هزینه تحصیل پزشکی در روسیه
توسط تیم علم ویرا
28 فروردین 3

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه + دانشگاه ها و شرایط 2024

مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل پزشکی در روسیه موجب شده این رشته یکی از گزینه‌های محبوب برای دانشجویان بین‌المللی محسوب شود. علاوه بر این، دانشگاه‌های معتبر در روسیه امکانات آموزشی خوبی دارند و برخی از آن‌ها در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی نیز شناخته شده‌اند. این موارد تنها برخی از مزایای تحصیل در روسیه است. همچنین دانشگاه‌های پزشکی این کشور از کیفیت بالایی برخوردار هستند و مدارک آن‌ها توسط بسیاری از کشورهای جهان مورد تأیید قرار گرفته است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه تحصیل پزشکی در روسیه و بورسیه پزشکی روسیه تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

شرایط عمومی روسیه برای تحصیل

روسیه کشوری پهناور با زیر ساخت‌های آموزشی مناسب برای تحصیل است. بسیاری از متقاضیان تحصیل خصوصاً علاقه‌مندان به رشته‌های پزشکی سالیانه برای تحصیل در روسیه به این کشور مهاجرت می‌کنند. یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب تحصیل در روسیه مناسب‌بودن هزینه تحصیل پزشکی در روسیه است. علاوه بر این، شرط معدل برای تحصیل پزشکی در روسیه نیز چندان موردتوجه و حائز اهمیت نیست و حداقل معدل برای تحصیل پزشکی در روسیه 12 است. همچنین تحصیل پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی و روسی امکانپذیر است و متقاضیان می‌توانند انتخاب کنند به کدام زبان در این کشور تحصیل کنند.

هدف شما اگر اخذ اقامت روسیه باشد و بخواهید در این کشور بمانید بهتر است به زبان روسی تحصیل کنید؛ زیرا که هم هزینه‌های تحصیل پزشکی در روسیه به زبان روسی ارزان‌تر است. همچنین شما برای ورود به بازار کار این کشور خصوصاً در رشته‌های پزشکی که نیازمند ارتباطات اجتماعی با عامه مردم این کشور است، مستلزم دانستن زبان روسی هستید.

درصورتی‌که هزینه‌ تحصیل پزشکی در روسیه برای شما حائز اهمیت است، هزینه‌های تحصیل در این کشور بستگی به شهر و دانشگاه انتخابی شما دارد؛ برای مثال هزینه تحصیل پزشکی در سن‌پترزبورگ با هزینه تحصیل پزشکی در کازان متفاوت است. به‌طورکلی باید گفت که امروزه تحصیل پزشکی در روسیه متقاضیان بسیار زیادی از سراسر جهان دارد.

شرایط و هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل در روسیه؛ شرایط ورود به رشته‌ های پزشکی در روسیه

علاوه بر تمکن مالی جهت پرداخت هزینه تحصیل پزشکی در روسیه، دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در این کشور باید برای ورود به رشته پزشکی در روسیه حتماً در آزمون ورودی دانشگاه مدنظر خود قبول شوند. این آزمون یا به زبان روسی یا انگلیسی است و کسانی می‌توانند برای این آزمون اقدام کنند که آخرین مدرک تحصیلی آنان دیپلم باشد و یا اینکه دوره‌های پیش پزشکی را که در آن دروس زبان، زیست‌شناسی و علوم فیزیک و شیمی تدریس شده است را گذرانده باشند.

شرط قبولی در آزمون ورودی کسب نمره پنجاه‌درصدی از این دروس است. ازآنجایی‌که که برای قبولی در این آزمون آن هم به زبان دیگر شما نیاز به آمادگی پیش از آزمون دارید می‌توانید ابتدا در دوره‌های پیش پزشکی تحت عنوان پادفک شرکت نمایید تا بتوانید با آمادگی بیشتری در این آزمون شرکت کنید. لازم به ذکر است که در این دوره زبان روسی و دروسی همچون فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی تدریس می‌شود.

طول دوره پادفک برای متقاضیان تحصیل در روسیه یک سال تحصیلی است و اشخاصی که در این دوره شرکت می‌کنند زبان روسی را یاد می‌گیرند و می‌توانند برای دانشگاه پزشکی روسیه مورد تأیید ایران آزمون ورودی بدهند. توجه داشته باشید که تحصیل پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی مورد تأیید نیست. در واقع بعد از قبولی در این آزمون شما می‌توانید وارد رشته پزشکی یا دندانپزشکی شوید.

مزایای تحصیل پزشکی در روسیه

علاوه بر مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل پزشکی در روسیه، تحصیل در روسیه می‌تواند مزایای بسیاری برای دانشجویان بین‌المللی داشته باشد که به برخی از آن‌ها در ادامه اشاره شده است. برخی مزایای تحصیل در روسیه عبارت‌اند از:

 • کیفیت بالای آموزش پزشکی: دانشگاه‌های پزشکی روسیه از کیفیت بالایی برخوردار هستند و مدارک آن‌ها توسط بسیاری از کشورهای جهان مورد تأیید قرار گرفته است.
 • هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه تحصیل: هزینه تحصیل پزشکی در روسیه نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر مقرون‌به‌صرفه‎تر است.
 • فرصت کار دانشجویی: دانشجویان پزشکی در روسیه فرصت کار دانشجویی نیز دارند. این کار دانشجویی می‌تواند به تأمین بخشی از هزینه‌های تحصیل کمک کند.
 • امکان تحصیل به زبان روسی یا انگلیسی: دانشگاه‌های پزشکی روسیه دوره‌های پزشکی را به زبان روسی و انگلیسی ارائه می‌دهند. این امر امکان تحصیل برای دانشجویانی را که زبان روسی نمی‌دانند، فراهم می‌کند.

شهریه دانشگاه های پزشکی در روسیه

شهریه دانشگاه‌ های پزشکی در روسیه

برای آشنایی شما با هزینه تحصیل پزشکی در روسیه فهرستی از دانشگاه‌های این کشور را برای شما بررسی خواهیم کرد. در واقع شما می‌توانید برای تحصیل در روسیه در این فهرست دانشگاه‌های ارزان پزشکی روسیه از سایر دانشگاه‌ها تفکیک نمایید و همچنین دانشگاه پزشکی روسیه مورد تأیید ایران را نیز بررسی کنید.

 

نام دانشگاه شهریه سالیانه (دلار)
دانشگاه علوم پزشکی آلتای 3700
دانشگاه علوم پزشکی کورسک 5100
دانشگاه علوم پزشکی داغستان 3000
دانشگاه علوم پزشکی سایتیوکار 4250
دانشگاه فدرال خاور دور 3000
دانشگاه ایالتی تامبوف 4200
دانشگاه علوم پزشکی ایالتی کوبان 3500
دانشگاه علوم پزشکی ولگوگراد 6000
دانشگاه علوم پزشکی کازان 7000
دانشگاه علوم پزشکی باخچار 3500
دانشگاه فدرال کریمه 4250
اولین دانشگاه علوم پزشکی مسکو 10000
دانشگاه دوستی مردم روسیه 7000
دانشگاه فدرال کازان 5500
دانشگاه ایالتی ماری 3200
دانشگاه علوم پزشکی شمالی 4000
دانشگاه علوم پزشکی نووسیبیرسک 5000
دانشگاه علوم پزشکی اورنبورگ 4000
دانشگاه علوم پزشکی پرم 4500
دانشگاه علوم پزشکی ریازان 4500
دانشگاه علوم پزشکی سیبری 3000
دانشگاه علوم پزشکی ورونژ 2500
دانشگاه علوم پزشکی سن‌پترزبورگ 5500

هزینه زندگی و تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه؛ هزینه زندگی و تحصیل در روسیه

یکی از فاکتورهای مهم در هنگام انتخاب کشور خارجی جهت ادامه تحصیل فاکتور تعیین‌کننده میزان هزینه زندگی و هزینه تحصیل پزشکی در روسیه است. در واقع میزان هزینه‌های لازم برای تحصیل در روسیه باتوجه‌به عواملی مانند شهر محل سکونت، دانشگاه موردنظر، مقطع تحصیلی و… متغیر است؛ اما می‌توان گفت روسیه از جمله کشورهایی است که تحصیل و زندگی در آن نسبت به دیگر کشورها ارزان‌تر و کم‌هزینه‌تر است.

همین عامل سبب شده که سالانه بیش از ۳۰۰۰۰۰ هزار دانشجوی بین‌المللی برای تحصیل در روسیه و در دانشگاه‌های مختلف این کشور اقدام کنند. علاوه بر این‌، دانشگاه‌های این کشور برخی اوقات برای دانشجوهای برتر یک سری تشویق‌هایی در نظر می‌گیرند و تخفیف‌هایی برای شهریه آن‌ها اعمال می‌کنند. باتوجه‌به برآوردهایی که انجام شده است امکان گذراندن زندگی دانشجویی در این کشور با هزینه‌هایی به میزان حدود ۴۰۰ دلار در ماه امکان‌پذیر است (این مقدار بر حسب رفت‌وآمد با مترو و هزینه خوردوخوراک در سلف دانشگاه سنجیده شده است).

لازم به ذکر است که جهت تحصیل در کشور روسیه حداقل هزینه لازم از ۱۳۰۰ دلار شروع شده و حداکثر تا ۴۰۰۰ دلار نیز در سال متغیر است. البته هزینه‌های گفته شده کاملاً حدودی و نسبی است و باتوجه‌به شرایط مختلف می‌تواند متغیر باشد.

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

جهت آگاهی از هزینه تحصیل پزشکی در روسیه ابتدا لازم است اطلاعاتی در خصوص واحد پولی در این کشور داشته باشید. همان‌طور که می‌دانید واحد پول در روسیه روبل است:

571،61 ریال 1 روبل
74،508 روبل 1 دلار امریکا
80،49 روبل 1 یورو

 

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه بر اساس روبل برای اتباع این کشور است و برای دانشجویانی که بین‌المللی هستند نیز هزینه‌های تحصیل در روسیه مطابق با دلار محاسبه می‌شود؛ برای مثال هزینه‌های دوره پادفک در روسیه به‌صورت میانگین برای یک سال تحصیلی 9700 دلار امریکا است. شایان‌ذکر است که هزینه‌های تحصیل پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی و روسی با یکدیگر متفاوت است. ما برای شما جدولی تهیه کرده‌ایم که می‌توانید هزینه‌های تحصیل را برای کلیه رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی در روسیه به هر دو زبان مشاهده کنید. توجه داشته باشید که تمامی هزینه‌ها به‌صورت میانگین است:

شهریه سالانه به زبان روسی             شهریه سالانه به زبان انگلیسی

رشته تحصیلی مقطع لیسانس مقطع فوق‌لیسانس مقطع لیسانس مقطع فوق‌لیسانس
پزشکی عمومی 4800 دلار 5100 دلار
دندان‌پزشکی 500 دلار 5400 دلار
داروسازی 4700 دلار 4800 دلار
جراحی کودکان از 5400 دلار از 7000 دلار
روان‌شناسی 2700 دلار 3000 دلار
زنان و زایمان از 5.400 دلار از 7.000 دلار
ایمونولوژی و آلرژی از 5.400 دلار از 7.000 دلار

ویزای تحصیلی روسیه

پذیرش از سوی دانشگاه و ویزای تحصیلی روسیه

اگر شما نیز از متقاضیان تحصیل در روسیه هستید و هزینه تحصیل پزشکی در روسیه را مطالعه کردید و اکنون قصد دارید برای تحصیل در این کشور اقدام کنید در این بخش می‌توانید فرایند اخذ ویزای روسیه را مطالعه نمایید. جهت اخذ ویزای تحصیلی روسیه شما باید یک ویزای دانشجویی بگیرید. درصورتی‌که شما از سوی یک دانشگاه یا کالج پیش پزشکی پذیرش داشته باشید با داشتن این پذیرش می‌توانید برای اخذ ویزا اقدام نمایید. مدارکی که باید تهیه کنید شامل موارد زیر است:

 • فرم کامل شده برای درخواست پذیرش دانشگاه یا کالج
 • کپی پاسپورت با اعتبار ۲ساله
 • کپی از مدرک دیپلم
 • هزینه دعوت‌نامه که به مبلغ 400 دلار است
 • هزینه پیک 100 که به مبلغ دلار آمریکا

متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی روسیه می‌تواند با استفاده از سیستم Western Union و یا Money Gram مبالغی که نیاز است را پرداخت نمایند و یا انتقال دهند. بعد از پرداخت باید رسید خود را از طریق فکس و یا ایمیل ارسال کنند. توجه داشته باشید که اسکن تمامی مدارک باید خوانا باشد و به‌درستی ارسال شود. در واقع پس از ارسال مدارک، از سوی وزارت امور خارجه روسیه در یک بازه زمانی 30 تا 40 روزه یک دعوت نامه برای شما صادر می‌شود. پس از دریافت این نامه شما باید با مراجعه به سفارت روسیه برای ویزا درخواست دهید و برای اخذ ویزا باید این مدارک ارائه گردد:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • ارائه نامه پذیرش و دعوت‌نامه
 • پاسپورت با اعتبار حداقل دو سال و ارائه شناسنامه که به زبان روسی ترجمه شده باشد
 • ارائه مدارک تحصیلی که باید به زبان روسی ترجمه شده
 • گواهی صحت سلامت که به زبان روسی ترجمه شده باشد و در آن اثبات شده باشد که شما مبتلا به HIV نیستید و باید از سوی یک مقام رسمی صادر شده باشد
 • دو قطعه عکس در ابعاد پاسپورتی

جمع‌بندی

در این مقاله از علم ویرا هزینه تحصیل پزشکی در روسیه و شرایط آن به‌صورت کلی مورد بررسی قرار گرفت. باتوجه‌به این مطالب در حال حاضر شما می‌دانید برای تحصیل در روسیه به چه میزان سرمایه نیاز دارید و آیا از پس هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در این کشور بر می‌آیید یا خیر. همچنین اکنون شما شرایط تحصیل در رشته‌های پزشکی و حداقل معدل برای تحصیل پزشکی و شرایط بورسیه پزشکی روسیه را می‌دانید.

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا آماده است تا شما را در این زمینه یاری کند و تمامی اطلاعات در خصوص تحصیل پزشکی در سرتاسر دنیا را به شما ارائه کند. همین حالا می‌توانید با مشاوران ما در این مجموعه تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت نمایید. همچنین شما می‌توانید در بخش نظرات و پرسش‌وپاسخ سؤالات خود را مطرح کنید تا دراسرع‌وقت پاسخ خود را دریافت کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه