تحصیل پزشکی در ایتالیا
توسط تیم علم ویرا
24 اردیبهشت 3

تحصیل پزشکی در ایتالیا 2024 | هزینه + بورسیه + شرایط

برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی تحصیل پزشکی در ایتالیا گزینه‌ای مناسب، مقرون‌به‌صرفه و با مدرک تحصیلی معتبر است. با فراگیرشدن تب مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور بسیاری از دانشجویان بین‌الملل تلاش می‌کنند با هزینه مناسب، در یک دانشگاه معتبر ادامه تحصیل دهند.

مناسب‌بودن شرایط و هزینه تحصیل رشته پزشکی ایتالیا این امکان را برای این گروه از دانشجویان فراهم کرده است. وجود دانشگاه‌های معتبر و قدیمی از دیگر دلایلی است که تحصیل در ایتالیا را توجیه می‌کند. در این مقاله از مجموعه مقالات گروه مهاجرتی علم ویرا ابعاد مختلف و شرایط تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

مزایای تحصیل در ایتالیا

تعداد زیادی از دانشگاه‌های معتبر و قدیمی اروپا و جهان در کشور ایتالیا قرار دارند. دانشگاه معروف بولونیا و محل عقد قرارداد معروف بولونیا از جمله دانشگاه‌های معروفی است که معاهده آموزشی بولونیا در آن متولد شد و در حال حاضر 49 کشور از اروپا و چندین سازمان معتبر اروپایی آن را امضا کرده اند.

علاوه بر این، دانشگاه‌های معتبر دیگری در این کشور فعالیت می‌کنند و رشته‌های مختلف از جمله تحصیل پزشکی در ایتالیا در این دانشگاه‌ها اعتبار بالایی دارد. کشورهای عضو معاهده بولونیا از استانداردهای آموزش عالی پیروی می‌کنند؛ بنابراین مدارک دانشگاهی این کشورها مورد تأیید بین‌المللی قرار دارد.

از طرف دیگر فارغ‌التحصیلان می‌توانند در سایر کشورهای عضو معاهده بولونیا وارد بازار کار شوند. با وجود استانداردهای آموزشی عالی و بالابودن سطح امکانات علمی و آموزشی در دانشگاه‌های این کشور، هزینه تحصیل رشته پزشکی ایتالیا مناسب‌تر از کشورهایی مانند استرالیا، انگلستان و آمریکا است. مهم‌ترین مزایای تحصیل در ایتالیا و همچنین تحصیل پزشکی در ایتالیا عبارت‌اند از:

 • بالابودن سطح کیفی آموزش
 • وجود دانشگاه‌های معتبر در سطح بین‌الملل
 • ارائه بورسیه‌های تحصیلی مختلف به دانشجویان
 • مناسب‌بودن شرایط و هزینه تحصیل در کشور ایتالیا
 • بازدید از آثار تاریخی، هنری و جاذبه‌های گردشگری ایتالیا
 • فرصت ورود به جامعه آکادمیک بین‌الملل و بازار کار معتبر

درباره هزینه تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا باید گفت که این مورد به دانشگاه موردنظر بستگی دارد؛ زیرا هزینه تحصیل از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است.

شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا

شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا

به دلیل حساسیت‌های رشته پزشکی، برای تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی جهان قوانین خاصی وجود دارد. قبولی در آزمون ورودی دانشگاه یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا است. متقاضیان تحصیل در ایتالیا پزشکی باید در آزمون IMAT شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند.

یکی از مزایای قبولی در این آزمون این است که نیازی به شرکت در مصاحبه نیست و دریافت نمره قبولی آزمون برای ورود به دانشگاه کافی است. علاوه بر این، ارائه توصیه‌نامه برای تحصیل در رشته پزشکی ضروری نیست. از دیگر شرایطی که برای تحصیل در ایتالیا باید به آن توجه داشت شرط سن است.

البته دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل در این کشور شرایط سنی خاصی را مطرح نمی‌کنند؛ ولی باید دقت داشت که برای اخذ ویزای تحصیلی سن متقاضی اهمیت دارد. ممکن است یک متقاضی در آزمون ورودی نمره لازم را کسب کرده باشد؛ ولی به دلیل بالابودن سن نتواند ویزای تحصیلی دریافت کند. به همین دلیل پایین‌بودن سن متقاضی شانس پذیرش تحصیلی و اخذ ویزا را بالا می‌برد.

داوطلبان در بازه سنی 25-18 سال شانس بیشتری برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را دارند. مورد دیگر درباره شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا شرط معدل است. برخی دانشگاه‌های ایتالیا در این مورد سختگیری اعمال نمی‌کنند؛ ولی برخی دیگر بر اساس سیستم آموزشی انگلستان میانگین معدل 3 از 4 را درنظر می‌گیرند.

با این حساب بالابودن معدل نیز شانس پذیرش را بیشتر می‌کند. سایر شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا عبارت‌اند از:

 • ارائه مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • ارائه آخرین مدارک تحصیلی و ریزنمرات با ترجمه رسمی
 • ارائه گواهی تمکن مالی برای تأمین هزینه تحصیل رشته پزشکی ایتالیا

نکته مهم درباره آزمون IMAT اینکه دانشجویان بین‌الملل باید قبل از درخواست برای شرکت در این آزمون از طریق سفارت ایتالیا مدرک تأییدیه دیپلم یا DV را اخذ کنند.

دانشگاه های برتر ایتالیا برای تحصیل پزشکی

دانشگاه های برتر ایتالیا برای تحصیل پزشکی

همان‌طور که در بخش‌های آغازین گفته شد دانشگاه‌های ایتالیا در گروه دانشگاه‌های قدیمی، باسابقه و معتبر اروپا و جهان هستند. ایتالیا مهد تاریخ، هنر، فرهنگ و دانش است و بزرگان زیادی در این دانشگاه‌های معتبر تحصیل کرده‌اند. تحصیل پزشکی در ایتالیا نیز اعتبار بالایی دارد و این کشور تلاش می‌کند در عرصه تکنولوژی همگام با سایر کشورهای پیشرفته حرکت کند.

بااین‌حال دانشگاه‌های ایتالیا تلاش می‌کنند تا در کنار امکانات علمی، تحصیلی و رفاهی پیشرفته شرایطی را فراهم سازند که دانشجویان بین‌الملل با سطح درآمد پایین نیز بتوانند در دانشگاهی معتبر ادامه تحصیل دهند. این سیاست موجب شده است تا هزینه تحصیل رشته پزشکی ایتالیا اقتصادی‌ و بهینه‌تر از دانشگاه‌های کشورهایی مانند آمریکا و انگلستان باشد. بر‌ترین دانشگاه ‌های ایتالیا برای تحصیل پزشکی در ایتالیا عبارت‌اند از:

 • دانشگاه تورین
 • دانشگاه سیه‌نا
 • دانشگاه باری
 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه مسینا
 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه پاویا
 • دانشگاه کاتولیکا
 • دانشگاه میلان بیکوکا
 • دانشگاه ساپینزا رم
 • دانشگاه رم تور ورگاتا
 • دانشگاه اینسوبریا
 • دانشگاه ناپل فدریکو II
 • مدرسه بین‌المللی پزشکی ایتالیا

تحصیل در دانشگاه‌های موردتأیید وزارت بهداشت ایران در ایتالیا ارزش بالایی برای دانشجویان ایرانی دارد که قصد دارند بعد از پایان تحصیلات به کشور بازگردند.

مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا

ایتالیا علاوه بر برخورداری از پیشینه قوی تاریخی، فرهنگی و هنری یکی از کشورهای مهم در حوزه آموزش پزشکی است. دانشگاه‌های این کشور برای تحصیل پزشکی در ایتالیا برنامه‌های تحصیلی باکیفیت و استانداردهای بالا اعمال می‌کنند. به همین دلیل فارغ‌التحصیلان پزشکی دانشگاه‌های ایتالیا با داشتن مهارت‌های بالا فرصت‌های شغلی مناسبی در بازار کاری داخل و خارج از این کشور دارند. امکان کار دانشجویی و مناسب‌بودن هزینه تحصیل رشته پزشکی ایتالیا از دیگر مزایای تحصیل در این کشور زیبا و تاریخی است که علاوه بر این، مزایای علمی جاذبه‌های طبیعی و گردشگری بی‌شماری نیز دارد.

تحصیل در ایتالیا

ساختار رشته پزشکی در دانشگاه های ایتالیا

طول دوره تحصیل پزشکی در ایتالیا 6 سال است که به دو دوره پیش بالینی و بالینی تقسیم‌بندی می‌شود. در دوره اول تحصیل پزشکی، دانشجویان دروس پایه پزشکی رابه‌صورت تئوری فرا می‌گیرند. در ترم‌های بالاتر دانشجویان علاوه بر آموزش‌های تئوری دروس پزشکی، دوره‌های بالینی و کارآموزی را در بیمارستان‌ها و تحت نظر اساتید خود می‌گذرانند. دانشجویان مشغول به تحصیل در کشور ایتالیا در رشته پزشکی برای دریافت مدرک دکترای پزشکی باید یک ترم از دوره تحصیل خود را برای نوشتن پایان‌نامه صرف کرده و در پایان دوره از آن دفاع کنند.

هزینه تحصیل رشته پزشکی ایتالیا

در بخش‌های قبلی گفتیم که هزینه تحصیل رشته پزشکی ایتالیا در مقایسه با برخی کشورهای پیشرفته دیگر مناسب‌تر است. البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا می‌تواند از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت باشد. به همین دلیل باید از سایت دانشگاه منتخب خود و مؤسسات مهاجرتی معتبر اطلاعات لازم درباره شرایط و هزینه‌ های تحصیل در ایتالیا را کسب کنید.

البته باید گفت که میانگین هزینه تحصیل در ایتالیا در رشته پزشکی در دانشگاه‌های دولتی 300 یورو در هر ترم است؛ ولی می‌تواند تا 3.000 یورو نیز برسد. اگر قصد دارید در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا در رشته پزشکی تحصیل کنید هزینه تحصیل در آن‌ها بین 10.000-7.000 یورو متغیر است. به همین دلیل گواهی تمکن مالی برای اثبات تأمین شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی دانشجویی ضروری است.

هزینه تحصیل در ایتالیا

بورسیه های تحصیل پزشکی در ایتالیا

علاوه بر اعتبار دانشگاه‌ها و استاندارد بودن آموزش پزشکی، ارائه بورسیه‌های تحصیلی از دیگر مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا است. بورسیه‌های تحصیلی جالب و مختلفی در ایتالیا وجود دارد که برخی از آن‌ها مانند بورسیه استانی ایتالیا شرایطی غیر از شایستگی تحصیلی را در نظر می‌گیرند. بورسیه‌های دیگر مانند بورسیه‌ وزارت خارجه ایتالیا و بورسیه‌های دانشگاهی بر اساس عملکرد تحصیلی متقاضیان است.

برخی از بورسیه‌ها تمام هزینه تحصیل رشته پزشکی ایتالیا و برخی دیگر بخشی از هزینه تحصیل را پوشش می‌دهند. مهم‌ترین بورسیه‌های تحصیلی رشته پزشکی در ایتالیا عبارت‌اند از:

 • بورسیه استانی (DSU): این بورسیه علاوه بر دانشجویان رشته پزشکی به دانشجویان رشته‌های دیگر نیز تعلق می‌گیرد. متقاضیانی که اثبات کنند سطح درآمد خانوار آن‌ها پایین و کمتر از 50.000 یورو در سال است می‌توانند این بورسیه را دریافت کنند. قابل ذکر اینکه رقابت برای دریافت بورسیه استانی بسیار بالا بوده و میزان آن تا 6.000 یورو متغیر است.
 • بورسیه منطقه‌ای و دولتی MACI: علاوه بر شایستگی علمی و تحصیلی، داشتن مدرک و مهارت زبان انگلیسی از دیگر شرایط دریافت این بورسیه تحصیل پزشکی در ایتالیا است. علاوه بر این، برای دریافت این بورسیه شرط سن مطرح است که برای دانشجویان مقطع کارشناسی‌ارشد 28 سال و دانشجویان مقطع دکترا حداکثر تا 30 سال سن و مبلغ بورسیه 9.000 یورو است.
 • بورسیه دانشگاهی بولونیا: یکی دیگر از بورسیه‌های مطرح برای تحصیل در ایتالیا بورسیه دانشگاهی بولونیا به مبلغ 11.000 یورو است. از مهم‌ترین شرایط دریافت این بورسیه برای تأمین هزینه تحصیل رشته پزشکی ایتالیا داشتن بالاترین نمرات در آزمون‌های SAT یا GRE است. از دیگر شرایط دریافت بورسیه دانشگاهی بولونیا حداکثر سن 30 سال است.

زبان تحصیل در رشته پزشکی ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی ارائه می‌شود. درهرصورت برای تحصیل در ایتالیا ارائه مدرک زبان ضروری بوده و شانس پذیرش را افزایش می‌دهد. مشخص است که هزینه تحصیل رشته پزشکی ایتالیا به زبان انگلیسی بیشتر از تحصیل به زبان ایتالیایی است.

علاوه بر 13 دانشگاه دولتی در ایتالیا، در 8 دانشگاه خصوصی این کشور نیز رشته پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. گرچه تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شود؛ ولی به دلیل آنکه دانشجویان در دوران کارآموزی در بیمارستان‌ها به زبان ایتالیایی نیاز خواهند داشت، بهتر است در طول دوره تحصیل زبان ایتالیایی را نیز فراگیرند. بهترین دانشگاه‌هایی که علاوه بر زبان ایتالیایی تحصیل پزشکی در آن‌ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شود عبارت‌اند از:

 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه برشا
 • دانشگاه ساپینزا رم
 • دانشگاه جنوا
 • دانشگاه میلان –بیکوکا
 • دانشگاه اینسوبریا
 • دانشگاه ناپل فدریکو II
 • دانشگاه ویتا-سلوت سن رافائل

دانشگاه‌های ساپینزا رم، دانشگاه باری، دانشگاه برشا، کاتولیکا، فلورانس، جنوا، اینسوبریا، میلان، ناپل، پاویا و رم تورورگاتا برخی از دانشگاه‌ های مورد تأیید وزارت بهداشت در ایتالیا هستند.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

مراحل و مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در ایتالیا

برای تحصیل پزشکی در ایتالیا لازم است باتوجه‌به شرایط و رزومه تحصیلی، امکانات مالی، زبان تحصیل و… دانشگاه مناسبی را انتخاب کرده و برای اخذ پذیرش اقدام کنید. برای این کار فرم درخواست پذیرش را از دانشگاه موردنظر دانلود کرده و بعد از تکمیل فرم آن را همراه با اسکن مدارک شناسایی، مدارک تحصیلی، گذرنامه معتبر و گواهی تمکن مالی برای دانشگاه ارسال کنید.

بعد از دریافت نامه پذیرش دانشگاه باید برای اخذ ویزای ایتالیا از نوع تحصیلی اقدام کرده و همراه با مدارک زیر برای ثبت‌نام اقدام کنید. این مدارک عبارت‌اند از:

 • مدارک تحصیلی دیپلم و ریزنمرات با ترجمه رسمی
 • گذرنامه معتبر با حداقل اعتبار لازم
 • مدارک شناسایی با ترجمه رسمی
 • ویزای تحصیل پزشکی در ایتالیا
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • گواهی تمکن مالی برای تأمین هزینه تحصیل رشته پزشکی ایتالیا

جمع‌بندی

رشته پزشکی با داشتن بازار کاری مناسب در سراسر جهان، از رشته‌های محبوب و پرتقاضا است. بسیاری از دانشجویان بین‌الملل با این هدف و همچنین برای حضور در جوامع علمی و آکادمیک بین‌الملل تحصیل در خارج از کشور را انتخاب می‌کنند. تحصیل پزشکی در ایتالیا از گزینه‌های تحصیلی مناسبی است که علاوه بر اعتبار بالای دانشگاه‌های این کشور و وجود امکانات علمی و تحصیلی باکیفیت، هزینه تحصیل پزشکی ایتالیا نیز مقرون‌به‌صرفه است.

به همین دلیل مهاجرت تحصیلی به ایتالیا گزینه‌ای ایده‌آل برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است. از جمله شرایط تحصیل در ایتالیا در رشته پزشکی شرکت در آزمون ورودی IMAT و ارائه مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی است.

مهاجرت تحصیلی اقدامی چالش‌برانگیز و مسیری پیچیده است که برای موفقیت در آن باید با مؤسسات مهاجرتی معتبر مانند علم ویرا مشورت کرد. تیم مهاجرتی علم ویرا با آگاهی از تمام شرایط تحصیل در خارج از کشور مشاوری امن و پشتیبانی مطمئن هستند. برای کسب اطلاعات جامع درباره شرایط مهاجرت تحصیلی فرم مشاوره رایگان را تکمیل کنید. مشاوران علم ویرا در اولین فرصت با شما تماس می‌گیرند.

سؤالات متداول

 1. شرط سن برای تحصیل پزشکی در ایتالیا چند سال است؟

گرچه درباره شرط سن برای تحصیل در ایتالیا چندان سختگیری نمی‌شود؛ ولی متقاضیان در بازه سنی 25-18 سال شانس بیشتری برای پذیرش دارند.

 1. هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا چقدر است؟

هزینه تحصیل پزشکی ایتالیا از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر می‌تواند متغیر باشد.

 1. آیا دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا به دانشجویان بورسیه می‌دهند؟

بله. سه بورسیه استانی، بورسیه دانشگاهی بولونیا و بورسیه منطقه‌ای MACI از بورسیه‌های مهم پزشکی ایتالیا هستند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه