شرایط و هزینه های تحصیل در ایتالیا
توسط تیم علم ویرا
9 آذر 2

شرایط و هزینه های تحصیل در ایتالیا

همان‌طور که می‌دانید تحصیل در کشور ایتالیا و دانشگاه‌های معتبر آن راهی برای افزایش شانس موفقیت شما در آینده است. همچنین هزینه های تحصیل در ایتالیا نسبت به دیگر کشورهای پیشرفته بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است. تحصیل در کشور ایتالیا به دلیل مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا، آب‌وهوای باورنکردنی مدیترانه‌ای و فرهنگ و تاریخ منحصربه‌فرد، یک مقصد تحصیلی جذاب است.

لازم است بدانید که در ایتالیا دانشگاه‌ها به دودسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. در این کشور تقریباً برای هر صنعت و حوزه‌ای، دوره‌های آموزشی ارائه می‌شود. همچنین شهریه‌ دانشگاه‌ها در ایتالیا باتوجه‌به سطح کیفی آموزش در این کشور بسیار پایین است. در این مطلب از علم ویرا قصد داریم اطلاعات بیشتری در زمینه هزینه و شرایط تحصیل در کشور ایتالیا در اختیار شما بگذاریم.

شرایط تحصیل در کشور ایتالیا

شرایط تحصیل در کشور ایتالیا

به‌طورکلی می‌توان گفت که در سال 2023 تحصیل در کشور ایتالیا با توجه به گذشت از دوران اوج همه گیری بیماری کرونا شرایط بهتری پیدا کرده است. همان طور که می دانید کشور ایتالیا به واسطه عضویت در اتحادیه اروپا دارای استانداردهای بالایی در زمینه‎های مختلف از جمله بهداشت، خدمات اجتماعی، پوشش‎های بیمه‎ای و سایر موارد است. علاوه بر این‎ها هزینه های تحصیل در ایتالیا با توجه به کیفیت آموزش این کشور بسیار مقرون به صرفه است.

همچنین هر 2 کشور ایران و ایتالیا به دلیل داشتن تاریخ و تمدن دیرینه دارای مشترکات تاریخی و فرهنگی زیادی هستند که آن را می‎توان به وضوح در زندگی روزمره و فرهنگ مردم هر 2 کشور مشاهده کرد. دوره‌های تحصیل در کشور ایتالیا به شرح زیر است:

لازم است بدانید که تحصیل در کشور ایتالیا در دوره ابتدایی از 5 سالگی شروع می‎شود و طول مدت این دوره 5 سال است. بعد از گذراندن دوره ابتدایی وارد یک دوره 3 ساله متوسطه می‎شوید که در آن ریاضیات و علوم پایه بسیار اهمیت دارد و در پایان آن‎ها امتحانات داخلی برگزار می‎شود. بعد از آن دوره 5 ساله دبیرستان آغاز می‎شود و در نهایت دانش‎آموزان در امتحانات نهایی سراسری شرکت می‎کنند و مدرک دیپلم به نام Diploma di Maturita را دریافت می‎کنند.

لازم به ذکر است که رتبه بالای دانشگاه‌های ایتالیا و قدمت طولانی دانشگاه‌های آن و همچنین هزینه های تحصیل در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین است و امکان استفاده از بورسیه‌های مختلف تحصیلی سالانه هزاران متقاضی ادامه تحصیل را در داخل و خارج از اروپا به ایتالیا کشانده است. زبان تحصیل در کشور ایتالیا، ایتالیایی و انگلیسی است. همچنین بیش از 170 رشته در مقطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری ارائه می‌شود.

مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا

همان‌طور که بیان شد مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه های تحصیل در ایتالیا نسبت به دیگر کشورهای آمریکایی موجب شده است که هرساله افراد بسیاری متقاضی تحصیل در این کشور باشند. مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی جهت تحصیل در کشور ایتالیا شامل موارد زیر است:

 • ترجمه مدرک دیپلم و ریزنمرات
 • ترجمه مدرک پیش‌دانشگاهی و ریزنمرات
 • ترجمه مدرک کارشناسی و ریزنمرات
 • ترجمه مدرک کارشناسی‌ارشد و ریزنمرات
 • مدرک زبان مورد قبول دانشگاه (مانند آیلتس 6 یا مدرک B2 ایتالیایی)
 • داشتن پروپوزال (به‌خصوص در مقطع دکتری)
 • مدرک زبان
 • مقاله ISI به (خصوص در مقطع دکتری)

البته توجه داشته باشید که اطلاعات فوق به‌طورکلی برای تمام رشته‌ها است و بسته به مقطع و شرایط دانشگاه‌ها متغیر است. برای گرفتن مدرک زبان ایتالیایی متقاضی باید در آزمون چیلز و آزمون چیلی شرکت کرده و بعد از کسب نمره قبولی درخواست اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را داشته باشد.

مدرک زبان برای تحصیل در کشور ایتالیا

مدرک زبان برای تحصیل در کشور ایتالیا

توجه داشته باشید که تسلط به زبان ایتالیایی یا انگلیسی و داشتن مدرک زبان برای بسیاری از دانشگاه‌های این کشور علاوه بر مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه های تحصیل در کشور ایتالیا جزو شروط اصلی پذیرش دانشجوهای بین‌المللی است. حداقل نمره لازم برای مدارک زبان در یکی از دو زبان ایتالیایی یا انگلیسی برای هر دانشگاه متفاوت است و بهتر است با مراجعه به سایت دانشگاه موردنظر خود از این مورد به‌صورت دقیق اطمینان حاصل کنید؛ اما به‌صورت میانگین برای زبان انگلیسی و در آزمون‌های مختلف حدنصاب سطح B2 یا معادل نمرات زیر ضروری است:

 • آزمون IELTS – نمره 6 (هزینه این آزمون بین 210 تا 250 دلار است)
 • آزمون TOEFL – نمره 78 (هزینه این آزمون 245 دلار است)
 • آزمون TOLIMO – نمره 600 (هزینه این آزمون در سال 1400 نزدیک به 1 میلیون و 500 هزار تومان بود)
 • آزمون FCE – نمره 169 (هزینه این آزمون نزدیک به 350 هزار تومان است)

این موضوع برای آزمون‌های زبان ایتالیایی به‌صورت دارابودن حد نصاب سطح B1 یا معادل نمرات زیر خواهد بود:

 • آزمون CELI – سطح B1
 • آزمون CILS– سطح B1
 • آزمون ROMA TRE– سطح B1
 • آزمون DANTE ALIGHIERI– سطح B1

توجه داشته باشید که هزینه این آزمون‌ها توسط مؤسسات برگزارکننده تعیین می‌شود.

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

لازم است بدانید دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور ایتالیا بدون مدرک زبان را دارند باید اطلاعات کافی و ضروری زبان ایتالیایی برای زندگی در ایتالیا را داشته باشند. متقاضیان تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان جهت‌پذیرش در دانشگاه‌های این کشور با مناسب‌ترین هزینه های تحصیل در ایتالیا باید سطح متوسط آموزش زبان ایتالیایی را بگذرانند. اکثر دانشگاه‌های ایتالیا نیاز به گواهی زبان ایتالیایی مانند CILS یا CELI برای دانشجویان بین‌المللی دارند.

عدم داشتن مدرک TOEFL، IELTS جهت تحصیل در ایتالیا برای دانشجویانی که زبان مادری آن‌ها انگلیسی باشد قابل‌قبول است. درصورتی‌که متقاضیان هنگام ثبت نام در دانشگاه‌های ایتالیا به زبان ایتالیایی مسلط نباشند بسیاری از دوره‌ها برای دانشجویان بین‌الملل در دانشگاه‌های ایتالیا ارائه خواهد شد.

شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا

شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا

به‌طورکلی می‌توان گفت که شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا معمولاً به دوره تحصیلی و نوع دانشگاهی که دانشجو قصد دارد وارد شود وابسته است. در بسیاری از موارد محدودیت سنی مشخصی برای دانشجوهایی که به دوره‌های کارشناسی‌ارشد یا دکترا می‌پردازند تعیین نشده است؛ اما برای دوره‌های کارشناسی (لیسانس) به دلیل مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه های تحصیل در ایتالیا ممکن است محدودیت سنی وجود داشته باشد.

همچنین در بسیاری از موارد دانشجوهای اتحادیه اروپا تحت مقررات متفاوتی از جمله محدودیت‌های سنی ممکن است آزاد شوند. لازم به ذکر است که برای دانشجوهای غیر اتحادیه اروپا و دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکترا عموماً محدودیت سنی زیادی وجود ندارد. دقت داشته باشید که هر دانشگاه و دوره ممکن است شرایط خاص خود را داشته باشد. با توجه به مطالب عنوان‌شده در بالا می‌توان مزایای تحصیل در کشور ایتالیا را نداشتن محدودیت سنی در مقطع ارشد و به خصوص دکترا و مناسب‌بودن هزینه های تحصیل در ایتالیا دانست.

هزینه های تحصیل در ایتالیا؛ تحصیل رایگان در ایتالیا بدون مدرک زبان

همان‌طور که می‌دانید علاوه بر مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه های تحصیل در ایتالیا بسیاری از دوره‌های تحصیلی به زبان ایتالیایی ارائه می‌شوند و برخی از دانشگاه‌ها ممکن است جهت ورود به این دوره‌ها از دانشجویان بخواهند که مدرک زبان ایتالیایی معتبر (مانند CELI یا CILS) داشته باشند. در واقع این مدرک‌ها نشان‌دهنده تسلط دانشجو بر زبان ایتالیایی است.

درصورتی‌که شما مدرک زبان ایتالیایی ندارید ممکن است بخواهید یک دوره زبان ایتالیایی پیش از شروع تحصیل خود در دوره‌های تحصیلی بگذرانید. برخی از دانشگاه‌ها یا مؤسسات آموزشی ممکن است خود دوره‌های آموزش زبان ایتالیایی برگزار نمایند یا به شما توصیه کنند که در مؤسساتی مستقل دوره‌های زبان را بگذرانید.

همچنین بعضی از دانشگاه‌ها امکان دارد برخی از دوره‌های خود را به زبان انگلیسی ارائه کنند. در این صورت ممکن است به مدرک زبان ایتالیایی نیاز نداشته باشید. بااین‌حال دقت داشته باشید که دوره‌های انگلیسی‌زبان ممکن است محدودتر باشند و بیشتر در دوره‌های کارشناسی‌ارشد یا دکترا ارائه شوند.

بهترین رشته‌های تحصیلی در ایتالیا

بهترین رشته‌های تحصیلی در ایتالیا

شاید در اولین نگاه علاوه بر مناسب‌بودن هزینه های تحصیل در ایتالیا جاذبه‌های تاریخی و توریستی این کشور نیز شما را ترغیب به حضور در این کشور کند؛ اما با آگاهی از شرایط تحصیلی شما بیش‌ازپیش راغب خواهید بود که ایتالیا را به‌عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب نمایید. طیف وسیعی از رشته‎های تحصیلی در مقاطع مختلف دانشگاهی و مراکز آموزشی این کشور به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و ما در اینجا به چندی از پرمتقاضی‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت که عبارت‌اند از:

 • کامپیوتر و تکنولوژی
 • هنر و طراحی
 • معماری و عمران
 • مطالعات اجتماعی
 • علوم‌انسانی
 • پزشکی و سلامت
 • تدریس حرفه‌ای (برای معلمی، استاد دانشگاه و…)
 • بازاریابی و فروش
 • مهمان‌نوازی

توجه داشته باشید که از میان موارد ذکر شده 4 رشته طراحی، هنر، معماری و علوم انسانی در مقطع کارشناسی ارشد خیلی بیشتر متقاضی و درآمد در ایتالیا دارد. در صورتی که شما علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌های هنر هستید نمی‌توانید به راحتی ایتالیا را از دایره انتخاب‌هایتان خط بزنید؛ زیرا که ایتالیا خاستگاه بسیاری از طراحان مد و زیبایی بین‌المللی از جمله گوچی، ورساچه، آرمانی، روبرتو کاوالی و بسیاری دیگر است. شهرهای رم، میلان، تورین در میان بهترین شهرها برای ادامه تحصیل در این رشته‌ها هستند.

هنرهای تجسمی هم یکی از رشته‎های پرمتقاضی میان دانشجویان است؛ چراکه یونسکو با معرفی و ثبت بسیاری از مراکز توریستی و فرهنگی این کشور مشتاقان این حوزه را بیش‌ازپیش به این وادی می‌کشاند. علاوه بر مقرون‌به‌صرفه‌بودن هزینه های تحصیل در ایتالیا، دانشجویان بین المللی ضمن تحصیل می‌توانند از تماشای آثار فاخر مشهور جهت گرفتن ایده نیز بهره ببرند. به علت وجود بناهای منحصربه‌فرد تاریخی از دوران امپراطوری رم باستان این کشور به مکانی برای تحصیل علاقه‌مندان به معماری و ترمیم آثار تاریخی بدل گردیده است. بهترین شهرها جهت تحصیل در این رشته رم، سیه‌نا و منتووا است.

هزینه های تحصیل در ایتالیا

هزینه های تحصیل در ایتالیا به طور میانگین برای هر مقطع در زیر بیان شده است.

 • در مقاطع کارشناسی و ارشد سالانه بین 1000 تا 7500 یورو نسبت به دانشگاه و مقطع تحصیلی متغیر است. که البته تا 90% بنا به شرایط می‎توانید از تخفیف در شهریه استفاده کنید.
 • شهریه‌های سالیانه تحصیل در کشور ایتالیا در مقطع دکتری در دانشگاه‌های دولتی از 140 یورو تا 1200 یورو در سال متغیر هستند.
 • دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا معمولاً شهریه‌های بیشتری را نسبت به دانشگاه‌های دولتی دریافت می‌کنند و در اکثر آن‌ها شهریه دانشجویان اروپایی و خارج از اتحادیه اروپا یکسان است. شهریه دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا به طور متوسط از 6000 تا 20000 یورو در سال متغیر است.

در جدول زیر هزینه های تحصیل در ایتالیا و 10 دانشگاه برتر این کشور بر اساس رتبه‌بندی معتبر QS و شهریه سالیانه آن‌ها بیان شده است.

دانشگاه پلی‌تکنیک میلان Polytechnic University of Milan 889 تا 3892 یورو
دانشگاه بلونیا University of Bologna 500 تا 1400 یورو
دانشگاه ساپیینزا رُم University of Rome – La Sapienza 1200 تا 2800 یورو
دانشگاه پاددوا University of Padua 2533 تا 2948 یورو
دانشگاه میلان University of Milan بالای 5856 یورو
دانشگاه پلی تکنیک تورین Polytechnic University of Turin بالای 3821 یورو
دانشگاه پیزا University of Pisa 2400 یورو
دانشگاه ویتا سالوت سن رافائل Vita-Salute San Raffaele University بالای 20000 یورو
دانشگاه فدریکو دوم (ناپل) University of Naples Federico II 1500 یورو
دانشگاه ترنتو University of Trento 1000 تا 5600 یورو

شرایط اخذ بورسیه برای ویزا دانشجویی ایتالیا

شرایط اخذ بورسیه برای ویزا دانشجویی ایتالیا

معمولاً اغلب افرادی که در کشورهای خارجی مشغول به تحصیل هستند از اولین اقداماتی که انجام می‌دهند درخواست جهت اخذ بورسیه است. کشور ایتالیا نیز با وجود مقرون‌به‌صرفه‌بودن هزینه های تحصیل در ایتالیا بورسیه‌های مختلفی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کند. از جمله مهم‌ترین و متداول‌ترین بورسیه‌های تحصیلی کشور ایتالیا می‌توان به بورسیه‌های دولتی، بورسیه‌های دانشگاهی و بورسیه DSU اشاره نمود.

جهت دریافت بورسیه شما باید شرایط خاصی داشته باشید. در واقع یکی از این شرایط داشتن سن مناسب است. شرط سنی جهت دریافت بورسیه در دوره کارشناسی‌ارشد حداکثر ۲۸ سال و برای دوره دکتری حداکثر ۳۰ سال است. همچنین جهت پروژه‌های تحقیقاتی حداکثر سن مجاز ۴۰ سال است. از دیگر شرایط موردنیاز وجود مدارک تحصیلی با معدل بالا است. اصولاً برای دوره کارشناسی حداقل معدل لازم ۱۷ و برای کارشناسی‌ارشد حداقل معدل لازم ۱۶ است.

معمولاً اغلب دانشگاه‌های ایتالیا به ارائه بورسیه‌های مختلفی برای دانشجویان بین‌المللی اقدام می‌کنند که خود باعث کاهش هزینه های تحصیل در ایتالیا می شود. درصورتی‌که بخواهیم چند مورد از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا را که ارائه‌دهنده بورسیه هستند نام ببریم باید به دانشگاه پلی‌تکنیک میلان، دانشگاه میلان، دانشگاه ساپینزا، دانشگاه رم، دانشگاه پادوا، دانشگاه تورینو، دانشگاه پیزا، دانشگاه ناپلس فدریکو، دانشگاه سان رافائل و دانشگاه تورنتو اشاره کنیم. در ادامه به معرفی بورسیه‌های ارائه شده در ایتالیا پرداخته شده است.

1. هزینه های تحصیل در ایتالیا؛ بورسیه تحصیلی EDISU PIEMONTE

دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا برای تحصیل در دوره‌های کارشناسی تمام‌وقت، کارشناسی‌ارشد، دوره تکمیلی یا دوره دکترا در یکی از دانشگاه‌های پیمونت (به‌عنوان‌مثال دانشگاه تورنتو) با وجود مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه های تحصیل در ایتالیا در صورت داشتن شرایط اقتصادی خاص و شایستگی می‌توانند جهت دریافت بورس تحصیلی EDISU اقدام نمایند. همچنین دانشجویان نیمه‌وقت در صورت ثبت نام در مقطع لیسانس می‌توانند برای دریافت این بورسیه اقدام کنند. توجه داشته باشید که مبلغ بورس تحصیلی بسته به شرایط متفاوت است. همچنین توجه داشته باشید که از طریق این بورسیه خدمات اقامتی به دانشجویان غیرمقیم اعطا می‌شود.

2. کمک هزینه تحصیلی دانشگاه بولونیا برای دانشجویان بین المللی

دانشگاه بولونیا به دانشجویان بین‌المللی مستحق که تمایل به ثبت نام در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی‌ارشد یا دوره‌های اختصاصی در دانشگاه بولونیا دارند کمک‌هزینه تحصیلی ارائه می‌کند. در واقع هر کمک‌هزینه تحصیلی برای یک سال تحصیلی اعطا می‌شود و در مجموع ۱۱,۰۵۹ یورو و معافیت کامل از شهریه است.

بورس تحصیلی بین المللی دانشگاه پاویا برای توسعه دانشجویان کشور

3. هزینه های تحصیل در ایتالیا؛ بورس تحصیلی بین المللی دانشگاه پاویا برای توسعه دانشجویان کشور

دانشگاه پاویا (UNIPV) برای افزایش و ارتقا سطح همکاری بین‌المللی با کشورهای درحال‌توسعه به دانشجویان ممتاز و برجسته کشورهای درحال‌توسعه جهت تحصیل کارشناسی‌ارشد در ایتالیا که به زبان انگلیسی در دانشگاه تدریس می‌شود، بورس تحصیلی ارائه می‌کند. دقت داشت باشید که ارزش هر بورس تحصیلی حدود ۸,۰۰۰ یورو است.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی شد در خصوص شرایط و هزینه های تحصیل در ایتالیا مطالبی بیان شود. همان‌طور که قبلاً نیز اشاره نمودیم برخی از دانشگاه‌ها ممکن است از شما شرایط و مدارک ویژه‌تری بخواهند. همچنین مواردی مثل نوسانات ارزی ممکن است به ایجاد تغییراتی در هزینه‌ زندگی دانشجویی در ایتالیا منجر شود؛ بنابراین جهت انجام اقدامات مهمی مانند دریافت ویزای تحصیل در کشور ایتالیا بهتر است با مؤسسات مهاجرتی معتبر مشورت نمایید. مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب اطلاعات دقیق و به‌روز را در مورد دریافت ویزای تحصیلی در اختیار شما قرار خواهد داد. برای دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان مجرب ما می‌توانید به وب‌سایت ما مراجعه نمایید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه