تحصیل هنر در ترکیه
توسط تیم علم ویرا
2 خرداد 3

تحصیل هنر در ترکیه 2024 + شهریه و بورسیه

تحصیل هنر در ترکیه به دلیل شرایط فرهنگی و تاریخ این کشور بسیار مورد استقبال است. ترکیه از نظر موقعیت جغرافیایی و میان‌قاره‌ای خود یک ترکیب فرهنگی و قومی خاص و منحصربه‌فرد است. دانشجویان و محصلین در این کشور شانس این را دارند که در بهترین دانشگاه های هنر ترکیه تحصیل کنند.

در واقع دانشگاه‌های هنر استانبول به دلیل هزینه‌های مناسب تحصیل، هزینه‌های به‌صرفه زندگی و بورسیه‌های متعدد میزبان بسیاری از دانشجویان هستند و سیل عظیمی از محصلان بهترین دانشگاه های هنر ترکیه را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. برای آشنایی بیشتر با بورسیه رشته هنر در ترکیه تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

شرایط تحصیل هنر در ترکیه

برنامه‌های تحصیل هنر در ترکیه در دانشگاه‌های دولتی این کشور عموماً به زبان ترکی تدریس می‌شوند؛ اما برخی از برنامه‌ها هم به زبان‌های انگلیسی و ترکی تدریس می‌شوند. در واقع دانشجویانی که به زبان ترکی تسلط ندارند و وارد برنامه‌های ترکی می‌شوند می‌توانند قبل از ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه های هنر ترکیه یک سال آموزش زبان بگذرانند. اغلب برنامه‌های بین‌المللی در دانشگاه‌های خصوصی تدریس می‌شوند جایی که زبان‌آموزشی در آن‌ها بیشتر انگلیسی است.

جهت تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی که پایه هستند لازم است آزمون SAT و YOS در ترکیه را پاس کنید. آزمون یوس از صد نمره است که باید نمره چهل را کسب کنید. البته بعضی دانشگاه‌ها، مانند دانشکده هنر نیاز به کسب نمره شصت دارند.

شرایط تحصیل رشته هنر در ترکیه در مقاطع مختلف همچون مقطع کارشناسی مدارکی نظیر ریزنمرات، ارائه آخرین مدرک تحصیلی، مدرک زبان، معرفی‌نامه و… است؛ اما در مقاطع بالاتر نظیر کارشناسی‌ارشد یا دکترا نیاز به ارائه یک رزومه قوی‌تر دارید. همچنین توصیه‌نامه از اساتید، دعوت‌نامه، انگیزه‌نامه، ریزنمرات، مدرک زبان و ویزای تحصیلی لازم است.

مدارک موردنیاز برای تحصیل رشته هنر در ترکیه

مدارک موردنیاز پذیرش رشته هنر در ترکیه

برای تحصیل هنر در ترکیه باید ثبت نام اولیه اینترنتی را در دانشگاه موردنظر خود انجام دهید. همچنین باید بدانید که برای چه شهر و رشته‌ای قصد اقدام دارید. در مقطع لیسانس مدارک موردنیاز پذیرش در بهترین دانشگاه های هنر ترکیه عبارت‌اند از:

 • مدرک دیپلم + ریزنمرات
 • مدرک زبان
 • پاسپورت + مدارک هویتی و عکس
 • معرفی‌نامه
 • تمکن مالی و پرداخت هزینه‌های تحصیل
 • قبولی در آزمون‌های کتبی و مهارتی

در دوره‌های ارشد و دکترا:

 • ریزنمرات+ مدارک تحصیلی اخیر
 • انگیزه‌نامه
 • توصیه‌نامه
 • دعوت‌نامه
 • مدرک زبان ترکی یا انگلیسی
 • مدارک شناسایی+ پاسپورت

مدرک زبان معتبر برای تحصیل هنر در ترکیه

اغلب اوقات توصیه کارشناسان مهاجرتی این است که برای تحصیل هنر در ترکیه زبان رسمی خود این کشور را انتخاب کنید؛ چرا که برقراری روابط اجتماعی و ورود به بازار کار با این زبان بسیار ساده‌تر است. بااین‌وجود دوره‌هایی نیز وجود دارند که رشته هنر را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند. برای تحصیل هنر در بهترین دانشگاه های هنر ترکیه باید از یکی از راه‌های زیر مهارت خود را در زبان ترکی

یا انگلیسی ثابت کنید:

 • حداقل ۲ سال از تحصیل خود را در یک مؤسسه انگلیسی یا ترک‌زبان گذرانده باشید.
 • در یک دوره آموزش زبان ترکی یا انگلیسی در ترکیه پذیرش بگیرید و پیش از ورود به دانشگاه، به سطح قابل‌قبول برسید.
 • در آزمون‌های بین‌المللی زبان ترکی یا انگلیسی شرکت کنید.

به‌طورکلی راه سوم رایج‌ترین روش برای اثبات مهارت‌های زبانی است. دانشگاه‌های این کشور برای پذیرش دانشجو در رشته هنر مدرک آزمون TOMER ترکی و IELTS و TOEFL انگلیسی را می‌پذیرند. در جدول زیر می‌توانید حداقل نمره قبولی در این آزمون‌ها را مشاهده کنید:

نام آزموننمره قبولی
TOMER۷۰ تا ۷۹ برای کارشناسی و ۸۰ تا ۸۹ برای کارشناسی‌ارشد و دکتری
IELTSحداقل ۶ برای کارشناسی و حداقل ۶.۵ برای کارشناسی‌ارشد و دکتری
TOEFLحداقل ۷۰ برای کارشناسی و حداقل ۷۸ برای کارشناسی‌ارشد و دکتری
دانشگاه های هنر استانبول، ترکیه

معرفی دانشگاه‌ های هنر استانبول و شرایط ورود به آن ‌ها

هنر معاصر به‌عنوان یک‌رشته واحد در دانشگاه‌های ترکیه تلقی نمی‌شود؛ بلکه به‌عنوان روشی است که به رویکردهای میان‌رشته‌ای و بین فرهنگی بوم‌شناسی، جنسیت، آرشیو، پسااستعماری اجازه می‌دهد که با بررسی عمیق در زیبایی‌شناختی اجتماعی آغاز شوند. دانشگاه‌های هنر استانبول نسبت به سایر کشورها تقریباً هزینه‌های مناسب‌تری دارند.

در واقع تحصیل هنر در ترکیه در دانشگاه‌های رایگان معمولاً از 500 تا 5000 لیر و در دانشگاه‌های اینترنشنال از 3 تا 6 هزار لیر شهریه دارند؛ برای مثال دانشگاه خصوصی باشکنت 52440 لیر شهریه سالانه دارد که در حوزه رشته طراحی لباس در ترکیه، گرافیک، طراحی، مد، آشپزی، انیمیشن و… فعالیت دارد. در ادامه لیستی از بهترین دانشگا‌ه های هنر ترکیه که به صورت دولتی و خصوصی مشغول ارائه این رشته هستند آورده شده است.

1. دانشگاه‌ های خصوصی هنر ترکیه

بهترین دانشگاه های هنر ترکیه که به‌صورت خصوصی مشغول فعالیت در این رشته هستند عبارت‌اند از:

 • آرال
 • آیدین
 • باهچه شهیر
 • گلیشیم
 • باشکنت ترکیه
 • دویوس
 • هالیچ
 • مد استانبول
 • نیشانتاشی
 • Hacettepe
 • کوک
 • کدیر هاس
 • یدی تپه

جهت درخواست در یکی از این دانشگاه‌ها ممکن است به مدرکی مبنی بر تسلط به زبان انگلیسی نیاز داشته باشید. چندین آزمون استاندارد انگلیسی مانند PTE (آزمون انگلیسی پیرسون)، تافل (تست انگلیسی به‌عنوان زبان خارجی)، CAE (انگلیسی پیشرفته کمبریج) و آیلتس (زبان انگلیسی بین‌المللی) وجود دارد که می‌توانید برای اثبات سطح زبان انگلیسی خود در آن‌ها شرکت کنید. برای تحصیل در ترکیه در دانشگاه‌های خصوصی نیاز است هزینه‌های لازم برای پرداخت شهریه را ارائه کنید تا ویزای تحصیلی ترکیه را دریافت نمایید.

2. تحصیل هنر در ترکیه؛ لیست دانشگاه‌ های دولتی هنر ترکیه

به‌طورکلی هنر یکی از رشته‌های بسیار جذاب است که گرایش‌های مختلفی دارد و بسیاری از جوانان تمایل دارند که در رشته‌های هنر تحصیل کنند. همچنین کشور بسیار زیبای ترکیه به علت هزینه‌های مناسب و شرایط مهاجرپذیری که دارد مقصد بسیاری از محصلان برای تحصیل هنر در ترکیه است. لیست دانشگاه های دولتی هنر ترکیه عبارت‌اند از:

 • فنی یلدیز
 • معمارسینان
 • مارمارا
آزمون های ورودی برای پذیرش در دانشگاه های هنر ترکیه

آزمون‌ های ورودی برای اپلای در دانشگاه‌ های هنر ترکیه

آزمونی که برای تحصیل هنر در ترکیه برگزار می‌شود نسبت به سایر آزمون‌ها شاید کمی متفاوت‌تر باشد. آزمون‌های ورودی برای اپلای در دانشگاه‌های هنر ترکیه در 2 مرحله انجام و به صورت عملی و کتبی است. یوس معمولاً برای ورود به بهترین دانشگاه‌ه های هنر ترکیه است و آزمون SAT به صورت کتبی بوده و علاوه بر این رشته، برای سایر رشته‌ها قابل اجرا است. بعضی از دانشگاه‌های دولتی در این کشور شرایط سنی را نیز مورد بررسی قرار می‌دهند؛ یعنی از سن 21 تا نهایت سن 26 سال پذیرش می‌گیرند.

همچنین لازم است بدانید که نمره لازم هر دانشگاه را باید از آزمون‌های کتبی کسب کنید که ممکن با دانشگاه دیگر متفاوت باشد. بعد از آزمون کتبی آزمون عملی را نیز باید پشت سر بگذارید. توجه داشته باشید که دانشگاه‌های هنر در استانبول باتوجه‌به گرایش آزمون می‌گیرند. برای مثال جهت تحصیل در رشته گرافیک عموماً به سؤالاتی از قبیل طراحی و یا بسته‌بندی، تایپوگرافی، طراحی عکس و پوستر اشاره دارد. همچنین در رشته عکاسی ممکن است این آزمون به‌وسیله نمونه کار دریافتی از دانشجو باشد که کارهای انجام شده آن را محک بزنند. علاوه بر این‌ها در رشته مجسمه‌سازی نمونه کار و یا نقاشی‌های ترسیمی ارائه می‌شود.

تحصیل هنر در ترکیه و لیست رشته ‌های هنر در دانشگاه‌ های آن

ترکیه دانشگاه‌های زیادی برای انتخاب دارد که هر یک برنامه‌های آموزش زبان انگلیسی را برای دانشجویان متقاضی مهاجرت به ترکیه جهت تحصیل، در سراسر جهان ارائه می‌دهند. در واقع اغلب این مؤسسات به علت شهرت و اعتبار بالا از دانشجویان تیزهوش و نابغه بهره‌مند هستند. بهترین دانشگاه های هنر ترکیه همیشه برای محصلان جوان جذاب و پرطرف‌دار بوده‎اند.

در واقع می‌توان گفت که رشته‌های هنر در دانشگاه ترکیه بسیار متنوع هستند که شما عزیزان بر حسب علاقه و سلیقه خود می‌توانید رشته موردنظر خود را انتخاب کنید و در یک کشور مقرون‌به‌صرفه تحصیل داشته باشید. در ادامه به لیست رشته‎های هنر در ترکیه اشاره شده است:

طراحعکاسطراح بازی‌های رایانه‌ای و برنامه‌های رسانه‌ای
گرافیکطراح فضای سبزمورخ هنر
رقصندهنوازندهبازیگر
تهیه‌کنندهخبرنگار و عکاسطراح وب
طراح مدکارشناس نمایشگاه موزهطراح لوازم جانبی و کفش
آهنگ‌سازیمجسمه‌سازیسفالگری
رقص مدرنرقص بالهنمایشنامه‌نویسی
اپراگیتارویولن
جازساکسیفونترومبون
تربیت صداتربیت‌معلم نقاشیتربیت‌معلم موسیقی

بیشتر بخوانید: بهترین رشته ها برای تحصیل در ترکیه ۲۰۲۴

هزینه تحصیل هنر در ترکیه

هزینه ‌های تحصیل هنر در ترکیه

دانشجویان بین‌المللی که برای تحصیل هنر در ترکیه مهاجرت می‌کنند، باید سالانه بین ۲.۲۰۰ تا ۱۵.۰۰۰ دلار شهریه بپردازند. این هزینه بسته به دانشگاه محل تحصیل و زبان انتخابی متغیر است. همچنین دانشگاه‌های دولتی سالانه بین ۲.۰۰۰ تا ۵.۰۰۰ دلار و مؤسسات خصوصی بین ۵.۰۰۰ تا ۱۵.۰۰۰ دلار هزینه دارند.

دوره‌های هنر در این کشور به‌ندرت به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و عموماً نسبت به دوره‌های ترکی که برای تحصیل هنر در ترکیه ارائه می‌شوند شهریه بالاتری دارند. در جدول زیر می‌توانید شهریه مشهورترین دانشگاه‌های ترکیه را مشاهده کنید:

نام دانشگاهشهریه سالانه
هالیک۳۰۰۰ دلار
آیدین استانبول۲۷۰۰ دلار
بیلگی استانبول۲۲۰۰ دلار
گدیک استانبول۱۵۰۰۰ دلار
بیکوز۳۰۰۰ دلار

علاوه بر شهریه بیان شده در بالا دانشجویان باید برای خوابگاه، خرید لوازم تحصیلی و مخارج اولیه زندگی نیز بین ۵.۰۰۰ تا ۱۰.۰۰۰ دلار در سال هزینه بپردازند. این نوع هزینه‌ها بسته به سبک زندگی دانشجو می‎تواند بیشتر یا کمتر شود.

طول مدت تحصیل هنر در ترکیه

دوره کارشناسی هنر در ترکیه مانند ایران بین ۳ تا ۴ سال زمان می‌برد. همچنین در مقطع کارشناسی‌ارشد درصورتی‌که پایان‌نامه بنویسید دوره تحصیل ۲ تا ۲.۵ سال طول می‌کشد، در غیر این صورت می‌توانید در ۱.۵ سال تحصیلات تکمیلی خود را به پایان برسانید. دوره دکتری تحصیل هنر در ترکیه هم‌بسته به موضوع پژوهشی، ممکن است بین ۴ تا ۶ سال زمان ببرد.

بورسیه های تحصیلی در رشته هنر ترکیه

بورسیه‌ های تحصیلی در ترکیه در رشته ‌های هنر

بهترین دانشگاه های هنر ترکیه برنامه‌های بورسیه تحصیلی متفاوت و خاصی را برای هر مقطع تحصیلی طراحی کرده‌اند. اغلب فرصت‌های بورسیه تحصیلی در ترکیه برای رشته هنر شامل بورسیه‌های طولانی‌مدت لیسانس، ارشد و PHD است. همچنین بورسیه‌های تحقیقاتی و شایستگی، بورسیه‌های هنر تا برنامه‌های بورس تحصیلی مشترک ایجاد شده با مؤسسات معتبر بین‌المللی را ارائه می‌کنند. در زیر به بورسیه‌های رایج برای تحصیل هنر در ترکیه پرداخته شده است.

1. بورسیه تمام مدت

قبل از درخواست بورسیه تمام‌وقت برای تحصیل هنر در ترکیه به داوطلبان توصیه می‌شود که معادل و اعتبار رشته‌های انتخابی در کشورهای خود را بررسی کنند. همچنین لازم است شرایط تحصیل در سه دوره کارشناسی، ارشد و دکترا و کمک‌هزینه ماهانه مقطع کارشناسی را مورد بررسی قرار دهند.

2. برنامه بورسیه موفقیت

برنامه بورسیه موفقیت برای تحصیل هنر در ترکیه فقط کمک‌هزینه ماهانه را پوشش می‌دهد. در واقع هزینه‌های اقامت و سایر هزینه‌ها توسط بورسیه تحصیلی مبتنی بر موفقیت پوشش داده نمی‌شود. لازم به ذکر است که کمک‌هزینه ماهانه لیسانس پانصد لیر، مستر هفتصد لیر، PHD تا نهصد لیر قابل پوشش است.

3. برنامه‌ های بورس تحصیلی مشترک

برنامه‌های بورس تحصیلی مشترک برنامه‌های بورسیه‌ای هستند که در چارچوب موضوعات خاص با همکاری سازمان‌های بین‌المللی و سایر نهادهای عمومی به گروه‌های محروم ارائه می‌گردند.

شرایط بازار کار هنر در ترکیه

بررسی شرایط کاریابی و بازار کار رشته هنر در ترکیه

دانشجویان ترک و دانشجویان خارجی با تحصیل هنر در ترکیه و مهارت‌های خوب زبان ترکی فرصت‌هایی را در سایر صنایع هنری نیز خواهند یافت. شهروندهایی که ترک نیستند جهت ورود به بازار کار باید مجوز کار دریافت کنند. از نظر بررسی شرایط کاریابی و بازار کار رشته هنر در کشور ترکیه باید گفت که مردم این کشور ارزش و احترام خاصی برای هنر قائل هستند و از این صنایع هنری استقبال خوبی دارند. به‌طورکلی با تحصیل در بهترین دانشگاه های هنر ترکیه می‌توان به بازار شغلی خوبی در این کشور دست‌یافت.

در حقیقت ترکیه از نظر طراحی، مد، دیزاین و تحصیل موسیقی، شرایط بسیار خوبی دارد و به‌صورت کلی صنعت پوشاک و مد ترکیه بسیار در جهان شهرت دارد. شما به‌عنوان فارغ‌التحصیل هنر در ترکیه با واردشدن به بازار کار درآمدی حدودی 8170 لیر در ماه را می‌توانید کسب نمایید.

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالب بیان شده می‌توان گفت که ترکیه جزء آن دسته کشورهایی است که بین قشر زیادی از مردم محبوب است. محبوبیت به علت هزینه‌های زندگی مناسب در این کشور است. در حقیقت با بودجه ماهانه 400 تا 600 یورو می‌توانید راحت در این کشور زندگی کنید. همچنین بهترین دانشگاه های هنر ترکیه برنامه‌های آموزشی متنوعی را ارائه می‌دهند. به عبارت دیگر در اکثر شهرها و دانشگاه‌های این کشور رشته و گرایش‌های متنوعی وجود دارد.

علاوه بر این، شما با تحصیل هنر در ترکیه می‌توانید پس از اتمام تحصیل وارد بازار کار شوید؛ چرا که این کشور در زمینه هنر سابقه درخشان و رزومه عالی دارد. همچنین بورسیه رشته هنر در ترکیه برای محصلان داخلی و بین‌المللی این رشته در نظر گرفته شده است. برای آگاهی از شرایط تحصیل خارج از کشور و دریافت اطلاعات، به بخش مشاوره رایگان مراجعه کنید.

سؤالات متداول

 1. شرایط تحصیل هنر در ترکیه چیست؟

کسب نمره قبولی در آزمون یوس، ارائه مدارک تحصیلی، ارائه مدرک زبان و ارائه رزومه تحصیلی قوی برای مقاطع تکمیلی

 1. بهترین دانشگاه‌های تحصیل هنر در ترکیه کدامند؟

در بسیاری از دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه رشته هنر در بهترین سطح ارائه می‌شود. دانشگاه‌های باهچه شهیر، مرمره، حاجت تپه، باشکنت و نیشانتاشی از جمله این دانشگاه‌ها هستند.

 1. بورسیه های تحصیلی ترکیه برای رشته هنر کدامند؟

بورسیه تمام وقت، بورسیه موفقیت و برنامه بورسیه تحصیلی مشترک

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه