تحصیل فیزیک در چین
توسط تیم علم ویرا
2 تیر 3

تحصیل فیزیک در چین 2024

یکی از رشته‌هایی که در کشور چین به آن توجه زیادی می‌شود، رشته فیزیک است. تحصیل فیزیک در چین باتوجه‌به پیشرفت اقتصاد و فناوری این کشور، موردتوجه زیادی قرار گرفته است. فیزیک یکی از علوم پایه به‌حساب می‌آید که از اهمیت بالایی برخوردار است. تحصیل در رشته فیزیک در کشور چین در تمامی مقاطع برای داوطلبان امکان‌پذیر است؛ اگر قصد تحصیل در این رشته را دارید باید در ابتدا نسبت به شرایط تحصیل در چین و هزینه تحصیل در چین، اطلاعات کافی را به دست بیاورید.

مدرک در رشته فیزیک به شما کمک می‌کند تا مرزها و پیشرفت‌های اخیر در فیزیک مدرن را بیاموزید. در ادامه این مقاله از وب‌سایت علم ویرا با ما همراه باشید تا با رشته فیزیک و شرایط تحصیل آن در کشور چین بیشتر آشنا شویم.

آشنایی با رشته فیزیک

رشته فیزیک یکی از علوم پایه است که اهمیت زیادی دارد. این رشته با مفاهیم طبیعت سروکار دارد و به چرایی پدیده‌های طبیعت در قالب معادلات ریاضی می‌پردازد. رشته فیزیک در مقطع بالاتر شامل گرایش‌های متنوع و جذابی است. این رشته یکی از رشته‌های پرچالش و جالب در مقاطع مختلف به‌حساب می‌آید. اگر قصد تحصیل فیزیک در چین را دارید، باید از پیش با این چالش‌ها و سختی‌های این رشته آشنایی داشته باشید تا در هنگام تحصیل به مشکل برنخورید.

تحصیل در رشته فیزیک به شما کمک می‌کند تا با پیشرفت‌های اخیر در فیزیک آشنا شوید و مهارت‌های تجربی و تکنیک‌های تشخیصی اولیه را به دست آورید. فیزیک به شما آموزش می‌دهد که چگونه مسائل عملی را در مهندسی و فناوری حل کنید.

شرایط تحصیل فیزیک در چین

نگاهی بر تحصیل فیزیک در چین

رشته فیزیک در کشور چین یکی از رشته‌های بنیادین و اصلی در اکثر دانشگاه‌های فنی به‌حساب می‌آید. رشته فیزیک در کشور چین به زبان چینی ارائه می‌شود؛ ولی باتوجه‌به افزایش دانشجویان خارجی امکان اینکه دروس به زبان انگلیسی هم تدریس شوند، وجود دارد. برخی از دروس اصلی این رشته اپتیک کاربردی، فیزیک مواد و فیزیک اطلاعات کوانتومی است.

برای دریافت مدرک کارشناسی در رشته فیزیک در کشور چین باید حدود چهار سال به تحصیل بپردازید. دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل فیزیک در چین در مقطع لیسانس را دارند، می‌توانند برنامه‌های متوسط ​​انگلیسی یا برنامه‌های متوسط ​​​​چینی را انتخاب کنند. هزینه تحصیل در چین باتوجه‌به رشته و گرایش می‌تواند متفاوت باشد. در کشور چین دوره‌های مختلفی برای رشته فیزیک ارائه می‌شود که برخی از آن‌ها به‌صورت زیر است:

 • فیزیک محاسباتی
 • فیزیک مواد
 • خصوصیات فیزیکی ساختار و فیزیک
 • طراحی و آماده‌سازی مواد
 • تجزیه‌وتحلیل مواد

پذیرش رشته فیزیک در چین

یکی از مزایای تحصیل در چین شرایط آسان‌پذیرش دانشگاه است و شما به‌صورت آنلاین می‌توانید کارهای خود را پیش ببرید. در مرحله اول باید برنامه تحصیلی موردنظر خود را انتخاب کرده و پس از چک‌کردن شرایط تحصیل در چین و مدارک موردنیاز، مدارک لازم را جمع‌آوری و همراه درخواست خود به دانشگاه موردنظر در چین ارسال کنید. پس از اینکه از سوی دانشگاه پذیرش شدید، می‌توانید برای دریافت ویزا اقدام کنید. مدارک موردنیاز برای دریافت نامه پذیرش و تحصیل فیزیک در چین به‌صورت زیر است:

 • عکس پاسپورتی
 • فتوکپی پاسپورت
 • مدرک دیپلم
 • ریزنمرات
 • فرم درخواست
 • انگیزه‌نامه
 • توصیه‌نامه (2 عدد)
 • گواهی مدرک زبان برای تحصیل در چین
 • گواهی سلامت
 • هزینه موردنیاز برای پذیرش (حدود 100 تا 150 دلار است)

ویزای تحصیلی چین

ویزای تحصیلی در چین

دانشجویان پس از پذیرش از سوی دانشگاه باید اقدام به دریافت ویزای تحصیلی کنند. ویزای تحصیلی چین برای دانشجویان به دو صورت X1 و X2 است. ویزای X1 متعلق به دانشجویانی است که در دوره‌های تحصیلی بیش از 180 روز پذیرش شده اند. ویزای X2 برای دانشجویانی است که در دوره های تحصیلی کمتر از 180 روز قبول شده اند. برخی از مدارک موردنیاز هنگام تهیه ویزا برای تحصیل فیزیک در چین به‌صورت زیر است:

 • پاسپورت
 • عکس پاسپورتی
 • گواهی عدم سوءسابقه
 • گواهی اسکان در چین
 • گواهی تمکن مالی
 • بیمه درمانی
 • نامه پذیرش دانشگاه

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل فیزیک در چین

یکی از بهترین مقاصد برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل دارند، کشور چین است. این کشور دانشگاه‌های پیشرفته زیادی دارد که دارای سطح علمی بالایی هستند. اقتصاد و علم رو به پیشرفت این کشور باعث شده است که تا دانشجویان بسیاری این کشور را انتخاب کنند. برخی از بهترین دانشگاه‌های کشور چین، دانشگاه جیائو تونگ شانگهای، دانشگاه نانجینگ، دانشگاه آکادمی علوم چین، دانشگاه فودان، دانشگاه تسینگوا، دانشگاه شاندونگ و دانشگاه بیهانگ و… هستند. در ادامه برخی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل فیزیک در چین را بررسی می‌کنیم.

1. دانشگاه Tsinghua

یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل فیزیک در چین دانشگاه Tsinghua است. این دانشگاه رتبه یک در کشور چین و آسیا را دارد به همین دلیل بهترین شرایط تحصیل در چین را دارد. دانشگاه Tsinghua همچنین، در رتبه 23 در لیست بهترین دانشگاه‌های جهانی قرار دارد. این دانشگاه دولتی واقع در شمال غربی پکن است. زبان اصلی این دانشگاه چینی است؛ ولی برخی رشته‌ها به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شوند. هزینه تحصیل در چین، در دانشگاه Tsinghua بر اساس برنامه تحصیلی و زبان آموزشی متفاوت است. این دانشگاه دارای دانشجویان بین المللی زیادی از حدود صد کشور مختلف است. بیش از 300 مرکز تحقیقاتی دارد که شرایط خوبی را برای تحصیل فیزیک در چین فراهم می کند.

تحصیل در دانشگاه پکن

2. تحصیل در چین و دانشگاه پکن

دانشگاه پکن یکی دیگر از دانشگاه‌های دولتی کشور چین است که در رتبه چهارم آسیا و 39 جهانی قرار دارد. پردیس اصلی دانشگاه، معروف به یان یوان، در منطقه هایدیان در حومه غربی پکن، پایتخت چین واقع شده است. یکی از مزایای تحصیل فیزیک در چین، در دانشگاه پکن این است که شهر مسکن (دهکده مسکونی که در دانشگاه قرار دارد)  این دانشگاه برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دسترس است.

هزینه های تحصیل در این دانشگاه برای اتباع غیر چینی بیشتر است. این دانشگاه دارای مراکز علمی و تحقیقاتی فراوانی هست؛ از جمله آزمایشگاه کلیدی دولتی فیزیک و فناوری هسته‌ای. این امکانات باعث شده است تا این دانشگاه یکی از بهترین انتخاب ها برای تحصیل فیزیک در چین باشد. هزینه تحصیل در چین در این دانشگاه باتوجه‌به نوع رشته متفاوت است.

دانشکده فیزیک پکن

در کشور چین، اهمیت زیادی به رشته فیزیک داده می‌شود؛ زیرا فیزیک را نقطه عطفی در توسعه علوم مدرن می‌دانند. این دانشکده باتوجه‌به این موضوع سمینارهای فوق‌العاده‌ای را برگزار می‌کند که داوطلبان تحصیل فیزیک در چین می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. دانشکده فیزیک پکن شامل بخش‌های تحقیقاتی و علمی فراوانی است که برخی از آن‌ها به‌صورت زیر هستند:

 • مؤسسه فیزیک نظری
 • مؤسسه فیزیک فنی
 • مؤسسه آموزش فیزیک تجربی
 • مؤسسه اپتیک مدرن
 • گروه نجوم
 • آزمایشگاه میکروسکوپ الکترونی
 • آزمایشگاه فیزیک و فناوری هسته‌ای
 • مرکز فیزیک انرژی بالا
 • مرکز بین‌المللی مواد کوانتومی
 • مؤسسه نجومی و اخترفیزیک کاولی
 • مؤسسه علوم و فنون هسته‌ای

تحصیل فیزیک در دانشگاه علم و صنعت چین

3. دانشگاه علم و صنعت چین

یکی دیگر از دانشگاه‌های دولتی بسیار خوب کشور چین برای تحصیل فیزیک در چین، دانشگاه علم و صنعت چین است. این دانشگاه پنجمین دانشگاه برتر چین و چهاردهمین دانشگاه برتر آسیا است. یکی از شرایط تحصیل در چین در دانشگاه علم و صنعت که داوطلبان بسیاری را به خود جذب می‌کند، این است که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی دانشگاه از یکی از سه منبع حمایت مالی دریافت می‌کنند: بورس تحصیلی USTC، بورسیه تحصیلی دولت چین یا بورسیه‌ای که آکادمی علوم چین و آکادمی علوم جهانی ارائه می‌دهند.

این مورد باعث می‌شود تا هزینه تحصیل در چین برای دانشجویان این دانشگاه کاهش یابد. همچنین مسکن برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی‌ارشد وجود دارد. دانشگاه علم و صنعت چین نیز مؤسسات تحقیقاتی فراوانی دارد از جمله آزمایشگاه ملی تشعشع سنکروترون و آزمایشگاه ملی علوم فیزیکی هیفی.

دانشکده فیزیک دانشگاه علم و صنعت

یکی از اصلی‌ترین دانشکده‌های این دانشگاه، دانشکده فیزیک است که گروه‌های ریاضیات، فیزیک، شیمی، نجوم، جغرافیا و زیست‌شناسی را در برمی‌گیرد. این دانشکده دارای چهار رشته اصلی فیزیک، نجوم، علوم و فنون الکترونیکی و مهندسی نور است. همچنین این دانشکده رشته اپتیک، فیزیک ماده چگال، فیزیک نظری، فیزیک ذرات و فیزیک هسته‌ای، فیزیک پلاسما، فیزیک اتمی و مولکولی، اخترفیزیک، الکترونیک فیزیکی، میکروالکترونیک و الکترونیک جامد و مهندسی نوری را در برمی‌گیرد. یکی از دلایلی که این دانشگاه را تبدیل به فرصت خوبی برای تحصیل فیزیک در چین کرده است، آزمایشگاه‌های آن است. برخی از آزمایشگاه‌های دانشکده فیزیک به‌صورت زیر است:

 • آزمایشگاه اطلاعات کوانتومی
 • آزمایشگاه تشدید مغناطیسی در مقیاس کوچک
 • آزمایشگاه فیزیک ماده کوانتوم با زوج اتصال
 • آزمایشگاه کهکشان و کیهان‌شناسی
 • آزمایشگاه فیزیک الکترونیک
 • آزمایشگاه عکاسی الکترونیکی

تحصیل فیزیک در دانشگاه علم و صنعت ژجیانگ چین

4. تحصیل فیزیک در چین؛ دانشگاه علم و صنعت ژجیانگ چین

یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور چین، دانشگاه علم و صنعت ژجیانگ است. در این دانشگاه تأکید بر رشته‌های فنی و مهندسی است. این دانشگاه با ترکیب تجربه موفق با دانشگاه‌های علمی‌کاربردی آلمان، روش‌های پرورش استعدادهای بین‌المللی بامهارت‌های قوی را بسیار گسترش داده است. دانشگاه ژجیانگ به‌عنوان چهارمین دانشگاه برتر چین و دهمین دانشگاه برتر آسیا شناخته می‌شود. به همین دلایل دانشجویان بین‌المللی بسیاری برای ادامه تحصیل به این دانشگاه مراجعه می‌کنند.

رشته فیزیک در ژجیانگ

رشته‌های اصلی تحصیل فیزیک در چین، در این دانشگاه، اپتیک کاربردی، فیزیک ماده و فیزیک اطلاعات کوانتومی است. رشته اپتیک کاربردی، رشته‌ای بسیار نزدیک به هوش مصنوعی است که ماشین‌آلات را برای انجام کارهای هوشمند طراحی می‌کند. دررابطه‌با رشته فیزیک کوانتوم، می‌آموزیم که محاسبات و اطلاعات کوانتومی نتیجه تلاش برای تعمیم محاسبات و اطلاعات کلاسیک به جهان کوانتوم است. در این رشته دست‌کاری اطلاعات کوانتومی را نیز یاد می‌گیریم.

هزینه تحصیل در چین

تحصیل فیزیک در چین در مقایسه با کشورهایی مثل آمریکا و انگلیس بسیار مقرون‌به‌صرفه است. باتوجه‌به اینکه در کدام دانشگاه، دوره تحصیلی و رشته‌ای تحصیل می‌کنید، ممکن است شهریه متفاوتی بپردازید. هزینه تحصیل در چین برای دانشجویان بین‌المللی سالانه حدود 1833 تا 53024 دلار است. یکی از ارزان ترین دانشگاه های چین برای تحصیل در رشته فیزیک، دانشگاه بوهای است.

هزینه زندگی در چین برای دانشجویان بین‌المللی نیز به محل اسکان آنها و شهری که در آن اقامت دارند، بستگی دارد. هزینه خوابگاه‌های دانشجویی کشور چین برای دانشجویان بین‌المللی حدود 150 تا 400 دلار در سال است. هزینه کرایه آپارتمان شخصی نیز حدود 300 تا 1000 دلار است.

آینده شغلی رشته فیزیک

تحصیل فیزیک در چین؛ آینده شغلی رشته فیزیک

فارغ‌التحصیلان رشته فیزیک در چین فرصت‌های شغلی زیادی را دررابطه‌با فیزیک در برابر خود مشاهده می‌کنند. برخی از این مشاغل تحقیقات در علوم، تدریس در دانشگاه‌ها، کارهای مرتبط در شرکت‌ها و مؤسسات است. تکمیل یک برنامه لیسانس شما را قادر می‌سازد تا در پست‌های مدیریتی ورودی یا میانی کار کنید.

فارغ‌التحصیلان رشته فیزیک در کشور چین به‌صورت متوسط حدود 58200 CNY (یوان) در ماه حقوق دریافت می‌کند. این رشته یکی از رشته‌هایی با درآمد نسبتاً خوب است.

جمع‌بندی

رشته فیزیک یکی از جذاب‌ترین رشته‌های پایه است که پیچیدگی‌های زیادی را با خود به همراه دارد و این رشته روزبه‌روز در حال پیشرفت است. به دلیل اهمیتی که در کشور چین به رشته فیزیک می‌شود، افراد بسیاری اقدام به تحصیل فیزیک در چین می‌کنند. هزینه تحصیل در چین نسبت به برخی از کشورهای دیگر مانند آمریکا و انگلیس کمتر است. همچنین برخی از دانشگاه‌ها بورسیه‌های خوبی را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته‌اند. اگر قصد تحصیل در این رشته را دارید باید در ابتدا کاملاً با شرایط تحصیل در چین آشنا شوند.

مؤسسه علم ویرا 10 سال است که در زمینه مهاجرت به داوطلبان یاری می‌رساند. متخصصان علم ویرا با جدیدترین و به‌روز ترین اطلاعات به شما کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را داشته باشید و مسیر خود را به‌راحتی طی کنید. برای آگاهی از شرایط تحصیل خارج از کشور و دریافت اطلاعات، به بخش مشاوره رایگان مراجعه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه