شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا
توسط تیم علم ویرا
7 دی 2

شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا

فارغ از شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا، تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در این کشور و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور کمی مشکل است؛ زیرا که رشته پزشکی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. مدت‌زمان تحصیل در ایتالیا برای رشته پزشکی نزدیک به ۶ سال است که دانشجو پس از آن باید در دوره‌های آموزشی کلینیکال شرکت کند.

این دوره‌های آموزشی حداقل 6 ماه زمان می‌برد که دانشجو پس از گذراندن آن می‌تواند اقدام به اخذ مجوزهای پزشکی خود نماید. متقاضیان برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا باید در آزمون ورودی IMAT یا International Medical Admission Test شرکت کنند و پس از کسب نمره قبولی متقاضی می‌تواند پذیرش تحصیلی خود را دریافت نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت تحصیلی به ایتالیا تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا شاید رویای بسیاری از افراد باشد. درصورتی‌که شما هم متقاضی پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا در رشته پزشکی هستید باید بدانید که این رشته یک دوره شش‌ساله است و برای ورود به آن لازم است آزمون ورودی را با موفقیت پشت سر بگذارید. همچنین علاوه بر شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا، ظرفیت پذیرش این رشته‌ها برای متقاضیان غیراروپایی هرساله اعلام می‌شود.

علاوه بر این‌ها داشتن سن بین 18 تا 25 سال برای ارائه درخواست مناسب‌تر است. جهت ورود به دوره آکادمیک پزشکی لازم است متقاضی آزمون زبان IMAT را نیز با موفقیت پشت سر بگذارد. لازم به ذکر است که بورسیه تحصیل پزشکی در ایتالیا نیز به تعدادی از متقاضیان واجد شرایط ارائه می‌شود.

شرایط عمومی و شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا

شرایط عمومی تحصیل پزشکی در ایتالیا

جهت تحصیل در ایتالیا و رشته پزشکی علاوه بر داشتن تمکن جهت پرداخت شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا باید در آزمون ورودی این رشته نیز قبول شوید که به نام آزمون IMAT در این کشور شناخته و سالی یک‌بار برگزار می‌شود. ظرفیت پذیرش این رشته برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا هر سال اعلام می‌شود.

مزیت تحصیل پزشکی در ایتالیا این است که در صورت قبولی در آزمون IMAT نیازی به شرکت در مصاحبه جهت‌پذیرش نیست و معدل دیپلم تأثیر چندانی روی پذیرش نخواهد داشت. همچنین نیازی به ارائه توصیه‌نامه برای پذیرش نیست. در ادامه به چند مورد از شرایط و هزینه های تحصیل در ایتالیا برای رشته پزشکی اشاره شده است.

1. شرایط سنی تحصیل پزشکی در ایتالیا

هنگام بررسی مقاصد تحصیل در خارج، کشور ایتالیا خود را به‌عنوان یکی از قوی‌ترین مدعیان معرفی می‌کند. در واقع به این علت است که کشور ایتالیا دارای قدیمی‌ترین دانشگاه‌های تأسیس شده به‌ویژه در زمینه پزشکی است. علاوه بر داشتن توانایی مالی جهت پرداخت شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا یکی از مهم‌ترین نکات که باید به آن توجه داشت شرایط سنی تحصیل پزشکی در ایتالیا است.

اغلب دانشگاه‌های این کشور هیچ‌گونه شرایط سنی برای تحصیل پزشکی در ایتالیا را برای متقاضیان اعمال نمی‌کنند؛ اما شرایط سنی تحصیل پزشکی در ایتالیا برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور بسیار مهم است. به‌عبارت‌دیگر ممکن است شما بتوانید از یک دانشگاه در این کشور پذیرش بگیرید؛ ولی نتوانید ویزای تحصیلی ایتالیا را به دلیل بالابودن سن اخذ نمایید. پس رعایت شرایط سنی تحصیل در ایتالیا در رشته پزشکی برای اخذ ویزا بسیار حائز اهمیت است. متقاضیانی که بین 18 الی 25 سال هستند از شانس بسیار خوبی جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا برخوردار هستند.

تحصیل در ایتالیا

2. شرایط معدل برای تحصیل پزشکی در ایتالیا

علاوه بر داشتن تمکن مالی جهت پرداخت شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا و داشتن شرط سنی یکی دیگر از شروط لازم برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا داشتن معدل مناسب است. بااین‌وجود که شرط معدل چندان تأثیری روی پذیرش ندارد؛ اما هرچه معدل در شرایط بهتری باشد شانس پذیرفته‌شدن متقاضی در رشته موردنظر نیز بیشتر خواهد بود. برخی از دانشگاه‌ها برای تحصیل در رشته‏های پزشکی و دندان‌پزشکی بر اساس سیستم آموزشی کشور انگلستان امتیاز 3 از حدنصاب 4 سیستم GPA را لحاظ می‌نمایند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا در سال 2024

با وجود بالابودن شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا به دلیل وجود بهترین دانشکده‌های دندانپزشکی در این کشور اغلب این کشور را برای تحصیل در رشته دندانپزشکی انتخاب می‌کنند. کشور ایتالیا هم مانند سایر کشورهای اروپایی دارای دانشکده‌های دندانپزشکی است که هر 2 دوره آموزشی و کلینیکال را برای آماده سازی دانشجویان دندانپزشکی جهت اخذ مدارک تخصصی این رشته ارائه می‌دهند. این دانشگاه‌ها در سال‌های اخیر تعداد قابل توجهی از دانشجویان بین المللی را برای تحصیل در ایتالیا در رشته دندانپزشکی پذیرفته‏اند و اکثر دانشجویان برای مقطع کارشناسی این رشته اقدام می‌کنند.

علاوه بر این دوره در سال 2024 در صورتی که دانشجویان مایل به گذراندن دوره‌های آماده سازی جهت کار به عنوان دستیار دندانپزشکان باشند می‌توانند در دوره‌های 18 ماهه تا 2 ساله کالج‌های دندانپزشکی این کشور شرکت کنند. این دوره‌ها آن‌ها را به عنوان دستیار دندانپزشک تعلیم می‌دهند و در این کشور و سایر کشورهای اتحادیه اروپا به راحتی می‌توانند جذب بازار کار شوند.

همچنین دوره‌های 3 تا 4 ساله‎ای نیز ارائه می‌شوند که دانشجویان بعد از گذراندن این دوره‌ها می‌توانند به عنوان متخصصین بهداشت دهان و دندان در کلینیک‌های دندانپزشکی مشغول به فعالیت شوند. فلذا می‌توان گفت دوره‌های تحصیلی برای علاقه‎مندان به رشته دندانپزشکی در این کشور بسیار متنوع است.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا؛ هزینه تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

شاید ایتالیا میان برخی از افراد به‌اشتباه به‌عنوان کشوری که دارای نظام تحصیلی رایگان است شناخته می‌شود درصورتی‌که برخلاف فرانسه، نروژ و… تحصیل در ایتالیا رایگان نیست؛ اما تحصیل در این کشور از جمله شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا بسیار ارزان‌قیمت است. کسانی که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا شوند علاوه بر این که شهریه بسیار پایینی باید به این دانشگاه‌ها پرداخت کنند، شانس خوبی نیز برای اخذ بورسیه‎های تحصیلی ایتالیا دارند.

به عبارت دقیق‌تر در سال 2024 شهریه سالیانه دانشگاه‌های دولتی ایتالیا با توجه به رشته تحصیلی افراد تا 5000€ (یورو) است. بر خلاف دانشگاه‌های دولتی ایتالیا شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا در دانشگاه‌های خصوصی این کشور پرهزینه‌تر است و شهریه سالیانه آن‌ها ممکن است به 35000€ (یورو) نیز برسد. برخی از ارزان قیمت‎ترین دانشگاه‌های این کشور عبارت‌اند از:

  • Mediterranean University of Reggio Calabria
  • University of Camerino
  • Free University of Bozen-Bolzano
  • University of Pisa

همان‌طور بیان شد شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا که از دانشجویان بین‌المللی اخذ می‌شود بسته به نوع دانشگاه محل تحصیل متفاوت است. بر اساس آمار نیز متوسط شهریه سالیانه دندانپزشکی حدود 1140$ (دلار) در اکثر دانشگاه‌های پزشکی است.

هزینه زندگی دانشجویان دندانپزشکی در ایتالیا

شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا و همچنین هزینه‎های زندگی در این کشور باعث شده که ایتالیا به مقصد مقرون‌به‌صرفه‌ای تبدیل شود. به‌طورکلی هزینه بیش از هر عامل دیگری به علایق شخصی و نیز لایف‌استایل هر دانشجویی در ایتالیا بستگی دارد. مطابق آخرین آمارهای موجود نیز متوسط هزینه زندگی دانشجوی بین‌المللی دندانپزشکی در ایتالیا بین 500 الی EUR 800 (یورو) در ماه متغیر است. نکته بعدی اینکه هزینه زندگی دانشجویان در کشور ایتالیا شامل آیتم‌های مختلفی است.

شهر

هزینه اسکان ماهانه حمل‌ونقل ماهانه غذا در رستوران ارزان سرگرمی (بلیط سینما)
رم 700 تا EUR 1200 (یورو) 35 15

10

میلان

600 الی EUR 1100

39 15 10
بولونیا 500 الی EUR 800 25 15

9

همان‌طوری که در جدول فوق نیز مشاهده می‌شود گران‌ترین شهر دانشجویی در کشور ایتالیا شهر رم و ارزان‌ترین شهر دانشجویی در این کشور نیز دانشگاه بولونیا است. نکته مهم بعدی هم اینکه بیشترین هزینه زندگی دانشجویان دندانپزشکی در ایتالیا 2024 صرف اجاره خانه می‌شود.

شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا تحصیل رایگان دندانپزشکی

تحصیل رایگان دندانپزشکی در ایتالیا

طبق قوانین نظام آموزش عالی ایتالیا تحصیل دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا توأم با پرداخت شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا است. از همین رو دانشجویان بایستی از قبل به فکر تأمین بودجه لازم برای تحصیل در ایتالیا باشند؛ اما دراین‌بین آن‌ها با استفاده از گزینه‌های متنوعی مانند انتخاب دانشگاه‌های ارزان، اسکان در خوابگاه دانشجویی دولتی و یا هوم ایستی، انجام کار دانشجویی (کارهای پاره‌وقت) در کشور ایتالیا و نیز درخواست بورس تحصیلی به دو صورت زیر می‌توانند هزینه تحصیلی خودشان را تقلیل داده و یا اصلاً به‌صورت رایگان به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا بپردازند.

شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا؛ هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا

هزینه‌های تحصیل شامل هزینه و شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا، کتاب‌ها، لوازم و هزینه‌های آزمون‌ها و کلاس‌های عملی است. همچنین باید توجه داشت که هزینه‌ها ممکن است بر اساس منطقه و دانشگاه متغیر باشند و درصورتی‌که دانشجویان از کشورهای خارجی باشند هزینه‌ها می‌تواند بیشتر از این مقدار باشند.

نام دانشگاه

هزینه سالانه
دانشگاه پلی‌تکنیک تورین

میانگین حدود 3500-4000 یورو در سال

دانشگاه بولونیا

3300 یورو در سال
دانشگاه پاویا

حدود 2900-2500 یورو در سال

دانشگاه باری

حدوداً 2000 یورو سالانه
دانشگاه ساپینزا رم

بین 3000-2000 یورو در سال

دانشگاه پادوا

حدوداً 2500 در سال
دانشگاه میلان

تقریباً 4000 یورو در سال

دانشگاه رم

2000 یورو سالانه
دانشگاه کاتولیک قلب مقدس

حدود 16000 یورو سالانه

دانشگاه مسینا

تقریباً 800 یورو در سال
دانشگاه سنت کامیلوس

20000 یورو سالانه

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا بدون آزمون

اکثر افراد متقاضی تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا معمولاً به دنبال راهی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا بدون آزمون هستند یا این سؤال برای آن‌ها پیش می‌آید که هزینه و شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا بدون کنکور چقدر است. متأسفانه باید اعلام کنیم که جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا افراد حتماً نیازمند شرکت در آزمون مختص به این رشته هستند. در واقع تمامی دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا چه دولتی و چه غیردولتی با آزمون مربوطه دانشجو می‌پذیرند.

تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا

شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا؛ تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا به‌صورت رایگان در دوره‌های تحصیلی پزشکی وجود دارد. در واقع این برنامه تحصیل رایگان به‌عنوان سیستم قرعه‌کشی جهت تحصیل رایگان در دوره‌های تحصیلی پزشکی شناخته می‌شود. در این سیستم هر سال ۵۲۰ دانشجو برای تحصیل رایگان در دوره پزشکی در دانشگاه‌های عمومی انتخاب می‌شوند.

دقت داشته باشید که با وجود مقرون‌به‌صرفه بودن شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا انتخاب برای تحصیل رایگان در ایتالیا به‌صورت قرعه‌کشی انجام می‌شود و برای شرکت در آن دانشجو باید شرایط خاصی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا را داشته باشد. از جمله شرایط لازم برای تحصیل رایگان در ایتالیا می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • برخورداری از مدرک دبیرستان با نمره بالا
  • علاقه و استعداد برای تحصیل در رشته پزشکی
  • قابلیت مالی کافی برای تأمین هزینه‌‏های زندگی و تحصیل در ایتالیا

در صورت قبول‌شدن در این سیستم دانشجویان می‌توانند به‌صورت رایگان در دوره پزشکی در دانشگاه‌های عمومی ایتالیا تحصیل نمایند. علاوه بر تمام این‌ها تحصیل به‌صورت کاملاً رایگان و صرفاً با دریافت بورسیه تحصیل در ایتالیا امکان‌پذیر است.

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالب بیان شده می‌توان گفت که به‌طورکلی شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا بسیار مقرون‌به‌صرفه است و از نظر کارشناسان مهاجرت تحصیلی به ایتالیا یک انتخاب فوق‌العاده برای تحصیل و البته کار است. این کشور زیبا و تاریخی امروزه بیشتر مقصد دانشجویان بین‌المللی است که می‌خواهند از شرایط تحصیل رایگان و بورسیه‌های فوق‌العاده این کشور بهره‌مند شوند.

درصورتی‌که شما هم عاشق تاریخ، سینما و دانشگاه‌های مدرن هستید و دوست دارید در چنین محیط باشکوهی تحصیل نمایید تحصیل در ایتالیا قطعاً بهترین فرصت برای شما خواهد بود. در صورت وجود هرگونه سؤال دراین‌خصوص و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با کارشناسان ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه