تحصیل دامپزشکی در روسیه
توسط تیم علم ویرا
23 اسفند 2

تحصیل دامپزشکی در روسیه + شرایط 2024

باتوجه‌به بالابودن جمعیت دام در کشور روسیه، تحصیل دامپزشکی در روسیه موقعیت تحصیلی و آینده شغلی خوبی برای علاقه‌مندان به این رشته است. مناسب‌بودن شرایط پذیرش تحصیل در روسیه و امکان تحصیل به زبان روسی و انگلیسی از جمله دلایل مهاجرت تحصیلی به روسیه است. ارائه مدرک معتبر تحصیلی و اخذ حداقل 50 درصد از نمرات علوم‌تجربی از جمله شرایط تحصیل در رشته دامپزشکی روسیه هستند. در این مقاله از گروه مهاجرتی علم ویرا تحصیل رشته دامپزشکی در روسیه را بررسی می‌کنیم.

شرایط تحصیل دامپزشکی در روسیه

دانشگاه‌های روسیه در سطح جهان از اعتبار و قدمت بالایی برخوردار هستند. این دانشگاه‌ها همواره تلاش می‌کنند همگام با استانداردهای جهانی حرکت کرده و بهترین امکانات علمی، تحصیلی و آموزشی را فراهم کنند. تمام این عوامل نقش مهمی در افزایش اعتبار دانشگاه‌ها و افزایش مهاجرت تحصیلی به روسیه دارند.

کشور روسیه در بسیاری از رشته‌های تحصیلی در سطح برترین کشورهای جهان است. تحصیل دامپزشکی در روسیه از جمله موقعیت‌های تحصیلی برای علاقه‌مندان به این رشته است که قصد دارند با هزینه مناسب در دانشگاهی معتبر تحصیل کنند. برای تحصیل در رشته دامپزشکی ارائه آخرین مدارک تحصیلی با ریزنمرات و ترجمه رسمی همراه با قبولی در آزمون دوره پادفک الزامی است.

از دیگر شرایط تحصیل دامپزشکی در روسیه این است که متقاضیان باید حداقل 50 درصد نمرات در دروس شیمی، زیست شناسی، ریاضی و فیزیک را کسب کرده باشند. طول دوره دامپزشکی در روسیه در دوره کارشناسی 4 سال است و دانشجویان آموزش‌های مربوط به انجام باکتریوسکوپی، ارزیابی شرایط بهداشتی دام‌ها و روش‌های مختلف پرتوزایی و کنترل تشعشعات یونی را فرا می‌گیرند. زبان تحصیل در رشته دامپزشکی انگلیسی و روسی است.

دانشگاه های تحصیل دامپزشکی در روسیه

 دانشگاه های تحصیل رشته دامپزشکی در روسیه

دانشگاه‌های تحصیل دامپزشکی در روسیه بهترین امکانات تحصیلی را برای دانشجویان فراهم می‌کنند. امکانات علمی، آموزشی و تحقیقاتی بخشی از مزایایی است که موجب افزایش مهاجرت تحصیلی به روسیه شده است. برترین دانشگاه‌های تحصیل در رشته دامپزشکی روسیه عبارت‌اند از:

 • دانشگاه رودن
 • دانشگاه اومسک
 • دانشگاه دولتی اوگارف موردیا
 • دانشگاه کمروو
 • دانشگاه فنی ایالتی دان
 • دانشگاه لومونوسف روسیه
 • دانشگاه دولتی کشاورزی اریول
 • دانشگاه دولتی کشاورزی اورنبورگ
 • آکادمی دولتی کشاورزی کورسک
 • آکادمی علمی کشاورزی کاستروما

در مقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکایی شرایط تحصیل در رشته دامپزشکی روسیه مناسب و دارای هزینه مقرون‌به‌صرفه است. به همین دلیل این کشور توانسته به یک مقصد مهاجرت تحصیلی مهم تبدیل شود.

عناوین شغلی دامپزشکی در روسیه

دانشجویان مشغول به تحصیل دامپزشکی در روسیه بر اساس علاقه و گرایش خود یکی از حوزه‌های مرتبط را انتخاب می‌کنند. عناوین شغلی مختلف رشته دامپزشکی عبارت‌اند از:

 • دامپزشک اورژانس
 • دامپزشکی داخلی
 • دامپزشک عمومی
 • دامپزشک جراح
 • دستیار دامپزشک
 • دامپزشک مراقبت از حیوانات خانگی

فارغ‌التحصیلان رشته دامپزشکی در زمینه مراقبت و پیشگیری از بیماری‌های خطرناک انسان و حیوان، کنترل توزیع دارو در دامپزشکی و بهبود میزان باروری حیوانات آموزش‌های لازم را می‌بینند.

هزینه تحصیل دامپزشکی در روسیه

علاوه بر مناسب‌بودن شرایط تحصیل دامپزشکی در روسیه، هزینه تحصیل نیز مناسب‌تر از دانشگاه‌های مطرح اروپا و آمریکا است. بسیاری از دانشجویان بین‌الملل که قصد دارند با هزینه مناسب در یک دانشگاه معتبر ادامه تحصیل دهند، مهاجرت تحصیلی به روسیه را انتخاب می‌کنند. در ادامه هزینه تحصیل رشته دامپزشکی در چند دانشگاه روسیه آمده است:

دانشگاهشهریه سالانه
دانشگاه اومسک2700 دلار
دانشگاه دولتی اوگارف موردیا1700-3000 دلار
دانشگاه رودن4100 دلار
دانشگاه فنی ایالتی دان2800 دلار
دانشگاه کمروو2500 دلار
دانشگاه لومونوسف4800 دلار
مقاطع تحصیل دامپزشکی در روسیه

مقاطع تحصیلی رشته دامپزشکی در روسیه

تحصیل دامپزشکی در روسیه در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شود. در ادامه مقاطع تحصیلی و شرایط تحصیل در رشته دامپزشکی روسیه در این مقاطع را بررسی می‌کنیم.

1. دوره کارشناسی

طول دوره کارشناسی دامپزشکی 4 سال است که در این دوره دانشجویان دروس پایه رشته خود را فرامی‌گیرند. معمولاً تحصیل در دوره کارشناسی اغلب رشته‌ها و از جمله رشته دامپزشکی به زبان روسی است و تحصیل به زبان انگلیسی در چند دانشگاه محدود ارائه می‌شود. به همین دلیل لازم است قبل از مهاجرت تحصیلی به روسیه با‌توجه‌به زبان انتخابی خود دانشگاه را انتخاب کنید. از دیگر شرایط تحصیل در رشته دامپزشکی روسیه در مقطع کارشناسی شرکت در دوره پادفک مرتبط با رشته و قبولی در آزمون نهایی است. دوره پادفک از مهم‌ترین شرایط پذیرش تحصیل در روسیه است.

2. دوره کارشناسی ارشد

طول دوره کارشناس ارشد تحصیل دامپزشکی در روسیه 2 سال است و علاوه بر  فراگیری مباحث رشته دامپزشکی، دانشجویان باید در زمینه مرتبط با رشته خود تحقیقات انجام داده و در قالب پایان نامه ارائه دهند. ارائه مدرک کارشناسی برای تحصیل در دوره ارشد الزامی است. در مقطع کارشناسی‌ارشد دروس رشته به زبان انگلیسی و روسی ارائه می‌شوند. سطح زبان مورد نیاز در این مقطع آیلتس 6 یا زبان روسی در سطح B2 است.

3. تحصیل دامپزشکی در روسیه؛ مقطع دکترا

طول دوره دکترا تحصیل دامپزشکی در روسیه 4-3 سال است. در این دوره دروس و آموزش‌ها تخصصی‌تر از دوره تحصیلی قبل است و دانشجویان دوره دکترا بخش مهمی از بدنه علمی دانشگاه و جامعه محسوب می‌شوند. به همین دلیل تحقیقات در زمینه‌های مختلف و بر اساس علاقه و گرایش دانشجویان اهمیت زیادی دارد.

دانشجویانی که قصد دارند در مقطع دکترای دامپزشکی تحصیل کنند تحصیل در روسیه گزینه‌ای مناسب برای آنان است. سطح زبان موردنیاز برای تحصیل در مقطع دکترا آیلتس 7-6.5 و زبان روسی سطح C1-C2 است.

اشتغال به کار ضمن تحصیل دامپزشکی در روسیه

اشتغال به کار ضمن تحصیل رشته دامپزشکی در روسیه

یکی از مزایای تحصیل در روسیه اشتغال به کار حین تحصیل در روسیه است. دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل دامپزشکی در روسیه می‌توانند با اخذ مجوزهای لازم تعداد ساعات معینی در هفته کار کنند. برای اخذ مجوز کار دانشجویی، باید به اداره کل امور مهاجرت روسیه مراجعه کنند.

آزمون های لازم برای کار به‌ عنوان دامپزشک در روسیه

فارغ‌التحصیلان رشته دامپزشکی در صورت تمایل به اقامت در روسیه باید مجوزهای لازم برای اشتغال را کسب کنند. همچنین برای اشتغال به کار به‌عنوان دامپزشک باید در آزمون وزارت بهداشت فدرال روسیه شرکت و نمره قبولی را کسب کنند. در این آزمون دانش فرد در دروس تخصصی علوم دامپزشکی ارزیابی می‌شود. در صورت قبولی در آزمون متقاضی می‌تواند در روسیه مشغول به کار شود.

تحصیل دامپزشکی در روسیه؛ درآمد دامپزشکان در روسیه

باتوجه‌به اینکه در کشور روسیه تعداد دام‌ها زیاد است رشته دامپزشکی از مشاغل پردرآمد این کشور محسوب می‌شود. به همین دلیل برخی دانشجویان بعد از پایان تحصیل دامپزشکی در روسیه ترجیح می‌دهند در این کشور به جستجوی کار بپردازند. درآمد دامپزشکان در روسیه به میزان تخصص و مهارت، سابقه کاری، میزان تحصیلات و حتی شهر محل اشتغال بستگی دارد. در ادامه درآمد دامپزشکان با سوابق کاری مختلف آمده است:

سوابق و مدرک تحصیلی دامپزشکدرآمد ماهیانه
کمتر از 2 سال سابقه1142 دلار
سابقه 5-2 سال1410 دلار
سابقه 10-5 سال2000 دلار
سابقه 15-10 سال2330 دلار
سابقه 20-15 سال2590 دلار
بیش از 20 سال سابقه2710 دلار
دارای مدرک کارشناسی1300 دلار
دارای مدرک کارشناسی‌ارشد2000 دلار
دارای مدرک دکترا2600 دلار

جمع‌بندی

دانشگاه‌های روسیه با فراهم‌سازی بهترین شرایط تحصیلی و همچنین مناسب‌بودن هزینه تحصیل یکی از مقاصد تحصیلی بسیاری از دانشجویان بین المللی هستند. رشته دامپزشکی از رشته‌های مهمی است که نقش زیادی در سلامت دام و ارتباط آن با انسان‌ها دارد.

بسیاری از علاقه‌مندان به این رشته برای تحصیل دامپزشکی در روسیه اقدام می‌کنند تا با هزینه مناسب در یک دانشگاه معتبر تحصیل کنند. همکاری‌های علمی و تحصیلی دانشگاه‌های روسیه با مراکز معتبر جهان و امکان اخذ بورسیه‌های تحصیلی از دیگر دلایل افزایش مهاجرت تحصیلی به روسیه هستند.

متقاضیان تحصیل در رشته دامپزشکی روسیه باید علاوه بر ارائه آخرین مدارک تحصیلی و ریزنمرات خود، در دوره‌های پادفک مرتبط با رشته دامپزشکی شرکت کرده و در آزمون پایانی نمره قبولی را کسب کنند. به دلیل بالابودن تعداد دام در روسیه این رشته درآمد خوبی دارد و برخی فارغ‌التحصیلان با اخذ مجوزهای لازم، در روسیه مشغول به کار می‌شوند.

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا از برترین دفاتر مهاجرتی است که همراه با تیم مهاجرتی خود جدیدترین اطلاعات تحصیل در خارج از کشور را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. علم ویرا پشتیبانی مطمئن در مسیر مهاجرت تحصیلی است.  برای آگاهی از شرایط تحصیل خارج از کشور و دریافت اطلاعات، به بخش مشاوره رایگان مراجعه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه