بهترین رشته ها برای تحصیل در چین
توسط تیم علم ویرا
27 فروردین 3

بهترین رشته ها برای تحصیل در چین 2024

دولت چین در طی چند سال اخیر بخش قابل‌توجهی از بودجه خود را به پیشرفت آموزش اختصاص داده است. در نتیجه، دانشگاه‌های چین استانداردهای بالایی را در مقیاس جهانی کسب کرده‌اند و برخی از آن‌ها در رتبه‌بندی ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. دانشجویان با مهاجرت تحصیلی به چین این فرصت را خواهند داشت تا از طریق مشارکت با مؤسسات معتبر بین‌المللی مدرک دوگانه دریافت کنند و در برنامه‌های تبادل دانشجویی شرکت داشته باشند. این امر امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های برتر چین و مؤسسات مشهور در سراسر جهان را برای دانشجویانی که به دنبال بهترین رشته ها برای تحصیل در چین هستند، فراهم می‌کند.

هزینه تحصیل در چین نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکا مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شود. در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۵۰۰۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی در چین مشغول به تحصیل بوده‌اند و این تعداد هرساله روبه‌افزایش است. طبق آخرین رتبه‌بندی‌های دانشگاه‌های جهان، دانشگاه‌های چین از نظر محبوبیت و کیفیت درحال‌رشد هستند. مؤسسات آموزش عالی چین برنامه‌های محبوبی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند و این امر یکی از دلایل جذب دانشجویان بین‌المللی به این کشور است. در این مقاله از سری مقالات علم ویرا به بررسی بهترین رشته ها برای تحصیل در چین خواهیم پرداخت.

ساختار آموزش در چین

در حال حاضر حدود ۱۳۰۰۰ دانشگاه در چین وجود دارد که اغلب آن‌ها دانشجویان بین‌المللی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری پذیرش می‌کنند. مدت‌زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ۴ الی ۵ (در برخی از رشته‌ها ۶) سال، کارشناسی‌ارشد ۲ سال (تخصص حرفه‌ای ۳ سال) و دکتری ۴ سال است. آموزش عالی در چین توسط دانشگاه‌های خصوصی و دولتی ارائه می‌شود. سیستم آموزش عالی چین دومین سیستم محبوب جهان است و این کشور به بهترین مقصد مهاجرت تحصیلی در آسیا تبدیل شده است. زبان اصلی آموزش در دانشگاه‌های چین، چینی است.

به‌منظور تحصیل در برنامه‌های چینی‌زبان، دانشجویان ملزم به ارائه HSK4 برای مدرک کارشناسی، HSK5 برای مدرک کارشناسی‌ارشد و HSK6 برای دکتری هستند. اگر قصد انتخاب بهترین رشته ها برای تحصیل در چین را دارید؛ اما هنوز موفق به اخذ مدرک زبان چینی نشده‌اید، نگران نباشید. برنامه‌های زیادی به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شود و امکان تحصیل در چین به زبان انگلیسی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده‌اند.

با انتخاب برنامه‌های انگلیسی‌زبان دانشجویان می‌توانند به‌صورت هم‌زمان به یادگیری زبان چینی بپردازند. علاوه بر این، کشور چین پیوندها و توافقنامه‌های قوی با بیش از ۱۸۰ کشور جهان به‌منظور اثبات اعتبار مدارک آموزشی خود برقرار کرده است. ازاین‌رو، با انتخاب بهترین رشته ها برای تحصیل در چین، مدارکی دریافت خواهید کرد که در تمام کشورهای دنیا از اعتبار بالایی برخوردار هستند.

رشته های محبوب برای تحصیل در چین

رشته‌ های محبوب برای تحصیل در چین

چین کشور بزرگی با بیش از ۲۰۰۰ دانشگاه است و تعداد قابل‌توجهی از دانشگاه‌های این کشور در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها دارای رتبه‌های برتر هستند. در حال حاضر بالغ بر ۱۵۰۰۰ برنامه تحصیلی توسط دانشگاه‌های چین ارائه می‌شود. اغلب دانشجویانی که مهاجرت تحصیلی به چین را انتخاب می‌کنند، یک سؤال مشترک در ذهن دارند. بهترین رشته ها برای تحصیل در چین کدام رشته‌ها هستند؟ زمانی که نوبت به انتخاب رشته مناسب می‌رسد، دانشجویان باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرند.

انتخاب بهترین رشته ها برای تحصیل در چین تا حدود زیادی به علاقه شخصی، آینده شغلی، شرایط تحصیلی و… بستگی دارد. به‌طورکلی کشور چین یکی از بهترین مقاصد برای تحصیل در رشته‌هایی مانند مهندسی، علوم، تجارت بین‌الملل، زبان چینی، ادبیات و… است. در ادامه به بررسی بهترین رشته ها برای تحصیل در چین می‌پردازیم.

1. پزشکی بالینی

محبوب‌ترین رشته در بین دانشجویان بین‌المللی و یکی از بهترین رشته ها برای تحصیل در چین، پزشکی است. تحصیل پزشکی در چین یکی از بهترین گزینه‌ها است؛ زیرا از بیمارستان‌های مجهز و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی به‌روز برای موفقیت در پیشرفت مراقبت‌های بهداشتی استفاده می‌شود. علاوه بر این، چین به دلیل برخورداری از طب سنتی هزارساله خود از شهرت زیادی برخوردار است.

بسیاری از دانشگاه‌های چین دارای رتبه‌های برتر در رشته پزشکی در سطح ملی و بین‌المللی هستند. این دانشگاه‌ها در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها نیز از جایگاه خوبی برخوردار هستند. بهترین دانشگاه برای تحصیل رشته پزشکی در چین، دانشگاه پکن است. دانشگاه ووهان نیز دانشگاه خوبی برای تحصیل بهتری رشته‌ها برای تحصیل در چین محسوب می‌شود.

تحصیل رشته تجارت بین‌الملل در چین

۲.بهترین رشته ها برای تحصیل در چین؛ اقتصاد و تجارت بین ‌الملل

یکی دیگر از بهترین رشته ها برای تحصیل در چین، اقتصاد و تجارت بین‌الملل است. چین بزرگ‌ترین کشور تجاری جهان است که دارای سیستم‌های لجستیک، حمل‌ونقل و تجارت پیشرفته و مشهور است. دانشگاه‌هایی که این دوره را ارائه می‌دهند، از مطالعات موردی، آمار و سناریوهای مناسبی برای آموزش دانشجویان بین‌المللی برخوردار هستند. یکی از بهترین رشته ها برای تحصیل در چین، تجارت و بازرگانی بین‌المللی است که فرصت‌های شغلی متعددی را برای فارغ‌التحصیلان این رشته فراهم می‌کند. شهرهایی مانند تیانجین، شانگهای، گوانگژو، شنژن و چینگ دائو به دلیل تجارت بین‌المللی از شهرت زیادی برخوردار هستند.

۳. علوم و فناوری کامپیوتر

در حال حاضر ما در عصر پیشرفت‌های فناوری قرار داریم که زندگی ما را در سطوح مختلف تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. چین از نظر تعداد ثبت اختراعات در سطح بین‌المللی پیشتاز است و این امر نشانه‌ای واضح از پیشرفت این کشور در این زمینه است. واقعیت‌های مجازی، هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و… حوزه‌های برتر در زمینه علوم و فناوری کامپیوتر در چین هستند. این گزینه یکی از بهترین رشته ها برای تحصیل در چین برای علاقه‌مندان به این رشته تحصیلی محسوب می‌شود.

علوم کامپیوتر در چین از محبوبیت زیادی برخوردار است و اغلب دانشجویان بین‌المللی به این رشته علاقه‌مند هستند. دانشگاه سینگوا، دانشگاه جیائوتونگ شانگهای و دانشگاه ژجیانگ از بهترین دانشگاه‌های چین در فناوری اطلاعات محسوب می‌شوند. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به چین را دارید و می‌خواهید رشته علوم و فناوری کامپیوتر را انتخاب کنید، دانشگاه‌های مذکور بهترین گزینه برای شما هستند.

تحصیل در رشته مدیریت کسب و کار در چین

۴. مدیریت کسب ‌و کار از بهترین رشته ها برای تحصیل در چین

مدیریت کسب‌وکار حوزه تخصصی در سازمان‌ها و محیط بازار شرکت‌ها است. کشور چین مطالعات شگفت‌انگیز زیادی در مورد این موضوع ارائه می‌دهد. این رشته بر توسعه راهی برای تدوین و دستیابی به اهداف کسب‌وکار متمرکز است. در نتیجه، مدیریت کسب‌وکار به تمام فعالیت‌هایی مربوط می‌شود که یک مدیر یا مشاور برای بازاریابی محصولات و خدمات خود به‌منظور دستیابی به گردش مالی و بهبود نتایج شرکت انجام می‌دهد.

مدیریت کسب‌وکار یکی از بهترین رشته ها برای تحصیل در چین محسوب می‌شود؛ اگر قصد مهاجرت تحصیلی به چین را دارید؛ اما نمی‌دانید چه رشته‌ای را برای تحصیل انتخاب کنید، مدیریت کسب‌وکار می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

۵. زبان و ادبیات چینی

اگر از علاقه‌مندان زبان چینی هستید، باید به شما بگوییم که شما نمی‌توانید این زبان را در جایی غیر از چین مطالعه کنید. چین مهد فرهنگ زیبا و باستانی چینی و زبان ماندارین است. مطالعه زبان و ادبیات چینی بر جنبه‌های فرهنگی چین متمرکز است و یکی از بهترین رشته ها برای تحصیل در چین محسوب می‌شود.

این بدان معناست که تحصیل رشته زبان و ادبیات چینی شامل دوره‌های زبان چینی باستان، دوره‌های ادبیات چینی، تاریخ چین و همچنین ادبیات و زبان مدرن چینی است. دانشجویان بین‌المللی علاقه‌مند به فرهنگ چینی می‌توانند این رشته را برای مهاجرت تحصیلی به چین انتخاب کنند. از جمله گزینه‌های شغلی موجود برای این رشته می‌توان به مترجمی، روابط بین‌الملل، روابط دولتی و مشاوره اشاره کرد.

۶. مهاجرت تحصیلی به چین؛ مهندسی عمران

مطالعه مهندسی عمران شامل برنامه‌ریزی شهری و کشوری است که شامل آبراه‌ها، پل‌ها، جاده‌ها، راه‌آهن و فرودگاه‌ها، تونل‌ها و… است. استحصال اراضی، تصفیه آب، زهکشی، پدافند ساحلی، سدها و فاضلان و… از جمله حوزه‌های فعالیت مهندسین عمران است. مهندسی عمران که از بهترین رشته ها برای تحصیل در چین است نقش مهمی در جنبه‌های زیست‌محیطی ایفا می‌کند. تحصیل مهندسی عمران در چین یک مسیر حرفه‌ای منحصربه‌فرد برای دانشجویان بین‌المللی ایجاد می‌کند. امروزه صنعت ساخت‌وساز به دلیل زیرساخت‌های گسترده‌ای که شهرهای مختلف بر روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند بسیار رشدیافته است و با فرصت‌های شغلی زیادی همراه است.

مهندسی مکانیک از بهترین رشته ها برای تحصیل در چین

۷. مهندسی مکانیک

اگر به دنبال انتخاب بهترین رشته ها برای تحصیل در چین هستید، پیشنهاد ما به شما تحصیل در رشته مهندسی مکانیک است. بسیاری از دانشگاه‌های چین به دلیل مهارت‌های تحقیقاتی و آموزشی خود در رشته‌های مهندسی شناخته شده‌اند. در بخش مهندسی مکانیک، عمدتاً تمرکز بر تولید و نگهداری قطعات ماشین‌آلات و لوازم‌خانگی انجام می‌شود. در چین، همه‌روزه ماشین‌آلات مختلفی برای استفاده سازمان‌ها و افراد تولید می‌شود. این فعالیت‌ها شامل ساخت ابزارهای ساده برای ساخت ماشین‌آلات بزرگ با خطوط تولید متعدد است.

ساخت ماشین‌آلات در زمینه‌های مختلفی از جمله صنایع غذایی، حمل‌ونقل، نساجی و… کاربرد دارد. اگر به دنبال شغلی در طراحی مکانیک، مهندسی خودرو، مدیریت پروژه یا سایر زمینه‌های مرتبط هستید و قصد مهاجرت تحصیلی به چین را دارید، مهندسی مکانیک گزینه خوبی برای شما محسوب می‌شود.

8. بهترین رشته ها برای تحصیل در چین؛ رشته معماری

با تحصیل در رشته معماری، ساختمان‌هایی را طراحی خواهید کرد که ایمن هستند و مطابق با خواسته‌های کاربر ساخته شده‌اند. معماری یکی از بهترین رشته ها برای تحصیل در چین است و می‌تواند چشم‌انداز آینده شغلی شما را دگرگون کند. تحصیل معماری در چین حول پروژه‌ها ساخته شده است و از روش تدریس حل مسئله به‌خوبی استفاده می‌کند. با وجود شهرنشینی و توسعه سریع کشور چین، تقاضای فزاینده‌ای برای معماران ماهر وجود دارد که بتوانند سازه‌های پایدار و نوآورانه طراحی کرده و بسازند. از جمله بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل معماری در چین می‌توان به دانشگاه سینگوا، دانشگاه پکن، دانشگاه ژجیانگ، دانشگاه جیائوتونگ شانگهای و… اشاره کرد.

مهندسی الکترونیک از بهترین رشته ها برای تحصیل در چین

۹. مهندسی الکترونیک

مهندسی الکترونیک یکی از ضروری‌ترین مشاغل در جامعه چین محسوب می‌شود. ازاین‌رو می‌توان گفت مهندسی الکترونیک از بهترین رشته ها برای تحصیل در چین است. همه ما از وسایل الکترونیکی مانند گوشی هوشمند، قهوه‌ساز یا ماشین استفاده می‌کنیم. بدون مهندسی الکترونیک این دستگاه‌ها کار نمی‌کنند. برای تحصیل مهندسی الکترونیک در چین باید بتوانید دقیق کار کنید، مشتاق یادگیری و خلاق باشید. علاوه بر این، باید بینش تحلیلی و عددی نیز داشته باشید.

مهندسی الکترونیک یک رشته چندوجهی است و شما می‌توانید در تمام سطوح و جهات مختلف مشغول به کار شوید. پس از اتمام دوره تحصیل مهندسی الکترونیک در چین، فارغ‌التحصیلان می‌توانند فرصت‌های شغلی متعددی از جمله طراحی، نصب، تجزیه‌وتحلیل، تحقیق سیستم و… را انتخاب کنند.

10. آموزش زبان چینی

آخرین مورد از بهترین رشته ها برای تحصیل در چین، آموزش زبان چینی است. تحصیل رشته آموزش زبان چینی می‌تواند در دوره‌های بلندمدت یا کوتاه‌مدت انجام بپذیرد. رشته آموزش زبان چینی بر آموزش نحوه برقراری ارتباط با استفاده از زبان چینی و در نهایت نحوه خواندن و نوشتن این زبان تمرکز دارد.

اگر علاقه‌مند به زبان چینی هستید و قصد مهاجرت تحصیلی به چین را دارید، می‌توانید با تحصیل رشته آموزش زبان چینی مهارت‌های لازم جهت آموزش زبان موردعلاقه خود را کسب کنید. علاوه بر این، با تحصیل این رشته قادر خواهید بود در آزمون‌های HSK شرکت کنید و مدرک زبان چینی خود را کسب کنید.

هزینه تحصیل در چین

هزینه تحصیل در چین

در مقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکا، هزینه تحصیل در چین چه در دانشگاه‌های دولتی و چه در دانشگاه‌های خصوصی در هر سال تحصیلی بسیار مقرون‌به‌صرفه و معقول است. به‌طورکلی، برای تحصیل در مقطع کارشناسی در یک دانشگاه دولتی در چین، انتظار می‌رود که از ۲۰۰۰ الی ۱۰۰۰۰ دلار در سال بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی هزینه پرداخت کنید. این هزینه برای دانشگاه‌های خصوصی تا ۳۰۰۰۰ دلار در سال نیز برآورد می‌شود.

تحصیل رشته‌هایی مانند رشته MBA تا ۴۰۰۰۰ دلار در هر سال تحصیلی نیز هزینه خواهد داشت. برای اطلاع دقیق از شهریه بهترین رشته ها برای تحصیل در چین بهتر است به وب‌سایت دانشگاه موردنظر خود مراجعه کنید. در ادامه هزینه سالانه تحصیل در برخی از دانشگاه‌های چین را به شما ارائه می‌دهیم:

  • دانشگاه بوهای: ۲۰۰۰ دلار
  • دانشگاه چنگدو: ۲۲۰۰ دلار
  • دانشگاه ووهان: ۲۵۰۰ دلار
  • دانشگاه عادی پکن: ۵۰۰۰ دلار
  • دانشگاه نانجینگ: ۴۱۰۰ دلار
  • دانشگاه پکن: ۵۱۰۰ دلار
  • دانشگاه علوم تکنولوژی چین: ۴۳۰۰ دلار
  • دانشگاه فودان: ۸۰۰۰ دلار
  • دانشگاه شانگهای: ۱۰۰۰۰ دلار
  • دانشگاه سینگوا: ۱۷۰۰۰ دلار

جمع‌بندی

چین یکی از سریع‌ترین کشورهای درحال‌توسعه در جهان است و به‌عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان شناخته می‌شود. پرجمعیت‌ترین کشور دنیا و همچنین کشوری با طولانی‌ترین تاریخ مکتوب ۳۵۰۰ساله، یکی از اولین تمدن‌های جهان شناخته می‌شود. چین در حال حاضر به یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرت تحصیلی تبدیل شده است و هرساله پذیرای حدود ۵۰۰۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی است. کشور چین دارای ۳۰۰۰ مؤسسه آموزش عالی و کالج است و دانشجویان می‌توانند بهترین رشته ها برای تحصیل در چین را به‌راحتی انتخاب کنند. دانشجویان زیادی به دلیل علاقه‌مندی به تاریخ و فرهنگ غنی، زبان، فرصت‌های کاری و… مهاجرت تحصیلی به چین را انتخاب می‌کنند. هزینه تحصیل در چین در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپا و آمریکا بسیار مقرون‌به‌صرفه است. تحصیل در چین درهای جدیدی را به روی دانشجویان باز می‌کند و امکان ورود به بازار گسترده کار این کشور را برای آن‌ها فراهم می‌کند. در این مقاله به بررسی موضوع بهترین رشته‌ ها برای تحصیل در چین پرداختیم. از اینکه تا پایان با ما همراه بودید از شما متشکریم. برای اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در تماس باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه