تحصیل رایگان در ایتالیا
توسط تیم علم ویرا
25 اردیبهشت 3

تحصیل رایگان در ایتالیا 2024 | شرایط + مدارک لازم

ایتالیا یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرت تحصیلی است. انتخاب ایتالیا برای تحصیل، یک انتخاب هوشمندانه و اقتصادی است. تحصیل رایگان در ایتالیا این امکان را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند تا بر برنامه تحصیلی خود تمرکز کرده و آموزش باکیفیتی را دریافت کنند. هرساله تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را انتخاب می‌کنند. رقابت بالایی در بین دانشجویان برای اخذ پذیرش در برترین دانشگاه های ایتالیا و اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا وجود دارد. دانشگاه‌های ایتالیا همواره در تلاش هستند تا با ارائه بالاترین کیفیت آموزش و امکانات شرایط مطلوبی را برای دانشجویان فراهم کنند.

دانشجویان بین‌المللی این فرصت را خواهند داشت تا با تحصیل در ایتالیا، خود را در تاریخ و فرهنگ غنی این کشور غوطه‌ور کنند. تجربه تحصیل در ایتالیا فراتر از دانشگاه‌های باکیفیت و هزینه تحصیل مقرون‌به‌صرفه است. مهاجرت تحصیلی به ایتالیا شامل لذت‌بردن از غذاهای لذیذ، کاوش در آثار باستانی و فرصت‌های منحصربه‌فردی است که فرصت تحصیل را برای دانشجویان به یک ماجراجویی تکرارنشدنی تبدیل می‌کند. در این مقاله از سری مقالات علم ویرا با ما همراه باشید تا به بررسی تحصیل رایگان در ایتالیا بپردازیم.

مزایای تحصیل در ایتالیا

کشور ایتالیا دارای برخی از غنی‌ترین مجموعه‌های آموزشی، معماری، هنر، آشپزی، موسیقی و مد در جهان است. تحصیل در ایتالیا یک فرصت همه‌جانبه است و به دانشجویان کمک می‌کند علاوه بر پیشرفت در عرصه علم، رشد شخصی را تجربه کنند. دانشجویان بین‌المللی از سراسر دنیا به ایتالیا می‌روند تا از طریق سیستم آموزشی باکیفیت این کشور آینده درخشانی را برای خود رقم بزنند. این کشور برای سال‌های طولانی مرکز هنر، علم و آموزش عالی بوده است. برخی از مزایای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا به شرح زیر هستند:

 • امکان تحصیل رایگان در ایتالیا
 • کسب مدرک معتبر در سطح جهانی
 • امکان کار در حین تحصیل
 • امکان برخورداری از بورسیه تحصیلی ایتالیا
 • امکانات و منابع تحقیقاتی و آموزشی در سطح بین‌المللی
 • محیط بین‌المللی و پویا
 • هزینه‌های تحصیل و زندگی مقرون‌به‌صرفه
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • پذیرش آسان
 • امکان برخورداری از ویزای شنگن

راه های تحصیل رایگان در ایتالیا

راه ‌های تحصیل رایگان در ایتالیا

تحصیل رایگان در ایتالیا در واقع یک رؤیا برای دانشجویان بین‌المللی است که به حقیقت پیوسته است. همان‌طور که می‌دانید، تحصیل در دانشگاه‌های معروف و معتبر ایتالیا و برخورداری از بالاترین سطح کیفیت آموزش و امکانات هزینه‌هایی را به همراه دارد. بااین‌حال، شما می‌توانید برای کاهش هزینه‌های تحصیلی، برای اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا اقدام کنید. در ادامه به بررسی راه‌های تحصیل رایگان در ایتالیا می‌پردازیم:

1. مهارت ‌ها و رزومه خود را تقویت کنید

هنگامی که شروع به ارسال درخواست اخذ پذیرش به دانشگاه‌های ایتالیا می‌کنید، معدل خوب، نمرات بالا، مدرک زبان، شایستگی‌های تحصیلی و حتی شرایط مالی شانس شما را برای دریافت بورسیه افزایش می‌دهد. این مدارک و شایستگی‌ها اثبات می‌کنند که شما واجد شرایط دریافت بورسیه و امکان تحصیل رایگان در ایتالیا هستید.

2. به دنبال دانشگاه ‌های مقرون ‌به ‌صرفه باشید

اگر بودجه کمی دارید، باید تحقیقات خود را با جستجوی دانشگاه‌های مقرون‌به‌صرفه در ایتالیا آغاز کنید. درخواست برای دانشگاه‌های ارزان کاهش کل هزینه تحصیل در ایتالیا و جبران آن‌ها با بورسیه تحصیلی ایتالیا را آسان‌تر می‌کند. لیستی از دانشگاه‌های ارزان ایتالیا را بر اساس رشته موردنظر خود تهیه و بهترین گزینه را انتخاب کنید. با اخذ یک بورسیه تحصیلی خوب، هزینه‌های تحصیل قابل‌مدیریت خواهند بود و امکان تحصیل رایگان در ایتالیا را برای شما فراهم می‌کنند. برخی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا به شرح زیر هستند:

 • دانشگاه جان کابوت
 • دانشگاه کامرینو
 • مؤسسه بین‌المللی طراحی فلورانس
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه آزاد بوزن بولزانو
 • دانشگاه اروپایی رم
 • دانشگاه پلی‌تکنیک میلان
 • دانشگاه برگامو
 • دانشگاه ناپل
 • دانشگاه سالرنو
 • دانشگاه پلی‌تکنیک تورین
 • دانشگاه پیزا و…

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

3. درخواست خود را از قبل آماده کنید

همان‌طور که اشاره کردیم، رقابت برای اخذ بورسیه و تحصیل رایگان در ایتالیا زیاد است. سعی کنید در زمان مقرر با ارائه مدارک لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا اقدام نمایید. اگر قصد دریافت بورسیه استانی ایتالیا را دارید، بهتر است تمام مدارک جهت اثبات شرایط مالی لازم را تهیه کرده و ارائه دهید.

4. تحصیل رایگان در ایتالیا؛ برای اخذ بورسیه از طریق دانشگاه اقدام کنید

بورسیه‌های دانشگاهی بهترین راه برای دانشجویان بین‌المللی است که به دنبال تحصیل رایگان در ایتالیا هستند. برای اخذ بورسیه ایتالیا از طریق دانشگاه به‌صورت آنلاین در وب‌سایت دانشگاه درخواست دهید. این بورسیه‌های تحصیلی معمولاً هزینه‌های تحصیل، اقامت، بیمه و… را پوشش می‌دهند.

بورسیه تحصیلی ایتالیا

در ایتالیا همه دانشجویان بین‌المللی بر اساس شرایط مالی یا شایستگی‌های تحصیلی حق استفاده از بورسیه تحصیلی این کشور را دارند. بورسیه‌های دولتی در سطح ملی و استانی وجود دارند که امکان تحصیل رایگان در ایتالیا را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کنند. علاوه بر این، برخی از دانشگاه‌های ایتالیا برنامه‌های بورسیه تحصیلی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. در ادامه به معرفی برخی از معروف‌ترین بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا در سال تحصیلی 2024-2025 می‌پردازیم:

1. بورسیه‌های دولتی ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی

دولت ایتالیا امکان اخذ بورسیه تحصیلی را برای دانشجویان بومی و بین‌المللی فراهم می‌کند. این بورسیه‌های تحصیلی برای دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکتری با هدف تقویت همکاری‌های بین‌المللی فرهنگی، علمی و فناوری، ترویج زبان و فرهنگ ایتالیایی و… ارائه می‌شود. این بورسیه‌ها توسط وزارت امور خارجه و همکاری‌های بین‌المللی (MAECI) به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شوند. بر اساس این طرح، دانشجویان بین‌المللی که در مؤسسات آموزش عالی ایتالیا تحصیل می‌کنند از پرداخت شهریه با هزینه ثبت‌نام معاف هستند و کمک‌هزینه ماهانه 900 یورو به همراه بیمه درمانی به مدت 3، 6 و 9 ماه بسته به دوره تحصیلی دریافت می‌کنند.

این بورسیه امکان تحصیل رایگان در ایتالیا را برای دانشجویان فراهم می‌کند. دانشجویانی که برای اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا اقدام می‌کنند باید معیارهای واجد شرایط بودن را از نظر سن، مهارت زبان و مدارک تحصیلی رعایت کنند. برنامه Invest Your Talent in Italy که توسط وزارت امور خارجه ایتالیا و وزارت توسعه اقتصادی ایتالیا پشتیبانی می‌شود، به دانشجویان کشورهای آذربایجان، کلمبیا، مصر، اتیوپی، غنا، هند، اندونزی، ایران، قزاقستان، مکزیک، ترکیه، تونس و ویتنام ارائه می‌شود.

این بورسیه تحصیلی امکان تحصیل رایگان در ایتالیا و توسعه مهارت‌ها و تخصص از طریق طیف وسیعی از برنامه‌های تحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد را به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های معتبر ایتالیا فراهم می‌کند. این بورسیه تحصیلی تحت شرایط خاصی به بهترین دانشجویان ارائه می‌شود.

تحصیل رایگان در ایتالیا با بورسیه DSU

2.تحصیل رایگان در ایتالیا با بورسیه استانی (DSU)

بورسیه استانی ایتالیا یا DSU یک بورسیه تحصیلی مبتنی بر نیازهای مالی دانشجویان در ایتالیا است. بورسیه استانی ایتالیا یک فرصت استثنایی برای تحصیل رایگان در ایتالیا در اختیار دانشجویان مستعد و مشتاق قرار می‌دهد. هدف ارائه این بورسیه تحصیلی ایتالیا تقویت تعالی تحصیلی و توانمندسازی دانشجویان نیازمند برای پیگیری آرزوهای تحصیل در این کشور است. این بورسیه فول فاند به دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری ارائه می‌شود. هیچ محدودیت سنی برای دریافت این بورسیه وجود ندارد.

دانشجویان باید قبل از درخواست برای این بورسیه تحصیلی ایتالیا ثبت‌نام کنند. این بورسیه تحصیلی به ارائه مدرک زبان ایتالیایی و انگلیسی نیز نیازی ندارد. درآمد متقاضی برای واجد شرایط بودن باید کمتر از 25000 یورو در سال باشد. دانشجویان باید تمامی مدارک مالی لازم را به مراجع ذی‌ربط در استان محل تحصیل خود ارائه دهند. از جمله شرایط برخورداری از این بورسیه می‌توان به حداقل معدل 14 اشاره کرد. مدت‌زمان ثبت‌نام این بورسیه از اواخر ماه ژوئیه الی اواخر ماه سپتامبر است. دانشگاه‌های ارائه‌دهنده بورسیه استانی ایتالیا به شرح زیر هستند:

 • دانشگاه پیزا
 • دانشگاه پلی‌تکنیک میلان
 • دانشگاه سیه نا
 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه فلورانس
 • دانشگاه ساپینزا رم
 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه پلی‌تکنیک تورین و…

3. تحصیل رایگان در ایتالیا؛ بورسیه‌ های دانشگاهی

دانشگاه‌های مختلف در ایتالیا بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را به دانشجویان ارائه می‌دهند. برخی از معروف‌ترین بورسیه‌های دانشگاهی ایتالیا که امکان تحصیل رایگان در ایتالیا را برای دانشجویان فراهم می‌کنند به شرح زیر هستند:

1. بورسیه تحصیلی عالی دانشگاه میلان

دانشگاه میلان در سال تحصیلی 2024-2025 بالغ بر 155 بورسیه تحصیلی را به بهترین دانشجویان بین‌المللی پذیرفته شده در مقطع کارشناسی‌ارشد ارائه می‌دهد. از این تعداد 55 بورسیه تحصیلی به ارزش هر کدام 8000 یورو (با حق معافیت از شهریه) و 100 مورد معافیت کامل از شهریه به دانشجویان ارائه می‌شود.

2. بورسیه تحصیلی EDISU Piemonte

دانشجویان بین‌المللی غیر اتحادیه اروپا که در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری در یکی از دانشگاه‌های پلی‌تکنیک تورین، دانشگاه تورین و دانشگاه شرق پیمونت مشغول به تحصیل هستند می‌توانند برای اخذ این بورسیه تحصیلی درخواست دهند. این دانشجویان درصورتی‌که از شایستگی تحصیلی و شرایط اقتصادی لازم برخوردار باشند می‌توانند برای دریافت این بورسیه و تحصیل رایگان در ایتالیا اقدام کنند. مقدار این بورسیه بسته به شرایط مختلف متفاوت است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه پادوا

3. برنامه بورسیه تحصیلی دانشگاه پادوا

دانشگاه پادوا نیز بورسیه‌های تحصیلی فول فاند را به دانشجویان بااستعداد که مایل به ادامه تحصیل در دوره‌های انگلیسی‌زبان در این دانشگاه هستند، ارائه می‌دهد. این بورسیه شامل کمک‌هزینه 8000 یورو و معافیت از هزینه تحصیل است. این دانشگاه 120 فرصت معافیت کامل از شهریه را به دانشجویان بین‌المللی که در برنامه‌های تحصیلی منتخب تحصیل می‌کنند، در نظر گرفته است. این معافیت از شهریه تنها برای سال اول تحصیل قابل‌اجرا است و قابل‌تمدید نخواهد بود.

4. دانشگاه بوکونی

دانشگاه بوکونی بورسیه‌های تحصیلی مبتنی بر شایستگی را به دانشجویان بین‌المللی که در برنامه‌های مختلف مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد تحصیل می‌کنند، ارائه می‌دهد. این بورسیه شامل معافیت از نیم تا کل شهریه به ارزش 13000 یورو در سال برای برنامه لیسانی و حداکثر 14000 یورو در سال برای دانشجویان مقطع کارشناسی‌ارشد است.

5. تحصیل رایگان در ایتالیا؛ دانشگاه پلی ‌تکنیک میلان

دانشگاه پلی‌تکنیک میلان هرساله تعدادی بورسیه تحصیلی مبتنی بر شایستگی را به بااستعدادترین دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی ارائه می‌دهد. بورسیه‌های بین‌المللی مبتنی بر شایستگی از پرداخت شهریه در تمام سال تحصیلی معاف هستند و امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان فراهم می‌کنند. بورسیه‌های تحصیلی از 5000 الی 10000 یورو نیز علاوه بر معافیت از شهریه به دانشجویان ارائه می‌شود.

از دیگر دانشگاه‌های ارائه‌دهنده بورسیه تحصیلی ایتالیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه پاویا
 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه تورین
 • دانشگاه پادوا

هزینه تحصیل در ایتالیا

 شرایط برخورداری از بورسیه تحصیلی ایتالیا

برای برخورداری از بورسیه تحصیلی ایتالیا شرایطی لازم است که به شرح زیر هستند:

 1. شرایط کلی

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی و امکان تحصیل رایگان در ایتالیا به عوامل مختلفی بستگی دارد. بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا به دانشجویان غیرمقیم ایتالیا و شهروندان ایتالیایی مقیم خارج از کشور که دارای مدرک تحصیلی مناسب برای ثبت‌نام در دانشگاه یا مؤسسات آموزش عالی ایتالیا هستند، ارائه می‌شود. توجه داشته باشید که ارائه رزومه تحصیلی خوب، ارائه مدرک زبان، ارائه نمرات آزمون‌های بین‌المللی، ارائه مقاله و تحقیقات و… می‌تواند شانس شما برای دریافت بورسیه و تحصیل رایگان در ایتالیا را افزایش دهد.

 1. شرایط سنی

متقاضیان دوره‌های کارشناسی در برنامه‌های هنر، موسیقی و رقص، دوره‌های پیشرفته زبان و فرهنگ ایتالیایی باید دارای حداقل سن 18 سال و حداکثر 25 سال و متقاضیان مقطع کارشناسی‌ارشد دارای حداکثر سن 28 سال باشند. دانشجویان دوره دکترا نیز باید دارای حداکثر سن 30 سال باشند. متقاضیان پروژه‌های تحقیقاتی تحت‌نظر دانشگاه باید دارای حداکثر سن 40 سال باشند.

 1. مهارت زبان

برخورداری از مدرک زبان ایتالیایی برای تحصیل در دوره‌های ایتالیایی‌زبان، از دیگر شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا است. حداقل سطح موردنیاز برای زبان ایتالیایی B2 است. دانشجویان برای ثبت‌نام در برنامه‌های ارائه شده به زبان انگلیسی باید مدرک معتبر مهارت زبان انگلیسی (TOEFL یا IELTS) را ارائه کنند. ارائه مدرک زبان برای برنامه‌های دکترا و پروژه‌های تحقیقاتی تحت‌نظر دانشگاه، هیچ مدرکی دال بر مهارت زبان موردنیاز نیست.

مدارک لازم برای تحصیل رایگان در ایتالیا

 1. مدارک لازم

متقاضیان برای درخواست بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در ایتالیا باید مدارک لازم از جمله مدارک شناسایی، مدارک تحصیلی، مدرک زبان (در صورت نیاز)، رزومه، توصیه‌نامه، مدارک مالی و… را ارائه دهند.

دانشجویان برای اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا باید باتوجه‌به شرایط در زمان مقرر به وب‌سایت رسمی بورسیه ایتالیا به آدرس esteri.it مراجعه کنند و با ارائه مدارک لازم نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایند.

جمع‌بندی

تحصیل در ایتالیا فرصت‌های منحصربه‌فردی را برای دانشجویان فراهم می‌کند و درهای ترقی را به روی بازار کار پویا در سراسر اروپا به روی آن‌ها باز می‌کند. امکان اخذ پذیرش آسان و بدون نیاز به آزمون‌های سخت یکی از دلایل اصلی دانشجویان بین‌المللی برای انتخاب ایتالیا به‌عنوان یک مقصد مهاجرت تحصیلی مطلوب است. دانشجویان زیادی با هدف تحصیل رایگان در ایتالیا به این کشور مهاجرت می‌کنند. هزینه تحصیل در مراکز آموزش عالی ایتالیا در مقایسه با بسیاری از مقاصد تحصیلی دیگر بسیار کمتر است. اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا یک فرصت استثنایی برای دانشجویانی است که قصد تحصیل در یک کشور پیشرفته با امکانات آموزشی و رفاهی منحصربه‌فرد را دارند.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه‌های ایتالیا این فرصت را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا علاوه بر هزینه تحصیل، هزینه زندگی دانشجویی، بیمه و اقامت خود را مدیریت کنند. اگر شما نیز از علاقه‌مندان به تحصیل رایگان در ایتالیا هستید، می‌توانید با مشاوران ما از طریق دریافت مشاوره رایگان در ارتباط باشید تا با ارائه مشاوره تخصصی بهترین مسیر را برای شما انتخاب کنند.

سؤالات متداول

 1. آیا امکان تحصیل رایگان در ایتالیا وجود دارد؟ ازطریق اخذ بورسیه، داشتن رزومه تحصیلی قوی و دانشگاه‌های مقرون‌به‌صرفه می‌توان اقدام کرد.
 2. مهم‌ترین بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا کدامند؟ بورسیه‌های دانشگاهی، بورسیه استانی و بورسیه‌های دولتی
 3. شرایط برخورداری از بورسیه تحصیلی ایتالیا چیست؟ مدارک زبان، شرایط سنی، شایستگی تحصیلی، اثبات عدم توانایی در تامین هزینه تحصیل برای اخذ بورسیه DSU

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه