تحصیل در ترکیه یا قبرس
توسط تیم علم ویرا
3 اسفند 2

تحصیل در ترکیه یا قبرس 2024 | کدام برای مهاجرت تحصیلی بهتر است؟

یکی از گزینه‌های تحصیلی برای برخی دانشجویان تحصیل در ترکیه یا قبرس است. به دلیل نزدیک بودن ترکیه و جزیره قبرس و شباهت بین ترکیه و قبرس شمالی ممکن است برخی دانشجویان در انتخاب دچار تردید شوند. برای تصمیم‌گیری بهتر در این زمینه بهتر است ابتدا شرایط تحصیل در قبرس و ترکیه را بررسی کنیم. سپس باتوجه‌به مزایای تحصیل در ترکیه و قبرس و همچنین با درنظرگرفتن معایب آن‌ها بهتر می‌توان در این زمینه تصمیم گرفت. در این مقاله از گروه مهاجرتی علم ویرا موضوع تحصیل در ترکیه یا قبرس را بررسی می‌کنیم.

مزایای مهاجرت تحصیلی به قبرس

برای تصمیم‌گیری درباره تحصیل در ترکیه یا قبرس ابتدا باید شرایط تحصیل در هر کدام از این دو کشور را بررسی کرد. در ابتدا شرایط تحصیل در قبرس را بررسی می‌کنیم. قبرس جزیره‌ای کوچک در اروپا است که به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم‌ شده است.

بخش شمالی قبرس هم‌مرز با ترکیه بوده و شباهت‌های فرهنگی و مذهبی زیادی با کشور ترکیه دارد. بخش جنوبی آن در نزدیک یونان قرار دارد و بیشتر یک منطقه اروپایی محسوب می‌شود. برای تحصیل در ترکیه یا قبرس شمالی دانشجویان به ویزای تحصیلی نیاز ندارند؛ ولی برای تحصیل در قبرس جنوبی اخذ ویزا لازم است.

از طرف دیگر هزینه تحصیل در قبرس شمالی مناسب است و به دانشجویان ایرانی هم بورسیه‌های بهتری تعلق می‌گیرد. زبان تحصیل در قبرس انگلیسی و جامعه این کشور ترکیب فرهنگی منحصربه‌فردی دارد. این در حالی است که ترکیه دارای بازار کار قوی‌تر و تجربه فرهنگی متنوعی است. همچنین دانشجویان مشغول به تحصیل در قبرس تحت پوشش بیمه‌های خدمات درمانی قرار می‌گیرند.

شرایط تحصیل در ترکیه یا قبرس

تحصیل در ترکیه یا قبرس؛ دانشگاه های قبرس

یکی دیگر از مواردی که هنگام تصمیم‌گیری درباره تحصیل در ترکیه یا قبرس باید به آن توجه کرد بررسی دانشگاه‌های دو کشور است. قبرس 3 دانشگاه دولتی، 6 دانشگاه خصوصی و تعداد زیادی مؤسسات آموزشی دارد و بهترین شرایط تحصیل در قبرس در این دانشگاه‌ها و مؤسسات فراهم شده است. شرایط تحصیل پزشکی در قبرس، دندانپزشکی و بسیاری دیگر از رشته‌ها مطابق با معیارهای جهانی است. دانشگاه دولتی قبرس معتبرترین و قدیمی‌ترین دانشگاه دولتی این کشور است و دو پردیس دانشگاهی در شهر نیکوزیا دارد. دیگر دانشگاه‌های برتر قبرس عبارت‌اند از:

 • دانشگاه نیکوزیا
 • دانشگاه اروپایی لفکه
 • دانشگاه آمریکایی گیرنه
 • دانشگاه صنعتی قبرس
 • دانشگاه اروپایی قبرس
 • دانشگاه فردریک قبرس
 • دانشگاه مدیترانه شرقی

شرایط تحصیل در قبرس

در ادامه مبحث تحصیل در ترکیه یا قبرس باید شرایط تحصیل در دانشگاه‌های قبرس را نیز بررسی کنیم. شرایط تحصیل در دانشگاه‌های این کشور کوچک به رشته تحصیلی، دانشگاه و مقطع تحصیلی بستگی دارد؛ اما مهم‌ترین شرط تحصیل در قبرس داشتن مهارت زبانی بالا در زبان انگلیسی و سوابق تحصیلی است. این در حالی است که برای تحصیل در ترکیه دو گزینه برای زبان وجود دارد که شامل زبان انگلیسی و ترکی است. یکی دیگر از شرایط تحصیل در دانشگاه‌های جزیره قبرس همانند سایر دانشگاه‌های جهان، ارائه مدارک تحصیلی مقطع قبلی است.

معادل‌سازی مدارک یا گذراندن دوره‌های خاص از دیگر مواردی است که برای برخی رشته‌ها وجود دارد. به‌عنوان‌مثال ازآنجایی‌که در سیستم آموزشی ایران رشته‌های فنی دوره پیش‌دانشگاهی ندارند فارغ‌التحصیلان این دوره‌ها باید دوره کاردانی رشته خود را در ایران گذرانده و بعد از آن برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های قبرس اقدام کنند.

سیستم آموزشی قبرس

سیستم آموزشی قبرس

سیستم آموزشی قبرس شمالی مطابق با سیستم آموزشی آمریکا است و این امر بر مهاجرت تحصیلی به قبرس تأثیر می‌گذارد. البته در مقایسه بین تحصیل در ترکیه یا قبرس باید گفت که سیستم آموزشی ترکیه نیز از معاهده بولونیا پیروی می‌کند و دانشگاه‌های این کشور دارای سیستم آموزشی منسجم و مدون هستند.

داشتن یک سیستم آموزشی یکپارچه از مزایای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه محسوب می‌شود. همچنین در دانشگاه‌های قبرس بر اساس شرایط دانشجویان و میزان شایستگی علمی و تحصیلی آنان بورسیه‌های 50 تا 100 درصدی اعطا می‌شود.

تحصیل در ترکیه یا قبرس؛ مزایای تحصیل در قبرس

باتوجه‌به مناسب‌بودن شرایط تحصیل در قبرس، به مهم‌ترین مزایای تحصیل در این کشور می‌پردازیم. در ادامه نیز مزایای تحصیل در ترکیه را نیز بررسی خواهیم کرد تا بهتر بتوانید برای تحصیل در ترکیه یا قبرس تصمیم‌گیری کنید. باتوجه‌به این نکات متقاضیان بهتر می‌توانند از بین تحصیل در ترکیه و قبرس یک گزینه را انتخاب کنند. مزایای تحصیل در قبرس عبارت‌اند از:

 • کیفیت آموزشی بالا
 • امنیت بالا در قبرس
 • جاذبه‌های گردشگری
 • بیمه درمانی دانشجویان
 • مناسب‌بودن هزینه زندگی
 • اعتبار بالای مدارک دانشگاه‌های قبرس
 • اعطای بورسیه‌های مناسب و کاهش هزینه تحصیل
 • تحصیل به زبان انگلیسی درنتیجه ارتقای مهارت زبانی

مزایای مهاجرت تحصیلی به ترکیه

برای انتخاب بین تحصیل در ترکیه یا قبرس باید شرایط تحصیل در ترکیه را نیز بررسی کرد. همان‌طور که گفته شد سیستم آموزشی ترکیه مطابق با استانداردهای اروپا بوده و مدرک تحصیلی این کشور نیز در کشورهای اروپایی عضو معاهده بولونیا اعتبار بالایی دارد. در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه بهترین امکانات آموزشی، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و فرصت‌های تبادل دانشجو بهترین شرایط تحصیل در سطح بین‌المللی را برای دانشجویان فراهم می‌کنند. همان‌طور که گفته شد یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل در قبرس تحصیل به زبان انگلیسی است؛ ولی در ترکیه دو گزینه یعنی ترکی و انگلیسی ‌زبان تحصیل هستند.

شاید بتوان این مورد را یکی از مزایای تحصیل در کشور ترکیه در مقایسه با قبرس به شمار آورد. علاوه بر شباهت‌های فرهنگی و مذهبی بین ایران و ترکیه، بین برخی مناطق ایران و ترکیه شباهت زبانی وجود دارد و دانشجویان این مناطق از نظر زبان تحصیل در ترکیه مشکل نخواهند داشت. ممکن است دانشجویان باتوجه‌به شباهت زبانی بهتر بتوانند بین تحصیل در ترکیه یا قبرس تصمیم بگیرند.

دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه

همانند تمام نقاط جهان، دانشگاه‌های ترکیه نیز به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. در هر دو گروه دانشگاه‌هایی با اعتبار بالا و رنکینگ جهانی قرار دارند. برای تصمیم‌گیری درباره تحصیل در ترکیه یا قبرس می‌توان درباره دانشگاه‎های دو کشور نیز اطلاعات جامع کسب کرده و با مقایسه آن‌ها بهترین تصمیم را اتخاذ کرد.

البته ذکر این نکته ضروری است که دانشگاه‌های هر دو کشور اعتبار علمی و امکانات آموزشی و علمی بالایی دارند. به این منظور باید شرایط تحصیل در قبرس و ترکیه را بر اساس شرایط شخصی نیز بررسی کرد. برخی از بهترین دانشگاه ‌های ترکیه عبارت‌اند از:

 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه باهچه شهیر
 • دانشگاه اژه ازمیر
 • دانشگاه دوکوز ایلول
 • دانشگاه باشکنت
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه یدی تپه
 • دانشگاه حاجت تپه

باتوجه‌به مساحت و گستردگی کشور ترکیه، تعداد دانشگاه‌های این کشور بیشتر و تنوع رشته و شهرهای محل تحصیل نیز بالاتر است. این مورد را می‌توان یکی دیگر از مزایای تحصیل در ترکیه به‌حساب آورد و شاید بر تصمیم‌گیری درباره تحصیل در ترکیه یا قبرس اثر بگذارد.

شرایط تحصیل در ترکیه

در ادامه مبحث تحصیل در ترکیه یا قبرس، شرایط تحصیل در ترکیه را نیز بررسی می‌کنیم. برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه به‌ویژه در بخش دولتی شرکت در آزمون‌های ورودی مانند آزمون SAT یا آزمون YOS ضروری است. همچنین ارائه مدرک زبان تومر (برای تحصیل به ترکی) یا آیلتس/ تافل (برای تحصیل به زبان انگلیسی) از دیگر شرایط تحصیل در ترکیه است.

متقاضیانی که مدرک زبان نداشته باشند باید با شرکت در آزمون زبان دانشگاه قبل از ورود، مهارت زبانی خود را اثبات کنند. درباره شرایط تحصیل در قبرس آزمون ورودی خاصی وجود ندارد و دانشجویان با اثبات مهارت زبان انگلیسی می‌توانند وارد دانشگاه شوند. البته دانشگاه CIU قبرس دارای آزمون ورودی زبان است.

تحصیل در ترکیه یا قبرس؛ سیستم آموزشی ترکیه

تحصیل در ترکیه یا قبرس؛ سیستم آموزشی ترکیه

کشور ترکیه از امضاکنندگان معاهده بولونیا است و سیستم آموزشی این کشور دارای برنامه منسجم و یکپارچه آموزشی است. امکانات تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه مطابق با استانداردهای آموزشی بین‌الملل است و مدارک تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه در سطح جهانی معتبر هستند.

دولت و دانشگاه‌های ترکیه بورسیه‌های مختلفی در اختیار دانشجویان واجد شرایط علمی و تحصیلی قرار می‌دهند. با اخذ بورسیه تحصیلی بخشی یا تمام هزینه تحصیل و حتی هزینه زندگی در ترکیه تحت پوشش بورسیه قرار می‌گیرد.

مزایای تحصیل در ترکیه

در ادامه مقایسه بین تحصیل در ترکیه یا قبرس مزایا و شرایط تحصیل در قبرس را بررسی کردیم. درباره مزایای تحصیل در ترکیه نیز باید گفت که دولت و سیستم آموزش عالی این کشور در چند دهه اخیر طرح‌ها و برنامه‌های مختلفی را برای ارتقای سطح آموزش در این کشور اجرا کرده است. مهم‌ترین مزایای تحصیل در ترکیه عبارت‌اند از:

 • بالابودن کیفیت آموزش
 • ارائه بورسیه‌های تحصیلی
 • وجود سیستم حمل‌ونقل پیشرفته
 • تحصیل در محیط آکادمیک چندملیتی
 • اعتبار بالای دانشگاه‌ها
 • امکان اشتغال به کار ضمن تحصیل و بعد از تحصیل
 • مناسب‌بودن هزینه تحصیل و هزینه زندگی در ترکیه
انتخاب بین دوراهی تحصیل در ترکیه یا قبرس

انتخاب بین دوراهی تحصیل در ترکیه یا قبرس

همان‌طور که گفته شد جزیره قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است. برای تحصیل در قبرس شمالی و ترکیه دانشجویان ایرانی به ویزا نیاز دارند؛ ولی برای تحصیل در قبرس جنوبی اخذ ویزا ضروری است. همچنین وجود شباهت‌های فرهنگی هم بر تصمیم‌گیری روی تحصیل در ترکیه یا قبرس تأثیر می‌گذارد.

نکته دیگر مربوط به هزینه تحصیل است. باتوجه‌به شرایط تحصیل در قبرس و اعطای بورسیه‌های عالی هزینه تحصیل در قبرس مقرون‌به‌صرفه‌تر از هزینه تحصیل در ترکیه است. درباره بازار کار نیز به دلیل تنوع بیشتر و گستردگی جغرافیایی گفته می‌شود که امکان اشتغال به کار و بازار کار ترکیه تنوع بیشتری دارد که این می‌تواند از مزایای تحصیل در ترکیه باشد.

به‌طورکلی برای تصمیم‌گیری در این زمینه علاوه بر درنظرگرفتن مزایا و معایب ادامه تحصیل در هر کدام از این دو کشور، باید امکانات، شرایط و علایق فردی نیز درنظر گرفته شود تا بتوان بهتر تصمیم‌گیری کرد. هر دو کشور ترکیه و قبرس گزینه‌های تحصیلی خوبی برای تحصیل مقرون‌به‌صرفه در یک دانشگاه بین‌المللی هستند و برای انتخاب یکی از آن‌ها باید تمام جوانب از قبیل شرایط، مزایا، معایب، امکانات خاص، آینده شغلی و… را بررسی کرد.

جمع‌بندی

تحصیل در ترکیه یا قبرس از گزینه‌هایی است که ذهن برخی دانشجویان بین‌المللی را به خود مشغول کرده است. هر دو کشور ترکیه و قبرس دارای امکانات، شرایط تحصیلی و دانشگاه‌های معتبر هستند. با تحقیق و کسب اطلاع درباره شرایط تحصیل در قبرس و ترکیه و همچنین درنظرگرفتن مزایای تحصیل در ترکیه و قبرس می‌توان تصمیم بهتری اتخاذ کرد.

البته باید معایب احتمالی را نیز در نظر گرفت و با سبک‌سنگین کردن شرایط فردی، اقتصادی، علایق شخصی و آینده شغلی می‌توان یکی از این دو کشور را انتخاب کرد. مؤسسه مهاجرتی علم ویرا باتکیه‌بر توانایی‌های تیم مهاجرتی قوی خود و تجربه نزدیک به یک دهه تلاش می‌کند بهترین مشاوره مهاجرت تحصیلی را در اختیار متقاضیان قرار دهد.  با تکمیل فرم مشاوره رایگان با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه