تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی
توسط تیم علم ویرا
14 تیر 3

تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی + شرایط 2024

برای تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی می‌بایست شرایطی نظیر سن مناسب، سطح علمی بالا، دانش زبانی خوب و تمکن مالی خواسته شده را دارا باشید. همچنین درصورتی‌که گپ تحصیلی اندکی داشته باشید و بتوانید آن را توجیه کنید از شانس خوبی برای تحصیل در این کشور با مدرک دیپلم و کاردانی در بهترین کالج‌ها و دانشگاه‌ها برخوردار هستید.

به‌طورکلی هزینه تحصیل در کانادا در مقایسه با برخی از کشورها بالا است؛ اما جهت کاهش هزینه‌ها دانشجویان می‌توانند شهرهای ارزان‌قیمت‌تری همچون کبک، مونترال و… را انتخاب کنند. برای آشنایی بیشتر با شرایط تحصیل در کانادا تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

نگاهی بر سیستم آموزشی کانادا

طبق سیستم آموزشی کشور کانادا تحصیل تا سن 18 سالگی یعنی فقط تا مقطع دبیرستان اجباری است و پس از این مقطع تحصیل برای افراد اختیاری است. بعد از این سن افراد می‌توانند مستقیم وارد بازار کار شوند یا در دانشگاه‌ها و کالج‌ها به ادامه تحصیل بپردازند. لازم است بدانید که سیستم آموزشی کانادا سیستمی ایالتی است و این بدین معنی است که هر ایالت قوانین خاص خودش را دارد.

برای مثال یک‌رشته در دو دبیرستان یا دو دانشگاه مختلف در دو ایالت متفاوت کانادا با یکدیگر فرق می‌کند؛ اما باتوجه‌به این نکته که دولت فدرال بر تمامی آن‌ها نظارت دارد این‌گونه می‌توان گفت که در نهایت سیستم آموزشی کانادا یکپارچه و دارای سطح بسیار مطلوبی است. همچنین سیستم آموزشی این کشور تحصیل آنلاین در کانادا را برای افرادی که قصد تحصیل به‌صورت مجازی را دارند فراهم نموده است.

نگاهی بر تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی

نگاهی بر تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی

امروزه خیلی از افراد به دنبال تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی و اخذ مدارک آموزشی این کشور هستند. دوره‌های زبان انگلیسی در کانادا در بین علاقه‌مندان به تحصیل در رشته زبان انگلیسی، به طور معمول از خواستگاه ویژه‌ای برخوردار است. لازم به ذکر است که بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌ها در این کشور هستند که دوره‌های آموزش زبان انگلیسی را در مدت‌زمان‌های مختلف برای دانشجویان و افراد عادی برگزار می‌کنند. همچنین سالانه افراد زیادی که دارای هزینه تحصیل در کانادا هستند با اهداف مختلف در دوره‌های زبان انگلیسی کانادا ثبت‌نام می‌کنند.

دوره‌های زبان در کشور کانادا

دوره‎های زبان برای تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی با تنوع بسیار زیادی همراه هستند. در حقیقت تقریباً تمام دانشگاه‌های کانادا و همچنین مؤسسات زبان و برخی از کالج‌ها، دوره زبان انگلیسی یا دوره زبان فرانسوی را در کانادا برگزار می‌کنند که طول این دوره‌ها از یک ماه تا دو سال است. لازم به ذکر است که برای دوره‌هایی که کمتر از ۶ ماه است نیازی به ویزای دانشجویی نبوده و متقاضی می‌تواند صرفاً با داشتن ویزای توریستی نیز وارد این دوره‌ها شود.

برای دوره‌های بیش از ۶ ماه گرفتن ویزای دانشجویی الزامی است. در واقع بسیاری از دوره‌های زبان که در دانشگاه‌ها برگزار می‌گردند حالت پیش‌نیاز برای پوشش‌دادن سطح زبان موردنیاز دانشجویان را دارند. در اغلب دانشگاه‌ها اصولاً داشتن نمره یکی از آزمون‌های معتبر برای ورود به دوره‌های لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری الزامی است. درصورتی‌که متقاضی نمره موردنظر را نداشته باشد این امکان فراهم است که در دوره‌های آمادگی آن دانشگاه شرکت نموده و مدرک آن دوره را ارائه کند.

گاها دانشگاه‌ها نامه پذیرش فردی که دارای هزینه تحصیل در کانادا است و نمره آزمون زبان ندارد را به‌صورت مشروط صادر می‌کنند تا فرد بتواند برای ویزای دانشجویی اقدام کرده و پس از ورود به کانادا در دوره زبان شرکت کند و سطح موردنظر را به دست آورد. در کشور کانادا دامنه وسیعی از دوره‌های آموزش زبان انگلیسی وجود دارد. در حقیقت افراد علاقه‌مند به تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی با گذراندن این دوره‌ها در مراکز و مؤسسات مختلف می‌توانند به اهداف خود برسند. در ادامه به توضیح بیشتر برخی از این دوره‌ها پرداخته شده است:

دوره عمومی زبان انگلیسی

1. دوره عمومی زبان انگلیسی (General English)

هدف از برگزاری این دوره، ارتقای مهارت عمومی زبان انگلیسی دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی است. در واقع این دوره عمدتاً جهت استفاده از زبان در کارهای روزمره و همچنین مقاصد کاری است.

2. دوره زبان انگلیسی برای ورود به دانشگاه یا کالج (English for Academics)

هدف از برگزاری این دوره، آماده‌سازی زبان‌آموزان جهت تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌های کشور کانادا است. در این دوره مهارت‌های زبانی متقاضیان تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی ارتقاء پیدا می‌کند. بیشتر دانشگاه‌های کانادا با مؤسسات آموزش زبان اطراف خود همکاری نزدیکی دارند. در این مؤسسات دوره‌های زبان انگلیسی برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها یا کالج‌های این کشور را دارند ارائه می‌گردد.

این کلاس‌ها برای دانشجویان دارای هزینه تحصیل در کانادا با سطح دانش زبانی مختلف طراحی‌شده است. زمان کلاس‌ها اصولاً به نحوی طراحی شده است که با کلاس‌های دانشگاه تداخل نداشته باشد. لازم به ذکر است که این کلاس‌ها به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که موجب گسترش دامنه لغات و تقویت مهارت‌های گرامری می‌شوند. توجه داشته باشید این دوره‌ها که به‌صورت پاره‌وقت یا تمام‌وقت برگزار می‌شوند در مدت‌زمان چند ماه تا یک سال ارائه می‌شوند.

3. تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی؛ دوره آمادگی آزمون آیلتس و تافل (Exam Preparation)

هدف از برگزاری این دوره در کشور کانادا بهبود سطح آمادگی متقاضیان شرکت در آزمون‌های زبان انگلیسی نظیر آیلتس، تافل و… است. در این دوره مهارت‌های چندگانه زبان‌آموزان متقاضی برای شرکت در آزمون زبان تقویت می‌شود.

آزمون‌های آیلتس و تافل روشی مناسب جهت نشان‌دادن سطح دانش زبانی افراد هستند. مؤسسات زیادی در کانادا وجود دارند که کلاس‌های آماده‌سازی این آزمون‌ها را در سطوح مختلفی ارائه می‌کنند. این کلاس‌ها در سرتاسر سال برای آمادگی متقاضیان تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. دقت داشته باشید که می‌توانید در صورت تمایل از مؤسسه بخواهید که بر مهارت خاص (مثلاً نوشتاری یا رایتینگ) تمرکز بیشتری اعمال کند تا نقاط ضعف شما برطرف شود.

مهاجرت تحصیلی به کانادا

4. دوره فشرده آموزش زبان انگلیسی (Intensive English Program)

در این دوره که به‌اختصار IEP گفته می‌شود زبان انگلیسی به‌صورت کاملاً فشرده و به‌منظور دسترسی به اهداف مختلف برگزار می‌گردد. طول این دوره آموزشی برای متقاضیان تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی از ۲ هفته تا یک سال متغیر است.

5. دوره‌ های آمادگی آزمون کمبریج

در دوره زبان انگلیسی کمبریج به زبان‌آموزان سطوح مختلف دوره‌های زبان عمومی و همین‌طور زبان تخصصی مدرک آموزش زبان اعطا می‌گردد. در واقع در این دوره‌ها به آن دسته از متقاضیان تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی که قصد آموزش زبان انگلیسی به دیگران را دارند گواهی‌هایی نظیر گواهی آموزش زبان انگلیسی به بزرگسالان (CELTA)، تافل (TEFL) و تسول (TESOL) اعطا می‌شود. لازم است بدانید که این گواهی‌ها همگی در سطح بین‌المللی شناخته‌شده هستند و نشان‌دهنده مهارت و تسلط کامل فرد به زبان انگلیسی هستند.

6. دوره‌ های زبان انگلیسی تجاری (Business English)

در این دوره‌ها متقاضی تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی در کارگاه‌های آموزشی، مفاهیم بازرگانی و تجارت را به زبان انگلیسی یاد می‌گیرد. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کالج‌های بازرگانی کانادا را دارند یا قصد این را دارند که در زمینه بازرگانی در این کشور مشغول به کار شوند اغلب در این دوره شرکت می‌کنند. این دوره‌ها اصولاً فشرده‌اند؛ ولی از سوی دیگر بازه زمانی بسیار تغییرپذیری دارند. در حقیقت شما می‌توانید در هر زمانی از سال در این کلاس ثبت‌نام کنید. توجه داشته باشید که این دوره‌ها را می‌توان هم در دانشگاه‌ها و هم در مؤسسات آموزش زبان خصوصی گذراند.

7. دوره‌های آموزش زبان انگلیسی پزشکی (ویژه پزشکان، پرستاران و و دیگر اعضای خانواده پزشکی)

این دوره‌ها به تقویت مهارت‌های زبان انگلیسی افرادی که دارای هزینه تحصیل در کانادا هستند و قصد دارند در رشته‌های پزشکی تحصیل کنند کمک می‌کنند. متقاضیان تحصیل پزشکی در کانادا، همچنین پرستاران و دندانپزشکان متقاضی تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی با شرکت در این دوره‌ها به‌راحتی می‌توانند با بیماران خود ارتباط برقرار کنند.

هزینه تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی

هزینه تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی

دانشجویان بین‌المللی متقاضی تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی باید به‌صورت تقریبی 75 درصد هزینه بیشتری نسبت به دانشجویان کانادایی پرداخت کنند. در واقع می‌توان گفت که متوسط هزینه تحصیل در کانادا بسته به مقطع تحصیلی دانشجویان، رشته و دانشگاه انتخابی متفاوت است. نکته قابل توجه اینجا است که اگر بخواهید بدون مدرک زبان در این کشور درس بخوانید، هزینه دوره کالج نیز به هزینه‌های شما افزوده می‌شود. در زیر می‌توانید هزینه کامل تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف را ببینید:

 • هزینه دوره کالج در کانادا 340 تا 425 (در هفته)
 • هزینه‌ی تحصیل کارشناسی در کانادا 18,845 تا 45,421 (در سال)
 • هزینه تحصیلات تکمیلی در کانادا 11,402 تا 25,913 (در سال)

مدارک و شرایط لازم برای تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی

تحصیل در کشور کانادا به زبان انگلیسی شرایط و قوانین خاص خودش را دارد. درصورتی‌که شما قصد ثبت‌نام در دوره‌های کمتر از ۶ ماه را دارید نیازی به اخذ ویزای تحصیلی کشور کانادا ندارید. در این صورت می‌توانید با ویزای توریستی راهی کانادا شوید و سپس مشغول گذراندن این دوره‌ها شوید؛ اما درصورتی‌که دوره مدنظر شما بیشتر از ۶ ماه است باید برای تحصیل در این کشور ویزای تحصیلی دریافت کنید و به‌عنوان دانشجو راهی کانادا شوید.

لازم به ذکر است که مدارک لازم برای تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی با مدارک لازم برای اپلای رشته‌های تحصیلی دانشگاهی دیگر تقریباً مشابه است. دانشجویان دارای هزینه تحصیل در کانادا برای تحصیل در این کشور نیاز به مدارک زیر خواهند داشت:

 • رزومه تحصیلی
 • مدرک زبان
 • انگیزه‌نامه تحصیلی
 • معرفی‌نامه و ترجمه مدارک تحصیلی و دانشگاهی
 • سایر مدارکی که به دانشگاه و رشته تحصیلی شما ربط دارد.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

اگر تمایل به ادامه تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی دارید می‌بایست نسبت به دریافت ویزای تحصیلی این کشور اقدام کنید. جهت اخذ این ویزا می‌بایست شرایط زیر را داشته باشید:

 • تأییدیه در یکی از دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزشی کشور کانادا
 • دارای مدرک زبان تافل با حداقل نمره 80 و مدرک آیلتس با حداقل نمره 6.5
 • تمکن مالی و توانایی تأمین مایحتاج خود در کانادا
 • ارائه انگیزه‌نامه
 • عدم هر گونه سوءپیشینه
 • ارائه رزومه و مدرک معتبر تحصیلی خود
 • دارای پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
 • معدل بالا داشتن
 • ارائه تمامی مدارک معتبر خود
 • داشتن مقالات در ژورنال‌های بین‌المللی
 • و…

در حقیقت با احراز این شرایط می‌توانید نسبت به تحصیل در این کشور مبادرت ورزید. پس از آن می‌توانید از تمامی مزایای تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان بهره‌مند شوید و یک رزومه معتبر را برای خود ثبت نمایید.

مزایای تحصیل در کانادا

همان‌طور که می‌دانید کشور کانادا یک کشور پیشرفته است که تحصیل در آن می‌تواند برای هر دانشجویی مزایای بسیاری به همراه داشته باشد. محبوبیت بالای دانشگاه‌ها و مؤسسات این کشور، رتبه بالای دانشگاه‌ها در رنکینگ جهانی و… سبب شده تا این کشور مقصد بسیاری از دانشجویان بین‌المللی باشد. در ادامه به برخی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی اشاره شده است.

 • کیفیت آموزش در کانادا بسیار بالا بوده و در انتها مدرک دانشگاهی ارزشمندی اخذ خواهید کرد.
 • زبان اکثر ایالت‌های کانادا انگلیسی است و نیازی به یادگیری زبان جدید ندارید.
 • هزینه زندگی و تحصیل در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی این کشور برای دانشجویان بین‌المللی شاید کمی بالا باشد؛ اما برای افرادی که مقیم کانادا هستند باتوجه‌به امکانات و خدمات یک هزینه معقول و منطقی است.
 • در زمان ادامه تحصیل دانشجو، همسر او می‌تواند کار پاره‌وقت داشته باشد.
 • برای اکثر دانشجویان بین‌المللی امکان اقامت دائم بعد از فارغ‌التحصیلی وجود دارد.
 • در برخی استان‌ها در صورت معافیت مالیاتی تا ۷۰ درصد مبلغ شهریه بازگردانده می‌شود.

جمع‌بندی

تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی باتوجه‌به آنچه که بیان شد می‌تواند جذابیت‌های فراوانی داشته باشد. دانشگاه‌های معتبر و استانداردهای آموزشی برتر در کنار فرهنگ متنوع، مناظر طبیعی حیرت‌انگیز و حمایت از دانشجویان بین‌المللی موجب شده که متقاضیان فراوانی جهت تحصیل در کانادا اقدام نمایند.

با وجود بالابودن هزینه تحصیل در کانادا هر ساله افراد بسیاری از سراسر جهان برای تحصیل در این کشور اقدام می‌کنند. مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با تهیه این مقاله تلاش نموده است که اطلاعات جامع و کاملی در خصوص شرایط تحصیل در کانادا در اختیار مشتاقان قرار دهد. امید است این نوشتار مطلوب شما واقع شده باشد. برای آگاهی از شرایط تحصیل خارج از کشور و دریافت اطلاعات، به بخش مشاوره رایگان مراجعه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه