شرایط تحصیل پزشکی در آذربایجان
توسط تیم علم ویرا
25 مرداد 2

شرایط تحصیل پزشکی در آذربایجان

رشته پزشکی یکی از تخصصی‌ترین و دشوارترین رشته‌های دانشگاهی به شمار می‌رود که نیازمند صرف زمان و انرژی فراوانی از سوی دانشجویان است. در کنار دانشگاه‌های برتر ایران، تعدادی از دانشجویان ایرانی به‌منظور ادامه تحصیل در رشته پزشکی به کشورهای همسایه از جمله جمهوری آذربایجان مهاجرت می‌کنند.

کشور آذربایجان به‌عنوان یکی از کشورهای همسایه ایران، در سال‌های اخیر میزبان تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی علاقه‌مند به تحصیل در رشته پزشکی است. البته به این نکته توجه داشته باشید که شرایط ورود و تحصیل پزشکی در آذربایجان ویژگی‌ها و تفاوت‌های بسیاری با ایران دارد که آگاهی از شرایط و  هزینه تحصیل رشته پزشکی در آذربایجان اهمیت بسیار زیادی برای دانشجویان دارد. در ادامه مطلب از علم ویرا به بررسی بیشتر شرایط تحصیل رشته پزشکی در آذربایجان می‌پردازیم.

اهمیت تحصیلات عالی در آذربایجان

آذربایجان، کشوری با تاریخ باستانی غنی و جغرافیای متنوع است که در منطقه قفقاز واقع شده است. این کشور هم‌جوار با کشورهای روسیه، ارمنستان، گرجستان و ایران است. آذربایجان با جمعیت چندمیلیونی و فرهنگ متنوع، یکی از کشورهای جذاب و موردتوجه در منطقه محسوب می‌شود.

علاوه بر کیفیت تحصیل پزشکی در آذربایجان، آموزش عالی و تحصیل در آذربایجان دارای اهمیت بسیاری است و نقش کلیدی در توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی این کشور ایفا می‌کند. به همین دلیل دولت آذربایجان بر تقویت سیستم آموزشی خود و افزایش کیفیت تحصیلات عالی تأکید دارد. اهمیت تحصیلات عالی در این کشور به دلیل عوامل مختلفی از جمله رون اقتصادی، ارتقا سطح دانش و فناوری و… است.

شرایط ورود به رشته پزشکی در آذربایجان

داوطلبان برای تحصیل پزشکی در آذربایجان باید دارای مدرک دیپلم متوسطه در یکی از رشته‌های علوم‌تجربی یا ریاضی با معدل بالا باشند. پس از اخذ دیپلم، داوطلبان باید در آزمون ورودی سراسری که توسط وزارت علوم آذربایجان برگزار می‌شود، شرکت نمایند.

این آزمون شامل دروسی همچون ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و زبان انگلیسی است. پس از موفقیت در آزمون کتبی، مصاحبه حضوری با متقاضیان برگزار می‌شود. سپس بر اساس نمرات کسب شده فرد می‌تواند در یکی از دانشکده‌های پزشکی پذیرفته شود.

برای تحصیل پزشکی در آذربایجان حداقل سن لازم برای ورود به دانشکده‌های پزشکی ۱۷ سال تمام است. همچنین ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی برای تحصیل در رشته پزشکی آذربایجان الزامی است. آشنایی با زبان آذربایجانی نیز برای موفقیت تحصیل در این کشور ضروری است.

بورسیه پزشکی آذربایجان

دولت آذربایجان هر ساله تعداد محدودی بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی اختصاص می‌دهد. این بورسیه‌ها معمولاً شامل تحصیل رایگان و اقامت رایگان در خوابگاه‌های دانشجویی است. داوطلبان بورسیه باید در آزمون ورودی سراسری شرکت کنند و نمرات بالایی کسب نمایند. معمولاً دانشجویانی که رتبه برتر آزمون را کسب می‌کنند، مشمول دریافت بورسیه تحصیلی می‌شوند. سهمیه بورسیه برای کشورهای مختلف متفاوت است و برای ایران محدودیت خاصی دارد. دانشجویان بورسیه‌ای ملزم به رعایت مقررات و قوانین آموزشی آذربایجان هستند.

بورسیه‌های تحصیل پزشکی در آذربایجان

شرایط بورسیه‌های تحصیل پزشکی در آذربایجان

دولت آذربایجان هر ساله تعداد محدودی بورسیه تحصیلی به دانشجویان برتر خارجی اعطا می‌کند. برای دریافت این بورسیه‌ها، داوطلب باید در آزمون ورودی سراسری TQDK شرکت کرده و رتبه برتر کسب کند. پس از آن طی مصاحبه‌ای، استعداد و علاقه داوطلب مورد بررسی قرار می‌گیرد. در نهایت پذیرفته‌شدگانی که شرایط لازم را داشته باشند، مشمول دریافت بورسیه تحصیل رایگان و اقامت رایگان در خوابگاه دانشجویی خواهند شد.

این بورسیه‌ها معمولاً برای 6 سال تحصیلی اعطا می‌شود. دانشجویان بورسیه‌ای ملزم به رعایت قوانین و مقررات آموزشی دانشگاه و کشور میزبان هستند. همچنین پس از فارغ‌التحصیلی ممکن است ملزم به خدمت در بیمارستان‌های دولتی آذربایجان شوند. سهمیه بورسیه برای ایرانیان محدود است؛ اما فرصت مناسبی برای تحصیل رایگان پزشکی محسوب می‌شود.

بهترین دانشگاه‌های پزشکی آذربایجان

کشور آذربایجان دارای چندین دانشگاه معتبر و برجسته در زمینه آموزش پزشکی است. این دانشگاه‌ها سابقه طولانی در پرورش پزشکان و متخصصان حوزه سلامت دارند و از لحاظ کیفیت آموزشی و امکانات آزمایشگاهی و بالینی در سطح بالایی قرار دارند. در ادامه به معرفی بهترین دانشگاه‌های پزشکی آذربایجان می‌پردازیم که انتخاب مناسبی برای دانشجویان ایرانی علاقه‌مند به تحصیل پزشکی در آذربایجان به شمار می‌روند. این دانشگاه‌ها از نظرداشتن اساتید مجرب، امکانات آزمایشگاهی و سخت‌افزاری پیشرفته، برنامه‌های آموزشی استاندارد، و فرصت‌های تحقیقاتی و مطالعاتی مناسب، در میان بهترین‌ها محسوب می‌شوند.

۱. دانشگاه دولتی باکو (Baku State University Bakı Dövlət Universiteti)

دانشگاه دولتی باکو یکی از معتبرترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پزشکی در آذربایجان است که در سال 1919 میلادی تأسیس شده است. این دانشگاه دولتی در مرکز شهر باکو واقع شده و دارای چندین بیمارستان آموزشی از جمله بیمارستان جمهوری است. دانشگاه دولتی باکو دارای 6 دانشکده پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، بهداشت عمومی، پرستاری و مامایی است. زبان تدریس دروس در این دانشگاه به زبان‌های آذربایجانی و روسی است.

این دانشگاه از نظر تاریخی از اعتبار بالایی برخوردار است و دانش‌آموختگان آن می‌توانند در آزمون‌های ایران شرکت کرده و مجوز طبابت دریافت نمایند. دانشگاه دولتی باکو انتخاب مناسبی برای تحصیل پزشکی در آذربایجان به شمار می‌رود.

۲. تحصیل پزشکی در آذربایجان؛ دانشگاه پزشکی خزر (Khazar University)

دانشگاه پزشکی خزر یکی از مدرن‌ترین و برترین دانشگاه‌های پزشکی در آذربایجان است که در سال 1992 میلادی تأسیس شده است. این دانشگاه خصوصی در شهر باکو واقع شده و دارای چندین بیمارستان آموزشی از جمله بیمارستان تخصصی جراحی خزر است. دانشگاه پزشکی خزر شامل 4 دانشکده پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و بهداشت عمومی است.

این دانشگاه از نظر تجهیزات و امکانات آموزشی در سطح بسیار بالایی قرار دارد و مراکز تحقیقاتی مدرنی دارد. زبان تدریس دروس به طور عمده به زبان انگلیسی است و اکثر اساتید دارای مدارک تحصیلی از دانشگاه‌های معتبر جهان هستند. دانشگاه پزشکی خزر یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل پزشکی در آذربایجان محسوب می‌شود.

دانشگاه پزشکی نخجوان

۳. دانشگاه پزشکی نخجوان Nakhchivan State University

دانشگاه پزشکی نخجوان یکی از قدیمی‌ترین مراکز آموزش عالی پزشکی در جمهوری آذربایجان است که در سال 1991 میلادی تأسیس شده است. این دانشگاه در شهر نخجوان واقع شده و دارای چند بیمارستان آموزشی از جمله بیمارستان جمهوری نخجوان است. دانشگاه پزشکی نخجوان دارای 4 دانشکده پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و بهداشت عمومی است. زبان تدریس دروس در این دانشگاه عمدتاً روسی و آذربایجانی است؛ اما برخی دروس هم به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. دانشگاه پزشکی نخجوان از لحاظ تاریخی دارای شهرت و اعتبار زیادی در میان مراکز علمی آذربایجان است و به همین جهت یک گزینه عالی برای تحصیل پزشکی در آذربایجان است.

هزینه تحصیل رشته پزشکی در آذربایجان

آذربایجان، یکی از کشورهایی است که با هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه برای تحصیل و زندگی شناخته می‌شود. همچنین موقعیت جغرافیایی این کشور و نزدیکی به ایران باعث شده تا بسیاری از ایرانیان، آذربایجان را به‌عنوان یک مقصد مناسب برای تحصیل و ارتقای دانش خود انتخاب کنند. هزینه تحصیل رشته پزشکی در آذربایجان برای دانشجویان داخلی رایگان است؛ ولی دانشجویان خارجی و بین‌المللی باید شهریه پرداخت کنند. میزان شهریه برای دانشجویان خارجی حدود 4000 تا 5000 دلار آمریکا در سال است که باتوجه‌به نوع دانشگاه متفاوت است. هزینه تحصیل در دوره عمومی پزشکی حدود 24000 تا 30000 دلار برای 6 سال تخمین زده می‌شود.

دوره تخصص نیز حداقل 2 سال بوده و هزینه آن حدود 8000 تا 12000 دلار در سال است. علاوه بر هزینه‌های تحصیل پزشکی در آذربایجان هزینه اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی نیز به‌صورت جداگانه محاسبه می‌شود. باتوجه‌به همه این موارد در مجموع هزینه تحصیل پزشکی برای دانشجویان خارجی در آذربایجان حدود 30 تا 40 هزار دلار برآورد می‌شود.

خوابگاه‌ و محل اقامت برای دانشجویان پزشکی در آذربایجان

اکثر دانشگاه‌ها برای تحصیل پزشکی در آذربایجان دارای خوابگاه‌های دانشجویی هستند که دانشجویان خارجی می‌توانند در آنجا اقامت کنند. خوابگاه‌ها معمولاً اتاق‌های 2 یا 4 نفره دارند و امکاناتی مانند آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی مشترک دارند. هزینه اقامت در خوابگاه‌ها باتوجه‌به دانشگاه متفاوت است؛ ولی معمولاً بین 80 تا 150 دلار در ماه است. علاوه بر خوابگاه‌های دانشجویی، اجاره آپارتمان نیز یکی از گزینه‌هایی است که دانشجویان بین‌المللی تحصیل پزشکی در آذربایجان می‌توانند از آن استفاده کنند که البته هزینه بیشتری دارد.

برخی دانشجویان ترجیح می‌دهند به‌صورت مشترک با چند نفر دیگر، آپارتمان اجاره کنند تا هزینه کمتر شود. به‌طورکلی هزینه مسکن در آذربایجان نسبت به ایران ارزان‌تر است و دانشجویان بسیار راحت‌تر می‌توانند آن را پرداخت کنند.

تحصیل پزشکی در آذربایجان؛ مزایای تحصیل در رشته پزشکی در آذربایجان

تحصیل در رشته پزشکی در آذربایجان، به‌عنوان یکی از رشته‌های جذاب و پرطرف‌دار، دارای مزایای بسیاری است. دانشگاه‌های پزشکی در آذربایجان به دلیل استفاده از اساتید مجرب و تجهیزات پیشرفته، آموزش باکیفیتی در حوزه پزشکی ارائه می‌دهند. این کیفیت آموزشی می‌تواند فرصت‌های شغلی بهتری را برای فارغ‌التحصیلان این رشته ایجاد کند. همچنین تحصیل پزشکی در آذربایجان دارای تخصص‌های متنوعی مانند داخلی، جراحی، چشم‌پزشکی، زنان و زایمان، کودکان و… است. این تنوع امکان انتخاب تخصص موردعلاقه و تطابق با استعدادهای فرد را فراهم می‌کند.

آذربایجان با پیشرفت‌های بزرگ در زمینه فناوری پزشکی، دانشجویان پزشکی را با تجهیزات و فرصت‌های نوین آشنا می‌کند. این امر به دانشجویان کمک می‌کند تا با تجهیزات پیشرفته‌تری کار کنند و تجربه بهتری به بیماران ارائه دهند. باتوجه‌به هزینه تحصیل رشته پزشکی در آذربایجان، تحصیل در این رشته بسیار مقرون‌به‌صرفه خواهد بود. فارغ‌التحصیلان پزشکی در آذربایجان از فرصت‌های شغلی فراوانی بهره‌مند می‌شوند. از امکان ایجاد مطب خصوصی تا همکاری با بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مختلف، این فرصت‌ها امکان تجربه‌ی متنوع و کسب درآمد مناسب را فراهم می‌کنند.

بسیاری از دانشگاه‌های پزشکی در آذربایجان دوره‌های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. این امر به فارغ‌التحصیلان این دوره‌ها امکان کار در محیط‌های بین‌المللی را نیز می‌دهد. به‌طورکلی، تحصیل پزشکی در آذربایجان باتوجه‌به کیفیت آموزش، فرصت‌های شغلی و تخصصی، تجربه بین‌المللی و پیشرفت‌های پزشکی و هزینه تحصیل رشته پزشکی در آذربایجان انتخابی مناسب برای علاقه‌مندان به حوزه پزشکی است.

تحصیل پزشکی در آذربایجان

جمع‌بندی

تحصیل پزشکی در آذربایجان یکی از گزینه‌های محبوب برای دانشجویان ایرانی است که مایل به ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند. آذربایجان دارای دانشگاه‌های معتبر بسیاری در زمینه پزشکی است که امکانات و تجهیزات نسبتاً مطلوبی دارند. به‌طورکلی هزینه تحصیل رشته پزشکی در آذربایجان برای دانشجویان خارجی حدود 30 تا 40 هزار دلار برای کل دوره تخمین زده می‌شود که نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکا ارزان‌تر است. البته دانشجویان باید هزینه زندگی و اقامت در آذربایجان را نیز محاسبه کنند.

شرایط تحصیل رشته پزشکی در آذربایجان شامل داشتن دیپلم علوم‌تجربی، قبولی در آزمون ورودی سراسری، مصاحبه علمی و توانایی مکالمه به زبان آذربایجانی یا روسی است. در مجموع، تحصیل پزشکی در آذربایجان می‌تواند تجربه بسیار ارزشمندی برای دانشجویان ایرانی باشد. اگر برای کسب یک تجربه متفاوت قصد تحصیل در رشته پزشکی در آذربایجان را دارید می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت علم ویرا و درخواست فرم، از مشاوره رایگان و حرفه‌ای ما استفاده کنید تا به رؤیاهایتان نزدیک شوید.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه