ادامه تحصیل در روسیه
توسط تیم علم ویرا
6 فروردین 3

ادامه تحصیل در روسیه 2024 + بورسیه و مدارک

ادامه تحصیل در روسیه به دلیل هزینه پایین زندگی و دانشگاه‌های مطرح و باکیفیت این کشور همواره موردتوجه دانشجویان از تمام کشورها بوده است. همان‌طور که می‌دانید برای مهاجرت تحصیلی به روسیه و ورود به این  کشور نیاز به دریافت ویزا دارید که امکان اخذ ویزای سریع و بدون مشکل برای ایرانیان وجود دارد.

همچنین شرایط تحصیل در روسیه آسان بوده و معمولاً بدون آزمون ورودی امکان تحصیل در این کشور وجود دارد. در واقع مزایای گفته شده و دیگر مزایای کشور روسیه آن را به یکی از اصلی‌ترین مقاصد تحصیلی ایرانیان تبدیل نموده است. برای آشنایی بیشتر با شرایط ادامه تحصیل در این کشور تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

ادامه تحصیل در روسیه

روسیه یکی از پهناورترین کشورهای جهان است که با داشتن 144 میلیون نفر جمعیت جزء لیست بهترین کشورها برای مهاجرت دانشجویان جهت ادامه تحصیل در روسیه است. روسیه کشوری با سابقه مهم برای تحصیلات عالی و تاریخچه‎ای طولانی در ارائه تحصیلات آکادمیک به دانشجویان سراسر جهان است. دانشگاه‎های این کشور دارای شهرت بسیار خوبی در پرورش و تحصیل محصلین ممتاز، از جمله تعدادی از برندگان برجسته جایزه نوبل هستند. همان طور که می‌دانید روسیه کشوری شگفت انگیز با تاریخ طولانی، سنت‌ها، فرهنگ غنی و متنوع است.

این کشور رتبه سوم را از نظر مطالعه عمومی کتاب به خود اختصاص داده و سیستم آموزش آن در سطح جهان یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی به شمار می‌آید. زبان رسمی این کشور روسی است؛ اما بااین‌حال جالب است بدانید که روسیه امکان تحصیل به زبان انگلیسی به‌عنوان زبان جهانی را نیز برای دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی به روسیه فراهم کرده است. هر ساله هزاران متقاضی بین‌المللی از سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه‎های این کشور وارد خاک روسیه می‌شوند.

درس‌های مقدماتی و دوره‌های کوتاه‌مدت زبان روسی در نظر گرفته شده برای دانشجویان بین‌المللی به آن‌ها کمک می‌کند تا برای زندگی در یک کشور جدید آماده شوند. همچنین برخی از دانشجویان واجد شرایط در روسیه با دریافت حمایت دولتی از طریق بورسیه، گپ تحصیلی و تخفیف می‌توانند به میزان قابل‌توجهی شهریه خود را کاهش دهند. شرایط مذکور سبب شده که روسیه به‌عنوان یک کشور توسعه‌یافته و پیشرفته مقصدی مناسب برای دانشجویان بین‌المللی باشد تا باتجربه‌ای متفاوت به ادامه تحصیل در روسیه مشغول شوند.

شرایط مهاجرت تحصیلی به روسیه

شرایط ادامه تحصیل در روسیه چگونه است؟

برای ادامه تحصیل در روسیه باید به یکی از دو زبان روسی یا انگلیسی تسلط داشت؛ اما ارائه مدرک زبان جهت‌پذیرش در دانشگاه‎های این کشور الزامی نیست. در واقع این عامل روسیه را به کشوری با مزیت عالی برای ادامه تحصیل دانشجویان بدون مدرک زبان تبدیل نموده است. در دانشگاه‌های این کشور برای ادامه تحصیل مدارک متفاوتی از دانشجویان درخواست می‌شود؛ اما در حقیقت آنچه بین همه دانشگاه‎های این کشور مشترک است ارائه 5 مدرک معمول برای ادامه تحصیل در روسیه  است.

اولین مدرکی که از دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی به روسیه درخواست می‌شود این است که تمامی دانشجویان باید فرم درخواست پذیرش دانشگاهی که متقاضی آن هستند را داشته باشند. این فرم در وب‌سایت دانشگاه مدنظر قابل‌دسترس است. مدرک دوم که برای ادامه تحصیل در روسیه موردنیاز است پاسپورت دانشجو است. ارائه مدارک تحصیلی دیپلم و رونوشت از آن و ریزنمرات نیز مدارک الزامی بعدی برای ادامه تحصیل در این کشور هستند.

ریزنمرات و مدرک تحصیلی باید از قبل به زبان روسی ترجمه شده و به دانشگاه ارائه شوند. گواهی سلامت پزشکی و گواهی عدم ابتلا به بیماری HIV  نیز از دیگر ملزومات مدارک مورد ارائه هستند. ارائه مدارک شخصی جهت احراز هویت نیز الزامی است. درصورتی‌که دانشجو متأهل باشد و تمایل به مهاجرت کاری به روسیه را داشته باشد می‌بایست درخواست مهاجرت همسر و فرزند زیر 18 سال خود را به عنوان همراه داشته باشد. در این صورت ارائه مدرک تمکن مالی نیز الزامی است.

مراحل پذیرش برای ادامه تحصیل در روسیه

مراحل پذیرش جهت ادامه تحصیل در کشور روسیه

قدم نخست برای شرایط پذیرش تحصیل در روسیه جستجوی برنامه موردنظر جهت ارسال درخواست تحصیل در آن رشته است. هر دانشگاه باتوجه‌به سیستم اداری خود ممکن است تقاضای ارسال مدارک متفاوتی را از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به روسیه داشته باشد. لازم است که دانشجو متقاضی ادامه تحصیل در روسیه حتماً سایت دانشگاه موردنظر را در خصوص ارسال مدارک و تقاضانامه جهت ادامه تحصیل بررسی نماید.

دانشجویان برای ادامه تحصیل در این کشور در ابتدا باید یک کپی از گواهینامه‌های فارغ‌التحصیلی مدارس خود که همان مدارک تحصیلی است را همراه با یک نسخه کپی از پاسپورت ارسال کنند. در واقع این عمل به معنای ارسال اپلیکیشن جهت تقاضا برای تحصیل در دانشگاه موردنظر است. بعد از ارسال درخواست، ایمیلی از طرف دانشگاه موردنظر دریافت می‌گردد که مدارک موردنیاز دانشجو به همراه اطلاعاتی درباره زمان ارسال آن‌ها اطلاع داده شده است.

در این مرحله فرد متقاضی تحصیل در روسیه باید درخواست خود را نهایی کرده و ارسال کند و همچنین هزینه پذیرش را نیز بپردازد. در مرحله بعد دانشجو باید ویزای تحصیلی خود را دریافت کرده و قبل از شروع دروس و آغاز برنامه موردنظر، خود را به کشور روسیه برساند. زمان‌بندی مراحل پذیرش بستگی به نوع و عملکرد دانشگاه موردنظر دارد؛ زیرا بررسی تقاضانامه دانشجو از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و همچنین زمان‌پذیرش آن‌ها متفاوت بوده و همین‌طور به مدارک ارسالی دانشجو نیز بستگی دارد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی روسیه

برای ادامه تحصیل در روسیه نیاز به دریافت ویزای تحصیلی است. دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی به روسیه برای درخواست ویزای تحصیلی در این کشور عموماً باید مدارک زیر را ارائه کنند.

 • فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • یک عکس رنگی با پس‌زمینه سفید
 • پذیرش تحصیلی از دانشگاه روسیه
 • گواهی بهداشتی (معمولاً شامل آزمایش‌های پزشکی اساسی است)
 • مدارک تحصیلی قبلی (مانند مدرک دیپلم یا کارشناسی)
 • رزومه یا CV
 • اثبات مالی (مانند گواهی بانکی یا اظهارنامه مالی)
 • بیمه سفر و درمان بین‌المللی

ادامه تحصیل در روسیه در مقاطع مختلف

تحصیل در مقاطع مختلف در روسیه

سیستم آموزشی روسیه توسط دولت آن اداره شده و مدارس دولتی برای همه آزاد است. بااین‌وجود باید گفت که کیفیت آموزش ارائه شده در مدارس دولتی این کشور بسته به شهر و مدرسه می‌تواند بسیار متفاوت باشد؛ بنابراین انتخاب گزینه‌های متفاوت برای علاقه‌مندان به ادامه تحصیل در روسیه می‌تواند نقش تأثیرگذاری در روند تحصیلی و آموزشی آن‌ها داشته باشد. در ادامه به شرایط ادامه تحصیل در مقاطع مختلف در این کشور پرداخته شده است.

1. تحصیل در مقطع کارشناسی

مدت‌زمان آموزش کارشناسی چهار سال که معادل گذراندن 240 واحد درسی است. محتوای ارائه شده در ابتدا با تمرکز گسترده بر دروسی مانند علوم اجتماعی، اقتصاد، تاریخ، زبان خارجه و علوم طبیعی است و با گذشت زمان دروس تخصصی‌تر می‌شوند. همچنین اتمام دوره کارشناسی با ارائه پایان نامه نهایی یا گزارش پروژه انجام می شود که اصولاً در یک دوره 4 ماهه به طول می‌انجامد.

2. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

خوشبختانه جهت تکمیل دوران کارشناسی bakalvr در روسیه و تحصیل تخصصی در رشته خود برنامه کارشناسی‌ارشد Magistr در سطح یک برنامه تکمیل‌کننده ارائه می‌گردد. مدت‌زمان تحصیل کارشناسی‌ارشد در روسیه و آموزش تکمیلی 2 سال است که معادل 120 واحد درسی می‏شود.

محتوای آموزشی در این دوره تخصصی‌تر و متمرکز بر تحقیق و پژوهش است. اتمام دوره تحصیل ارشد روسیه و اخذ مدرک با ارائه و دفاع از پایان نامه و گذراندن آزمون دولتی است. موضوعات درج شده در مدرک نهایی شامل کلیه دروس اخذ شده، ساعات، نمرات، آموزش عملی و نمرات امتحان نهایی و پایان نامه است.

ادامه تحصیل در روسیه مقطع دکترا

3. ادامه تحصیل در روسیه؛ مقطع دکتری

در کنار دوره‌های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد امکان ادامه تحصیل در روسیه در دوره تخصصی‌تر دکتری نیز برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به روسیه وجود دارد. برنامه‌های دکتری اصولاً بیشتر از برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد تمرین محورتر و بر پایه فعالیت‌های عملی و تحقیق و پژوهش هستند. ادامه تحصیل در دوره دکتری در زمینه‌های فنی در این کشور بسیار پرطرف‌دار است؛ اما باید گفت که در رشته‌های تربیت‌معلم، مطالعات حقوقی و اقتصادی و در حرفه‌های پزشکی (دامپزشکی، پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی) نیز این کار بسیار رایج است.

به طور معمول دوران دکتری در این کشور مدت‌زمان 5 سال و معادل 300 واحد به طول می‌انجامد؛ البته باید گفت که چند استثنا نیز در این زمینه وجود دارد؛ برای مثال رشته‌های پزشکی 6 سال معادل 360 واحد طول می‌کشند. همچنین برخی از مطالعات فنی در دانشگاه‏های برتر روسیه ممکن است مدت زمان بیشتری را به خود اختصاص دهند، در حالی که برخی از برنامه‌های آموزشی تکمیلی معلمان امکان دارد زمان کوتاه‌تری مثلاً 4 سال به طول بیانجامند.

 

هزینه ادامه تحصیل در روسیه ۲۰۲۴

هزینه ادامه تحصیل در روسیه باتوجه‌به امکاناتی که این کشور در اختیار افراد به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی قرار می‌دهد در مقایسه با کشورهای دیگر در اروپا و کشورهای آمریکای شمالی مانند آمریکا و کانادا بسیار پایین‌تر است. در مقابل می‌توان گفت که کشور روسیه به‌عنوان یک کشور پیشرفته امکانات بسیار عالی و قابل ‌رقابت با سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی مطرح در سطح جهان را ارائه می‌کند.

هزینه ادامه تحصیل در روسیه باتوجه‌به قیمت‌های تعیین شده توسط وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه در رشته‌های مختلف بسته به نوع آن متفاوت است. در واقع کمترین شهریه تعیین شده در این کشور برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به روسیه از حداقل 2000 تا 7000 دلار در سال پیش بینی شده است. توجه داشته باشید در صورتی که افراد شرایط تحصیل رایگان در روسیه را داشته باشند می‌توانند با هزینه کمتری در این کشور زندگی کنند.

همچنین حداقل هزینه‌ زندگی در روسیه برای یک دانشجو به طور متوسط 300 تا 400 دلار در ماه معادل 3000 تا 4000 دلار در هر سال تحصیلی برآورد می‌شود؛ اما باید به این نکته توجه نمود که برای شروع زندگی در روسیه به عنوان دانشجو در ابتدا بهتر است مقداری هزینه اضافه معادل 300 تا 400 دلار دیگر کنار گذاشته شود. این هزینه‌ها صرف مواردی از قبیل بیمه درمانی، ترتیبات زندگی در آپارتمان یا خوابگاه، خرید ظروف، ملحفه، مواد شوینده و دیگر ملزومات زندگی و خرید کتاب می‌شود.

بورسیه تحصیلی روسیه

بورسیه تحصیلی در روسیه

خوشبختانه روسیه علاوه بر هزینه پایین تحصیل بورسیه‌های تحصیلی متفاوتی نیز برای دانشجویان بین‌المللی درنظر گرفته است تا بتوانند بدون نگرانی به ادامه تحصیل در روسیه مشغول شوند. بورسیه‌های تحصیلی روسیه در انواع مختلف ارائه می‌شوند؛ اما بهترین بورسیه‌ای که به دانشجویان بین‌المللی متقاضی مهاجرت تحصیلی به روسیه ارائه می‌شود بورسیه دولتی روسیه است.

برای واجد شرایط بودن جهت دریافت بورسیه‌های دولتی این کشور دانش‌آموزان بین‌المللی باید همان امتحانی را بدهند که دانش‌آموزان دبیرستانی روسیه می‌دهند. به‌عبارت‌دیگر باید امتحان دولتی یکنواخت (EGE) را بگذرانند. لازم به ذکر است که بورسیه‌های دولتی روسیه شامل موارد بیان شده در زیر می‌شود:

 • شهریه رایگان در طول دوره تحصیلی شما
 • کمک‌هزینه
 • خوابگاه (در صورت وجود)

توجه داشته باشید که بورسیه‌های دولتی این موارد را شامل نمی‌شود:

 • هزینه‌های زندگی
 • هزینه‌های سفر
 • بیمه‌نامه سلامت

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالب بیان شده می‌توان گفت درصورتی‌که شما نیز قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید به دلایل مختلف مانند امکان‌پذیرش آسان، هزینه تحصیل ارزان‌تر نزدیکی به ایران و…. ادامه تحصیل در روسیه می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد. ازاین‌رو پیشنهاد ما به شما این است که با کارشناسان و مشاوران ما در تیم علم ویرا در ارتباط باشید. تیم علم ویرا با بهره‌گیری از متخصصین این زمینه در جلسه مشاوره رایگان به‌تمامی سؤالات شما در زمینه شرایط تحصیل در روسیه و مهاجرت تحصیلی به روسیه پاسخ می‌دهد و کمک می‌کند بهترین مسیر را با کمک خودتان پیدا کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه بدون آزمون