اقامت پس از تحصیل در ترکیه
توسط تیم علم ویرا
11 فروردین 3

شرایط اقامت پس از تحصیل در ترکیه + شرایط 2024

درصورتی‌که تمایل به اقامت پس از تحصیل در ترکیه دارید باید اجازه اقامت یا ikamet به ترکی برای شما صادر شود. به‌طورکلی در صورت‌یافتن شغل موردنظر با اقامت در ترکیه بعد از تحصیل می‌توانید به موقعیت‌های بسیار خوبی دست پیدا کنید. در این مقاله از علم ویرا قصد داریم شرایط اقامت پس از تحصیل در ترکیه را بیشتر برای شما بازگو کنیم. برای آشنایی بیشتر با این موضوع تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

ادامه تحصیل در ترکیه

قبل از پرداختن به موضوع اقامت پس از تحصیل در ترکیه توضیح کوتاهی در خصوص مزایای ادامه تحصیل در این کشور روبه‌رشد و خوش‌آب‌وهوا برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ترکیه بیان می‌شود. یکی از موارد مهم و قابل‌توجه در مورد ادامه تحصیل در ترکیه این است که فرد متقاضی تحصیل در ترکیه همچون تحصیل در کشورهایی نظیر کانادا ملزم به دریافت ویزا نیست. هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و ترکی زبان این کشور تقریباً رایگان بوده و در مقایسه با شرایط ادامه تحصیل در دیگر کشورهای معتبر همچون انگلیس، استرالیا و کانادا بسیار به نفع دانشجو تمام می‌شود.

اما درعین‌حال با تحصیل در کشور ترکیه به علت اعتبار بالای مدارک دانشگاهی این کشور هیچ‌گونه نیازی به معادل‌سازی و اعتبارسنجی مدارک در دیگر کشورهای دنیا وجود نداشته و دانشجویان ممتاز و واجد شرایط می‌توانند همچون بورسیه تحصیلی کانادا از شرایط ویژه بورس تحصیلی ترکیه در حین تحصیل برخوردار شوند. به‌طورکلی ادامه تحصیل در کشور همسایه یعنی ترکیه مزایای بسیار زیادی در قیاس با دانشگاه‌های ایران و حتی کشورهای برتر اروپا و آمریکا دارد.

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه

برای اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه می‌توانید سرمایه‌گذاری کنید، یا با یکی از شهروندان این کشور ازدواج کرده و یا مجوز کار در ترکیه را دریافت نمایید. اکثر افراد متقاضی اقامت در ترکیه بعد از تحصیل، سومین راه یعنی اخذ مجوز کار را ترجیح می‌دهند؛ چرا که راحت‌ترین و سریع‌ترین روش اقامت دائم در این کشور است. لازم است بدانید که درخواست مجوز کار به دو صورت انجام می‌شود. درخواست از داخل کشور و درخواست از خارج ترکیه. برای درخواست مجوز کار جهت اقامت پس از تحصیل در ترکیه از خارج کشور لازم است مراحل زیر طی شود:

 • افراد باید به کنسولگری ترکیه در کشور مبدأ مراجعه کرده و با ارائه قرارداد همکاری، دعوت‌نامه و یا گواهی شراکت درخواست اخذ مجوز کار دهند.
 • درخواست مجوز کار مورد ارزیابی قرار گرفته و نتیجه به‌صورت آنلاین و کتبی اعلام خواهد شد.
 • بعد از دریافت مجوز کار در ترکیه فرد درخواست‌کننده باید طی 90 روز کاری آن را به کنسولگری ترکیه در کشور مبدأ ارائه کند و همچنین تا 30 روز پس از ورود به ترکیه درخواست مجوز اقامت دهد.
 • بعد از دریافت مجوز کار و ورود فرد خارجی به ترکیه کارفرما باید با مراجعه به اداره تأمین اجتماعی ترکیه نسبت به بیمه‌کردن فرد اقدام نماید.

افراد طی مدت 6 ماه بعد از فارغ‌التحصیلی جهت دریافت مجوز کار از داخل ترکیه باید مراحل زیر را انجام دهند:

 • افراد در ابتدا برای دریافت مجوز کار ضمن اقامت در ترکیه بعد از تحصیل باید درخواست خود را به‌صورت آنلاین در سامانه csgb ثبت کرده و سپس امضا کاغذی خود را به همراه سایر مدارک مندرج در پیوست آیین‌نامه به‌صورت حضوری یا پستی به وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه بفرستند.
 • اتباع خارجی در صورت مثبت‌بودن نتیجه دریافت مجوز باید ظرف مدت حداکثر 30 روز برای دریافت اقامت کاری ترکیه اقدام کنند.
دلایل اخذ مجوز اقامت پس از تحصیل در ترکیه

دلایل اخذ مجوز اقامت پس از تحصیل در ترکیه

افراد به دلایل مختلفی ممکن است برای اخذ اقامت در ترکیه بعد از تحصیل اقدام کنند. در واقع در موارد زیر می‌توانید برای گرفتن اقامت پس از تحصیل در ترکیه اقدام کنید.

 • استخدام رسمی
 • انجام تجارت یا سرمایه‌گذاری
 • آموزش در دانشگاه‎های محلی، مشارکت در برنامه تبادل دانشجو
 • دلایل بشردوستانه مانند قربانیان قاچاق انسان، پناهندگان
 • ارائه مراقبت‌های پزشکی در کلینیک‌ها

لازم است بدانید که طبق قوانین جمهوری ترکیه یک شهروند خارجی با اقامت ترکیه بعد از تحصیل و خرید املاک حق اقامت دائم در این کشور را دارد. قیمت و مکان خانه مهم نیست، مهم این است که مالک بتواند ثابت نماید که دارای املاک ترکیه یعنی گواهی مالکیت TAPU است.

مراحل اخذ اقامت ترکیه بعد از تحصیل

اخذ اقامت در ترکیه بعد از تحصیل مشکلی است که هر فردی که تمایل دارد برای مدت طولانی در ترکیه بماند باید با آن روبه‌رو شود. درصورتی‌که فرآیند را با جزئیات درک نمایید چندان دشوار نخواهد بود. در حقیقت نکته اصلی برای اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه داشتن اطلاعات قابل‌اعتماد است؛ بنابراین اجازه اقامت ترکیه بعد از تحصیل به شما این امکان را می‌دهد که به‌صورت قانونی برای مدت طولانی در این کشور بمانید. همچنین با دریافت اقامت پس از تحصیل در ترکیه می‌توانید از مزایای زیر بهره‌مند شوید.

 • دریافت مراقبت‌های پزشکی با بیمه
 • به کودک در مدرسه دولتی آموزش دهید
 • برای خرید ماشین اقدام کنید
 • برای گرفتن تحصیلات عالی اقدام کنید
قوانین مربوط به اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه

قوانین مربوط به اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه

پس از فارغ‌التحصیلی، دانشجویان بین‌المللی متقاضی مهاجرت تحصیلی به ترکیه می‌توانند فرصت‌های شغلی به‌عنوان محقق یا کارمند در دانشگاه‌ها به‌ویژه دانشگاه‌هایی با برنامه‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، پیدا کنند. شهروندان غیرترک بعد از پیشنهاد کار باید مجوز کار دریافت نمایند. لیست مدارک موردنیاز برای دریافت اجازه اقامت پس از تحصیل در ترکیه عبارت‌اند از:

 • ikamet درخواست چاپ شده برای اخذ اجازه اقامت با امضا
 • پاسپورت بین‌المللی با اعتبار حداقل ۶۰ روز پس از انقضای اکانت
 • عکس بیومتریک. عکس‌ها باید با پس‌زمینه سفید در ۶ ماه گذشته گرفته شده باشند.
 • اعلام تمکن مالی شما در زمان زندگی در ترکیه
 • بیمه درمانی
 • سندی که هدف شما از اخذ اقامت در ترکیه بعد از تحصیل را تأیید می‌کند. مثلاً گواهی از محل تحصیل، قرارداد اجاره و… باید محضری باشد.
 • بررسی پرداخت هزینه دولتی گواهی عدم سوءپیشینه کیفری

درصورتی‌که در روز قرار ملاقات هیچ مدرکی دریافت نکردید یا افسر مهاجرت درخواست مدرک اضافی از شما نمود، به شما مهلت داده می‌شود و تاریخ پذیرش مجدد تعیین می‌شود که معمولاً در یک ماه اتفاق می‌افتد. فرآیند اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه مستلزم زمان و اطلاعات دقیق است.

روش‌ های اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه

درصورتی‌که تحصیلات عالی خود را در دانشگاه‌های ترکیه به پایان رسانده باشید به چندین روش می‌توانید برای اقامت در ترکیه بعد از تحصیل اقدام کنید. در ادامه هر یک از راه‌های دریافت اقامت پس از تحصیل در ترکیه به طور کامل توضیح داده شده است.

اخذ اقامت در ترکیه بعد از تحصیل

1. تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای کاری

درصورتی‌که قصد اقامت پس از تحصیل در ترکیه به‌منظور ادامه تحصیل را داشته باشید نیاز به ویزای دانشجویی دارید. مدت اعتبار این ویزا پس از اتمام دوره آموزشی شما به پایان خواهد رسید. در این صورت تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای کاری می‌تواند راهی جهت اخذ اقامت در کشور ترکیه باشد. برای این منظور بعد از گذشت 6 ماه از فارغ‌التحصیلی می‌توانید جهت اخذ اقامت کوتاه مدت این کشور که حداکثر می‌تواند یک سال به طول بینجامد، اقدام نمایید.

دقت داشته باشید که برای اخذ ویزای کاری موقعیت شغلی که قصد انجام آن را در کشور ترکیه دارید ارزیابی خواهد شد و در صورت تأیید اجازه کار در این کشور به شما داده می‌شود؛ برای مثال جهت انجام امور مربوط به مهندسی لازم است مدارک دانشگاهی خود را به سازمان مربوطه ارائه کنید.

2. دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از راه‌های اقامت در ترکیه بعد از تحصیل دریافت اقامت از طریق سرمایه‌گذاری است. در واقع باید گفت که اقامت دائم و همچنین شهروندی ترکیه را می‌توانید از طریق واردکردن مبلغ هنگفتی پول به‌صورت دلار یا لیر به این کشور دریافت نمایید. به‌عبارت‌دیگر سرمایه‌گذاری یکی دیگر از راه‌های اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه است که می‌توانید به روش‌های زیر آن را انجام دهید:

 • خرید یا پیش‌خرید ملک به ارزش 400 هزار دلار آمریکا
 • کارآفرینی در ترکیه برای حداقل 50 نفر نیروی انسانی
 • داشتن حداقل 500 هزار دلار آمریکا در یکی از بانک‌های معتبر ترکیه
 • خرید سهام از صندوق سرمایه‌گذاری مستغلات ترکیه به ارزش 500 هزار دلار
 • داشتن اموال مسکونی غیرمنقول به ارزش 75 هزار دلار و استفاده از آن در همین جهت. (عدم استفاده از ملک مسکونی به عنوان ملک اداری و…)
دریافت اقامت خانوادگی پس از تحصیل در ترکیه

3. اقامت پس از تحصیل در ترکیه؛ دریافت اقامت خانوادگی

برای اقامت در ترکیه بعد از تحصیل می توانید از امتیاز اقامت خانوادگی این کشور استفاده کنید. پس از ازدواج با یکی از شهروندان ترکیه می‌توان برای دریافت آن اقدام نمود. در واقع این نوع اقامت پس از تحصیل در ترکیه شامل اتباع ترکیه، دارندگان حمایت ثانویه، خارجی‌ها و پناهندگان دارای مجوز می‌شود. اخذ اقامت خانوادگی ترکیه مستلزم داشتن شرایط زیر است:

 • کل درآمد خانواده باید حداقل به‌اندازه دستمزد اعلام شده از سوی وزارت کار باشد. سهم هر یک از اعضای خانواده نباید کمتر از یک‌سوم دستمزد فرد درخواست‌کننده باشد.
 • لازم است مسکن مطابق با شرایط بهداشتی و ایمنی باتوجه‌به جمعیت خانواده تأمین شود.
 • همه افراد خانواده باید بیمه شوند.
 • داشتن حق اقامت حداقل ۱ساله در ترکیه (این شرط برای کسانی که با یک شهروند ترکیه ازدواج کرده‌اند الزامی نیست.)
 • نام‌نویسی در سامانه ثبت آدرس.
هزینه دریافت اقامت پس از تحصیل در ترکیه

هزینه دریافت اقامت پس از تحصیل در ترکیه

هزینه دریافت اقامت پس از تحصیل در ترکیه به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این بخش به آن‌ها اشاره شده است. در نظر داشته باشید که هر یک از این مبالغ در گذر زمان ممکن است تغییر نمایند؛ اما می‌توان گفت در سال 2024 هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه و اقامت در این کشور به شرح زیر است:

 • 1040 لیر برای هزینه اجازه اقامت
 • هزینه بیمه درمانی باتوجه‌به سن متقاضی اقامت بین 500 تا 1750 لیر متغیر است.
 • 450 لیر هزینه دفتر اسناد رسمی و ترجمه
 • 23 لیر هزینه تأیید آپوستیل به ازای هر صفحه

جمع‌بندی

سه روش مرسوم برای گرفتن اقامت پس از تحصیل در ترکیه وجود دارد. درصورتی‌که تصمیم دارید به‌عنوان یک فارغ‌التحصیل در این کشور به کار بپردازید می‌توانید ویزای دانشجویی خود را به ویزای کاری تبدیل کنید و برای اقامت در ترکیه بعد از تحصیل اقدام نمایید. همچنین می‌توانید اقامت دائم ترکیه را از طریق سرمایه‌گذاری در این کشور به دست آورید.

خرید ملک، کارآفرینی، سرمایه‌گذاری مالی در بانک‌های ترکیه، خرید سهام و داشتن اموال مسکونی غیرمنقول از انواع سرمایه‌گذاری در این کشور محسوب می‌شوند. علاوه بر این‌ها اقامت خانوادگی را هم در صورت ازدواج با یک شهروند ترکیه می‌توانید دریافت نمایید. در صورت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط اقامت پس از تحصیل در ترکیه و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با کارشناسان ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه