تحصیل پرستاری در روسیه
توسط تیم علم ویرا
29 شهریور 2

تحصیل پرستاری در روسیه؛ شرایط بورسیه و هزینه‌ها

روسیه یکی از کشورهایی است که با تاریخ غنی و طبیعت منحصربه‌فرد، یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی به شمار می‌رود. تحصیل پرستاری در روسیه یکی از بهترین گزینه‌ها برای دانشجویانی است که علاقه‌مند به تحصیل این رشته در خارج از کشور هستند. کشور روسیه دارای بهترین و بزرگ‌ترین دانشکده‌ها و دانشگاه‌های پزشکی است. از جمله دلایل محبوبیت تحصیل پرستاری در این کشور، می‌توان به هزینه تحصیل در رشته پرستاری روسیه اشاره کرد که نسبت به کشورهای دیگر بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

محبوبیت و پایین‌بودن هزینه تحصیل در رشته پرستاری در روسیه به معنای آسان بودن تحصیل این رشته نیست؛ بلکه مستلزم صرف زمان، تلاش و انرژی است. بااین‌حال، باتوجه‌به تقاضای زیاد تحصیل پرستاری در روسیه از طرف دانشجویان بین‌المللی، چندین دانشگاه این رشته را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. در ادامه مطلب از علم ویرا به بررسی شرایط تحصیل رشته پرستاری در روسیه و هرآنچه لازم است درمورد آن بدانید می‌پردازیم.

تحصیل پرستاری در روسیه

تحصیل پرستاری در روسیه بر اساس استانداردهای آموزشی بین‌المللی انجام می‌پذیرد. برای دریافت مدرک پرستاری دانشجویان باید در مقطع کارشناسی پرستاری که چهار سال به طول می‌انجامد، به تحصیل بپردازند.

این دوره شامل 240 واحد درسی شامل تمام دروس پایه مانند مبانی پرستاری، بهداشت عمومی، مدیریت پرستاری، روانپزشکی و… است. تحصیل در رشته پرستاری در روسیه عمدتاً به زبان روسی و در برخی از دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. دانشجویانی که از دانش زبانی کافی برخوردار نیستند، امکان شرکت در یک دوره آموزشی به نام پادفک را دارند.

آموزش پرستاری در روسیه از طریق شبیه‌سازی انجام می‌شود و این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا دانش خود را تثبیت کنند و مهارت‌های عملی لازم را برای انطباق با محیط حرفه‌ای به دست بیاورند. ازجمله مزایای تحصیل پرستاری در روسیه، می‌توان به عدم نیاز به آزمون ورودی برای تحصیل این رشته در دانشگاه‌ها اشاره کرد.

اخذ پذیرش تحصیل پرستاری در روسیه

شرایط تحصیل رشته پرستاری در روسیه

دانشجویان بین‌المللی زیادی مهاجرت تحصیلی به روسیه را به دلیل کیفیت بالای آموزش و هزینه مقرون‌به‌صرفه انتخاب می‌کنند. تحصیل رشته پرستاری در روسیه برای دانشجویان یک تجربه خاص و مفید را رقم می‌زند. یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در دانشگاه‌های روسیه، عدم نیاز به شرکت در آزمون‌های سخت ورودی است. کشور روسیه دارای بیش از 600 دانشگاه است که دارای سیستم پذیرش آزاد برای تمامی دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان هستند. یکی از مهم‌ترین شرایط برای اخذ پذیرش در رشته پرستاری در دانشگاه‌های روسیه، برخورداری از دیپلم ۱۲ساله است.

دانشجویان باید از نمره بالا در دروس زیست، شیمی، فیزیک و ریاضی برخوردار باشند. از دیگر شرایط تحصیل پرستاری در روسیه می‌توان به برخورداری از مدرک زبان روسی یا انگلیسی (TOEFL یا IELTS) اشاره کرد. درصورتی‌که دانشجویان مدرک مهارت زبانی معتبر نداشته باشند موظف به شرکت در دوره پادفک دانشگاه هستند. این دوره به دانشجویانی که مهارت و مدرک زبان ندارند کمک می‌کند مهارت‌های الزامی زبان برای ورود به رشته پرستاری را کسب کنند.

این دوره می‌تواند از 3 الی 9 ماه متغیر باشد و پس از گذراندن آن دانشجویان در یک آزمون نسبتاً ساده شرکت می‌کنند و سپس تحصیلات پرستاری خود را آغاز می‌کنند. از دیگر شرایط تحصیل رشته پرستاری در روسیه، می‌توان به برخورداری از حداقل سن 17 سال اشاره کرد. دانشجویان باید پس از انجام تحقیقات لازم و انتخاب دانشگاه موردنظر خود، اقدام به تکمیل فرم پذیرش در وب‌سایت رسمی دانشگاه کرده و مدارک لازم را ارسال کند.

مدارک لازم برای تحصیل پرستاری در روسیه

دانشجویان بین‌المللی برای درخواست اخذ پذیرش از دانشگاه‌های روسیه برای تحصیل در رشته پرستاری، باید مدارک زیر را در طول فرایند درخواست آماده و ارسال نمایند:

 • تکمیل فرم درخواست
 • مدارک شناسایی
 • پاسپورت معتبر (حداقل یک سال اعتبار)
 • مدرک دیپلم و ریزنمرات (ترجمه به روسی یا انگلیسی)
 • گواهی سلامت
 • نتایج آزمایش HIV
 • چند قطعه عکس 3*4
 • مدرک زبان انگلیسی یا روسی (در صورت وجود)
 • انگیزه‌نامه
 • توصیه‌نامه

اخذ ویزای تحصیل دندانپزشکی در روسیه

مدارک لازم برای اخذ ویزای دانشجویی روسیه

دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل پرستاری در روسیه، قبل از ورود به این کشور باید نسبت به ویزای دانشجویی اقدام کنند. این فرایند شامل ارسال مدارک زیر به نزدیک‌ترین کنسولگری یا سفارت روسیه در کشور است.

 • پاسپورت معتبر
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • چند قطعه عکس
 • دعوت‌نامه دانشگاه
 • هزینه ویزا
 • نتایج آزمایش HIV

هزینه تحصیل در رشته پرستاری روسیه

یکی از مهم‌ترین مسائلی که برای دانشجویان بین‌المللی مطرح است، هزینه تحصیل در رشته پرستاری در روسیه است. هزینه تحصیل در رشته پرستاری روسیه بسته به دانشگاه و زبان تحصیل می‌تواند متفاوت باشد؛ اما به‌طورکلی می‌توان گفت هزینه تحصیل در رشته پرستاری روسیه در این کشور 4 تا 7 برابر ارزان‌تر از کشورهای اروپایی و آمریکا است.

هزینه تحصیل پرستاری در روسیه از 3500 الی 6000 دلار در سال متغیر است. دانشجویان باید علاوه بر هزینه شهریه دانشگاه هزینه‌های دیگر زندگی دانشجویی را برای تحصیل در روسیه در نظر بگیرند. از جمله این هزینه‌ها، می‌توان به هزینه شرکت در دوره پادفک اشاره کرد.

توجه داشته باشید که هزینه این دوره جدا از هزینه دانشگاه محاسبه می‌شود و از 3300 الی 5000 دلار متغیر است. علاوه بر این، هزینه زندگی دانشجویی در روسیه می‌تواند بسته به سطح رفاه و نوع اقامتگاه متفاوت باشد. بااین‌حال می‌توان هزینه یک زندگی دانشجویی متوسط در روسیه را حدود 300 الی 400 دلار در ماه در نظر گرفت.

دانشگاه‌های تحصیل پرستاری در روسیه

بورسیه تحصیل پرستاری در روسیه

از جمله شرایط برخورداری از بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های روسیه، می‌توان به شایستگی‌ها و توانایی علمی و برخورداری از رزومه تحصیلی عالی اشاره کرد. برخی از دانشگاه‌های روسیه آزمون شایستگی را برای ارزیابی صلاحیت دانشجویان برای برخورداری از بورسیه تحصیلی در نظر می‌گیرند. کشور روسیه با وجود هزینه‌های تحصیل بسیار ارزان‌تر از کشورهای دیگر، امکان اخذ بورسیه‌های تحصیلی مختلف را نیز برای دانشجویان فراهم می‌کند.

کشور روسیه سه نوع بورسیه تحصیلی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد که عبارت از بورسیه‌های سازمانی، بورسیه دولتی و بورسیه دانشگاهی هستند.

بورسیه تحصیلی تحصیل پرستاری در روسیه می‌تواند تمام یا بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی را پوشش دهد. برخی از بورسیه‌های تحصیلی کشور روسیه و میزان پوشش هرکدام به شرح زیر هستند:

 • بورسیه بین‌المللی اسکالتچ روسیه: کمک‌هزینه تحصیلی ماهانه در دوره‌های کارشناسی ارشد به مبلغ 40000 روبل (442 دلار)
 • بورسیه اپن دورز روسیه: پوشش کامل شهریه دانشگاه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • بورسیه دولتی روسیه: 1750 الی 9000 دلار در سال (در برخی موارد شامل شهریه رایگان برای کل مدت تحصیل و کمک‌هزینه اقامت)
 • فلوشیپ یونسکو و ISEDC: معافیت کامل از پرداخت شهریه و پرداخت کمک‌هزینه تحصیلی 450 دلار در ماه

بورسیه تحصیل پرستاری در روسیه

شرایط تحصیل رایگان پرستاری در روسیه

خبر خوش این است که امکان تحصیل پرستاری در روسیه به‌صورت رایگان وجود دارد. هرساله تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی در رشته‌های مختلف از بورسیه تحصیلی کشور روسیه برخوردار می‌شوند و به‌صورت رایگان در این کشور مشغول به تحصیل می‌شوند.

مبلغ بورسیه تحصیلی در روسیه بسته به مقطع تحصیلی متفاوت است و می‌تواند تمام یا بخشی از هزینه تحصیل و زندگی در این کشور را در بر بگیرد. از جمله رایج‌ترین بورسیه‌های تحصیلی روسیه می‌توان به بورسیه دولتی روسیه و بورسیه اوپن دورز اشاره کرد. دانشجویان با برخورداری از این بورسیه‌ها می‌توانند شانس تحصیل پرستاری در روسیه به‌صورت رایگان را از آن خود کنند.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پرستاری در روسیه

دانشگاه‌های روسیه در سراسر جهان شهرت و اعتبار بالایی دارند. تعداد زیادی از دانشگاه‌های روسیه جزء بهترین دانشگاه‌های جهان دسته‌بندی می‌شوند و از رتبه خوبی در بین دانشگاه‌های دنیا برخوردارند. در ادامه به معرفی برخی از بهترین دانشگاه‌های دنیا برای تحصیل پرستاری می‌پردازیم:

1. دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو (Lomonosv Moscow State University)

دانشگاه دولتی مسکو که با نام دانشگاه لومونوسف نیز شناخته می‌شود، در سال 1755 تأسیس شد و از نظر قدمت دومین دانشگاه قدیمی روسیه به شمار می‌رود. این دانشگاه در بین دانشگاه‌های روسیه از نظر اعتبار جهانی در رتبه اول قرار دارد. دانشگاه لومونوسف در آخرین رتبه بندی جهانی QS دارای رتبه 75 در بین بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد. این دانشگاه یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های روسیه است که دارای بیش از 500 ساختمان و حدود 38000 دانشجو است.

دانشگاه لومونوسف علاوه بر مسکو در چند کشور دیگر نیز شعبه دارد. از جمله مزایای تحصیل پرستاری در روسیه در دانشگاه لومونوسف می‌توان به این نکته اشاره کرد که این دانشگاه از جمله دانشگاه‌های موردتایید وزارت بهداشت ایران است. طول دوره تحصیل پرستاری در این دانشگاه 4 سال است که در صورت شرکت در دوره پادفک یک سال به آن اضافه می‌شود. هزینه تحصیل پرستاری در روسیه در دانشگاه لومونوسف 6000 دلار در سال است.

2. دانشگاه ایالتی سن‌ پترزبورگ (Saint Petersburg State University)

دانشگاه سن‌ پترزبورگ که با نام دانشگاه دولتی سن‌ پترزبورگ نیز شناخته می‌شود، یکی از معتبرترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پرستاری در روسیه به شمار می‌رود. این دانشگاه در سال 1724 تأسیس شد. دانشگاه سن‌پترزبورگ یکی از معدود دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است.

این دانشگاه رشته پرستاری را به زبان‌های روسی و انگلیسی ارائه می‌دهد. هزینه تحصیل پرستاری در دانشگاه دولتی سن‌پترزبورگ حدود 3000 دلار در سال است. در حال حاضر بیش از 20000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه ایالتی سن‌پترزبورگ دارای رتبه 270 در بین بهترین دانشگاه‌های جهان و دومین دانشگاه برتر روسیه به شمار می‌رود. این دانشگاه رشته پرستاری را به زبان‌های روسی و انگلیسی در یک دوره ۴ساله ارائه می‌دهد. درصورتی‌که قصد تحصیل پرستاری در روسیه را دارید، این دانشگاه می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما باشد.

3. تحصیل پرستاری در روسیه؛ دانشگاه رودن (RUDN University)

دانشگاه رودن که با نام دانشگاه دوستی ملل نیز شناخته می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های روسیه است که در سال 1960 در مسکو تأسیس شد. این دانشگاه با بیش از 22000 دانشجو از 131 کشور جهان یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های روسیه به شمار می‌رود. دانشگاه رودن در رتبه بندی QS در رتبه 500 در بین بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد. این دانشگاه در بین معدود دانشگاه‌های موردتایید وزارت بهداشت ایران قرار دارد.

دانشگاه رودن رشته پرستاری را در یک دوره ۴ساله به زبان‌های روسی و انگلیسی ارائه می‌دهد. هزینه تحصیل در دانشگاه رودن مسکو از 4100 الی 5600 متغیر است. دانشگاه رودن یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پرستاری در روسیه به‌حساب می‌آید.

دانشگاه رودن؛ تحصیل پرستاری در روسیه

4. دانشگاه فدرال امانوئل کانت بالتیک (Immanuel Kant Baltic Federal University)

دانشگاه امانوئل کانت بالتیک در سال 1967 تأسیس شد. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پرستاری در روسیه است. دانشگاه امانوئل کانت یکی از دانشگاه‌های دولتی روسیه است که در بین 140 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. در حال حاضر بیش از 7341 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه رشته پرستاری را در دوره ۴ساله ارائه می‌دهد.

هزینه تحصیل پرستاری در دانشگاه امانوئل کانت بالتیک حدود 3500 دلار در سال برآورد می‌شود. این دانشگاه شامل 10 مؤسسه، 2 مؤسسه عالی، 5 دانشکده و 35 آزمایشگاه تحقیقاتی تشکیل شده است. دانشگاه امانوئل کانت بهترین و به‌روزترین امکانات و خدمات آموزشی و رفاهی را برای دانشجویان فراهم کرده است.

5. تحصیل پرستاری در روسیه؛ دانشگاه سچینوا (Sechenov First Moscow State Medical University)

دانشگاه سچینوا روسیه که با نام دانشگاه امپریال مسکو نیز شناخته می‌شود، در سال 1755 در مسکو تأسیس شد. دانشگاه امپریال مسکو برای پاسداشت زحمات یکی از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه به نام ایوان سچینوف، پدر فیزیولوژی روسیه نام‌گذاری شد. این دانشگاه در رتبه بندی بهترین دانشگاه‌های جهان از نظر QS در بین 600 دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. دانشگاه سچینوا در بین بهترین دانشگاه‌های روسیه دارای رتبه 37 است. در حال حاضر بیش از 19000 دانشجو از 83 کشور مختلف جهان در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه سچینوا یکی از بهترین دانشگاه‌های روسیه برای تحصیل در رشته پرستاری به شمار می‌رود. هزینه تحصیل در رشته پرستاری در روسیه در این دانشگاه حدود 3500 دلار در سال برآورد می‌شود. تحصیل پرستاری در روسیه در دانشگاه سچینوا به زبان‌های روسی و انگلیسی امکان‌پذیر است.

از دیگر دانشگاه‌های برتر روسیه برای تحصیل پرستاری در این کشور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه فدرال اورال
 • دانشگاه ITMO
 • دانشگاه علوم پزشکی تور
 • دانشگاه پزشکی دولتی اورنبورگ
 • دانشگاه مدیکال کازان
 • دانشگاه فدرال کریمه
 • دانشگاه علوم پزشکی دولتی پرم
 • دانشگاه علوم پزشکی باشکیر
 • دانشگاه OMSK
 • دانشگاه علوم پزشکی دولتی سیبری و…

جمع‌بندی

تحصیل پرستاری از جمله رشته‌های پر طرف‌دار در تمام کشورهای دنیا به شمار می‌رود. شرایط تحصیل رشته پرستاری در روسیه و هزینه پایین تحصیل در این کشور از جمله دلایل جذب دانشجویان برای تحصیل این رشته در روسیه است.

تحصیل پرستاری در روسیه این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا در یک محیط علمی پیشرفته و بین‌المللی به تحصیل بپردازند. با توجه به پایین بودن هزینه تحصیل در رشته پرستاری روسیه، دانشجویان با تحصیل رشته پرستاری در روسیه می‌توانند از فرصت‌های شغلی و حرفه‌ای عالی برخوردار شوند.

دانشجویان متقاضی تحصیل در روسیه از آموزشی عالی و باکیفیت بهره می‌گیرند و با مجموعه‌ای از توانایی‌ها و دانش کارآمد فارغ‌التحصیل می‌شوند.  مؤسسه علم ویرا تلاش می‌کند تا با کمترین هزینه و زمان و بهترین پشتیبانی شما را در رسیدن به اهدافتان یاری کند. با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان می توانیداز مشاوران ما کمک بگیرید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه