تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا
توسط تیم علم ویرا
16 تیر 3

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا 2024 | مدارک و شرایط

رشته دندانپزشکی همیشه یکی از محبوب‌ترین رشته‌ها بوده است. بسیاری از داوطلبان ایرانی نیز علاقه‌مند به تحصیل در این رشته و مهاجرت تحصیلی هستند. یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت و تحصیل در رشته‌های حوزه پزشکی، مانند دندانپزشکی، کشور ایتالیا است. تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا دارای مزایای زیادی است که برای مثال می‌توان به سطح علمی بالای دانشگاه‌ها، هزینه پایین تحصیل و زندگی در ایتالیا، فرهنگ و تاریخ غنی ایتالیا و… اشاره کرد.

امکان دریافت بورسیه دندانپزشکی در ایتالیا نیز وجود دارد و دانشجویان می‌توانند هزینه‌های خود را بسیار پایین‌تر نیز بیاورند. بسیاری از دانشگاه‌های این کشور و دولت ایتالیا بورسیه‌ای را برای رشته دندانپزشکی در نظر گرفته‌اند. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و تحصیل در رشته دندانپزشکی را دارید، این مقاله از علم ویرا را کامل مطالعه کنید.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

امروزه کشور ایتالیا تبدیل به یکی از محبوب‌ترین کشورها برای علاقه‌مندان به مهاجرت تحصیلی شده است. ایتالیا یکی از کشورهای اروپایی است که از قدمت زیادی برخوردار است و به همین دلیل تعداد زیادی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان در این کشور واقع شده است. تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا می‌تواند انتخاب بسیار خوبی باشد؛ زیرا کشور ایتالیا تجربه زیادی در زمینه علوم پزشکی نیز دارد و بسیاری از دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در این کشور، رشته دندانپزشکی را ارائه می‌دهند.

مزایای تحصیل در ایتالیا

مزایای تحصیل در ایتالیا

برخی از مزایای تحصیل در ایتالیا که باعث شده است افراد بسیاری اقدام به تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا کنند به این صورت است:

 • سطح بالای علمی و کیفیت دانشگاه‌های ایتالیا
 • مدارک معتبر دانشگاهی
 • امکان انجام کار هم‌زمان با تحصیل
 • امکان دریافت بورسیه دندانپزشکی در ایتالیا
 • شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا نسبتا پایین است
 • هزینه زندگی در ایتالیا نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی پایین‌تر است
 • باتوجه‌به مهاجرین زیادی که این کشور دارد، کمتر احساس غریبی می‌کنید.
 • در این کشور نژادپرستی وجود ندارد یا بسیار کم است.
 • با ویزای خود می‌توانید به کشورهای حوزه شنگن به‌راحتی سفر کنید.
 • امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی وجود دارد.

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

در سال‌های اخیر کشور ایتالیا، اولویت اول بسیاری از داوطلبانی که قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی داشتند قرار گرفته است. بسیاری از دانشگاه‌های ایتالیا رشته دندانپزشکی را برای علاقه‌مندان ارائه می‌دهند. تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا شش سال طول می‌کشد. پس از فارغ‌التحصیلی به دانشجویان رشته دندانپزشکی یک دیپلم آبی تعلق می‌گیرد که از طریق آن می‌توانند در بسیاری از کشورهای جهان مشغول به کار شوند. دانشجویان می‌توانند از بورسیه دندانپزشکی در ایتالیا استفاده کنند و هزینه‌های خود را پایین بیاورند.

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا به دو صورت انگلیسی و ایتالیایی امکان‌پذیر است. دانشجویانی که به زبان انگلیسی در این کشور تحصیل می‌کنند، می‌توانند در هنگام تحصیل زبان ایتالیایی خود را نیز تقویت کنند. اگر پس از فارغ‌التحصیلی در رشته دندانپزشکی قصد دارید در کشور ایتالیا مشغول به کار شوید، زبان ایتالیایی بسیار به شما کمک می‌کند. نکته جالبی که در پذیرش رشته دندانپزشکی وجود دارد این است که تنها با دیپلم تجربی امکان تحصیل وجود ندارد و با دیپلم ریاضی و… نیز می‌توانید برای پذیرش در این رشته درخواست ارسال کنید.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

دانشجویانی که علاقه‌مند به تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا هستند باید شرایط و مدارک زیر را داشته باشند:

 • مدارک تحصیلی دبیرستانی: دیپلم دبیرستان و ریزنمرات به همراه ترجمه
 • تسلط به زبان: باتوجه‌به اینکه به زبان ایتالیایی یا انگلیسی می‌خواهید در ایتالیا به تحصیل بپردازید باید بتوانید سطح زبان خود را تعیین کنید. برای اثبات سطح زبان انگلیسی خود می‌توانید در آزمون‌های آیلتس یا تافل شرکت کنید. برای زبان ایتالیایی می‌توانید در آزمون‌هایی مانند CELI یا CILS شرکت کنید.
 • شرکت در آزمون IMAT
 • شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها: برخی از دانشگاه‌های ایتالیا ممکن است به‌صورت جداگانه آزمون ورودی برگزار کنند.
 • دریافت ویزای تحصیلی
 • انگیزه‌نامه
 • توصیه‌نامه از سوی اساتید
 • تهیه بیمه درمانی
 • اثبات تمکن مالی

1. آزمون IMAT

اگر قصد تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا و دریافت بورسیه دندانپزشکی در ایتالیا را دارید باید با آزمون IMAT آشنایی کامل پیدا کنید. آزمون IMAT توسط دانشگاه کمبریج طراحی شده است و برای ورود به شاخه‌های مختلف رشته پزشکی مورداستفاده قرار می‌گیرد. تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا از طریق آزمون IMAT آسان‌تر از پذیرش در رشته پزشکی است. هزینه ثبت‌نام در این آزمون حدود 120 یورو است. داوطلبان ایرانی می‌توانند این آزمون را در کشورهای ترکیه و دبی پشت سر بگذارند. ثبت نام این آزمون برای ایرانیان نیز از طریق سازمان سنجش صورت می گیرد.

در آزمون IMAT درس‌هایی مثل  ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست و انگلیسی وجود دارد؛ ولی برای اطلاع کامل‌تر از سرفصل‌های این آزمون بهتر است از دفترچه راهنمای آزمون استفاده کنید. این آزمون دارای شصت سؤال است و مجموعاً 90 امتیاز دارد. داوطلبانی که قصد تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا را دارند باید بیشتر از پنجاه‌درصد نمره را کسب کرده باشند.

ویزای تحصیلی ایتالیا

2. دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را دارند، باتوجه‌به اینکه دوره تحصیلی آن‌ها چند سال طول می‌کشد باید یکی از انواع ویزای ایتالیا در نوع C یا نوع D را دریافت کنند. ویزای نوع C مربوط به افرادی است که دوره تحصیلی آن‌ها کمتر از 90 روز طول می کشد؛ ولی متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا به دلیل اینکه دوره‌ای شش ساله را باید پشت سر بگذارند باید از ویزای نوع D استفاده کنند که مناسب دوره‌های بیشتر از 90 روز است. برخی از مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی در ایتالیا به صورت زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • مدارک تحصیلی و ریزنمرات
 • اثبات عدم سوءپیشینه کیفری
 • اثبات تمکن مالی
 • گواهی بیمه درمانی موردنیاز
 • مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

کشور ایتالیا یکی از ارزان‌ترین کشورها برای تحصیل در رشته دندانپزشکی به‌حساب می‌آید. البته شهریه دانشگاه‌های مختلف در این کشور با یکدیگر متفاوت است. کشور ایتالیا شامل دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی است که شهریه دانشگاه‌های خصوصی بسیار بیشتر است، البته دانشجویان می‌توانند از بورسیه دندانپزشکی در ایتالیا استفاده کنند. به‌طورکلی می‌توان گفت که هزینه تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا بین 500 تا 5000 یورو است.

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا؛ هزینه زندگی در ایتالیا

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را دارید باید علاوه بر هزینه‌های تحصیل به فکر هزینه زندگی در ایتالیا نیز باشید. هزینه های زندگی در ایتالیا نسبت به بسیاری از کشورهای دنیا مقرون‌به‌صرفه است. دانشجویانی که قصد تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا را دارند، می‌توانند با اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی هزینه زندگی خود را بسیار پایین‌تر بیاورند. به‌طورکلی می‌توان گفت هزینه زندگی ایتالیا در ماه حدود 700 تا 1000 یورو است. در برخی موارد بورسیه دندانپزشکی در ایتالیا بخشی از هزینه های زندگی در ایتالیا را نیز تامین می‌کند.

دانشگاه های دندانپزشکی ایتالیا

بهترین دانشگاه ‌های ایتالیا برای تحصیل در رشته دندانپزشکی

همان‌طور که گفتیم بسیاری از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان در کشور ایتالیا قرار گرفته‌اند و انتخاب خوبی برای تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا هستند. دانشگاه‌های ایتالیا به دودسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند؛ ولی هر دو آن‌ها از سطح علمی بالایی برخوردار هستند. پس از فارغ‌التحصیلی در دانشگاه‌های ایتالیا مدارک معتبری دریافت می‌کنید که می‌توانید با آن در بسیاری از کشورهای جهان مشغول به کار شوید. بسیاری از دانشگاه‌های ایتالیا شرایط دریافت بورسیه دندانپزشکی در ایتالیا را نیز فراهم کرده‌اند. برخی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا به‌صورت زیر هستند:

 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه فلورانس
 • دانشگاه تورین
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه فدریکو دوم ناپل
 • دانشگاه فرارا
 • دانشگاه ساپینزا رم

در ادامه برخی دیگر از دانشگاه‌های ایتالیا که برای تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا مناسب هستند را کامل‌تر معرفی می‌کنیم.

1. دانشگاه سیه نا

یکی از بهترین دانشگاه‌هایی که برای تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا وجود دارد، دانشگاه سیه نا است. امکان تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی در این دانشگاه وجود دارد. دانشجویان در این دانشگاه می‌توانند تسلط خوبی بر روی موضوعات پایه مانند دندانپزشکی ترمیمی، ریشه دندان، پریودنتولوژی، جراحی دهان، ایمپلنتولوژی، پروتزهای دندانی، ارتودنسی و گناتولوژی پیدا کنند. این دانشگاه با برگزاری همایش‌ها و سخنرانی‌های مختلف سعی می‌کند تا سطح علمی دانشجویان خود را بالا ببرد.

2. تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا؛ دانشگاه میلان

دانشگاه میلان همیشه یکی از اولین انتخاب‌ها برای افرادی است که قصد مهاجرت تحصیلی به ایتالیا دارند. دانشگاه میلان یک دوره شش‌ساله برای علاقه‌مندان به تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا فراهم کرده است که شامل 360 واحد است. این دانشگاه واحدهای عملی و کاراموزی فراوانی نیز برای دانشجویان دندانپزشکی فراهم می کند. زبان رسمی این دانشگاه ایتالیایی است؛ ولی ممکن است برخی دوره ها به زبان انگلیسی تدریس شوند.

یکی از اهداف اصلی در این رشته این است که دانشجویان آمادگی فرهنگی و روش‌شناختی قوی در رشته‌های دندانپزشکی را کسب کنند. فارغ‌التحصیلان رشته دندانپزشکی  و پروتزهای دندانی از دانشگاه می لان می توانند در آزمون دولتی حرفه‌ای پزشکان جراح و دندانپزشکان ثبت نام کنند.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

3. دانشگاه Uni Camillus

یکی دیگر از دانشگاه‌هایی که شرایط تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا را فراهم کرده است، دانشگاه UniCamillus است. هدف اصلی این دوره پزشکی انتقال دانش‌های نظری و شایستگی‌های فنی موردنیاز برای رشته دندانپزشکی است که  مطابق با استانداردهای رایج در اتحادیه اروپا هستند. دو سال اول تحصیل در این دانشگاه به زبان انگلیسی است و ادامه آن به زبان ایتالیایی است. اگر قصد تحصیل در این دانشگاه را دارید باید در طول سال‌های اولیه تحصیل، زبان ایتالیایی خود را تقویت کنید. این دانشگاه برای بالابردن سطح علمی دانشجویان خود سمینارها و همایش‌های فراوانی برگزار می‌کند.

بورسیه دندانپزشکی در ایتالیا

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا این است که دانشجویان می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی که دولت ایتالیا و دانشگاه‌ها در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد، استفاده کنند. بورسیه‌هایی که دولت ایتالیا در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد می‌تواند بخش‌هایی از هزینه زندگی دانشجویان مثل هزینه خوابگاه، سلف‌های دانشجویی و رفت‌وآمد را تأمین کند. این بورسیه‌های تحصیلی امکان را برای دانشجویانی که توانایی مالی زیادی ندارند نیز فراهم می‌کند تا بتوانند از تحصیلاتی با سطح بالا و امکانات عالی برخوردار شوند. برای کسب اطلاع از بورسیه‌هایی که دانشگاه‌های مختلف برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند می‌توانید به وب‌سایت دانشگاه مدنظر خود مراجعه کنید. با دریافت بورسیه تحصیلی حتی ممکن است شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا برای شما فراهم شود.

بورسیه استانی برای دندانپزشکی

یکی از بورسیه‌هایی که دولت ایتالیا برای تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا در نظر گرفته است، بورسیه استانی است. این بورسیه دندانپزشکی ایتالیا به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که از شرایط مالی بسیار خوبی برخوردار نیستند و با اینکه استعداد خوبی دارند، توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی و تحصیل را ندارند. مبلغ بورسیه استانی برای دانشجویان دندانپزشکی در ایتالیا 5200 یورو وجه نقد است. این بورسیه دندانپزشکی در ایتالیا همچنین 70% تخفیف برای خدمات خوابگاه و سلف سرویس و کارت تردد در نظر گرفته است. برخی از مدارکی که دانشجویان برای دریافت بورسیه استانی باید ارائه دهند به صورت زیر است:

 • دریافت پذیرش قطعی از یکی از دانشگاه‌های ایتالیا
 • فیش حقوقی یا گواهی حقوقی سرپرست دانشجو
 • کپی شناسنامه دانشجو و سرپرست آن به همراه ترجمه
 • گواهی معادل یورویی بانک مرکزی
 • اجاره‌نامه‌ای که به اسم دانشجو باشد

آینده شغلی رشته دندانپزشکی

آینده شغلی و درآمد دندانپزشکی

فارغ‌التحصیلان رشته دندانپزشکی به‌راحتی می‌توانند پس از تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا در این حوزه مشغول به کار شوند و در کلینیک‌ها یا بیمارستان‌های مختلف کار پیدا کنند. البته باید توجه داشته باشید که اگر قصد دارید پس از تحصیل در کشور ایتالیا مشغول به کار شوید باید زبان ایتالیایی خود را تقویت کنید. درصورتی‌که به زبان ایتالیایی تسلط داشته باشید، بیماران بیشتری به شما مراجعه می‌کنند و می‌توانید درآمد بهتری داشته باشید.

این رشته محبوب یکی از رشته‌هایی است که درآمد خوبی در سراسر جهان دارد.  درآمد ماهیانه دندانپزشکان در ایتالیا حدوداً 8730 یورو است. سطح تجربه در این زمینه بسیار تأثیرگذار است و هرچه تجربه شما در رشته دندانپزشکی در ایتالیا بیشتر شود، می‌توانید درآمد بیشتری نیز داشته باشید.

جمع‌بندی

امروزه افراد بسیاری اقدام به مهاجرت تحصیلی به ایتالیا می‌کنند. این کشور باتوجه‌به مزایای فراوانی که دارد هرروزه افراد بیشتری را به خود جذب می‌کند. دندانپزشکی یکی از محبوب‌ترین رشته‌ها در سراسر جهان است که شرایط تحصیل آن در کشور ایتالیا نیز فراهم است. تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا مزایای زیادی دارد که می‌توان به هزینه‌های پایین تحصیل و زندگی در ایتالیا، سطح بالای علمی دانشگاه‌ها و مدارک معتبر آن‌ها اشاره کرد.

یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای آن که باعث محبوبیت این رشته و کشور شده است، امکان دریافت بورسیه دندانپزشکی در ایتالیا است. دولت ایتالیا و بسیاری از دانشگاه‌های این کشور بورسیه‌هایی را برای دانشجویان رشته دندانپزشکی در نظر گرفته‌اند. شما همچنین می‌توانید به زبان انگلیسی به تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا بپردازید.

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کشور ایتالیا یا سایر کشورها را دارید می‌توانید با کمک مشاورین علم ویرا بهترین دانشگاه‌ها و رشته را انتخاب کرده و به‌راحتی مراحل مهاجرت خود را چشت سر بگذارید. مجموعه علم ویرا با سال‌ها تجربه در زمینه مهاجرت تحصیلی به شما کمک می‌کند تا با شرایط مختلف هر رشته و دانشگاه آشنا شوید و شانس پذیرش و دریافت بورسیه‌های تحصیلی را برای شما بالا می‌برد. برای آگاهی از شرایط تحصیل خارج از کشور و دریافت اطلاعات، به بخش مشاوره رایگان مراجعه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه