تحصیل ژنتیک در روسیه
توسط تیم علم ویرا
20 اسفند 2

تحصیل ژنتیک در روسیه | شرایط + هزینه 2024

امروزه افراد زیادی تمایل به تحصیل ژنتیک در روسیه دارند. در واقع رشته ژنتیک یکی از شاخه‌های علوم‌تجربی است که به بررسی مبنای ژنتیکی آسیب‌شناسی وراثتی انسان می‌پردازد. تحصیل در کشور روسیه با داشتن مزایای زیادی از جمله مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه رشته ژنتیک در روسیه، استفاده از بورسیه‌های دولتی برای داشتن تحصیلی رایگان در روسیه، فرصت یادگیری زبان روسی، محلی مناسب برای تحصیل و زندگی دانشجویان بین‌المللی است.

همچنین رشته ژنتیک در روسیه از طریق دانشگاه‎های مشهوری مانند دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو برای علاقه‌مندان به تحصیل در این رشته ارائه می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در روسیه تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

تحصیل ژنتیک در روسیه

تحصیل ژنتیک در روسیه به افرادی توصیه می‌شود که به تحقیق و مطالعه و رویارویی با مسائل و چالش‌های جدید علاقه‌مند هستند. مهاجرت تحصیلی به کشور روسیه یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به این کشور محسوب می‌شود. در حقیقت در کشور روسیه امکان دریافت اقامت دائم یا شانس یافتن شغل بیشتر است و کارهای دانشجویی در کنار تحصیل در کشور روسیه یکی از مزیت‌های این کشور محسوب می‌شود.

علاوه بر مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه رشته ژنتیک در روسیه بسیاری از دانشگاه‎های این کشور مورد تأیید وزارت بهداشت ایران هستند. همچنین دانشجویان از طریق زبان روسی می‌توانند وارد این کشور شوند و اقدام به اپلای کنند. در ادامه به شرایط تحصیل رشته ژنتیک در هر یک از مقاطع به‌صورت جداگانه پرداخته شده است.

شرایط تحصیل ژنتیک در روسیه در مقطع کارشناسی

1. شرایط تحصیل ژنتیک در روسیه در مقطع کارشناسی

دوره کارشناسی رشته ژنتیک در روسیه معمولاً ۴ سال طول می‌کشد. اغلب دانشگاه‌های برتر در این کشور رشته ژنتیک را برای علاقه‌مندان آن ارائه می‌دهند. دوره‌های تحصیل ژنتیک در روسیه معمولاً به زبان‌های روسی و گاهی انگلیسی ارائه می‌شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور نیازمند شرکت در دوره پادفک پیش از ورود به دانشگاه است. بعد از آن نیز افراد در آزمون‌های ورودی ساده دانشگاه‌ها شرکت می‌کنند. امکان دارد مدارک موردنیاز جهت دریافت پذیرش در دانشگاه‌های مختلف تفاوت‌هایی داشته باشد. مدارک کلی موردنیاز برای تحصیل کارشناسی ژنتیک در روسیه شامل موارد زیر می‌شود.

 • دیپلم ۱۲ساله دبیرستان (معدل، ریزنمرات، کارنامه و مدرک تحصیلی)
 • توصیه‌نامه
 • انگیزه‌نامه
 • مدرک زبان
 • دو گواهی پزشکی

2. تحصیل رشته ژنتیک در روسیه مقطع کارشناسی ارشد

مقطع کارشناسی‌ارشد در روسیه اصولاً ۲ساله است و امکان تحصیل به زبان‌های روسی و انگلیسی برای متقاضیان تحصیل ژنتیک در روسیه وجود دارد. با وجود مناسب‌بودن هزینه رشته ژنتیک در روسیه بورسیه‌های بیشتری از سوی دانشگاه‌ها برای این مقطع تحصیلی اعطا می‌گردد. جهت دریافت پذیرش در رشته ژنتیک به‌طورکلی نیاز به ارائه مدارک زیر وجود دارد.

 • ارائه حداقل نمره قبولی در امتحانات فارغ‌التحصیلی (حداقل نمرات بر اساس دانشگاه و گروه متفاوت است)
 • پروژه‌های تحقیقاتی و تجربه کاری (در برخی از دانشگاه‌ها الزامی است).
 • مصاحبه شخصی
 • ارائه رزومه
 • توصیه‌نامه
 • انگیزه‌نامه
 • مدرک زبان
 • دو گواهی پزشکی

3. شرایط تحصیل ژنتیک در روسیه مقطع دکتری

دکترای ژنتیک این فرصت را برای شما فراهم خواهد کرد تا یک پروژه تحقیقاتی ۳ تا ۴ساله را برای درک بیشتر از ژنتیک هدایت نمایید. دکترای ژنتیک بر روی مطالعات پیشرفته در ژنتیک انسان یا گونه‌های دیگر و همچنین زیست‌شناسی، بیوتکنولوژی و حوزه‌های کلیدی علم بسته به حوزه موردعلاقه دانشجو تمرکز دارد. برای دریافت پذیرش جهت تحصیل ژنتیک در روسیه در مقطع دکتری به‌طورکلی مدارک زیر موردنیاز است.

 • ارائه مدرک مقاطع تحصیلی قبلی
 • داشتن پذیرش از یک استاد راهنما
 • ارائه مقالات بین‌المللی در حوزه پژوهشی موردنظر (در صورت وجود)
 • رزومه تحصیلی
 • ارائه انگیزه‌نامه یا بیانیه شخصی
 • ارائه توصیه‌نامه از اساتید دانشگاهی
 • پروپوزال تحقیقاتی
 • دو گواهی پزشکی
دلایل و مزایای تحصیل زنتیک در روسیه

دلایل و مزایای تحصیل ژنتیک در روسیه

به‌طورکلی باید گفت که روسیه یکی از بهترین سیستم‌های آموزش انبوه در جهان را دارد و دارای یک سنت دیرینه آموزش باکیفیت بالا برای همه شهروندان است. یکی از بزرگ‌ترین مزایای تحصیل در روسیه مقرون‌به‌صرفه بودن شهریه و هزینه رشته ژنتیک در روسیه است. شهریه در این کشور بسیار ارزان است و به طور معمول شهریه می‌تواند از 2000$ تا 8000$ (دلار) در سال باشد.

همچنین جمعیت روسیه شامل بیش از 160 گروه قومی مختلف است که به بیش از صد زبان مختلف صحبت می‌کنند. در واقع دانشجویانی که در روسیه تحصیل می‌کنند به محیط غنی فرهنگی این کشور پهناور که توسط جمعیت فوق‎العاده متنوع آن ایجاد می‌شود جلب می‌شوند. از سوی دیگر روسیه با وجود جمیعت زیاد خود کشور امن برای تحصیل و زندگی محسوب می‌شود. یادگیری زبان روسی، زیبایی‌های طبیعت، چشم اندازهای شگفت انگیز و کار ضمن تحصیل از دیگر دلایل و مزایای تحصیل ژنتیک در روسیه است.

مدارک موردنیاز برای ویزای کاری به کشور روسیه

لازم است بدانید که برای مهاجرت کاری متخصص ژنتیک، قبولی در آزمون وزارت بهداشت فدرالی روسی مورد نیاز است. همچنین تسلط به زبان روسی اهمیت بسیاری دارد؛ اما امکان استخدام به زبان انگلیسی در برخی از شرکت‌های این کشور نیز وجود دارد. مدارک موردنیاز برای ویزای کاری در کشور روسیه عبارت‌اند از:

 • ارائه مدرک ضروری (شناسنامه، پاسپورت، دعوت‌نامه)
 • پرداخت هزینه ویزا که مقدار آن بستگی به کشوری که فرد به آن کشور مهاجرت می‌کند دارد.
 • ارسال درخواست و اسناد به کنسولگری روسیه به خارج از کشور
 • دعوت‌نامه ویزا از طرف وزارت داخلی کشور روسیه
 • نامه کارفرما
 • آزمایش ایدز (HIV): این آزمایش باید تا 3 ماه قبل درخواست داده شده باشد که این مدرک تا 15 تا 30 روز اعتبار دارد.
 • بیمه سلامت (این مدرک تنها توسط شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ایران، ایسلند، فلسطین اشغالی، لیختنشتاین، موناکو، نروژ و سوییس باید ارائه شود)
بهترین دانشگاه های رشته ژنتیک در روسیه

دانشگاه های برتر ارائه دهنده رشته ژنتیک در روسیه

در زیر بهترین دانشگاه های روسیه برای تحصیل در رشته زیست‌شناسی مولکولی و ژنتیک بر اساس سایت رتبه‌بندی اخبار آمریکا و گزارش جهانی معرفی شده است.

 • دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو
 • دانشگاه دولتی نووسیبیرسک
 • دانشگاه دولی سن پترزبورگ

ذکر این نکته حائز اهمیت است که علاوه بر دانشگاه‏های فوق دانشگاه‏های دیگری نیز در سراسر این کشور وجود دارند که برای تحصیل ژنتیک در روسیه مناسب هستند و به ارائه رشته ژنتیک به علاقه‌مندان این رشته می‌پردازند که از جمله دانشگاه رودین، دانشگاه فدرال کازان (منطقه ولگا) و دانشگاه اول پزشکی دولتی مسکو را می‌توان نام برد.

هزینه رشته ژنتیک در روسیه

با وجود ارزان‌بودن هزینه تحصیل ژنتیک در روسیه اما باید گفت که هزینه رشته ژنتیک در روسیه در دانشگاه‌ها و شهرهای مختلف این کشور متفاوت است. در جدول زیر به هزینه رشته ژنتیک در برخی از بهترین دانشگاه‏های این کشور اشاره شده است که میانگین شهریه سالانه این دانشگاه‌ها حدوداً ۴۹۰۰-۵۰۰۰ دلار خواهد بود.

بهترین دانشگاهمیانگین شهریه
دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو۴۹۲۰ دلار
دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ۴۹۲۰ دلار
دانشگاه ملی تحقیقات هسته‌ای مفی مسکو۵۰۰۰ دلار
دانشگاه فدرال شرق دور۵۰۰۰ دلار
دانشگاه دولتی لوباچفسکی۵۰۰۰ دلار

آزمون ‌های مورد نیاز برای تحصیل ژنتیک در روسیه

شاید جالب باشد بدانید که از سال 2019 وزارت بهداشت برای دریافت مجوز کار متقاضیان را الزام به شرکت در آزمون وزارت فدرالی کشور روسیه کرده است. این آزمون توسط وزارت بهداشت فدرالی roszdravnadzor برای مشاغل کادر درمان از جمله متخصصین ژنتیک برگزار می‌شود. افراد قبولی در این آزمون مراحل دیگر را برای دریافت اجازه کار دریافت خواهند کرد.

مراکز رشته ژنتیک در روسیه

مراکز رشته ژنتیک در روسیه

مراکز و مؤسسات بین‌المللی بسیاری جهت تحصیل ژنتیک در روسیه وجود دارند. مرکز تحقیقات دولتی واحد فدرال فدراسیون روسیه، مؤسسه تحقیقات دولتی ژنتیک و میکروارگانیسم‌های صنعتی (GosNIIgenetics) پیشروترین مراکز تحقیقاتی فدراسیون روسیه در زمینه بیوتکنولوژی و یکی از رهبران شناخته شده جهان در تحقیقات بنیادی ژنتیک و مهندسی ژنتیک میکروارگانیسم‌های صنعتی هستند.

این مؤسسات مطابق با روند توسعه جهان و نیازهای واقعی روسیه در “GosNIIgenetics” ایجاد فرایندهای جدید بیوتکنولوژی برای تولید مواد فعال بیولوژیکی را دنبال کرده‌اند. بر اساس میکروارگانیسم‌ها این مؤسسه‌ها فرایندهای زیستی را برای به‌دست‌آوردن اسیدهای آمینه، آنزیم‌ها، نوکلئوتیدها و نوکلئوزیدها، ویتامین‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها، پروتئین‌های نوترکیب انسان و حیوانات، بیو کاتالیست‌ها برای صنایع شیمیایی، محصولات بیولوژیکی محافظت از گیاهان و سایر فن آوری‌های محیطی ایجاد کرده‌اند.

همچنین GosNIIgenetics یک مرکز علمی منحصربه‌فرد است که تقریباً در عمل جهانی بی‌نظیر است و در فعالیت خود تحقیقات بنیادی عمیقی (در زمینه ژنتیک ارگانیسم‌های طرف‌دار و یوکاریوتی مهندسی زیستی، ایمنی‌شناسی، تجزیه بیولوژیک، بیوانفورماتیک) با ایجاد بیوتکنولوژی‌های صنعتی براین‌اساس ایجاد کرده است. در طول 40 سال تحقیق بنیادی این موسسه یک دانشکده علمی در زمینه ژنتیک و زیست‎شناسی مولکولی باکتری‌ها و باکتریوفاژها در کشور روسیه ایجاد نموده است.

فرصت‌ های شغلی رشته ژنتیک در روسیه

برای تحصیل ژنتیک در روسیه باید در دروس شیمی و زیست‌شناسی و فیزیک سوابق خوبی داشته باشید. دانش‌آموزان در کلاس‌هایی با تمرکز بر موضوعاتی همچون زیست‌شناسی سلولی، ژنومیک، بیوانفورماتیک، ژنتیک و وراثت گیاهی، تکامل مولکولی یا مدل‌سازی ژنتیک شرکت می‌کنند. تحصیل در یک دوره کارشناسی یا کارشناسی‌ارشد در زمینه ژنتیک برای ایجاد مهارت‌های کلیدی برای تحقیقات بیولوژیکی و آزمایشگاه مانند تفکر انتقادی و مهارت‌های تحلیلی، مهارت‌های ارتباطی موردنیاز برای انتقال داده‌های کشف شده است.

فرصت‌های شغلی در دوران دانشجویی به‌عنوان کار دانشجویی در روسیه در آزمایشگاه‌ها و گروه‌ها و تیم‌های تحقیقاتی در دسترس است. همچنین باتوجه‌به گرایشی که انتخاب کردید و یا سوابق کاری خود در فضاهای مختلف مانند آزمایشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی و حتی بیمارستان‌ها کار خواهید کرد. دانشجویان متقاضی تحصیل در این رشته با وجود مناسب‌بودن هزینه رشته ژنتیک در روسیه می‌توانند بعد از فارغ‌التحصیل شدن موقعیت‌های شغلی مختلفی کسب کنند. در ادامه برخی از این موقعیت‌های شغلی را مشاهده می‌کنید:

 • محققان و دانشمندان بالینی
 • اپیدمیولوژیست‌ها
 • نمایندگان فروش پزشکی
 • تکنسین‌های آزمایشگاهی
 • نویسندگان علوم
درآمد رشته ژنتیک در روسیه

تحصیل ژنتیک در روسیه؛ درآمد متخصصان ژنتیک در روسیه

درآمد متخصصان رشته ژنتیک به تجربه آن‌ها بستگی دارد. به‌طوری‌که درآمد فرد با 2  الی 5 سال تجربه نسبت به فردی با کمتر از 2 سال تجربه 23 درصد بیشتر است. همچنین فردی با داشتن 15 الی 20 سال تجربه دستمزد 229,000 روبل که معادل 3755  دلار در ماه است را دارد که 10 درصد بیش‌تر از فردی با 10 تا 15 سال تجربه است. شاید جالب باشد بدانید که در روسیه جنسیت بر میزان حقوق تاثیرگذار است. در واقع کارمندان مرد متخصص ژنتیک حدوداً 8 درصد بیش‌تر از زنان درآمد دارند. در ادامه میزان حقوق افراد در رشته ژنتیک در روسیه را بهتر مشاهده می‌کنید:

سابقهدرآمد
0 تا 2 سال103000 روبل
2 تا 5 سال126000 روبل
5 تا 10 سال178000 روبل
10 تا 15 سال208000 روبل
15 تا 20 سال229000 روبل
بالای 20243000 روبل

جمع‌بندی

در این مقاله از علم ویرا تلاش کردیم مهم‌ترین شرایط تحصیل ژنتیک در روسیه از جمله هزینه رشته ژنتیک در روسیه، مدارک موردنیاز برای تحصیل در این رشته، شرایط کار پس از فارغ‌التحصیلی و … را مورد بررسی قرار دهیم. امیدواریم که مطالب بیان شده برای شما مفید فایده واقع شده باشد. شما نیز درصورتی‌که قصد تحصیل در روسیه را دارید می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه