تحصیل پرستاری در چین
توسط تیم علم ویرا
11 مهر 2

تحصیل پرستاری در چین؛ شرایط و بورسیه ها 2023

به دلیل کمبود نیروی کار پرستاران در جهان، پذیرش دانشجو در این رشته روبه‌افزایش است. تحصیل پرستاری در چین یکی از گزینه‌های مطلوب برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است. تحصیل در رشته پرستاری در چین شرایط مناسبی دارد و بسیاری از بهترین دانشگاه‌های پرستاری جهان در چین قرار دارند که دانشجویان داخلی و خارجی را پذیرش می‌کنند. ازطرف دیگر هزینه های تحصیل در رشته پرستاری چین بسیار مناسب و به‌صرفه بوده و دانشجویان با مقایسه هزینه در برابر کیفیت آموزشی استاندارد، خود را برای مهاجرت تحصیلی به چین آماده می‌کنند.

همچنین آشنایی با فرهنگ جذاب چین، چشم‌اندازهای تجاری آینده و سکونت در یکی از کشورهای قدرتمند جهان انگیزه‌ای برای بسیاری از دانشجویان خارجی است که به چین مهاجرت کنند. در این مقاله از مجموعه مقالات علم ویرا به بررسی کامل تحصیل پرستاری در چین می‌پردازیم.

تحصیل در چین

قبل از پرداختن به موضوع تحصیل پرستاری در چین بهتر است اطلاعاتی درباره تحصیل در چین به دست آوریم. چین از قدرتمندترین کشورهای آسیای شرقی و جهان است که در چند دهه اخیر در بسیاری از جنبه‌ها رشد چشمگیری داشته است. سیستم آموزشی یکی از حوزه‌هایی است که کشور چین تلاش می‌کند آن را همگام با کشورهای پیشرفته توسعه دهد. سطح آموزش در مؤسسات و دانشگاه‌های آموزش عالی چین بسیار باکیفیت بوده و از استانداردهای جهانی پیروی می‌کنند.

این در حالی است که هزینه‌های تحصیل و زندگی در چین در مقایسه با کشورهای پیشرفته، بسیار مناسب و اقتصادی است. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان خارجی گزینه مهاجرت تحصیلی به چین را انتخاب می‌کنند.

هزینه تحصیل پرستاری در چین

تحصیل پرستاری در چین

یکی از رشته‌های مهم تحصیلی در چین رشته پرستاری است. برای جبران کمبود نیروی کار پرستاری در چین و سراسر جهان دانشگاه‌های چین برای دانشجویان خارجی برنامه‌های ویژه‌ای برای تحصیل پرستاری در چین در نظر گرفته‌اند. استانداردهای آموزشی بالا، استفاده از تجهیزات مدرن آموزشی و درمانی و امکانات مناسب تحصیلی گواه این مطلب است که چین نقش مهمی در پیشرفت رشته پرستاری در آینده جهان دارد.

دانشگاه‌های تحصیل پرستاری در چین

یکی از مزایای تحصیل پرستاری در چین وجود دانشگاه‌های پیشرفته با قدمت طولانی و سابقه علمی معتبر است. کیفیت آموزش در دانشگاه‌های پرستاری چین بالا بوده و همگام با استانداردهای جهانی است. همچنین اساتید دانشگاه‌های پزشکی و پرستاری چین جزو اساتید بسیار معتبر با سابقه علمی بالا هستند.

دانشگاه‌های پزشکی و پرستاری چین برای افزایش بیشتر اعتبار خود با مراکز علمی و دانشگاه‌های معتبر جهان همکاری‌های علمی و پژوهشی دارند و در این راستا مقالات و تحقیقات علمی مختلفی را به ثبت رسانده‌اند. در ادامه چند نمونه از برترین دانشگاه‌های پرستاری چین را بررسی می‌کنیم.

1. دانشگاه ژنگژو

یکی از دانشگاه‌های برتر تحصیل پرستاری در چین کالج پرستاری دانشگاه ژنگژو است. در این دانشگاه گروه‌های آموزشی مربوط به رشته پرستاری ازنظر تجهیزات، آموزش و امکانات آموزشی در بهترین سطح کیفی قرار دارند. همچنین هزینه ‌های تحصیل در رشته پرستاری چین در دانشگاه ژنگژو بسیار مناسب بوده و بسیاری از دانشجویان بین‌المللی را برای مهاجرت تحصیلی به چین ترغیب می‌کند. برنامه‌های تحصیل پرستاری در دانشگاه ژنگژو تمام مقاطع تحصیلی از کارشناسی تا دکترا را شامل می‌شود. زبان تحصیل در دانشگاه ژنگژو به دو زبان انگلیسی و چینی است.

طول دوره تحصیل پرستاری در چین

2. تحصیل پرستاری در چین؛ دانشگاه جیلین چین

برنامه‌های آموزش و تحصیل پرستاری در دانشگاه جیلین ازطریق همکاری و مشورت با اساتید خارجی تدوین می‌شود. دانشگاه جیلین چین یکی از معتبرترین مؤسسات تحصیل پرستاری در چین است که به دلیل همکاری با دانشگاه‌های پرستاری معتبر در کانادا، آمریکا و هنگ‌کنگ در سطح جهان شناخته شده است. محیط آموزشی دانشگاه جیلین بستر مناسبی را فراهم می‌کند تا در آن استعدادهای ناب پرستاری کشف شود. دانشگاه جیلین چین یک برنامه کارشناسی پرستاری بین‌المللی به زبان انگلیسی و همچنین یک برنامه کارشناسی توان‌بخشی و آموزش تحقیق در مقطع ارشد به زبان انگلیسی دارد.

3. دانشگاه گوانگشی

تحصیل پرستاری در چین در دانشگاه گوانگشی در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. در دانشگاه گوانگشی بهترین امکانات آموزشی و رفاهی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد تا بهترین متخصصان پرستاری در گوانگشی آموزش ببینند. دانشگاه گوانگشی علاوه بر اینکه در رشته پرستاری اعتبار بالایی دارد در زمینه‌های تحقیقات پزشکی مانند انکولوژی، تحقیقات هموگلوبین و پیشگیری از سرطان کبد عملکرد بالایی از خود نشان داده است. امکان اشتغال به تحصیل فارغ‌التحصیلان دانشگاه گوانگشی بسیار بالا است و اغلب دانشجویان بعد از اتمام تحصیلات در استان گوانگشی مشغول به کار می‌شوند.

4. دانشگاه علم و صنعت Huazhong

در سال 2000 دانشگاه علم و صنعت Huazhong در شهر ووهان چین تأسیس شد و در حال حاضر دارای یکی از مدرن‌ترین و مجهزترین دانشکده‌های تحصیل پرستاری در چین است. دوره‌های پرستاری برای دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه علم و صنعت Huazhong، 5 سال و به زبان انگلیسی است. دوره‌های پرستاری عمومی 4 سال و به زبان چینی ارائه می‌شود. برنامه‌های درسی هر دو دوره متفاوت بوده و موقعیت‌های شغلی برای آن‌ها نیز متنوع است.

تحصیل پرستاری در چین دانشگاه هواژونگ

5. تحصیل پرستاری در چین؛ دانشگاه پزشکی چینی پکن (BUCM)

یکی از اولین دانشکده‌های تحصیل پرستاری در چین دانشکده دانشگاه پزشکی چین است که در سال 1966 شروع به کار کرد. در این دانشگاه دانشجویان علاوه بر رشته پرستاری، طب سوزنی و طب سنتی را نیز به‌عنوان واحدهای درسی می‌گذرانند. اعضای هیئت‌علمی دانشکده پرستاری دانشگاه پزشکی چین در بالاترین سطح اعتبار علمی هستند؛ به صورتی که در 3 سال پیاپی 80 درصد از اعضا توانسته‌اند جوایز عالی تدریس را در چین کسب کنند. رشته پرستاری در دانشکده پرستاری دانشگاه پزشکی چین در سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا ارائه می‌شود.

6. دانشکده پرستاری دانشگاه ووهان چین

دانشگاه ووهان چین واقع در شهر ووهان در سال 1893 افتتاح شد. این دانشگاه از دانشگاه‌های معتبر و قدیمی چین است و در فهرست 10 دانشگاه برتر چین قرار دارد. سطح کیفی آموزش و تجهیزات مدرن آموزشی و علمی دانشگاه ووهان چین آن را به یکی از بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های تحصیل پرستاری در چین تبدیل کرده است.

مزایای تحصیل پرستاری در کشور چین

رشته پرستاری از رشته‌هایی است که تقاضای بازار کار برای آن بالا است. به همین دلیل بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان برای جذب دانشجویان بین‌المللی بهترین امکانات آموزشی و رفاهی خود را بکار می‌گیرند. تحصیل پرستاری در چین هم یکی از گزینه‌های مناسب برای دانشجویان بین‌المللی است و بسیاری از دانشجویان خارجی ترجیح می‌دهند با هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه در یکی از دانشگاه‌های معتبر چین تحصیل کنند.

اعتبار جهانی و مناسب‌بودن هزینه های تحصیل در رشته پرستاری چین انتخابی بسیار عاقلانه و گزینه‌ای مطلوب است. در ادامه به مهم‌ترین مزایای تحصیل رشته پرستاری در چین اشاره می‌کنیم.

 • کیفیت آموزشی بالا
 • اعتبار بالای مدرک در سطح جهانی
 • هزینه تحصیل و زندگی مناسب
 • اطمینان از امکان اشتغال به کار
 • امکان استفاده از بورسیه‌های تحصیلی

تحصیل پرستاری در دانشگاه ووهان چین

مهاجرت تحصیلی به چین؛ شرایط سنی تحصیل رشته پرستاری در چین

یکی از موارد مهم برای تحصیل پرستاری در چین محدودیت سنی است. دانشجویان بین‌المللی که قصد دارند برای تحصیل در رشته پرستاری در چین اقدام کنند در مقاطع مختلف باید در رده‌های سنی مشخصی قرار داشته باشند.

 • دوره کارشناسی: 30-18 سال
 • مقطع کارشناسی ارشد: تا حداکثر 35 سال
 • مقطع دکترا: تا حداکثر 40 سال

همچنین دانشجویان باید از سلامت فیزیکی و روانی برخوردار بوده و دارای سوءپیشینه نباشند.

بورسیه ‌های تحصیل رشته پرستاری در چین

یکی از مزایای تحصیل پرستاری در چین امکان دریافت بورسیه تحصیلی است. دانشجویانی که در طول ترم تحصیلی خود نمرات درخشانی کسب کنند یا دارای فعالیت‌ها و مقالات علمی‌پژوهشی معتبر در ژورنال‌های بین‌المللی باشند می‌توانند برای بورسیه تحصیلی درخواست دهند.

استفاده از بورسیه تحصیلی می‌تواند بخشی یا تمام هزینه‌ های تحصیل در رشته پرستاری چین یا حتی هزینه زندگی دانشجو را پوشش دهد. یکی از بهترین انواع بورسیه تحصیلی رشته پرستاری در چین بورسیه دولتی چین است. بورسیه دولتی چین هزینه های تحصیل در رشته پرستاری چین و هزینه اقامت دانشجو را کاملاً پوشش می‌دهد. میزان بورسیه دولتی چین برای مقاطع تحصیل پرستاری به این صورت است:

مقطع تحصیلی

میزان بورسیه

مقطع کارشناسی پرستاری

2500 یوان معادل 392.385 دلار آمریکا

دوره کارشناسی ارشد پرستاری

3000 یوان معادل 470.862 دلار آمریکا

مقطع دکترا پرستاری

3500 یوان معادل 549.339 دلار آمریکا

سایر بورسیه‌های تحصیل پرستاری در چین عبارت‌اند از:

 • بورسیه BRI چین
 • بورسیه محلی چین
 • بورسیه کنفوسیوس چین
 • بورسیه MOFCOM چین

بورسیه تحصیل پرستاری در چین

طول دوره و زبان تحصیل در رشته پرستاری در چین

یکی از موارد مهم طول دوره تحصیل پرستاری در چین است. معمولاً دوره تحصیل کارشناسی پرستاری در چین 4 سال، مقطع کارشناسی ارشد 3-2 سال و دوره تحصیل دکترا پرستاری 4 سال طول می‌کشد. البته در برخی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه هواژونگ دوره پرستاری برای دانشجویان بین‌المللی 5 سال است.

دوره‌های تحصیل پرستاری در دانشگاه‌های چین به دو زبان انگلیسی و چینی ارائه می‌شود. برای درخواست پذیرش تحصیلی یا اخذ ویزای تحصیلی چین به ارائه مدرک زبان نیاز نیست؛ ولی دانشجو باید بتواند توانایی‌های زبانی خود را اثبات کند. برخی از دانشگاه‌هایی که دوره‌های پرستاری در آن‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شود عبارت‌اند از:

 • دانشگاه جیلین
 • دانشگاه ژنگژو
 • دانشگاه دالیان
 • دانشگاه چنگدو

هزینه های تحصیل در رشته پرستاری چین

همان‌طور که قبلاً هم اشاره شد هزینه تحصیل پرستاری در چین در مقایسه با بسیاری از دانشگاه‌های کشورهای پیشرفته بسیار مقرون‌به‌صرفه است. هزینه های تحصیل در رشته پرستاری چین بر اساس دانشگاه، مقطع تحصیلی و زبان تحصیل متفاوت است. برای درخواست پذیرش در رشته پرستاری در چین متقاضیان باید ابتدا 200-150 دلار بپردازند. در ادامه میانگین هزینه های تحصیل در رشته پرستاری چین را مشاهده می‌کنید.

مقطع تحصیلی

هزینه تحصیل

دوره کارشناسی

42000-16000 یوان (6599-2514 دلار)

دوره کارشناسی ارشد

20000-50000 یوان (7856-3142 دلار)

مقطع دکترا 32000-50000 یوان (7856-5657 دلار)

اخذ پذیرش تحصیل پرستاری در چین

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیل پرستاری در چین

بعد از تصمیم برای مهاجرت تحصیلی به چین متقاضی باید ابتدا بر اساس توانایی‌های مالی و تحصیلی خود دانشگاه مناسب خود را انتخاب کند. سپس برای درخواست پذیرش تحصیلی از دانشگاه موردنظر اقدام کند. مدارک لازم برای درخواست پذیرش تحصیل پرستاری در چین عبارت‌اند از:

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش تحصیلی از دانشگاه
 • مدارک شناسایی و هویتی با ترجمه رسمی
 • آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمرات با ترجمه رسمی
 • کپی پاسپورت معتبر با حداقل اعتبار
 • عکس در اندازه پاسپورت
 • انگیزه‌نامه
 • توصیه‌نامه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • عدم سوءپیشینه
 • مدرک اثبات تمکن مالی (حداقل 3500 دلار در سال)
 • مدرک زبان شامل آزمون تافل یا آیلتس یا آزمون HSK (در صورت وجود)
 • رسید هزینه بررسی مدارک
 • رزومه علمی (در صورت وجود)

تمامی مدارک لازم برای درخواست پذیرش تحصیل پرستاری در چین که نیاز به ترجمه رسمی دارند باید به زبان انگلیسی یا چینی باشد. البته دانشجویان متقاضی تحصیل در دوره کارشناسی نیازی به ارائه مدرک زبان چینی ندارند و می‌توانند با شرکت در کالج‌های آموزش زبان چینی قبل از ورود به دانشگاه این زبان را آموزش ببینند. برای زبان انگلیسی نیز اثبات توانایی‌های زبانی کافی است.

اخذ ویزای تحصیل پرستاری در چین

انواع ویزای دانشجویی تحصیل در چین و مدارک اخذ ویزا

متقاضیان بعد از اطمینان از اخذ پذیرش تحصیل پرستاری در چین باید نسبت به اخذ ویزای تحصیلی چین اقدام کنند. ویزای تحصیلی چین دو نوع است: X1 و X2. ویزای X1 برای دانشجویانی است که قصد دارند بیش از 6 ماه در چین اقامت تحصیلی داشته باشند. دانشجویان دارای ویزای X1 تا پایان اعتبار ویزای خود اجازه چندین بار ورود و خروج از چین را دارند.

ویزای X2 مخصوص دانشجویانی است که برای یک دوره کارآموزی یا ترم تابستانه به چین سفر می‌کنند. مدت اقامت این دسته از افراد کمتر از 6 ماه است و در صورت خروج از چین اجازه ورود مجدد به این کشور را ندارند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی چین و مهاجرت تحصیلی به چین عبارت‌اند از:

 • تکمیل فرم تقاضای اخذ ویزای تحصیلی
 • نامه رسمی پذیرش تحصیلی دانشگاه
 • مدارک شناسایی و هویتی با ترجمه رسمی
 • پاسپورت معتبر با حداقل اعتبار
 • آخرین مدارک تحصیلی و ریزنمرات با ترجمه رسمی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • عدم سوءپیشینه
 • عکس مطابق با درخواست دانشگاه
 • رسید پرداخت هزینه بررسی مدارک

تمامی مدارکی که نیاز به ترجمه دارند باید به زبان انگلیسی یا چینی و با مهر دفترخانه رسمی باشند.

هزینه های تحصیل در رشته پرستاری چین؛ هزینه زندگی دانشجویی در چین

علاوه بر هزینه های تحصیل در رشته پرستاری چین یکی دیگر از موارد مهم برای تحصیل پرستاری در چین توجه به هزینه‌های زندگی دانشجویی است. میزان هزینه زندگی در چین به عواملی همچون شهر محل زندگی، سبک زندگی، محل اسکان، نوع دانشگاه و دوری یا نزدیکی از دانشگاه بستگی دارد.

هزینه زندگی در کلان‌شهرهایی مانند شانگهای، پکن و گوانگژو بیشتر از سایر مناطق است. هزینه خوابگاه معمولاً خیلی کمتر از اجاره‌خانه در شهر است. همچنین اجاره‌خانه در مرکز شهر بسیار بیشتر از اجاره یک‌خانه در حومه شهر می‌شود. هزینه زندگی دانشجویی در شهرهای بزرگ مانند پکن ماهانه 5000-4500 یوان (830-740 دلار) و در شهرهای کوچک‌تر ماهانه 3500-1500 یوان (580-250 دلار) است.

مهاجرت تحصیلی به چین برای تحصیل پرستاری

مهاجرت تحصیلی به چین؛ خوابگاه‌های دانشجویی

بعد از اخذ پذیرش و ویزای تحصیل پرستاری در چین، دانشجو باید به دنبال محل اقامت باشد. انتخاب محل اسکان در میزان هزینه‌ها تأثیر زیادی دارد. بسیاری از دانشگاه‌های چین برای دانشجویان بین‌المللی خود امکانات اقامتی و رفاهی خوبی در نظر می‌گیرند.

خوابگاه‌های دانشجویی معمولاً در پردیس دانشگاه واقع شده‌اند و تمام امکانات رفاهی یک زندگی دانشجویی را دارند. برخی از این امکانات رفاهی خوابگاه‌ها شامل موارد زیر است:

 • اینترنت رایگان
 • امنیت
 • تلویزیون
 • آشپزخانه و لباسشویی مجهز
 • اتاق‌های مبله
 • تهویه هوا، بخاری، کولر
 • اتاق مطالعه
 • محوطه پارکینگ

هزینه اتاق‌های تک‌نفره در خوابگاه دانشجویی 21900 یوان در سال و هزینه اتاق مشترک برابر 10950 یوان در سال است.

جمع‌بندی

تحصیل پرستاری در چین یکی از رشته‌هایی است که بازار کار و اعتبار خوبی در سطح جهانی دارند. دانشگاه‌های چین برای افزایش اعتبار بین‌المللی خود در جهان از بهترین امکانات و تجهیزات آموزشی برای آموزش دانشجویان خود استفاده می‌کنند. همچنین به دلیل همکاری‌های علمی دانشگاه‌های چین با مؤسسات و دانشگاه‌های تراز اول جهان مدرک پرستاری دانشگاه‌های چین اعتبار بالایی دارد.

هزینه های تحصیل در رشته پرستاری چین در مقایسه با امکانات آموزشی عالی و به نسبت کشورهای پیشرفته بسیار مناسب و اقتصادی است. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان بین‌المللی با ارزیابی جوانب مختلف تحصیلی، بودجه، هزینه و اعتبار مدرک برای مهاجرت تحصیلی به چین و تحصیل در رشته پرستاری خود را آماده می‌کنند.

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا یکی از بهترین و معتبرترین مؤسسات مهاجرتی است که تمام اطلاعات مربوط به دانشگاه‌ها، رشته‌های تحصیلی، هزینه تحصیل و زندگی و… را بادقت بررسی می‌کند. تیم علم ویرا متشکل از مشاوران، حقوق‌دانان و وکلای ماهر است که بهترین راه‌کارها و روش‌های قانونی را برای ادامه تحصیل در خارج از کشور را در اختیار متقاضیان عزیز قرار می‌دهد. با ارسال درخواست مشاوره رایگان می‌توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه