شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان
توسط تیم علم ویرا
27 آبان 2

شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان

برای اطلاع از شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان برای ادامه تحصیل در این کشور بهتر است این مقاله را دنبال کنید. همان‌طور که همگی آگاه هستید آلمان یکی از کشورهای پیشرفته دنیا است که موقعیت‌های تحصیلی و شغلی خوبی برای رشته‌های مختلف تحصیلی دارد. رشته پزشکی و دندانپزشکی از جمله رشته‌های تحصیلی پرطرف‌دار و محبوب در سراسر جهان و آلمان است. دانشگاه‌های کشور آلمان از برترین دانشگاه‌های جهان هستند که ادامه تحصیل در آن‌ها متضمن آینده شغلی و مالی بسیار عالی است.

هزینه تحصیل در آلمان به دانشگاه محل تحصیل بستگی دارد و تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور تقریباً رایگان است و تنها برخی هزینه‌های اداری را شامل می‌شود. باتوجه‌به پیشرفته‌بودن این کشور و سطح درآمد عالی، بسیاری از دانشجویان بین‌المللی مهاجرت تحصیلی به آلمان را انتخاب می‌کنند. در این مقاله از گروه مهاجرتی علم ویرا به بررسی شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان می‌پردازیم.

مزایای تحصیل پزشکی در آلمان

قبل از صحبت درباره شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان بهتر است مزایای تحصیل پزشکی در آلمان را بررسی کنیم. در حال حاضر دانشگاه‌های زیادی در سراسر جهان پذیرای دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در رشته پزشکی هستند. بااین‌حال بسیاری از دانشجویان به دلایل متعدد از جمله هزینه تحصیل در آلمان، علاقه دارند در دانشگاه‌های این کشور ادامه تحصیل دهند. مهم‌ترین دلایل ادامه تحصیل پزشکی در آلمان عبارت‌اند از:

  • دانشگاه‌های پزشکی برتر: دانشگاه‌های پزشکی آلمان ازنظر کیفیت آموزشی، تحقیقات و ارائه دروس تئوری و عملی پزشکی در رده بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. هزینه تحصیل در آلمان در رشته پزشکی در دانشگاه‌های دولتی آلمان تقریباً رایگان است.
  • امکانات و تجهیزات پیشرفته: علاوه بر پایین‌بودن شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان، امکانات دانشکده‌های پزشکی آلمان در رده بهترین‌های جهان قرار دارند. آزمایشگاه‌های تحقیقاتی مدرن فرصتی عالی برای پژوهش در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.
  • تنوع فرهنگی دانشجویان بین‌الملل: به دلیل مناسب‌بودن هزینه تحصیل در آلمان دانشجویان زیادی از سراسر جهان متقاضی تحصیل پزشکی در این کشور هستند. در آلمان بالغ بر 459 هزار دانشجوی بین‌المللی وجود دارد.

شرایط رشته پزشکی در آلمان

شرایط رشته پزشکی در آلمان

متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی آلمان علاوه بر اطلاع از شهریه دانشگاه‌ های پزشکی و دندانپزشکی آلمان باید از ساختار و مراحل تحصیل پزشکی در این کشور آگاه باشند. مدت‌زمان تحصیل پزشکی در آلمان 6 سال تحصیلی تمام‌وقت است. این دوره به سه دوره تقسیم‌بندی می‌شود که عبارت‌اند از:

1. مرحله پیش بالینی (Pre Clinical Stage)

در دو سال اول تحصیل پزشکی، دانشجویان با مفاهیم اصلی و پایه پزشکی آشنا می‌شوند. بعد از پایان این دوره پیشرفت تحصیلی دانشجویان با شرکت در آزمون نهایی سنجیده می‌شود. آزمون به‌صورت کتبی و شفاهی بوده و مطالب بیوشیمی، فیزیولوژی و آناتومی را پوشش می‌دهد.

2. مرحله علوم بالینی (Clinical Science Stage)

از سال سوم تا پنجم مرحله علوم بالینی است و دانشجویان در جلسات آزمایشگاهی، سخنرانی‌ها، سمینارها و دوره‌های کارآموزی شرکت می‌کنند. در این مرحله دانشجویان علاوه بر ارتقای دانش نظری خود، مهارت‌های عملی مهمی نیز کسب می‌کنند. در پایان این دوره هم باید در آزمون پایانی شرکت کرد.

3. سال بالینی نهایی (Final Clinical Year)

در آخرین سال تحصیل پزشکی در پایان دوره باید در آخرین آزمون نهایی شرکت کنند. این آزمون به دو صورت کتبی و شفاهی برگزار می‌شود. با وجود قبولی در آزمون‌های دوره‌های قبلی اگر دانشجو نتواند در این آزمون قبول شود نمی‌تواند مجوز پزشکی را  دریافت کند؛ اگر نگران شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان هستید عجله نکنید.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی آلمان

شرایط تحصیل در رشته پزشکی آلمان

دانشگاه‌های پزشکی آلمان معیارها و قوانین خاصی برای خود تعیین کرده‌اند. به همین دلیل قبل از اقدام برای مهاجرت تحصیلی به آلمان برای رشته پزشکی بهتر است شرایط دانشگاه موردنظر خود را بررسی کنید. این موارد شامل هزینه تحصیل در آلمان، شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان و هزینه‌های متفرقه است. از جمله مهم‌ترین  شرایط تحصیل پزشکی در آلمان عبارت‌اند از:

1. معادل سازی مدارک تحصیلی

دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل پزشکی در آلمان باید مدارک تحصیلی خود را با استانداردهای علمی مدارس پزشکی آلمان معادل‌سازی کنند. به همین منظور باید با خدمات تبادل آکادمیک آلمان DAAD یا ZAB تماس بگیرید تا معادل بودن مدارک خود با مدارک تحصیلی آلمان بررسی شود.

2. زبان آلمانی

بیشتر دوره‌های پزشکی در آلمان به زبان آلمانی برگزار می‌شوند. به همین دلیل قبل از اقدام برای مهاجرت تحصیلی به آلمان و حتی قبل از اطلاع دقیق از شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان بهتر است مهارت زبان آلمانی خود را کامل کنید. برای تحصیل در اغلب دانشگاه‌های آلمان باید گواهینامه C1 زبان آلمانی داشته باشید.

از دیگر شرایط تحصیل پزشکی در آلمان داشتن نمرات عالی در دوره قبل از دانشگاه به‌ویژه در دروس شیمی و زیست‌شناسی است. همچنین باید در آزمون‌های ورودی که برخی دانشکده‌های پزشکی برگزار می‌کنند بتوانید نمرات خوبی کسب کنید.

رشته پزشکی

شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان؛ رشته پزشکی

در این بخش می‌خواهیم شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان و به طور مشخص هزینه تحصیل پزشکی در این کشور را بررسی کنیم. معمولاً تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه‌های دولتی آلمان برای تمام دانشجویان آلمانی و خارجی رایگان است. دانشجویان فقط ملزم به پرداخت هزینه‌ای معادل  600- 200 یورو برای هزینه‌های اداری هستند. البته در دو صورت دانشجویان خارجی ملزم به پرداخت شهریه هستند:

  • دانشجویان بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا که برای تحصیل پزشکی، دانشگاه بادن وورتمبرگ را انتخاب می‌کنند. شهریه تحصیلی سالانه در این دانشگاه 3000 یورو است.
  • تحصیل پزشکی در یکی از دانشگاه‌های خصوصی آلمان شهریه‌ای معادل 10.000 یورو است.
دانشگاه هزینه
دولتی رایگان (تنها 600-200 یورو هزینه اداری)
خصوصی 10.000 یورو
دانشگاه ایالت بادن وورتمبرگ 3.000 یورو

 

برترین دانشگاه‌ های تحصیل پزشکی در آلمان

دانشگاه‌های پزشکی آلمان از برترین دانشگاه‌های پزشکی در سطح جهان هستند. جالب اینکه شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان در بخش دولتی تنها شامل هزینه‌های اداری است. نیازی به گفتن نیست که دانشگاه‌های آلمان ازنظر امکانات آموزشی، تجهیزات مدرن و فرایندهای علمی تحقیقاتی در رده بهترین‌های جهان قرار دارند. برخی از بهترین دانشگاه‌های پزشکی آلمان با رنکینگ بین‌المللی آن‌ها آمده است:

دانشگاه رنکینگ QS پزشکی (2023)
دانشگاه هایدلبرگ 36
دانشگاه لودویک ماکسیمیلیان مونیخ 43
دانشگاه شاریته برلین 51
دانشگاه فنی مونیخ 73
دانشگاه هامبورگ 108

تمامی این دانشگاه‌ها مورد تأیید وزارت بهداشت علوم ایران هستند. به همین دلیل دانشجویان ایرانی که بعد از اتمام تحصیلات خود قصد بازگشت به ایران را دارند مشکلی برای ورود به بازار کار نخواهند داشت.

تحصیل دندانپزشکی در آلمان

تحصیل دندانپزشکی در آلمان

یکی دیگر از رشته‌های شاخه پزشکی که علاقه‌مندان زیادی دارد تحصیل دندانپزشکی در آلمان است. دندانپزشکانی که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا به آلمان می‌روند فرصت‌های شغلی زیادی دارند. به همین دلیل دانشجویان خارجی زیادی برای ادامه تحصیل دندانپزشکی مهاجرت تحصیلی به آلمان را انتخاب می‌کنند. یکی از موارد موردتوجه این دانشجویان شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان است که موجب افزایش تقاضا برای تحصیل در این کشور شده است.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در آلمان

همانند تحصیل پزشکی در آلمان، اشتغال به تحصیل دندانپزشکی در این کشور نیز مزایای زیادی دارد. ازجمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • وجود دوره‌های متنوع دندانپزشکی: این دوره‌ها متناسب با شرایط و علاقه افراد ارائه می‌شود.
  • دانشگاه‌های مطرح در سطح جهان: کشور آلمان از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان در زمینه صنعت و پزشکی است. دانشگاه‌های این کشور در سطح جهان اعتبار بالایی دارند و در رده‌بندی‌های جهانی خوش می‌درخشند.
  • تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی مدرن: دانشگاه‌های دندانپزشکی آلمان نیز از بهترین تجهیزات مدرن دنیا برخوردار هستند. آزمایشگاه‌های پیشرفته با استانداردهای تحقیقاتی بالا مهارت‌های عملی دانشجویان را افزایش می‌دهد.
  • امکان تحصیل رایگان: در بحث شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان باید گفت که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان تقریباً رایگان است. این مزیت همراه با امکانات پیشرفته علمی دانشگاهی از عمده دلایل مهاجرت تحصیلی به آلمان است.

شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی آلمان

حالا که از بحث شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان تا حدود زیادی مطمئن شدیم بهتر است از شرایط ورود به رشته دندانپزشکی نیز مطلع شویم. همانند شرایط تحصیل در رشته پزشکی، برای تحصیل در رشته دندانپزشکی نیز فرد باید ابتدا مدارک خود را معادل‌سازی کند. به دلیل آنکه دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی آلمان بسیار رقابتی عمل می‌کنند داشتن نمرات عالی در دروس علوم پایه به‌ویژه درس‌های شیمی و زیست‌شناسی نیز اهمیت زیادی دارد. کسب نمرات بالا در آزمون‌های ورودی دانشگاه و تسلط به زبان آلمانی از دیگر شرایط ورود به رشته دندانپزشکی آلمان است.

طول دوره تحصیل دندانپزشکی در آلمان

طول دوره تحصیل دندانپزشکی در آلمان

علاوه بر اطلاع از شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان و هزینه تحصیل در آلمان، باید اطلاعات لازم در مورد طول دوره تحصیل را نیز داشته باشیم. دوره عمومی تحصیل دندانپزشکی در آلمان 6 – 5 سال است و این دوره به‌صورت پیوسته برگزار می‌شود. دانشگاه‌های آلمان در حوزه‌های مختلف دندانپزشکی مانند ارتودنسی، پروتزهای دندانی، پریودنتیست و اندودنتیست نیز دوره‌های تخصصی ارائه می‌دهند. طول دوره تخصص دندانپزشکی بر اساس تخصص موردنظر 6 – 3 سال است.

شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان؛ دندانپزشکی

آلمان یکی از کشورهای پیشرفته‌ای است که هزینه تحصیلی در آن بسیار کم است. این کشور از معدود کشورهای اروپایی پیشرفته است که در زمینه پزشکی و دندانپزشکی برنامه تحصیلی مقرون‌به‌صرفه و تقریباً رایگان ارائه می‌دهد. شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان در دانشگاه‌های دولتی این کشور رایگان است و دانشجویانی آلمانی و خارجی تنها باید هزینه تقریبی 200 تا 300 یورویی بابت هزینه اداری پرداخت کنند. البته این هزینه در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است.

برای تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های خصوصی آلمان دانشجویان باید شهریه‌ای برابر 5.700 تا 15.500 یورو پرداخت کنند. همانند دانشگاه‌های پزشکی  و دندانپزشکی آلمان در بخش دولتی، کیفیت تحصیلی و علمی در دانشگاه‌های خصوصی نیز در بالاترین سطح قرار دارد. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان خارجی متقاضی مهاجرت تحصیلی به آلمان هستند.

شهریه تحصیل دندانپزشکی در آلمان

نوع دانشگاه هزینه
دولتی رایگان (تنها 300-200 یورو هزینه اداری)
خصوصی 5.700-15.500 یورو

دانشگاه‌ های برتر تحصیل دندانپزشکی در آلمان

دانشگاه‌ های برتر تحصیل دندانپزشکی در آلمان

علاوه بر آنکه شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان تنها هزینه‌های اداری را شامل می‌شود، دانشگاه‌های دندانپزشکی نیز از کیفیت بالایی در تمام زمینه‌ها برخوردار هستند. در ادامه، برترین دانشگاه‌های دندانپزشکی آلمان با هزینه ترمی آن‌ها آمده است. این هزینه تنها برای هزینه‌های اداری اخذ می‌شود و هزینه تحصیل در آلمان در بخش دولتی رایگان است.

دانشگاه رنکینگ QS هزینه ترمی
دانشگاه هایدلبرگ 36 152 یورو
دانشگاه گوتینگن 151-200 345 یورو
دانشگاه بن 151-200 323 یورو
دانشگاه لایپزیک 201-250 350-500 یورو
دانشگاه وورتسبورگ 251-300 130 یورو

 

جمع‌بندی

آلمان یکی از کشورهای صاحب‌نام و پیشرفته دنیا است که در زمینه صنعت و پزشکی از پرچم‌داران جهان است. بسیاری از دانشجویان بین‌المللی به دلیل مزایایی همچون امکانات تحصیلی پیشرفته، فرصت‌های شغلی عالی و امکان تحصیل رایگان در محیط کاملاً علمی و پیشرفته، مهاجرت تحصیلی به آلمان را انتخاب می‌کنند. شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان در دانشگاه‌های دولتی تقریباً رایگان است.

متقاضیان تحصیل در آلمان در دانشگاه‌های دولتی تنها باید هزینه‌ تقریبی معادل 500 – 300 یورو پرداخت کنند. این هزینه مربوط به هزینه‌های اداری است و هزینه تحصیل در آلمان در دانشگاه‌های دولتی رایگان است. در دو صورت دانشجو ملزم به پرداخت شهریه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی است: تحصیل در دانشگاه خصوصی یا تحصیل در دانشگاه ایالتی بادن وورتمبرگ.

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با داشتن سابقه درخشان و پرونده‌های مهاجرتی موفق، تلاش می‌کند جامع‌ترین و جدیدترین اطلاعات مربوط به تحصیل در بهترین کشورهای دنیا را در اختیار متقاضیان عزیز قرار دهد. با تکمیل فرم مشاوره رایگان، می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه