصیل در چین به حدود 500 هزار نفر رسیده است.

شرایط بورسیه فول فاند پزشکی چین

نگاهی بر بورسیه فول فاند پزشکی چین 2024

همان‌طور که می‌دانید امروزه افراد زیادی به دنبال تحصیل در خارج از کشور هستند. تحصیل در این کشور به‌خصوص برای افراد ایرانی گزینه بسیار مناسبی است؛ چرا که میان دو کشور ایران و چین روابط دوستانه‌ای برقرار بوده و فرصت‌ها و امکانات مختلفی در اختیار ایرانیان قرار خواهد گرفت. در کل امکان تحصیل رایگان در چین وجود ندارد و متقاضیان برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور موظف به پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی در چین هستند؛ اما افراد می‌توانند با ارائه مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی چین به تحصیل رایگان پزشکی چین و دیگر رشته‌ها بپردازند.

بورسیه فول فاند پزشکی چین فرصتی است که به دانشجویان بین‌المللی تحصیل رایگان یا نیمه رایگان را اعطا می‌کند. افرادی که قصد تحصیل کاملاً رایگان در این کشور داشته باشند باید برای شرایط دریافت فول فاند تلاش کنند. بورسیه فول فاند به افراد این فرصت را می‌دهد که تمامی هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را تأمین کرده و نیازی به کارکردن نداشته باشند. در این صورت دانشجویان می‌توانند تمامی وقت خود را صرف تحصیل نمایند.

یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین بورسیه‌های فول فاند کشور چین بورسیه دولتی چین (CSC) است. لازم به ذکر است که این بورسیه برای هر سه مقطع دانشگاهی کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا ارائه می‌شود و هزینه‌های تحصیل و اقامت افراد در این کشور را پرداخت خواهد کرد. در خصوص شرایط سنی جهت دریافت این بورسیه باید گفت افرادی که می‌خواهند برای مقطع کارشناسی بورسیه بگیرند باید حداکثر 25 سال، کارشناسی‌ارشد 35 و برای مقطع دکتری حداکثر 40 سال سن داشته باشند.

زمان اقدام برای بورسیه فول فاند پزشکی چین

بهترین زمان اقدام برای بورسیه فول فاند پزشکی چین

همان‌طور که بیان شد با دریافت بورسیه فول فاند کشور چین می‌توان به تحصیل رایگان پزشکی چین و دیگر رشته‌ها پرداخت. بهترین زمان اقدام برای بورسیه فول فاند پزشکی چین را بهتر است از طریق سایت‌های ارائه‌دهنده آن‌ها پیگیری کرد. هر ساله اطلاعیه‌های ارائه این بورسیه‌ها از طریق دولت، نهادها و یا دانشگاه‌های چین ارائه می‌شود و شایسته است در مهلت معین اقدام به تکمیل و ارسال درخواست و همچنین ارائه مدارک لازم جهت دریافت بورسیه تحصیلی این کشور کرد.

لازم است بدانید که پرتقاضاترین بورسیه، بورسیه تحصیلی دولت چین است که شرایط دریافت بورسیه فول فاند چین را برای افراد فراهم می‌کند. بهترین زمان درخواست این نوع بورسیه هر ساله در ماه‌های ژانویه تا آوریل است. شایان‌ذکر است که یکی از مراکز علمی این کشور به نام مرکز ملی علوم و فناوری نانو وابسته به آکادمی علوم چین اقدام به ارائه بورسیه‌ای مخصوص دانشجویان ایرانی کرده است. در این طرح 5 دانشجوی دکتری تخصصی و 10 دانشجوی کارشناسی‌ارشد در رشته‌های مربوط به این مرکز می‌توانند این بورسیه را دریافت کنند.

علاوه بر مرکز ملی علوم و فناوری نانو، دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه کشاورزی و جنگلداری شمال غرب، دانشگاه کشاورزی ناجینگ، دانشگاه فناوری پکن و سازمان بورسیه دولتی چین، بورسیه تحصیلی را به دانشجویان واجد شرایط اعطا می‌کنند.

مراحل دریافت بورسیه فول فاند پزشکی چین

به‌طورکلی در خصوص دریافت بورسیه فول فاند پزشکی چین باید گفت که معمولاً روال کار به این نحو است که شرایط هر ساله به‌روز می‌شود. در واقع چنانچه شما سال‌ها است قصد مهاجرت تحصیلی دارید باید هر سال که برای دریافت بورسیه ثبت نام می‌کنید شرایط را بررسی نمایید.

بهترین روش برای تحصیل رایگان پزشکی چین این است که یا با سفارت چین تماس بگیرید و از جزئیات مطلع شوید یا به مراکز مجازی که در اعزام دانشجو به کشورهای مختلف تخصص دارند برای دریافت بورسیه فول فاند چین مراجعه نمایید. در ادامه مراحل کلی دریافت بورسیه فول فاند پزشکی چین به ترتیب برای دانشجویان متقاضی تحصیل پزشکی در چین بیان شده است.

درخواست بورسیه پزشکی چین

1. مرحله اول؛ ارسال درخواست

اولین قدم برای دریافت بورسیه فول فاند پزشکی چین این است که شما درخواست تقاضای خود را به کارمندان و متولیان کشور چین برسانید. براین‌اساس لازم است خواسته خود را به سفارت این کشور ارسال کنید.

2. مرحله دوم؛ بررسی مدارک توسط سفارت و دریافت مجوز

همان‌طور که اشاره شد از شروط اصلی دریافت بورسیه فول فاند پزشکی چین این است که متقاضی دارای صلاحیت علمی باشد. در حقیقت شما باید در مرحله ارسال درخواست، اسناد و مدارکی که دال بر صلاحیت علمی‌تان باشد را نیز برای سفارت کشور چین بفرستید تا مورد بررسی قرار بگیرد. پس از بررسی این مدارک سفارت چین در قالب نامه‌ای جایزه بورس تحصیلی را به متقاضی که بیشترین امتیاز را کسب کرده است اعطا می‌کند.

3. مرحله سوم؛ درخواست پذیرش از دانشگاه

در مرحله بعد از دریافت بورسیه فول فاند پزشکی چین لازم است بدانید نامه مجوزی که از سفارت چین دریافت می‌کنید این اجازه را به شما می‌دهد که با دانشگاه‌هایی که مد نظرتان است ارتباط بگیرید. در حقیقت برای تحصیل رایگان پزشکی چین در این مرحله شما باید بتوانید نظر مساعد دانشگاه موردنظرتان را کسب نمایید تا از بورسیه فول فاند چین استفاده کنید. توجه داشته باشید درصورتی‌که شما ابتدا با دانشگاه ارتباط بگیرید و مورد پذیرش قرار گرفته شوید و سپس به دنبال تأیید سفارت بروید ممکن است بخشی از مزایای بورس تحصیلی را از دست بدهید.

4. مرحله چهارم؛ اخذ تاییدیه سفارت چین، دانشگاه و شورای بورس تحصیلی

در نهایت و در مرحله آخر از دریافت بورسیه فول فاند پزشکی چین شما باید بتوانید تأییدیه دانشگاه، سفارت چین و شورای بورس تحصیلی را دریافت نمایید تا واجد شرایط تحصیل رایگان در این کشور شوید.

نگاهی بر شرایط بورسیه فول فاند چین

شرایط بورسیه فول فاند پزشکی کشور چین

مجموعه شرایط بورسیه تحصیلی چین برای دانشجویان و رشته‌های مختلف یکسان نیست. در حقیقت هر دانشجو باتوجه‌به بورسیه موردنظر خود باید بررسی کند که آیا الزامات اولیه بورسیه تحصیلی چین را می‌تواند برآورده کند یا خیر. به‌طورکلی می‌توان گفت که مهم‌ترین شرایط دریافت بورسیه فول فاند پزشکی چین شامل موارد بیان شده در زیر می‌شود. در حقیقت‌داشتن تمامی این شرایط شانس دریافت بورسیه و امکان تحصیل رایگان پزشکی چین و دیگر رشته‌ها را بالا خواهد برد.

 • داشتن تابعیت غیر چینی
 • داشتن حداقل مدرک دیپلم
 • برخورداری از شرایط محدودیت سنی
 • عدم سوءپیشینه کیفری
 • برخورداری از رزومه تحصیلی برجسته و قوی
 • وضعیت سلامت مناسب
 • داشتن سابقه پژوهشی مرتبط
 • برخورداری از شرایط تعیین شده توسط دانشگاه‌های مختلف
 • داشتن مدرک زبان چینی یا انگلیسی معتبر
 • داشتن تابعیت کشورهای آسیایی (برای برخی بورسیه‌ها)
 • برخورداری از دارایی مالی کافی
 • نامه پذیرش تحصیلی از یک استاد چینی (ترجیحاً برای مقطع دکتری)
 • تحصیل در مقطع تحت پوشش یک بورسیه
 • متقاضی نباید تا کنون بورسیه‌های تحصیلی چین را دریافت کرده باشد.

توجه داشته باشید که تعداد تقاضاها برای هر بورسیه تحصیلی بسیار و تعداد این بورسیه‌ها نیز محدود است؛ بنابراین در صورت نداشتن شرایط دریافت بورسیه فول فاند پزشکی چین به‌سادگی فرد دیگری با شایستگی‌های بیشتر می‌تواند جایگزین شود. در حقیقت اگر فردی حتی برخی الزامات جزئی مانند مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی چین را نداشته باشد از دریافت آن محروم خواهد شد و فرد دیگری جایگزین می‌شود.

مدارک لازم برای دریافت بورسیه فول فاند و تحصیل رایگان پزشکی چین

درخواست برای بورسیه فول فاند پزشکی چین به چند طریق مختلف صورت می‌گیرد. در هر حالت باید مدارک لازم جهت دریافت بورسیه فول فاند پزشکی چین را پیش از درخواست از طریق وب‌سایت‌های ارائه‌دهنده بورسیه بررسی و تکمیل کرد. دقت داشته باشید که عدم وجود نقص یا خدشه در این مدارک در نتیجه بررسی درخواست تأثیر مستقیمی خواهد داشت. همچنین متقاضی باید قبل از ارسال درخواست بورسیه لیست مدارک خود را بادقت فراهم کند. البته توجه داشته باشید که احتمال وجود موارد متفاوت در لیست مدارک هر بورسیه پایین است؛ بنابراین نام تمامی این مدارک مشترک و ضروری در لیست زیر آورده شده است.

 • پاسپورت معتبر متقاضی
 • عکس با ابعاد پاسپورتی
 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی به زبان چینی یا انگلیسی
 • ترجمه ریزنمرات
 • گواهینامه تأیید سلامت درخواست‌دهنده توسط یک بیمارستان معتبر
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه‌نامه (Cover Letter)
 • حداقل 2 توصیه نامه
 • پیشنهاده یا پروپوزال تحقیقی (برای دانشجویان مقطع دکتری)
 • مقالات پژوهشی معتبر چاپ شده (ضرورت ندارد)
 • تکمیل فرم درخواست بورسیه تحصیلی چین

لازم به ذکر است درصورتی‌که یک دانشگاه خاص در چین مدارک دیگری را از متقاضیان درخواست نماید باید آن را به‌صورت ترجمه شده و باکیفیت مناسب در اختیار آن‌ها قرار داد. در حقیقت برخی مدارک همچون مقالات بین‌المللی برای برخی دانشگاه‌ها ضرورتی ندارد؛ اما قطعاً به‌عنوان امتیازی مثبت برای نویسندگان آن‌ها محسوب می‌شوند؛ به‌عنوان‌مثال برای دریافت بورسیه فول فاند پزشکی چین می‌توان به تهیه توصیه‌نامه و پروپوزال دست زد.

مزایای اخذ بورسیه فول فاند پزشکی چین

مزایای اخذ بورسیه فول فاند پزشکی چین

همان‌طور که بیان شد بورسیه‌های تحصیلی دولتی و دانشگاهی چین عمدتاً از بهترین بورسیه‌های اعطا شده در این کشور هستند. در واقع میزان پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویان در این بورسیه‌ها به حدی است که بار سنگینی را از دوش دانشجویان بین‌المللی که اقدام به ارائه مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی چین و دریافت آن کرده‌اند برخواهد داشت. به‌طورکلی می‌توان گفت که مزایای اخذ بورسیه تحصیلی چین نسبت به برخی کشورهای اروپایی قابل‌توجه است و همین امر موجب سیر صعودی درخواست‌های مهاجرت تحصیلی به این کشور آسیایی شده است.

لازم به ذکر است که تحصیل و زندگی دانشجویان بورسیه شده در چین غیرقابل‌مقایسه با شرایط دانشجویان بدون بورسیه یا سلف فاند (Self Fund) است. دغدغه‌های خرج و مخارج زندگی و تحصیل در یک کشور خارجی برای برخی افراد از مهم‌ترین چالش‌های مهاجرت تحصیلی محسوب می‌شود. بااین‌وجود مزایای اخذ بورسیه تحصیلی چین به‌ویژه بورسیه‌های دولتی و با بودجه کامل (فول فاند) این کشور مواردی همچون لیست زیر را شامل می‌شود.

 • پرداخت حقوق ماهیانه یا کمک‌هزینه به دانشجویان
 • صرف‌نظرکردن از پرداخت شهریه دانشگاه چین یا تخفیف درصدی از آن
 • پرداخت هزینه خرید لوازم و وسایل آموزشی همچون کتب و رسانه
 • پرداخت هزینه سفر داخلی برای گردش در چین (همچون تور داخلی پکن)
 • معافیت از پرداخت شهریه خوابگاه دانشجویی در چین
 • پرداخت هزینه اجاره مسکن
 • خرید بلیط رفت‌وآمد دانشجویان بین‌المللی
 • پرداخت بیمه دانشجو
 • ارائه هزینه‌های زندگی شخصی دانشجو
 • تسهیل اشتغال پس از تحصیل در چین

علاوه بر موارد گفته شده در لیست بالا هر دانشگاه به نسبت بودجه‌های در اختیار خود می‌تواند شرایط بهتری را نیز برای دانشجویان بورسیه شده خود مانند شرایط دریافت فول فاند چین تأمین نماید. برای مثال دانشجویان می‌توانند در طول تحصیل خود باتوجه‌به پیشرفت‌های تحصیلی و شایستگی‌هایی که از خود اثبات می‌کنند جوایز متعددی را نیز دریافت نمایند. علاوه بر این امکان دریافت وام دانشجویی نیز برای این افراد وجود خواهد داشت.

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالب بیان شده می‌توان گفت که تحصیل در خارج از کشور آن هم با دریافت بورسیه تحصیلی، رویای هر کسی است که اهل تحصیل یا علاقه‌مند به مهاجرت باشد. تحصیل در شرایطی که دغدغه مالی ندارید و جز مسائل درسی و تحقیقاتی درگیری ذهنی دیگری وجود ندارد یک شرایط ایده‌آل است.

شرایط بورسیه فول فاند پزشکی چین نیز به‌گونه‌ای است که سالانه افراد زیادی از سراسر جهان برای دریافت آن اقدام می‌کنند؛ بنابراین اخذ این بورسیه برای تحصیل رایگان پزشکی چین بستگی به رعایت آیتم‌های متعددی دارد که با راهنمایی‌های یک مؤسسه معتبر با کارشناسان کاربلد، سریع‌تر می‌توان به این مهم دست‌یافت. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جزئیات بورس تحصیلی چین، مدارک، شرایط و انجام مراحل دریافت بورسیه در چین می‌توانید با کارشناسان ما در علم ویرا تماس بگیرید. برای آگاهی از شرایط تحصیل خارج از کشور و دریافت اطلاعات، به بخش مشاوره رایگان مراجعه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه