تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم
توسط تیم علم ویرا
30 مهر 2

شرایط تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم چگونه است؟

روسیه یکی از بزرگ‌ترین کشورها است و به‌عنوان یکی از کشورهای ابرقدرت و پیشرفته جهان شناخته می‌شود. به همین دلیل یکی از بهترین مقصدها برای ادامه تحصیل است. تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم مزیت‌های بسیاری دارد، همچنین شرایط تحصیل در روسیه به نحوی است که این کشور را به یکی از کشورهای محبوب و پرطرف‌دار برای مهاجرت به روسیه تبدیل کرده است.

البته هزینه تحصیل در روسیه نسبت به دیگر کشورها ممکن است کمی بیشتر باشد؛ اما باتوجه‌به کیفیت بالای سیستم آموزشی و پیشرفت بسیار در حوزه‌های پزشکی، هوافضا و… این کشور همچنان یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت و تحصیل محسوب می‌شود. در ادامه این مقاله از علم ویرا به بررسی بیشتر شرایط تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم می‌پردازیم.

چرا تحصیل در روسیه؟

تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم برای دانشجویان ایرانی به‌عنوان یک تجربه مهیج و فوق‌العاده شناخته می‌شود. این کشور همواره به‌عنوان یک مرکز برجسته در زمینه آموزش عالی در اروپا شناخته می‌شود و برخی از بهترین دانشگاه‌های جهان از جمله دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو، دانشگاه ایالتی سن‌پترزبورگ و دانشگاه نووسیبیرسک روسیه در آن هستند. تلاش‌های گسترده دولت روسیه در توسعه سیستم آموزشی خود در سال‌های اخیر، این کشور را به مقصدی بسیار جذاب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است.

یکی از اصلی‌ترین مزایای ادامه تحصیل در روسیه، کیفیت بسیار بالای آموزش در این کشور است. به‌طورکلی، شرایط تحصیل در روسیه به‌عنوان فرصتی منحصربه‌فرد برای دانشجویانی محسوب می‌شود که علاقه دارند تحصیلات خود را به سطح جهانی ارتقا دهند و در کنار آموزش عالی، تجربه جذابی از زندگی در یک فرهنگ غنی و جذاب را تجربه کنند.

شرایط تحصیل در روسیه

سیستم آموزشی کشور روسیه

سیستم آموزشی روسیه ساختاری شبیه به سایر کشورهای اروپایی دارد و از چهار مرحله اصلی آموزش ابتدایی، متوسطه، عالی و تکمیلی تشکیل شده است. دوره متوسطه 11 سال به طول می‌انجامد که 9 سال آن اجباری است. پس از گذراندن موفقیت‌آمیز سال نهم، دانش‌آموزان مدرکی دریافت می‌کنند که آن‌ها را مجاز به ادامه تحصیل برای 2 سال دیگر و تکمیل دوره متوسطه می‌کند. پس از پایان این 2 سال اضافی، مدرک تحصیلات متوسطه به دانش‌آموزان اعطا می‌شود که شرط لازم برای ورود به آموزش عالی است. باتوجه‌به این ساختار آموزشی، دانش‌آموزان ایرانی دارای مدرک دیپلم می‌توانند در مقاطع بالاتر در روسیه ادامه تحصیل دهند.

شرایط تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم

برای شروع تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم، اولین شرط لازم، داشتن مدرک دیپلم از یک دبیرستان یا مدرسه معتبر است. این مدرک باید از یک مدرسه معتبر و مورد تأیید ایران باشد. در بسیاری از دانشگاه‌های روسیه برای شرکت در دوره‌های تحصیلی، باید علاوه بر زبان انگلیسی مهارت‌های زبان روسی را نیز داشته باشید. باتوجه‌به این نکته می‌توانید در دوره‌های پادفک شرکت کنید و دوره زبان روسی را بگذرانید. یکی دیگر از شرایط تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم برای پذیرش در دانشگاه‌های روسیه داشتن مدارکی ازجمله ویزای تحصیلی، رزومه تحصیلی، توصیه‌نامه و… است.

با مدرک دیپلم، شما می‌توانید به‌راحتی و در هر سنی در رشته‌های پزشکی و غیرپزشکی در روسیه تحصیل کنید. معمولاً همه فکر می‌کنند؛ مانند دیگر کشورها برای تحصیل در روسیه نیاز به مدرک زبان روسی و یا انگلیسی معتبر و بین‌المللی دارند؛ اما داشتن مدرک زبان از شرایط تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم نیست و دانشگاه یا کالج موردنظر برای دانشجویان دوره‌های زبان را برگزار می‌کند. بااین‌وجود مسلط بودن به زبان انگلیسی و یا روسی قبل از اقدام به مهاجرت به روسیه می‌تواند کمک بزرگی برای شما در ارتباط برقرارکردن با دیگر افراد باشد.

تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم در رشته پزشکی

تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم در رشته پزشکی

شما با داشتن مدرک دیپلم به‌راحتی می‌توانید در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی در روسیه تحصیل کنید. تحصیل در این رشته‌ها نیازی به آزمون ورودی ندارد؛ اما در برخی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه دولتی نووسیبیرسک باید برای نشان‌دادن توانایی‌هایتان در آزمون زبان روسی و یا انگلیسی شرکت کنید. مدت‌زمان تحصیل در مقطع کارشناسی (لیسانس) در روسیه عموماً 4 سال و دوره تحصیل در رشته پزشکی نیز 6 سال طول می‌کشد. همچنین درصورتی‌که قصد تحصیل پزشکی در روسیه را دارید، باید توجه داشته باشید که یکی از شرایط تحصیل در روسیه در این رشته، گذراندن دوره پیش پزشکی یک‌ساله است.

یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم برای رشته پزشکی، به‌دست‌آوردن حدنصاب نمره یا 50 درصد از نمرات در دروس فیزیک، زیست‌شناسی، شیمی و زبان انگلیسی در دوره دبیرستان است. درصورتی که می‌خواهید از بورسیه‌های تحصیلی روسیه استفاده کنید، باید حتما نمرات بالایی در کارنامه و مدرک تحصیلی داشته باشید.

بورسیه تحصیلی روسیه

برای تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم در رشته پزشکی می‌توانید از بورسیه تحصیلی روسیه استفاده کنید؛ اما به این نکته توجه داشته باشید که همه هزینه تحصیل در روسیه برای شما رایگان نخواهد بود و با این بورسیه‌ها تنها 80 درصد از هزینه‌های تحصیل شما به‌عنوان یک دانشجوی نخبه پرداخت می‌شود. البته شما به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی می‌توانید در برنامه‌ها و بورسیه‌های تحصیلی کاملا رایگان شرکت کنید؛ اما این برنامه‌ها تنها برای مقاطع تحصیلات تکمیلی و دکترا قابل استفاده هستند.

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه مهاجرت تحصیلی به روسیه

هزینه تحصیل در روسیه و زندگی در این کشور نسبت به کشورهای اروپای شرقی کمتر است که البته به دانشگاه و موسسه‌ای که در آن قصد ادامه تحصیل دارید، بستگی دارد. به طور متوسط هزینه تحصیل در روسیه برای مقطع کارشناسی حدود 240 تا 260 هزار روبل در سال است. البته میزان هزینه‌ای که برای مهاجرت و تحصیل در روسیه پرداخت می‌کنید، به رشته تحصیلی شما هم بستگی دارد. برای نمونه رشته‌های گروه علوم انسانی با سالانه حدود 1750 دلار شهریه به‌عنوان ارزان‌ترین رشته‌های تحصیلی در روسیه شناخته می‌شوند.

در مقابل رشته‌های پزشکی و مهندسی با حدود 12570 دلار در سال رشته‌های گران‌قیمت برای تحصیل محسوب می‌شوند و باعث افزایش هزینه تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم می‌شوند. یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در هزینه‌های تحصیل در روسیه را می‌توان شرکت در دوره پادفک روسیه دانست که حدود 160 هزار روبل به هزینه‌های شما اضافه می‌کند.

علاوه بر هزینه‌های تحصیل شما باید ماهانه حدود 300 تا 600 یورو برای هزینه‌های زندگی در روسیه را پرداخت کنید. البته باتوجه‌به محل اقامت شما این میزان کمی متفاوت خواهد بود. در صورتی که در خوابگاه‌های دانشجویی روسیه اقامت کنید، هزینه‌های مهاجرت شما کمتر خواهد شد. در مقابل آپارتمان‌های خصوصی باتوجه‌به شهر محل تحصیل شما ممکن است هزینه‌های بیشتری برای شما داشته باشند.

حداقل معدل برای تحصیل در روسیه

حداقل معدل برای تحصیل در روسیه

برای تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم، بیشتر دانشگاه‌های روسیه شرایطی برای معدل در نظر نگرفته‌اند؛ اما به‌طورکلی یکی از شرایط تحصیل در روسیه و دیگر کشورهای خارجی، داشتن رزومه خوب با ریزنمرات و معدل بالا است. برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه و اخذ پذیرش در دانشگاه‌های روسیه، افراد دارای معدل بالای 15 شانس بیشتری برای قبولی و گرفتن ویزای تحصیلی دارند. درصورتی که قصد دارید در رشته‌هایی مانند علوم پزشکی و مهندسی در روسیه تحصیل کنید، باید حداقل معدل 17 به بالا را داشته باشید.

شرایط سنی تحصیل در روسیه

در بیشتر دانشگاه‌ها در کشورهای مختلف برای پذیرش و تحصیل پزشکی در روسیه و دیگر رشته‌ها شرایط سنی وجود دارد؛ اما تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم بدون محدودیت سنی است و شما در هر سنی که هستید، می‌توانید برای تحصیل در این کشور اقدام کنید. شما می‌توانید برای مهاجرت به روسیه بعد از گرفتن مدرک دیپلم و داشتن حداقل 17 سال سن ویزای تحصیلی روسیه را دریافت کنید.

مزایای تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم

باتوجه‌به شرایط تحصیل در روسیه و هزینه‌های زندگی در این کشور، می‌توانید از مزایای بسیاری بهره‌مند شوید. مزایای تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید بدون آزمون ورودی در دوره کارشناسی و تخصصی روسیه تحصیل کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از مدرک دیپلم در دوره‌های تابستانه و آمادگی قبل از دانشگاه نیز شرکت کنید و سپس در برترین دانشگاه‌های روسیه با اعتبار جهانی تحصیل کنید. همچنین شما می‌توانید با مدرک دیپلم نسبت به شرکت در دوره پادفک برای آموزش زبان روسی و انگلیسی و دروس پیش نیاز رشته موردنظر شرکت کنید.

جمع‌بندی

تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم یکی از محبوب‌ترین و پرطرف‌دارترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی محسوب می‌شود. شرایط تحصیل در روسیه و کیفیت سیستم آموزشی در این کشور یکی از مزیت‌ها و معیارهای مهم در انتخاب روسیه برای ادامه تحصیل محسوب می‌شود. باتوجه‌به رشته و دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب می‌کنید، هزینه تحصیل در روسیه و زندگی در این کشور متغیر می‌شود. برای اقدام به اخذ پذیرش در روسیه و دیگر کشورها می‌توانید از مشاوره‌های تخصصی و حرفه‌ای علم ویرا کمک بگیرید. با موسسه مهاجرتی علم ویرا می‌توانید از صفرتاصد مراحل پذیرش، صدور ویزا و حتی رزرو خوابگاه و… را به ما بسپارید و با کم‌ترین هزینه به رویاها و نتیجه موردنظرتان برسید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه