تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه
توسط تیم علم ویرا
17 دی 2

تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه + هزینه 2024

دشواری قبولی کنکور در ایران و ظرفیت محدود رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی باعث شده است تا دانشجویان ایرانی تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه را برای دنبال‌کردن رؤیای خود انتخاب کنند. کشور ترکیه دارای دانشگاه‌های معتبر و بزرگ در سطح بین‌المللی است و در زمینه پزشکی از شهرت جهانی برخوردار است. رشته پزشکی یکی از پرطرف‌دارترین رشته‌های تحصیلی در ترکیه است که همه ساله دانشجویان زیادی را به این کشور جذب می‌کند.

از سال 2021 سیستم آموزش عالی ترکیه از سیستم آموزشی اتحادیه اروپا تبعیت می‌کند. از این رو، مدارک اعطایی از دانشگاه‌های ترکیه در سراسر اروپا و جهان از اعتبار بالایی برخوردار هستند. از دیگر دلایل جذب علاقمندان به رشته‌های پزشکی به این کشور، هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه است. این کشور آموزش باکیفیت در سطح جهانی را با هزینه‌ای معقول و مقرون به صرفه به دانشجویان ارائه می‌دهد. در این مقاله از سری مقالات علم ویرا با ما همراه باشید تا به بررسی شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه بپردازیم.

مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه می‌تواند یک جایگزین بسیار مقرون‌به‌صرفه برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور باشد. تحصیل پزشکی برای بسیاری از دانشجویان نقاط مختلف جهان رؤیایی است که هنوز محقق نشده است. طبق رتبه‌بندی QS دانشگاه‌های ترکیه هرساله جزء بهترین دانشگاه‌های جهان قرار می‌گیرند و ترکیه یکی از کشورهایی است که در زمینه پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی از کیفیت خوبی برخوردار است. از جمله دلایلی که باید تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه را انتخاب کنید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحصیل پزشکی در ترکیه به شما امکان دسترسی به آزمایشگاه‌های درجه یک، جدیدترین امکانات و تجهیزات، محیطی مساعد برای مطالعه و زندگی دانشجویی را برای دانشجویان فراهم می‌کند. با تحصیل پزشکی در ترکیه فرصت آموزش توسط اساتید، پزشکان، و استادان پزشکی در سطح جهانی را خواهد داشت.
 • تحصیل پزشکی در ترکیه از اعتبار جهانی برخوردار است. همکاری علمی نزدیک با دانشگاه‌های جهانی و حضور اساتید بین‌المللی از آمریکا و اروپا باعث شده است تا دانشجویان در اجرای پروژه‌های مشترک بین‌المللی از سطح بالایی از آموزش باکیفیت برخوردار شوند.
 • در مقایسه با سایر کشورها مانند اروپا و آمریکا، دانشگاه‌های پزشکی در ترکیه شهریه مقرون به صرفه‌ای دریافت می‌کنند؛ اما کیفیت آموزش در نتیجه این امر به خطر نمی‌افتد. هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه بسیار مقرون‌به‌صرفه است.
 • ترکیه بورسیه‌های تحصیلی زیادی را به دانشجویان ارائه می‌دهد. دانشجویان با تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه می‌توانند از کمک‌هزینه‌های دولتی نیز برخوردار شوند.
 • کشور ترکیه دارای حدود 220 دانشگاه است که بالغ بر 47 دانشگاه پزشکی با رتبه عالی جهانی هستند و گزینه‌ای عالی برای دانشجویان پزشکی هستند.
 • اغلب برنامه‌های پزشکی در ترکیه مانند تحصیل پزشکی بدون کنکور درترکیه به زبان انگلیسی ارائه می‌شود که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند بهترین آموزش را بدون نیاز به یادگیری زبان ترکی دریافت کنند.
 • ترکیه از زیرساخت‌های قوی و مدرن برای آموزش پزشکی جامع برخوردار است.

امکان تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه

آیا امکان تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه وجود دارد؟

شرایط تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه در برخی از دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه برای دانشجویان فراهم شده است. دانشجویان برای تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه باید از شرایط خاصی برخوردار باشند که از جمله آن می‌توان به برخورداری از معدل بالا (حداقل 19 از 20)، شرایط سنی (حداقل 18 و حداکثر 21) و برخورداری از بورسیه تحصیلی اشاره کرد. تنها تعداد کمی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه امکان تحصیل پزشکی بدون کنکور را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کنند. شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه بدون کنکور در دانشگاه‌های خصوصی این کشور نیز برای دانشجویان فراهم شده است.

دانشجویان برای تحصیل پزشکی بدون آزمون در این دانشگاه‌ها باید از شایستگی‌های تحصیلی، شرایط سنی و رزومه تحصیلی خوبی برخوردار باشند. دانشگاه‌های خصوصی ترکیه دانشجویان بین‌المللی را بر اساس شرایط سنی و شرط معدل پذیرش می‌کنند. از جمله نکاتی که برای تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه در دانشگاه‌های خصوصی باید درنظر بگیرید، این است که هزینه تحصیل در این دانشگاه‌ها بالاتر از دانشگاه‌های دولتی است.

شرایط تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه 6 سال به طول می‌انجامد. در سه سال اول تحصیل دانشجویان علاوه بر شرکت در شرکت در کلاس‌ها باید  به انجام تحقیقات آزمایشگاهی و بالینی و یک سال کارآموزی بالینی بپردازند. یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه، برخورداری از دیپلم 12 ساله دبیرستان اشاره کرد. داوطلبان باید از شرط سنی مناسب طبق نظر دانشگاه موردنظر خود برخوردار باشند. به‌طورکلی حداقل سن برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی در ترکیه 18 سال و حداکثر سن 21 سال است. شرط معدل از دیگر شرایط مهم برای تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه است.

صرف نظر از دولتی یا خصوصی‌بودن دانشگاه، دانشجویان باید از حداقل معدل 19 از 20 برخوردار باشند. ارائه مدرک زبان ترکی (TOMER) یا انگلیسی (IELTS یا TOEFL) با توجه به زبان دوره موردنظر دانشجو یکی از الزامات پذیرش بدون کنکور در ترکیه است. در صورتی که دانشجویان از مدرک زبان کافی برخوردار نباشند، ملزم به شرکت در دوره‌های آمادگی زبان هستند. از آنجایی که تعداد کمی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه امکان تحصیل پزشکی بدون کنکور را ارائه می‌دهند، دانشجویان باید در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه ثبت‌نام کنند. از این رو، دانشجویان باید از تمکن مالی برای پرداخت شهریه دانشگاه برخوردار باشند.

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در ترکیه

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه ممکن است باتوجه‌به نوع دانشگاه متفاوت باشد. بااین‌حال مدارک کلی برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی از دانشگاه‌های ترکیه به شرح زیر است:

 • مدرک دیپلم (ترجمه رسمی به ترکی یا انگلیسی)
 • پاسپورت (حداقل 6 ماه اعتبار)
 • چند قطعه عکس
 • مدرک مهارت زبان ترکی (TOMER) یا انگلیسی (IELTS یا TOEFL)
 • حداقل 18 و حداکثر 21 سال سن
 • ریزنمرات تحصیلی
 • رزومه
 • توصیه‌نامه
 • انگیزه‌نامه و…

بهترین دانشگاه ‌ها برای تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه

کشور ترکیه دارای حدود 45 دانشگاه خصوصی و دولتی است که رشته پزشکی را ارائه می‌دهد. از جمله دانشگاه‌های پزشکی ترکیه که رشته پزشکی بدون آزمون ارائه می‌دهند به شرح زیر است:

1. دانشگاه آجی بادم

دانشگاه آجی بادم یکی از دانشگاه‌های برتر ارائه‌دهنده رشته پزشکی در ترکیه است که در سال 2007 تاسیس شد. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است که علیرغم تاریخچه کوتاه مدت، به یکی از محبوب‌ترین دانشگاه‌های ترکیه از نظر دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است. این دانشگاه دارای رتبه 566 در بین بهترین دانشگاه‌های جهان و رتبه 9 در بین بهترین دانشگاه‌های ترکیه است. این دانشگاه رشته پزشکی را به زبان انگلیسی به دانشجویان ارائه می‌دهد.

دانشگاه آجی بادم دارای 25 سال تجربه و زیرساخت‌های قوی، کادر علمی مجرب، 22 بیمارستان و 18 مرکز پزشکی است. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه محسوب می‌شود. از جمله شرایط لازم برای تحصیل بدون کنکور در این دانشگاه می‌توان به معدل بالا و مدرک زبان اشاره کرد. لازم به ذکر است دانشگاه آجی بادم در لیست دانشگاه‌های موردتایید وزارت بهداشت ایران قرار دارد.

شرایط تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه

2. شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه و دانشگاه یدی تپه

دانشگاه یدی تپه یکی از بهترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است که در سال 1996 در شهر استانبول تاسیس شد. این دانشگاه با تمرکز بر کیفیت آموزش و ارتباط مستقیم با جامعه موفق به کسب رتبه برتر در بین دانشگاه‌های ترکیه و دانشگاه‌های جهان شده است. همچنین در بین بهترین دانشگاه‌های ترکیه 26 و در بین دانشگاه‌های جهان 1861 است.

دانشگاه یدی تپه دانشجویان بین‌المللی را از طریق سوابق تحصیلی و شایستگی‌های علمی پذیرش می‌کند. این دانشگاه رشته پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد و در بین دانشجویان از محبوبیت زیادی برخوردار است. دانشگاه یدی تپه امکانات آموزشی و رفاهی مختلفی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد که از جمله آن‌ها می‌توان به بیمارستان‌های تخصصی و آزمایشگاه‌های مجهز اشاره کرد.

3. تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه؛ دانشگاه باهچه شهیر

دانشگاه باهچه شهیر یکی از بهترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است که در سال 1998 در استانبول تأسیس شد. دانشگاه باهچه شهیر از جمله دانشگاه‌هایی است که امکان تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه را فراهم می‌کند. این دانشگاه دارای 9 دانشکده است و طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی از جمله پزشکی را به دانشجویان ارائه می‌دهد.

دانشگاه باهچه شهیر از جمله دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران و یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه است. دانشگاه باهچه شهیر در بین دانشگاه‌های برتر ترکیه در جایگاه 40 و در بین دانشگاه‌های برتر دنیا 1698 است. دانشگاه باهچه شهیر بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را به دانشجویان ارائه می‌دهد.

دانشگاه مدیپول استانبول

4. دانشگاه مدیپول استانبول

دانشگاه مدیپول یکی از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است که در سال 2009 تاسیس شد. دانشگاه خصوصی مدیپول استانبول بالغ بر 180 رشته در مقطع کارشناسی ارائه می‌دهد که از جمله پرطرفدارترین این رشته‌ها می‌توان به پزشکی اشاره کرد. رشته پزشکی در دانشگاه مدیپول استانبول به زبان ترکی و انگلیسی ارائه می‌دهد. دانشگاه مدیپول استانبول از جمله دانشگاه‌های موردتایید وزارت بهداشت در ترکیه است. این دانشگاه امکان تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه را برای دانشجویان بین‌المللی با هزینه مقرون به صرفه فراهم کرده است.

دانشگاه مدیپول استانبول در بین دانشگاه‌های ترکیه از رتبه 74 و در بین بهترین دانشگاه‌های جهان در رتبه 1200 الی 1500 قرار دارد. دانشگاه مدیپول استانبول در تمامی مقاطع تحصیلی و دانشجو می‌پذیرد. این دانشگاه دانشجویان را بر اساس شایستگی‌ها و سوابق تحصیلی به دانشجویان ارائه می‌دهد.

5. تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه؛ دانشگاه آیدین استانبول

دانشگاه آیدین استانبول یکی از دانشگاه‌های برجسته خصوصی استانبول است که در سال 2007 در شهر استانبول تاسیس شد. این دانشگاه یکی از مشهورترین دانشگاه‌های ترکیه است که فارغ‌التحصیلان موفق بسیاری را در کارنامه خود ثبت کرده است. این دانشگاه تازه تاسیس با گسترش روابط بین‌المللی خود و پیشرفت‌های متعدد در زمینه‌های علمی و پژوهشی، موفق به کسب رتبه‌های عالی در بین دانشگاه‌های ترکیه و جهان شده است. رتبه دانشگاه آیدین در بین بهترین دانشگاه‌های ترکیه 31 و در بین بهترین دانشگاه‌های دنیا 600 الی 800 است.

دانشگاه خصوصی آیدین رشته‌های مختلفی از جمله پزشکی را در مقاطع مختلف به دانشجویان ارائه می‌دهد و امکان تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه را فراهم کرده است. این دانشگاه یا واحدهای دانشگاهی در مقیاس محلی و بین‌المللی همکاری دارد و قادر بوده است جایگاه ویژه‌ای در بین دانشجویان بین‌المللی به دست بیاورند.

از دیگر دانشگاه‌های ترکیه که امکان تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه را فراهم می‌کنند، به شرح زیر هستند:

 • دانشگاه ایستینیه
 • دانشگاه بیرونی
 • دانشگاه آتیلیم
 • دانشگاه آلتینباش
 • دانشگاه اسکودار
 • دانشگاه هالیچ
 • دانشگاه اطلس
 • دانشگاه نیشانتاشی
 • دانشگاه بیکنت
 • دانشگاه گلیشیم
 • دانشگاه بیکنت
 • دانشگاه اوکان
 • دانشگاه لقمان حکیم
 • دانشگاه مدیپول آنکارا

هزینه تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه 2024

یکی از مهم‌ترین نکاتی که دانشجویان باید برای تحصیل پزشکی در ترکیه  در نظر بگیرند، هزینه تحصیل است. هزینه تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه بسته به نوع دانشگاه و زبان تحصیل متفاوت است. اگرچه هزینه تحصیل در ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی ارزان‌تر است؛ اما تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های خصوصی این کشور ممکن است برای برخی از دانشجویان هزینه بر باشد. هزینه سالانه تحصیل پزشکی در ترکیه در برخی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه در سال 2024 به شرح زیر است:

 • دانشگاه مال تپه: 17500 دلار
 • دانشگاه آتیلیم: 15000 دلار
 • دانشگاه لقمان حکیم: 20000 دلار
 • دانشگاه مدیپول آنکارا: 29000 دلار
 • دانشگاه آجی بادم: 27000 دلار
 • دانشگاه آلتینباش: 25000 دلار
 • دانشگاه بیرونی: 23000 دلار
 • دانشگاه ایستینیه: 20000 دلار
 • دانشگاه مدیپول استانبول: 23500 دلار
 • دانشگاه باهچه شهیر: 25000 دلار
 • دانشگاه یدی تپه: 27500 دلار
 • دانشگاه باشکنت: 85000 لیر

جمع‌بندی

کشور ترکیه دارای سابقه طولانی‌مدت در زمینه آموزش عالی است. این کشور با برخورداری از موقعیت جغرافیایی ایده‌ال همواره کوشیده است شرایط منحصربه‌فردی را برای تحصیل دانشجویان ملی و بین‌المللی خود ایجاد کند. دانشگاه‌های ترکیه با برخورداری از کیفیت آموزشی در بین دانشگاه‌های اروپا از اعتبار و رتبه‌های برتر برخوردار هستند. تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه در سال‌های اخیر به انتخابی برای بسیاری از دانشجویان ایرانی تبدیل شده است.

دانشگاه‌های ترکیه اخیراً با ارائه شرایط آسان پذیرش و هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه موردتوجه دانشجویان سراسر دنیا قرار گرفته‌اند. هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی ارزان‌تر است. ترکیه فرصت تحصیل و زندگی راحتی را با رویکرد آزادی‌خواهانه و برابری‌طلبانه به دانشجویان ارائه می‌دهد که دانشجویان خارجی را از دانشجویان بومی متمایز نمی‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه و تاریخ اپلای می‌توانید با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان با کارشناسان و مشاوران ما در موسسه علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه