هزینه تحصیل در ترکیه با آزمون یوس
توسط تیم علم ویرا
30 اردیبهشت 3

هزینه تحصیل در ترکیه با آزمون یوس (YOS) + شرایط ثبت نام و هزینه ها 2024

ترکیه یکی از بهترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین کشورها برای تحصیل در خارج از کشور محسوب می‌شود. هزینه تحصیل در ترکیه با آزمون یوس از بسیاری از کشورهای اروپایی ارزان‌تر است و همین امر باعث جذب دانشجویان بین‌المللی زیادی به این کشور شده است. مهاجرت تحصیلی به ترکیه برای دانشجویانی که قصد تحصیل در یک دانشگاه معتبر همراه با تجربیات و فرصت‌های متنوع را دارند، یک انتخاب عالی به شمار می‌رود. دانشجویان زیادی با هدف تحصیل در دانشگاه‌های دولتی به کشور ترکیه مهاجرت می‌کنند.

بدین منظور، این دسته از دانشجویان باید در آزمون یوس که یک آزمون استاندارد برای پذیرش دانشجویان در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های ترکیه است، شرکت کرده و نمره مورد قبول را کسب کنند. آزمون یوس یک آزمون نسبتاً ساده است و دانشجویان می‌توانند به‌راحتی در این آزمون موفق شوند. در این مقاله از سری مقالات علم ویرا به بررسی هزینه‌های تحصیل در ترکیه و شرایط آزمون YOS ترکیه خواهیم پرداخت.

آشنایی با آزمون یوس

پیش از اینکه به بررسی هزینه تحصیل در ترکیه با آزمون یوس بپردازیم، بهتر است شما را با آزمون YOS بیشتر آشنا کنیم. آزمون یوس یکی از آزمون‌های ورودی برای دانشجویان بین‌المللی به مقطع کارشناسی دانشگاه‌های دولتی ترکیه است. آزمون YOS به‌طورکلی مهارت‌های زبان ترکی و دانش پایه دانشجویان را ارزیابی می‌کند. نتایج این آزمون برای تعیین اینکه دانشجویان در کدام دانشگاه‌ها و دپارتمان‌ها پذیرفته خواهند شد، مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای ثبت‌نام در آزمون یوس دانشجویان باید به‌صورت آنلاین در وب‌سایت https://tryos.osym.gov.tr درخواست دهند. آزمون یوس دارای 100 سؤال است که شامل سؤالات هوش، هندسه، ریاضی و مهارت‌های زبان ترکی است.

حداقل نمره موردنیاز برای قبولی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه بسته به هر دانشگاه متفاوت است و مدت‌زمان اعتبار نتایج این آزمون 2 سال است. برای مثال با کسب نمره 40 از 100 دانشجویان می‌توانند در بسیاری از دانشگاه‌ها به تحصیل در ترکیه بپردازند؛ اما برای تحصیل پزشکی در ترکیه و رشته‌هایی مانند دندانپزشکی و داروسازی، داوطلبان باید نمره 80 تا 90 را کسب کنند.

کسب نمره بالا در آزمون YOS می‌تواند شانس برخورداری از بورسیه تحصیلی ترکیه را برای دانشجویان بین‌المللی به همراه داشته باشد. هزینه تحصیل در ترکیه با آزمون یوس، زمان برگزاری و نمره مورد قبول به دانشگاه موردنظر شما بستگی دارد. زبان آزمون YOS ترکی است؛ اما برخی از دانشگاه‌ها این آزمون را به زبان انگلیسی نیز برگزار می‌کنند. شرایط آزمون YOS ترکیه به دانشگاه موردنظر دانشجویان بستگی دارد.

شرایط آزمون یوس ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه با آزمون یوس؛ شرایط آزمون YOS ترکیه

دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه را دارند باید شرایط آزمون YOS ترکیه را رعایت کنند. آزمون YOS تنها برای دانشجویان غیرمقیم ترکیه برگزار می‌شود. برخورداری از دیپلم و یا مدرک پیش‌دانشگاهی یکی دیگر از شرایط آزمون YOS ترکیه محسوب می‌شود. هزینه تحصیل در ترکیه با آزمون YOS معمولاً از 800 لیر ترکیه (50 دلار) شروع می‌شود و ممکن است به 2000 لیر نیز برسد.

اگر قصد تحصیل به زبان ترکی را دارید، تسلط به زبان ترکی نیز از الزامات آزمون YOS محسوب می‌شود. در صورت تسلط به زبان انگلیسی می‌توانید زبان آزمون خود را به زبان انگلیسی انتخاب کنید و نیازی به پاسخگویی سؤالات بخش زبان ترکی نخواهید داشت. این آزمون در سال‌های قبل به‌صورت جداگانه توسط هر دانشگاه برگزار می‌شد؛ اما از سال 2022 به‌صورت یکپارچه و متمرکز توسط سازمان سنجش ترکیه برگزار می‌شود. بازه ثبت‌نام آزمون YOS از فروردین الی خردادماه است. برای اطلاع از زمان دقیق و شرایط آزمون YOS ترکیه به وب‌سایت معرفی شده در بالا مراجعه کنید.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه؛ مدارک لازم

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارید، بهتر است از هزینه تحصیل در ترکیه با آزمون یوس و مدارک لازم جهت شرکت در این آزمون اطمینان حاصل کنید. از جمله مدارک لازم برای شرکت در آزمون YOS می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مدارک شناسایی
  • پاسپورت معتبر
  • مدرک دیپلم
  • ریزنمرات تحصیلی
  • رسید پرداخت هزینه ثبت‌نام
  • عکس و…

هزینه تحصیل در ترکیه با آزمون یوس

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، هزینه تحصیل در ترکیه با آزمون یوس به عوامل مختلفی بستگی دارد. در ادامه به بررسی عوامل تأثیرگذار بر هزینه تحصیل در ترکیه با آزمون YOS می‌پردازیم:

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

1. نوع دانشگاه

هزینه تحصیل در ترکیه با آزمون یوس یکی از مهم‌ترین سؤالات دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در این کشور است. در کشور ترکیه دو نوع دانشگاه وجود دارد که شامل دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه‌های خصوصی است.

دانشگاه‌های خصوصی ترکیه برخلاف دانشگاه‌های دولتی این کشور شرایط دشواری مانند برخورداری از مدرک زبان ترکی یا انگلیسی یا آزمون‌های ورودی را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر نمی‌گیرند. اگرچه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه با شرایط آسان‌تری برای پذیرش همراه است؛ اما توجه داشته باشید که هزینه تحصیل در این دانشگاه‌ها به‌مراتب بالاتر از دانشگاه‌های دولتی است. هزینه تحصیل در ترکیه با آزمون یوس در دانشگاه‌های دولتی، از 6000 الی 200000 لیر در سال متفاوت است. درحالی‌که شهریه دانشگاه‌های خصوصی این کشور از 100.600 لیر الی 450.000 لیر متفاوت است.

2. نوع رشته تحصیلی

نوع رشته تحصیلی از دیگر عوامل تأثیرگذار بر هزینه تحصیل در ترکیه با آزمون یوس محسوب می‌شود. به طور معمول هزینه تحصیل در رشته‌های پرطرف‌داری مانند پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، مامایی، داروسازی، مهندسی و… از سایر رشته‌ها بالاتر است. هزینه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه‌های ترکیه از 55000 لیر الی 512000 لیر متفاوت است. برخی از گران‌ترین رشته‌های تحصیلی برای تحصیل در ترکیه عبارت از روان‌شناسی، کامپیوتر، نرم‌افزار، حقوق، معماری و… اشاره کرد.

3. هزینه تحصیل در ترکیه با آزمون یوس؛ زبان تحصیل

یکی دیگر از عواملی که بر هزینه تحصیل در ترکیه با آزمون یوس تأثیر می‌گذارد، زبان تحصیلی است. تفاوت قابل‌توجهی میان هزینه تحصیل در دوره‌های انگلیسی‌زبان و ترکی زبان ترکیه وجود دارد. دانشگاه‌های ترکیه با هدف جذب دانشجویان بین‌المللی و تسهیل شرایط موانع زبانی، رشته‌های مختلف تحصیلی را به زبان انگلیسی به دانشجویان ارائه می‌دهد. بااین‌حال، باید توجه داشت که تفاوت هزینه تحصیل به زبان انگلیسی و ترکی اغلب در دانشگاه‌های دولتی اعمال می‌شود.

برای دانشجویان بین‌المللی که به‌اندازه کافی با زبان ترکی آشنا هستند و علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه هستند، هزینه تحصیل در ترکیه با آزمون یوس حدود 240 الی 750 دلار در سال برآورد می‌شود. دانشجویانی که ترجیح می‌دهند به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه مشغول به تحصیل شوند، باید سالانه حدود 450 الی 1500 دلار شهریه پرداخت کنند. هزینه تحصیل در ترکیه با آزمون یوس در هر دو مورد کمتر از دانشگاه‌های خصوصی است.

شرایط و هزینه تحصیل در ترکیه با آزمون یوس

4. مقطع تحصیلی

مقطع تحصیلی معمولاً بر هزینه تحصیل در ترکیه با آزمون یوس تأثیر می‌گذارد. مدت‌زمان تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی 4 سال، کارشناسی‌ارشد 2 الی 3 سال و در مقطع دکتری 3 الی 4 سال است. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، دانشجویان برای تحصیل مقطع کارشناسی بسته به زبان تحصیل شهریه حدود 250 الی 1500 دلار در سال پرداخت می‌کنند. این هزینه برای دوره تحصیلات تکمیلی و کارشناسی‌ارشد 300 الی 900 دلار برآورد می‌شود.

درحالی‌که هزینه تحصیل در ترکیه با آزمون یوس در دانشگاه‌های دولتی بسته به سطح مقطع تحصیلی متفاوت است، مؤسسات آموزش عالی خصوصی این کشور در مقاطع مختلف تحصیلی هزینه‌ای حدود 5000 الی 20000 دلار از دانشجویان دریافت می‌کنند. بااین‌حال، در نظر داشته باشید که بسیاری از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه بسته به شرایط تحصیلی دانشجویان بورسیه‌های تحصیلی سخاوتمندانه‌ای ارائه می‌دهند.

جمع‌بندی

تحصیل در ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران، وجود دانشگاه‌های معروف و معتبر، هزینه تحصیل مقرون‌به‌صرفه و امکان برخورداری از بورسیه‌های تحصیلی یکی از بهترین گزینه‌ها برای دانشجویان ایرانی محسوب می‌شود. هزینه تحصیل در ترکیه با آزمون یوس در دانشگاه‌ها دولتی این کشور در مقایسه با بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی مقرون‌به‌صرفه است. مهاجرت تحصیلی به ترکیه می‌تواند یک فرصت عالی را برای دانشجویان فراهم کند تا زندگی در پردیس‌های مدرن و مجهز به آخرین امکانات روز دنیا را تجربه کنند. شرایط اخذ پذیرش آسان از دانشگاه‌های ترکیه از دیگر دلایل جذابیت این کشور برای دانشجویان ایرانی محسوب می‌شود.

دانشجویان زیادی به دلیل عدم توانایی در قبولی در کنکور سراسری مهاجرت تحصیلی به ترکیه را انتخاب می‌کنند. این دانشجویان می‌توانند با شرکت در آزمون نسبتاً آسان یوس به ادامه تحصیل در رشته و دانشگاه رؤیاهای خود بپردازند. در این مقاله به بررسی شرایط آزمون YOS ترکیه پرداختیم. برای آگاهی از شرایط تحصیل خارج از کشور و دریافت اطلاعات، به بخش مشاوره رایگان مراجعه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه