تحصیل در ترکیه یا روسیه
توسط تیم علم ویرا
13 اسفند 2

تحصیل در ترکیه یا روسیه | شرایط تحصیل 2024

در سال‌های اخیر دانشجویان زیادی به‌منظور دسترسی به فرصت‌های تحصیلی بیشتر تصمیم به مهاجرت تحصیلی می‌گیرند. انتخاب کشور مناسب برای تحصیل یکی از مهم‌ترین گام‌های مهاجرت است. بسیاری از دانشجویان بین‌المللی و متقاضیانی که قصد دارند به خارج از کشور سفر کنند، به دنبال بهترین کشور برای مهاجرت هستند. معیارها و شرایط مختلفی برای انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی وجود دارد. سیستم آموزشی، تعداد دانشگاه‌های برتر در سطح بین‌المللی، هزینه تحصیل و زندگی، فرهنگ و… تنها چند مورد از عوامل تعیین‌کننده در انتخاب مقصد مهاجرت تحصیلی هستند.

در میان تمام کشورهایی که سهم زیادی در جذب دانشجویان بین‌المللی دارند، ترکیه و روسیه نقش پررنگی را ایفا می‌کنند. ممکن است شما نیز به تحصیل در ترکیه یا روسیه فکر کرده باشید؛ اما به دلیل عدم اطمینان از اینکه کدام یک از این کشورها گزینه بهتری برای شما است از تصمیم خود صرف‌نظر کرده‌اید. نگران نباشید! در این مقاله از سری مقالات علم ویرا با ما همراه باشید تا به بررسی شرایط تحصیل در روسیه و مهاجرت تحصیلی به ترکیه بپردازیم.

مقایسه کلی روسیه و ترکیه

برای درک این موضوع که تحصیل در ترکیه یا روسیه برای شما گزینه مناسب‌تری است، به طور خلاصه به بررسی هریک از این کشورها می‌پردازیم.

موقعیت جغرافیایی و جمعیت ترکیه

1. موقعیت جغرافیایی و جمیعت ترکیه

ترکیه، دروازه بین اروپا و خاورمیانه، کشوری گسترده با تأثیرات فرهنگی و اساسی قوی است. کشور ترکیه از غرب با یونان و بلغارستان، از شرق با گرجستان، ارمنستان، آذربایجان و ایران و از جنوب شرقی با عراق و سوریه همسایه است. پایتخت این کشور آنکارا است؛ اما بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهر آن استانبول است. استانبول در غرب ترکیه واقع شده است و تنگه بسفر، خط جداکننده اروپا و آسیا، از مرکز این شهر می‌گذرد. شهرهای بزرگ دیگر ترکیه عبارت از بدروم، آنتالیا، غازی انتپ و ازمیر است.

ترکیه از دیرباز نقش مهمی را در اروپا و خاورمیانه ایفا کرده است. این امر امروزه در فرهنگ، آداب‌ورسوم و حتی زبان این کشور منعکس شده است. کشور ترکیه حدود 83 میلیون نفر جمعیت دارد و در سال‌های اخیر میزبان بالغ بر 170000 دانشجوی خارجی بوده است. دانشجویان زیادی مهاجرت تحصیلی به ترکیه را انتخاب می‌کنند.

2. موقعیت جغرافیایی و جمعیت روسیه

قبل از بررسی شرایط تحصیل در ترکیه یا روسیه شما را با موقعیت جغرافیایی روسیه آشنا می‌کنیم. میدان سرخ و کلیسای جامع سنت باسیل در مسکو و کاخ زمستانی در سن‌پترزبورگ تنها تعدادی از نقاط دیدنی هستند که وقتی دانشجویان بین‌المللی وقتی درباره روسیه به‌عنوان مقصدی برای تحصیل فکر می‌کنند به ذهن متبادر می‌شود. بااین‌حال، شرایط تحصیل در روسیه تجربه‌ای است که دانشجویان را فراتر از مقاصد گردشگری شناخته شده این کشور می‌برد. فرهنگ روسیه با تاریخ غنی این کشور ترکیبی پیچیده از سنت و نوآوری است. دو شهر بزرگ روسیه مسکو و سن‌پترزبورگ هستند که هر دو در بخش غربی کشور واقع شده‌اند.

مسکو پایتخت کشور روسیه است که به دلیل سیستم مترو که اغلب به موزه تشبیه می‌شود و دانشگاه دولتی مسکو که قدیمی‌ترین دانشگاه این کشور است، شناخته می‌شود. سنت پترزبورگ به‌عنوان پایتخت فرهنگی روسیه شناخته شده است و مرکز شهر تاریخی آن جزو میراث جهانی یونسکو به شمار می‌رود. این کشور حدود 144 میلیون جمعیت دارد و در سال‌های اخیر پذیرای 250000 دانشجوی بین‌المللی بوده است.

تحصیل در ترکیه یا روسیه؛ سیستم آموزشی

برای درک بهتر اینکه تحصیل در ترکیه یا روسیه کدام برای شما بهتر است، باید به بررسی سیستم آموزشی و کیفیت تحصیل در هر کشور بپردازیم.

سیستم آموزشی ترکیه

1. سیستم آموزشی ترکیه

ترکیه در سال 1981 ترکیه به‌طور کامل سیستم آموزش عالی خود را بازسازی کرد و در مدت زمان بسیار کوتاهی موفق به توسعه و مدرن سازی آن شد. امروزه بالغ بر 200 دانشگاه و مراکز آموزش عالی خصوصی و دولتی در این کشور وجود دارد. بودجه دانشگاه‌های دولتی توسط دولت تامین می‌شود؛ درحالی که مدارس خصوصی به بودجه خارجی و در آمد حاصل از شهریه وابسته هستند. دوره‌های کارشناسی در ترکیه معمولا 4 سال به طول می‌انجامند. موضوعات تخصصی‌تر مانند پزشکی، دندانپزشکی و… می‌تواند تا 6 سال طول بکشد.

کارشناسی ارشد معمولا 2 سال به طول می‌انجامند و تحصیل مقطع دکتری 4 سال طول می‌کشد. علاوه بر این، تحصیل کاردانی در دانشگاه‌های ترکیه 2 سال به طول می‌انجامد. کلیه مقاطع آموزش‌‌های عالی در ترکیه توسط TYYC( چارچوب ملی آموزش عالی ترکیه) نظارت می‌شوند. TTYC به طور کامل از فرایند بولونیا پیروی می‌کند. ترکیه همچنین بخشی از ECTS (سیستم انتقال اعتبار اروپایی) است. برخی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه بر اساس رتبه‌بندی‌های معتبر جهانی به شرح زیر هستند:

 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه سابانجی
 • دانشگاه بغازیچی
 • دانشگاه فنی خاورمیانه
 • دانشگاه قاضی
 • دانشگاه فنی استانبول
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه استانبول و…
سیستم آموزشی روسیه

شرایط تحصیل در روسیه؛ سیستم آموزشی روسیه

مقایسه سیستم آموزش دو کشور درک بهتری از برتری تحصیل در ترکیه یا روسیه را به شما ارائه می‌دهد. آموزش عالی در روسیه از نظر ساختاری مشابه سیستم اروپای مرکزی است؛ اما چند تفاوت کلیدی دارد. این سیستم به چهار بخش اصلی آموزش ابتدایی، متوسطه، تحصیلات عالی و تحصیلات تکمیلی تقسیم می‌شود. 776 موسسه آموزش عالی در 82 منطقه این کشور وجود دارد که هرساله شرایط تحصیل در روسیه را برای دانشجویان بومی و بین‌المللی فراهم می‌کند.

دوره متوسطه در روسیه 11 سال به طول می‌انجامد و دانشجویان برای ورود به سیستم آموزش عالی باید این مقطع را به پایان برسانند. سیستم آموزش عالی در روسیه به دلیل دستاوردها و تاکید بر زمینه علم و فناوری از شهرت زیادی برخوردار است. آموزش عالی در روسیه شامل مقطع کاردانی و کارشناسی است که به ترتیب 2 الی 4 سال به طول می‌انجامند. مدراک تخصص در رشته‌هایی مانند پزشکی پس از حداقل 5 سال اعطا می‌شود.

شرایط تحصیل در روسیه و دریافت مدرک کارشناسی ارشد 2 الی 3 سال و دکتری 5 سال به طول می‌انجامد. سال تحصیلی در روسیه به دو ترم تقسیم می‌شود. ترم اول از سپتامبر تا ژانویه و ترم دوم از فوریه تا ژوئن ادامه پیدا می‌کند. در ادامه به معرفی برخی از بهترین دانشگاه‌های روسیه برای تحصیل می‌پردازیم:

 • دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو
 • دانشگاه سنت پترزبورگ
 • دانشگاه دولتی نووسیبرسک
 • دانشگاه دولتی تومسک
 • دانشگاه فنی دولتی باومن مسکو
 • مؤسسه فیزیک و فناوری مسکو
 • مدرسه عالی اقتصاد
 • دانشگاه رودن
 • دانشگاه فدرال کازان
 • دانشگاه فدرال اورال
 • دانشگاه پلی‌تکنیک تومسک
 • دانشگاه فدرال خاور دور
 • دانشگاه سچینوف و…

بررسی هزینه تحصیل در ترکیه و روسیه

یکی از مهم‌ترین عواملی که دانشجویان باید در هنگام انتخاب تحصیل در ترکیه یا روسیه در نظر بگیرند، هزینه تحصیل است. در ادامه به بررسی هزینه تحصیل در ترکیه یا روسیه می‌پردازیم.

هزینه تحصیل در ترکیه

1. هزینه تحصیل در ترکیه

یکی از مزایای مهاجرت تحصیلی به ترکیه، هزینه تحصیل و زندگی مقرون‌به‌صرفه در این کشور است. همان‌طور که گفتیم، دانشگاه‌های ترکیه دولتی یا خصوصی هستند و هزینه تحصیل در ترکیه به نوع دانشگاه بستگی دارد. به‌طورکلی، شهریه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه ارزان‌تر از دانشگاه‌های خصوصی است و معمولاً از 1500 دلار در سال بالاتر نمی‌رود. درحالی‌که دانشگاه‌های خصوصی می‌توانند تا 20000 دلار در سال شهریه دریافت کنند. علاوه بر این، هزینه برنامه‌های انگلیسی زبان در این کشور بالاتر از برنامه‌های ترکی زبان است. هزینه تحصیل در مقاطع مختلف در یک سال تحصیلی در دانشگاه‌های ترکیه به شرح زیر است:

 • مقطع کارشناسی: 500 الی 1800 دلار
 • مقطع کارشناسی‌ارشد: 600 الی 900 دلار
 • مقطع دکتری: 500 الی 800 دلار در

هزینه تحصیل در برنامه‌هایی مانند مهندسی یا پزشکی معمولاً بالاتر از سایر رشته‌های تحصیلی است. ازآنجایی‌که ترکیه همچنان یک مقصد تحصیلی محبوب به شمار می‌رود، گزینه‌های بورسیه تحصیلی زیادی به دانشجویان ارائه می‌دهد. یکی از محبوب‌ترین این موارد، بورسیه ترکیه است. علاوه بر این، بورسیه‌های زیادی وجود دارد که مختص دانشگاه‌ها، حوزه‌ها و مناطق جغرافیایی مختلف است.

2. هزینه تحصیل در روسیه

یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در انتخاب تحصیل در ترکیه یا روسیه هزینه‌های تحصیل است. هزینه تحصیل در روسیه برای دانشجویان بین‌المللی می‌تواند بسته به دانشگاه، رشته، مقطع و زبان تحصیل متفاوت باشد. به‌طورکلی هزینه تحصیل در روسیه در مقایسه با آمریکا یا اروپا مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شود. حداقل شهریه که معمولاً توسط وزارت آموزش‌وپرورش تعیین می‌شود، نمی‌تواند کمتر از مبلغ سرمایه‌گذاری شده در آموزش برای هر دانشجو توسط دولت روسیه باشد. متوسط هزینه تحصیل در روسیه در مقاطع مختلف تحصیلی به شرح زیر است:

 • مقطع کارشناسی: از 220000 الی 240000 روبل (3385 الی 3690 دلار) در سال
 • مقطع کارشناسی‌ارشد: 240000 الی 450000 روبل (3746 الی 8082 دلار) در سال
 • مقطع دکتری: 72000 الی 250000 (1293 الی 4490 دلار) در سال

برخی از دانشگاه‌ها برای کمک به دانشجویان بین‌المللی برای ادغام بهتر با جامعه روسیه، دوره‌های مقدماتی (پادفک) را به زبان روسی ارائه می‌دهند. هزینه این دوره به‌صورت مجزا از دانشجویان دریافت می‌شود و به طور متوسط 120000 روبل (2155 دلار) هزینه دارد.

در سال 2019 دولت روسیه 15000 بورسیه تحصیلی با بودجه دولتی برای دانشجویان بین‌المللی که شرایط تحصیل در روسیه را انتخاب می‌کنند، فراهم کرد. برای برخورداری از بورسیه‌های دولتی، دانشجویان بین‌المللی باید آزمون EGE که دانشجویان دبیرستانی روسی در آن شرکت می‌کنند، را پشت سر بگذارند. بورسیه دولتی روسیه شامل موارد زیر است:

 • شهریه رایگان در طول دوره تحصیلی
 • کمک‌هزینه تحصیلی
 • هزینه اقامتگاه (در صورت وجود)

تعداد بورسیه‌های تحصیلی در دسترس برای دانشجویان بین‌المللی بر اساس ماهیت رابطه کشور مبدأ دانشجویان با روسیه است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با سفارت روسیه در کشور خود تماس بگیرید.

زبان و فرهنگ ترکیه

تحصیل در ترکیه یا روسیه؛ مقایسه زبان و فرهنگ

اطلاع از زبان و فرهنگ کشوری که قرار است در آن به ادامه تحصیل بپردازید بخش مهمی از مهاجرت تحصیلی است. دانشجویانی که هنوز تصمیم نگرفته‌اند تحصیل در ترکیه یا روسیه را انتخاب کنند، باید به زبان که یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌ها برای تحصیل در خارج از کشور است، توجه داشته باشند. در ادامه به بررسی زبان و فرهنگ هرکدام از این کشورها می‌پردازیم.

1. مهاجرت تحصیلی به ترکیه؛ زبان و فرهنگ ترکیه

زبان رسمی کشور ترکیه، ترکی است. زبان ترکی نزدیکی مفهومی زیادی با زبان‌هایی مانند آذربایجانی و قرقیزستان دارد؛ بدین ترتیب، یادگیری این زبان می‌تواند به‌عنوان یک دروازه زبانی به آسیای مرکزی باشد. بااین‌حال، تعداد زیادی از مردم کشور ترکیه به زبان انگلیسی مسلط هستند و تعداد زیادی از دانشگاه‌های این کشور امکان تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه را برای دانشجویان فراهم کرده‌اند. این کشور مملو از مناظر دیدنی منحصربه‌فرد است و همین دلیل باعث جذب دانشجویان بین‌المللی به مهاجرت تحصیلی به ترکیه شده است.

اغلب افراد این کشور مسلمان هستند و ازآنجایی‌که ترکیه در سطح قانون اساسی یک کشور سکولار است، مذهب دولتی ندارد. میزان جرم و جنایت در ترکیه حتی در استانبول و آنکارا به طور قابل‌توجهی بالاتر از سایر نقاط اروپا نیست؛ اما در سال‌های اخیر دولت ترکیه تعدادی از قوانین بحث برانگیزی را وضع کرده است. یکی از برجسته‌ترین این قوانین، قانونی است که توهین به دولت ترکیه را جرم تلقی می‌کند. اگر در این کشور مجرم شناخته شوید، می‌توانید تا سه سال را پشت میله‌های زندان بگذرانید.

زبان و فرهنگ روسیه

2. تحصیل در ترکیه یا روسیه؛ زبان و فرهنگ روسیه

چنانچه تحصیل در ترکیه یا روسیه را انتخاب کنید، باید از تفاوت‌های فرهنگی و زبانی کشور خود با این کشورها اطلاع داشته باشید. روسیه به دلیل برخورداری از وسعت زیاد، تنوع گسترده‌ای از زبان‌ها و فرهنگ‌ها را در خود جای‌داده است. شرایط تحصیل در روسیه یک گزینه عالی برای دانشجویانی است که می‌توانند علایق، زمینه‌ها و فرهنگ‌های مختلف را در مرزهای یک ملت کشف کنند. 81 درصد از کل جمعیت روسیه به زبان روسی به‌عنوان تنها زبان اصلی این کشور صحبت می‌کنند و روسی تنها زبان رسمی این کشور است؛ اگر با زبان‌های اسلاوی آشنایی نداشته باشید، یادگیری زبان روسی ممکن است برای شما کمی چالش‌برانگیز باشد.

در بین انتخاب تحصیل در ترکیه یا روسیه، باتوجه‌به هجوم اخیر دانشجویان برای تحصیل در روسیه، بسیاری از دانشگاه‌ها ارائه برنامه‌هایی به زبان انگلیسی به‌ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی و کارشناسی ارشد را آغاز کرده‌اند. برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی اغلب در دو مرکز اصلی بین‌المللی روسیه یعنی مسکو و سن پترزبورگ یافت می‌شوند. با این حال، در صورت برخورداری از شرایط تحصیل در روسیه، یادگیری زبان روسی می‌تواند کمک بزرگی به زندگی روزمره شما به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در روسیه باشد.

تحصیل در ترکیه یا روسیه؛ اقامت و هزینه زندگی

بسیاری از دانشجویان در هنگام تصمیم برای انتخاب تحصیل در ترکیه یا روسیه، ملاک‌های مختلفی را مدنظر قرار می‌دهند. دانشجویانی که قصد تحصیل در ترکیه یا کشور روسیه را دارند باید توجه داشته باشند علاوه بر شهریه دانشگاه باید هزینه‌های دیگری مانند هزینه اقامت، عبور و مرور، خوراک و پوشاک و… را نیز در نظر بگیرند. در ادامه به بررسی هزینه زندگی و گزینه‌های اقامتی دانشجویان بین‌المللی در روسیه و ترکیه می‌پردازیم.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

1. اقامت و هزینه زندگی ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی که مهاجرت تحصیلی به ترکیه را انتخاب می‌کنند، بسیار مقرون‌به‌صرفه است. ازآنجایی‌که استانبول بزرگ‌ترین شهر ترکیه است و بسیاری از دانشجویان بین‌المللی این شهر را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. برای انتخاب بین تحصیل در ترکیه یا روسیه در ادامه به بررسی برخی از هزینه‌های زندگی دانشجویی در استانبول ترکیه می‌پردازیم:

 • هزینه اجاره ماهانه (آپارتمان 1 خوابه): 1400 لیر (190 دلار)
 • هزینه آب و برق (متوسط ماهانه): 500 لیر (65 دلار)
 • کارت حمل‌ونقل عمومی ماهانه: 275 لیر (37 دلار)
 • یک وعده‌غذا در رستوران ارزان: 30 لیر (4.1 دلار)
 • قهوه: 15 لیر (2 دلار)
 • 1 لیتر شیر: 6 لیر (0.80 دلار)
 • یک کیلوگرم سبزیجات: 3 لیر (0.40 دلار)
 • 12 عدد تخم مرغ: 13 لیر (1.80 دلار)
 • 5 لیتر آب: 2.30 لیر (0.30 دلار)
 • یک کیلوگرم گوشت: 70 لیر (9.60 دلار
 • یک ‌تکه نان: 3.10 لیر (0.45 لیر)

ازآنجایی‌که آب لوله‌کشی در ترکیه قابل‌خوردن نیست دانشجویان باید هزینه آب را نیز در هزینه‌های زندگی دانشجویی خود بگنجانند. متوسط هزینه زندگی برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه بدون احتساب اجاره‌بها حدود 12500 لیر (1700 دلار) در ماه است. هزینه زندگی نسبتا مقرون به‌صرفه استانبول بدین معنا است که دانشجویان می‌توانند با بودجه اندکی از یک سبک زندگی معقول لذت ببرند.

برخورداری از مراقبت‌های بهداشتی برای شهروندان و ساکنان دائمی کشور ترکیه رایگان است. از این رو، دانشجویان در هنگام مهاجرت تحصیلی به ترکیه به بیمه درمانی نیاز خواهند داشت. گزینه‌های اقامتی مختلفی برای دانشجویان در ترکیه وجود دارند. برخی از دانشگاه‌ها خوابگاه‌های دانشجویی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. دانشجویان می‌توانند در صورت تمایل در خوابگاه‌های غیر دولتی، آپارتمان، خانه و… اقامت داشته باشند.

شرایط تحصیل در روسیه

2. تحصیل در ترکیه یا روسیه؛ اقامت و هزینه زندگی روسیه

هزینه اقامت دانشجویی در روسیه می‌تواند بسته به نوع اقامتگاه، امکانات رفاهی و محل تحصیل از 150 الی 35000 روبل (2.6 الی 612 دلار آمریکا) در ماه متغیر باشد. در میان شهرهای روسیه، مسکو و سن پترزبورگ به‌عنوان گران‌ترین شهرها برای زندگی شناخته می‌شوند. انواع اقامتگاه‌های دانشجویی در روسیه به شرح زیر هستند:

 • اقامت در خانه و زندگی با خانواده‌های روسی
 • خوابگاه‌های دانشجویی (از 500 الی 5000 روبل «7 الی 780 دلار» در ماه)
 • اجاره مسکن خصوصی

هزینه‌های تحصیل در ترکیه یا روسیه تا حدود زیادی به سبک زندگی دانشجویان و موقعیت مکانی محل تحصیل بستگی دارد. مانند هزینه‌های اقامت، سایر هزینه‌ها بری شرایط تحصیل در روسیه در شهرهای سن‌پترزبورگ و مسکو در مقایسه با شهرهای دیگر متفاوت است. میانگین کلی هزینه‌های زندگی دانشجویی در روسیه به شرح زیر است:

 • غذا: 500 روبل (8 دلار)
 • قهوه: 120 روبل (2 دلار)
 • هزینه اجاره ماهانه: 15871 الی 22810 روبل (247 الی 356 دلار)
 • هزینه حمل‌ونقل ماهانه: 1.740 روبل (27 دلار)

جمع‌بندی

در سال‌های اخیر دانشجویان زیادی با هدف مهاجرت تحصیلی کشور محل زندگی خود را ترک می‌کنند تا در محیطی جدید و با شرایطی بهتر به ادامه تحصیل بپردازند. مهاجرت تصمیمی مهم، پرهزینه و زمان‌بر است و دانشجویان باید قبل از هرگونه اقدام اطلاعات کامل درمورد کشور، دانشگاه و رشته تحصیلی داشته باشند. امروزه کشورهای زیادی در تلاش هستند تا به‌عنوان بهترین مقصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی شناخته شوند. ترکیه و روسیه دو مورد از کشورهایی هستند که همواره کوشیده‌اند شرایط منحصربه‌فردی را برای جذب و پذیرش دانشجویان ارائه دهند.

ممکن است شما نیز در مورد انتخاب تحصیل در ترکیه یا روسیه مردد باشید. انتخاب بهترین مقصد مهاجرت تحصیلی تا حدود زیادی به شرایط و ترجیحات شخصی افراد بستگی دارد. ما کوشیدیم در این مقاله راهنمای جامعی درمورد شرایط تحصیل در روسیه و مزایای مهاجرت تحصیلی به ترکیه به شما ارائه دهیم. امیدواریم مطالب فوق شما را در انتخاب بهترین گزینه یاری دهد. شما می‌توانید برای تصمیم‌گیری بهتر با مشاوران ما در تماس باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه