تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان
توسط تیم علم ویرا
18 شهریور 2

تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان

آذربایجان یکی از کشورهای حاشیه شمالی کشور شباهت‌های فرهنگی زیادی با ایران دارد. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان برای تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان راهی این کشور می‌شوند. ازطرف دیگر مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در آذربایجان یکی دیگر از دلایل انتخاب این کشور به‌عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی است. ازجمله شرایط تحصیل رشته دندانپزشکی در آذربایجان زبان تحصیل است.

به‌طورکلی زبان تحصیلات دانشگاهی در آذربایجان سه زبان انگلیسی، ترکی و روسی است. دروس دندانپزشکی در برخی دانشگاه‌های رشته دندانپزشکی به زبان ترکی و برخی دیگر به زبان‌های روسی و انگلیسی ارائه می‌شوند. برای تحصیل در رشته دندانپزشکی آذربایجان دانشجویان باید شرایط لازم را داشته باشند. در غیر این صورت ملزم به گذراندن یک دوره  ۹ ماهه هستند. در این مقاله از مؤسسه مهاجرتی علم ویرا اطلاعات جامع تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان

آذربایجان به‌عنوان یکی از کشورهای استقلال‌یافته شوروی سابق است که بعد از استقلال تلاش می‌کند تا به‌عنوان کشوری مستقل همگام با دانش و تکنولوژی روز دنیا به‌پیش رود. تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان یکی از رشته‌های مورد‌توجه بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است.

به دلیل شباهت‌های فرهنگی بین ایران و آذربایجان و هزینه‌های تحصیلی مقرون‌به‌صرفه، این کشور گزینه‌ای مطلوب برای دانشجویان ایرانی است که می‌خواهند با هزینه اقتصادی در یکی از دانشگاه‌های باکیفیت خارج از ایران ادامه تحصیل دهند.

برنامه‌های تحصیلی دندانپزشکی آذربایجان تلاش می‌کند دانشجویانی ماهر و حرفه‌ای تربیت کند. به همین دلیل دانشجویان باید شرایط لازم برای ورود به رشته دندانپزشکی را داشته باشند. در غیر این صورت ملزم به گذراندن یک دوره ۹ ماهه هستند.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان

مزایای تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان

یکی از علوم تخصصی موردنیاز جامعه، رشته دندانپزشکی و تأمین سلامت دهان و دندان است. بسیاری از دانشجویان بین‌المللی بنا به شرایط خاص مانند بودجه، هزینه و مسافت ترجیح می‌دهند در یکی از کشورهای همسایه ادامه تحصیل دهند. کشور آذربایجان یکی از کشورهایی است که با داشتن مزایای زیر می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی باشد. مزایای تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان شامل موارد زیر است:

 • تشابه فرهنگی بین ایران و آذربایجان
 • شهریه تحصیلی پایین
 • اعتبار مدرک دندانپزشکی آذربایجان در سطح بین‌المللی
 • اجازه کار دانشجویی تا 40 ساعت در هفته
 • هزینه زندگی مقرون‌به‌صرفه در آذربایجان
 • کیفیت سطح آموزشی
 • عدم نیاز به مدرک بین‌المللی زبان

شرایط تحصیل رشته دندانپزشکی در آذربایجان

متقاضیان بین‌المللی تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان باید قبل از ورود به دانشگاه و آغاز تحصیل در رشته دندانپزشکی، در یک دوره آمادگی مقدماتی یا پیش پزشکی شرکت کنند. متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی آذربایجان باید قبل از تاریخ 15 ژوئیه تمام مدارک موردنیاز را برای دانشگاه ارسال کنند. دوره‌های دندانپزشکی در دانشگاه‌های آذربایجان به زبان‌های ترکی، انگلیسی و روسی ارائه می‌شود.

برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی آذربایجان دو برنامه آموزشی MBBS و MD وجود دارد. دانشجویان از طریق این دو برنامه برای کار و تحصیل در دانشگاه‌های اروپا و آمریکا آماده می‌شوند. برای اطلاع از تحصیل پزشکی در آذربایجان پیشنهاد می‌کنیم مقاله شرایط تحصیل پزشکی در آذربایجان را مطالعه کنید.

بورسیه تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان

بهترین دانشگاه‌های دندانپزشکی آذربایجان

دانشگاه‌های دندانپزشکی آذربایجان تلاش می‌کنند تا کیفیت آموزش خود را بالا ببرند. یکی از موارد قابل‌توجه در کیفیت سیستم آموزشی آذربایجان و اهمیت مدرک تحصیلی دندانپزشکی این کشور تأثیر سیستم آموزشی روسیه در نظام آموزشی آذربایجان است. تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان شامل 3 قسمت است.

قسمت اول مربوط به علوم سلامت عمومی، قسمت دوم آموزش و قسمت سوم مربوط به استفاده از علوم سلامت و مراقبت از بیمار است. مهم‌ترین دانشگاه‌های تحصیل در رشته دندانپزشکی آذربایجان عبارت‌اند از:

 • دانشگاه خزر
 • دانشگاه اولداریوردو
 • دانشگاه پزشکی آذربایجان
 • دانشگاه ملی نخجوان
 • دانشگاه قفقاز
 • دانشگاه علوم پزشکی و دندانپزشکی AMU
 • دانشگاه دولتی باکو

دانشگاه دندانپزشکی باکو آذربایجان

بورسیه دندانپزشکی آذربایجان

دانشجویان دندانپزشکی آذربایجان  با داشتن شایستگی‌های لازم و بر اساس رزومه علمی تحقیقی درخشان می‌توانند بورسیه دریافت کنند. در بین دانشگاه‌های آذربایجان بورسیه تحصیلی دو دانشگاه نخجوان و باکو اهمیت زیادی دارد. دانشجویان با برخورداری از یک رزومه تحصیلی عالی، نمرات درخشان یا کسب موفقیت علمی – پژوهشی مهم واجد دریافت بورسیه تحصیلی هستند. برخی بورسیه‌های دانشگاه‌های آذربایجان عبارت‌اند از:

1. بورسیه کشورهای عضو عدم تعهد

دانشجویان مشغول به تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان می‌توانند از این بورسیه استفاده کنند به‌شرطی که این دانشجویان از اتباع کشورهای جنبش عدم تعهد باشند. این بورسیه تمام مقاطع تحصیلی لیسانس و تحصیلات تکمیلی را شامل می‌شود.

2. بورسیه دانشگاه خزر آذربایجان

دانشگاه خزر در تمام مقاطع تحصیلی یعنی کارشناسی و تحصیلات تکمیلی به دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط بورسیه اعطا می‌کند. این بورسیه تمام رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی را شامل می‌شود. بورسیه دانشگاه خزر آذربایجان بر اساس رزومه علمی و شایستگی‌های علمی‌ -پژوهشی دانشجویان اعطا شده و بر اساس میزان صلاحیت دانشجو می‌تواند شامل  25، 50 یا 75 درصد تخفیف در شهریه باشد.

دانشجویان تحصیل دندانپزشکی در آذبایجان

شرایط تحصیل رشته دندانپزشکی در آذربایجان

یکی از شرایط تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان مربوط به طول دوره آن است. در آذربایجان دوره دندانپزشکی 6 سال طول می‌کشد. همچنین متقاضیان باید در دروس زیست‌شناسی، فیزیک و شیمی حداقل نمره 15 را کسب کرده باشند. یکی دیگر از شرایط تحصیل در آذربایجان دندانپزشکی ارائه مدرک زبان است. حداقل نمره لازم برای آیلتس 5 و برای تافل 80 است.

متقاضیانی که شرایط لازم برای ورود به دانشگاه برای تحصیل دندانپزشکی را نداشته باشند باید ابتدا در دوره‌های آمادگی شرکت کنند و بعد از 9 ماه و با گذراندن آزمون پایانی می‌توانند وارد دانشگاه شوند.

هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در آذربایجان

یکی از مسائلی که دانشجویان بین‌المللی توجه ویژه‌ای به آن دارند و اهمیت زیادی هم دارد، هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در آذربایجان است. هزینه تحصیل یکی از عواملی است که موجب می‌شود دانشجویان بین‌المللی تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان را انتخاب کنند.

پایین‌بودن شهریه تحصیلی و هزینه‌های زندگی تأثیر زیادی در این انتخاب دارد. هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در آذربایجان بر اساس دانشگاه و شهر محل تحصیل متفاوت است. در ادامه هزینه‌ تحصیل رشته دندانپزشکی در کشور آذربایجان در دانشگاه‌های مختلف را بررسی می‌کنیم.

 • دانشگاه خزر: 5000 دلار آمریکا برای سال اول؛ در سال‌های بعد هزینه می‌تواند کمتر شود.
 • هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در آذربایجان؛ دانشگاه باکو: سالانه حدود 4500 دلار آمریکا
 • آکادمی ملی علوم آذربایجان: سالانه 5000 دلار

ذکر این نکته لازم است که هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در آذربایجان به زبان انگلیسی بیشتر از هزینه تحصیل به زبان روسی و ترکی است.

دانشگاه دندانپزشکی خزر آذربایجان

کار در حین تحصیل در رشته دندانپزشکی آذربایجان

باوجوداینکه هزینه‌ تحصیل رشته دندانپزشکی در آذربایجان و هزینه زندگی پایین و مقرون‌به‌صرفه است بسیاری از دانشجویان بین‌المللی ترجیح می‌دهند در کنار تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان به‌صورت نیمه‌وقت کار کنند. کار حین تحصیل علاوه بر آنکه می‌تواند تا حدی در کاهش هزینه‌های زندگی و تحصیل به دانشجو کمک کند به‌عنوان یک رزومه شغلی نیز محسوب می‌شود.

دانشجویان می‌توانند تا حداکثر 40 ساعت در هفته کار کنند. البته دانشجویان برای کار حین تحصیل باید مجوز کار دریافت کنند. به همین منظور باید ابتدا وضعیت ویزای خود را تغییر داده و با پرداخت 1000 دلار آمریکا برای دریافت مجوز کار اقدام کنند.

کار بعد از تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان

برخی از دانشجویان بین‌المللی بعد از مهاجرت تحصیلی به آذربایجان تمایل دارند بعد از اتمام تحصیلات در همان کشور اقامت گرفته و وارد بازار کار شوند. به دلیل آنکه آذربایجان مانند بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی قدرت اقتصادی زیادی ندارد فارغ‌التحصیلان نمی‌توانند در این کشور به‌راحتی کار پیدا کنند. گذشته از آن فارغ‌التحصیلانی که قصد دارند در آذربایجان مشغول به کار شوند باید به زبان ترکی کاملاً مسلط باشند.

دانشجویان می‌توانند بعد از اتمام تحصیلات دندانپزشکی خود در کشورهای انگلستان، سوئیس یا کانادا مشغول به کار شوند. البته برای این کار باید مدرک آنان معادل‌سازی شود؛ سپس در دوره‌های تحصیلی شرکت کنند تا اجازه کار در این کشورها را به دست آورند.

طول دوره تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان

خوابگاه‌های دانشجویان دندانپزشکی در آذربایجان

دانشگاه‌های دولتی آذربایجان، خوابگاه و محل اقامت امن در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در آذربایجان و هزینه اقامت دانشجویی پایین است. دانشجویانی که تمایل ندارند در خوابگاه ساکن شوند می‌توانند به‌صورت مشارکتی برای اجاره اتاق در شهر اقدام کنند.

شرایط و مدارک اخذ پذیرش تحصیلی آذربایجان

متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان ابتدا باید بتوانند از دانشگاه موردنظر خود پذیرش تحصیلی بگیرند. براین‌اساس متقاضیان باید مدارک مورد درخواست دانشگاه را آماده و ارسال کنند. مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی آذربایجان عبارت‌اند از:

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش تحصیلی
 • ترجمه رسمی مدارک شناسایی و هویتی
 • پاسپورت معتبر با حداقل اعتبار لازم
 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی با ریزنمرات
 • رزومه و انگیزه‌نامه
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • عدم سوءپیشینه
 • مدرک پرداخت هزینه بررسی مدارک

هزینه تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان

مدارک اخذ ویزای دانشجویی تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان

متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان بعد از اطمینان از اخذ پذیرش تحصیلی خود باید نسبت به دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنند. مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آذربایجان شامل این مدارک است:

 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • نامه رسمی تأیید پذیرش از یکی از دانشگاه‌های آذربایجان
 • ترجمه رسمی مدارک شناسایی و هویتی
 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی همراه با ریزنمرات
 • پاسپورت با حداقل اعتبار لازم
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • اثبات تمکن مالی
 • گواهی واریز هزینه بررسی مدارک ویزا

نکته: یکی از مزایای تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان عدم نیاز به مدرک بین‌المللی زبان است که این مربوط به دوره‌ پیش پزشکی می‌شود؛ زیرا در دوره آمادگی قبل از ورود به دانشگاه که 9 ماه طول می‌کشد دانشجویان مهارت‌های موردنیاز برای ورود به دانشگاه را فرامی‌گیرند. تسلط به زبان انگلیسی، روسی یا ترکی یکی از این مهارت‌ها و شرایط تحصیل رشته دندانپزشکی در آذربایجان است. دانشجویان قبل از ورود به دانشگاه باید بتوانند مهارت زبانی خود را اثبات کنند.

جمع‌بندی

تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان یکی از گزینه‌های مطلوب برای علاقه‌مندان به تحصیل در خارج از کشور است. هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در آذربایجان بسیار اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه است و از طرف دیگر قرابت‌های قومی، ملی و فرهنگی بین ایران و آذربایجان این کشور را به انتخابی مناسب برای ادامه تحصیل دندانپزشکی تبدیل کرده است. ازجمله شرایط تحصیل رشته دندانپزشکی در آذربایجان شرکت در دوره پیش پزشکی است و متقاضیان با شرکت در یک دوره ۹ ماهه آمادگی‌های لازم برای ورود به دانشگاه دندانپزشکی را کسب می‌کنند.

دوره‌های دندانپزشکی آذربایجان به زبان‌های ترکی، انگلیسی و روسی ارائه می‌شود. متقاضیان باتوجه‌به مهارت و تسلط زبانی خود باید دانشگاه موردنظر مطابق با شرایط خود را انتخاب کنند. مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با سابقه درخشان در زمینه مهاجرت تحصیلی و با همکاری مشاوران، وکلا و حقوق‌دانان خود بهترین مسیرهای قانونی مهاجرت برای تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان را به متقاضیان عزیز معرفی می‌کند. رسالت ما ارائه بهترین مسیرهای قانونی و انتخاب بهترین دانشگاه‌ها بر اساس شرایط متقاضیان است. برای کسب اطلاعات بیشتر و تکمیل فرم درخواست مشاوره رایگان به آدرس elmevira.com مراجعه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه