کار پس از تحصیل در چین
توسط تیم علم ویرا
2 اردیبهشت 3

کار پس از تحصیل در چین + شرایط 2024

کار پس از تحصیل در چین مسئله مهمی است که هر ساله ذهن دانشجویانی که تمایل به تحصیل در این کشور را دارند به سمت خود سوق می‌دهد. در واقع شرایط کار در چین پس از تحصیل موضوع مهمی است که دانشجویان علاقه‌مند به مهاجرت تحصیلی به این کشور باید به آن توجه داشته باشند. درصورتی‌که شما نیز علاقه‌مند به تحصیل در این کشور هستید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اقامت پس از تحصیل در چین تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

کار پس از تحصیل در چین

به صورت طبیعی هر دانشجو نگران آینده شغلی خود پس از فارغ‌التحصیلی است. در واقع آن‌ها ماهیت چالش‌برانگیز بازار کار پس از تحصیل در چین و رقابت برای اشکال ارزشمند شغل را می‌شناسند و نیاز به کسب مهارت‌ها و تجربیات متنوع را برای بهبود شانس استخدام خود درک می‌کنند. دانشجویان بین‌المللی فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های چین فرصت‌هایی را جهت استخدام در شرکت‌های مختلف مستقر در چین و بین‌المللی که در چین و خارج از کشور فعالیت می‌کنند، دارند.

همچنین دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در این کشور که دارای شرایط کار در چین پس از تحصیل هستند، می‌توانند در شرکت‌هایی از خارج از این کشور مشغول فعالیت شوند. لازم به ذکر است که مزایای زیادی برای کار در خارج از کشور پس از فارغ‌التحصیلی در چین وجود دارد که باعث شده افراد زیادی علاقه‌مند به تحصیل در این کشور شوند. این مزایا می‌توانند هم شخصی و هم حرفه‌ای باشند؛ برای مثال می‌توانید هم‌زمان باتجربه فرهنگ‌های مختلف، قابلیت استخدام خود را افزایش دهید و مهارت‌های خود را توسعه دهید.

درصورتی‌که شما به‌تازگی یک دوره کارشناسی‌ارشد و دکترا را در چین به پایان رسانده‌اید این امکان را دارید که هم در چین یا در کشور خود یا در هر کشور دیگری به دنبال کار بگردید. در حقیقت شرکت‌های چینی خارج از کشور ترجیح می‌دهند به فردی که تحصیلات خود را در چین به پایان رسانده است کار بدهند. دلیل اصلی این است که یک فارغ‌التحصیل از این کشور فرهنگ، زبان چینی و نحوه برقراری ارتباط با کارفرمایان چینی در خارج از کشور را به‌خوبی می‌داند.

شرایط کار پس از تحصیل در چین

شرایط کار در چین پس از تحصیل

برای آن دسته از دانشجویان بین‌المللی که قصد انجام کار پس از تحصیل در چین را دارند پیشنهادهای زیادی وجود دارد. توجه داشته باشید دانشجویانی که می‌توانند به زبان چینی صحبت کنند می‌توانند شانس خود را تا حد زیادی برای یافتن کار در این کشور افزایش دهند؛ بنابراین بهتر است دانشجویانی که دارای شرایط کار در چین پس از تحصیل هستند و قصد تحصیل در این کشور را دارند ابتدا تمرکز خود را بر یادگیری زبان چینی قرار دهند.

به‌طورکلی تحصیل و کار در کشور چین یک تجربه فراموش‌نشدنی و باارزش است؛ زیرا دانشجویان بین‌المللی می‌توانند شاهد تحول تاریخی این کشور از یک کشور توسعه‌نیافته به یک قدرت بزرگ جهانی باشند. نکاتی که همواره باید قبل از انجام کار پس از تحصیل در چین در نظر داشت شامل موارد زیر می‌شود:

 • برای انجام کار دانشجویان باید از قوانین مربوط به کشور مقصد آگاه بوده و از آن‌ها تبعیت کنند.
 • امکان تقویت زبان برای دانشجویان فراهم شود.
 • موجب افزایش تجربه کاری دانشجویان شود و فرصت‌های کاری جدیدی را برای آن‌ها فراهم کند.

انواع فرصت های شغلی پس از تحصیل در چین

همان‌طور که بیان شد دانشجویانی که بتوانند به زبان چینی صحبت کنند، می‌توانند شانس خود را برای فرصت‌ها و یافتن کار پس از تحصیل در چین افزایش دهند. از جمله مهم‌ترین و رایج‌ترین فرصت‌های شغلی برای دانشجویان بین‌المللی دارای شرایط کار در چین پس از تحصیل شامل موارد زیر می‌شود:

شرایط کار در چین پس از تحصیل

1. آموزش زبان انگلیسی

آموزش زبان انگلیسی یکی از مواردی که می‌توان برای کار پس از تحصیل در چین برای آن اقدام کرد. در واقع یافتن شغل تدریس زبان انگلیسی در چین ساده‌ترین کار است. حقوق معلم عمدتاً شهر به شهر متغیر است؛ اما تقریباً می‌توان در هر ساعت 100 تا 200 یوآن چین درآمد داشت. دانشجویان بین المللی می‌توانند آگهی‌های آموزش انگلیسی را در روزنامه‌ها، وب سایت‌ها و صفحه اعلان دانشگاه خود پیدا کنند.

2. مترجم

یکی دیگر از مشاغل مناسب برای کار پس از تحصیل در چین اقدام برای شغل مترجمی است. یک مترجم می‌تواند در چین 28 دلار در ساعت به دست آورد. در واقع دانشجویان دارای شرایط کار در چین پس از تحصیل می‌توانند برای ترجمه متن از زبان آلمانی، رومانیایی، فرانسوی، هندی، اردو، بلغاری و بسیاری از زبان‌های دیگر به زبان انگلیسی اقدام کنند.

لازم است بدانید که در ابتدا مترجم زیر نظر مربی فعالیت خواهد کرد و با گذر زمان و با کسب تجربه حقوق و دستمزد مطابق مهارت‌های به‌دست‌آمده افزایش می‌یابد. بسیاری از شرکت‌های چندملیتی و شرکت‌های تلفنی در این کشور وجود دارند که برای ترجمه به مترجمان بسیاری نیاز دارند.

3. کار پس از تحصیل در چین؛ ضبط صدا

ضبط صدا کار دیگری است که مربوط به مهارت زبان انگلیسی است و دانشجویان دارای شرایط کار در چین پس از تحصیل می‌توانند برای آن اقدام کنند. همان‌طور که می‌دانید کار ضبط صدا مربوط به حوزه رسانه است. در واقع ضبط‌کننده صدا باید کارتون، تبلیغات و فیلم‌برداری صدا را به انگلیسی انجام دهد. کارمندی که برای کار پس از تحصیل در چین برای این شغل استخدام شده است مطالب داده شده به‌صورت کتبی را به لهجه بومی می‌خواند. این شغل 40 تا 60 دلار در هر ساعت درآمد دارد. می‌توان این شغل را در وب سایت‌ها یا با فرستادن رزومه به شرکت مرتبط پیدا کرد.

اخذ ویزای کار چین

4. عکاس

افرادی که در عکاسی مهارت دارند در چین بدون پول نمی‌مانند. دانشجویان دارای شرایط کار در چین پس از تحصیل می‌توانند یک کار پاره‌وقت و مستقل از عکاسی را در چین انجام دهند و درآمد کسب کنند. شایان‌ذکر است که به طور متوسط یک عکاس حرفه‌ای می‌تواند در هر ساعت 12 دلار درآمد کسب کند؛ اما بسته به مهارت و تجربه می‌توان بیش از این نیز درآمد کسب کرد. در واقع برای کار پس از تحصیل در چین می‌توان به صورت پاره وقت در عروسی‌ها، نمایشگاه‌ها، رویدادها، کنسرت‌ها و جلسات شرکت‌ها عکاسی انجام داد.

5. طراح گرافیک

یکی دیگر از فرصت های شغلی برای کار پس از تحصیل در چین انجام کارهای گرافیکی است. مهارت طراحی گرافیک در چین متقاضی زیادی دارد. با انجام کار طراحی گرافیک می‌توان 51 دلار آمریکا در هر ساعت درآمد دریافت نمود. توجه داشته باشید که کشور چین مکان بسیار خوبی برای شروع کار خود در این زمینه و کار بر روی پروژه‌های بسیاری است. همچنین می‌تواند رزومه کاری خوبی را برای دانشجویان به همراه داشته باشد تا در آینده یک طراح گرافیک حرفه‎ای باشند.

6. کار پس از تحصیل در چین؛ دستیار حقوقی

کار دستیار حقوقی، تایپ و رسیدگی به کارهای کاغذی است که شامل خواندن و اثبات اسناد حقوقی، تدوین قراردادهای حقوقی قانونی، انجام کارهای دفتری، رسیدگی به احضارها و شکایات و تهیه مکاتبات روتین کارفرما است. لازم است بدانید که این شغل بر اساس تجربه دانشجویانی که برای کار پس از تحصیل در چین اقدام کرده‌اند بین 10 دلار تا 20 دلار در هر ساعت درآمد دارد.

بررسی نرخ دستمزد در کشور چین

علاوه بر آگاهی از شرایط کار در چین پس از تحصیل و یافتن مشاغل مناسب، اطلاع از نرخ دستمزد نیز برای دانشجویانی که می‌خواهند برای کار پس از تحصیل در چین اقدام کنند ضروری است. به‌طورکلی میانگین حقوق در کشور چین در شهرها و استان‌های مختلف و بسته به مدرک تحصیلی، میزان تجربه و سابقه کار متغیر است.

طبق آخرین آمار در سال 2024 حداقل حقوق ماهانه در این کشور معادل $1145 (دلار)  و حداکثر آن بیش از $20000 (دلار) است. به طور میانگین متوسط حقوق کشور چین $4800 (دلار) است. همچنین لازم است بدانید که کارمندان چینی معمولاً هر 15 ماه یک بار بسته به عنوان شغلی خود افزایش حقوق دارند.

مؤسسات کاریابی در چین

مؤسسات کاریابی در چین

باید گفت که در کشور چین از روش‌های متعددی می‌توان به کار دست پیدا کرد. آگهی استخدام در روزنامه‌ها، مراجعه به موسسه‌های کاریابی یا رصدکردن اپلیکیشن‌ها و سایت‌هایی که کارفرما را به نیروی کار متصل می‌کنند از بهترین روش‌ها برای یافتن کار پس از تحصیل در چین هستند. در ادامه به برخی از بهترین سایت‌ها و مؤسسات کاریابی برای اطلاع دانشجویان دارای شرایط کار در چین پس از تحصیل اشاره شده است.

 • china Job
 • Zhaopin
 • 51 Job
 • Jobs DB
 • Career Jet
 • Indeed
 • China HR
 • New China Career
 • Learn 4 Good

کار پس از تحصیل در چین؛ نحوه اخذ مجوز کار در چین

دانشجویان دارای شرایط کار در چین پس از تحصیل یا در حین تحصیل قبل از شروع به کار باید از کالج یا دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنند مجوز کتبی کار دانشجویی دریافت کنند. بعد از آن برای شروع کار پس از تحصیل در چین باید یک قرارداد کاری امضا کنند که به‌وضوح شرایط و ضوابط کار و دستمزد، حقوق ساعتی یا ماهانه ذکر شده است. بعد از امضای این قرارداد، یک نسخه از این توافقنامه باید جهت ثبت به کالج یا دانشگاه محل تحصیل دانشجو داده شود. دانشجو با دردست‌داشتن این مدارک می‌تواند برای انجام کار ضمن تحصیل در چین اقدام کند.

اقامت پس از تحصیل در چین

یکی از راه‌های دریافت اقامت پس از تحصیل در چین موفقیت در زمینه پیداکردن کار پس از تحصیل در چین است. در حقیقت در این روش افراد باید در زمانی که در کشور چین هستند به دنبال کار موردنظر خود باشند و به کارفرمای موردنظر خود درخواست همکاری بدهند. با این روش افراد دارای شرایط کار در چین پس از تحصیل می‌توانند مشغول به کار ‌شوند و از این طریق می‌توانند برای اقامت در چین اقدام نمایند.

از جمله روش‌های دیگر جهت موفقیت در زمینه اقامت پس از تحصیل در چین روش سرمایه‌گذاری در این کشور است. افرادی که دارای توانایی مالی خوبی هستند می‌توانند بعد از اتمام دوره تحصیل خود در کشور چین اقدام به ثبت نمودن شرکت کنند یا کسب‌وکار خود را راه‌اندازی نمایند و در آن سرمایه‌گذاری کنند. در این صورت فرد باید بتواند ادعا کند که در طول تحصیل خود بافرهنگ و زندگی مردم چین آشنا شده است. همچنین می‌تواند با راه‌اندازی این کسب‌وکار در این کشور شرکت خود را مدیریت نماید.

مدارک لازم برای دریافت ویزای کار چین

مدارک لازم برای دریافت ویزای کار چین

دانشجویان دارای شرایط کار در چین پس از تحصیل در صورت داشتن شرایط لازم برای کار پس از تحصیل در چین باید اقدام به اخذ ویزای کاری این کشور کنند. برای اخذ ویزای کاری این کشور نیاز به تهیه مدارک زیر است.

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی جدید
 • اعلامیه کار چین
 • پیشنهاد کاری
 • مدارک تحصیلی
 • سوابق شغلی و رزومه کاری
 • گواهی پزشکی
 • مدرک عدم سوءپیشینه کیفری
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • گواهی تمکن مالی
 • مدارک محل اقامت شامل رزرو هتل یا اجاره‌خانه
 • مدارک سفر شامل رزرو بلیط هواپیما

زمانی که فرم درخواست ویزای کاری را ارائه می‌کنید می‌توانید برای تعداد ورود یکبار یا چندباره به این کشور درخواست دهید. در واقع به‌این‌ترتیب می‌توانید در یک بازه زمانی مشخص برای چند بار به این کشور سفر کنید. برای مثال سفر از ماکائو یا هنگ‌کنگ به‌عنوان ورودی جدید محسوب می‌شود؛ بنابراین بهتر است ویزای چند بار ورود را دریافت نمایید. درصورتی‌که قصد سفر به خارج از چین را ندارید بهتر است ویزای یکبار ورود را دریافت کنید که هزینه کمتری دارد.

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالب بیان شده می‌توان گفت که به دلیل جمعیت بالا و نرخ بیکاری، کار پس از تحصیل در چین برای یک متقاضی خارجی کار ساده‌ای نخواهد بود. به همین دلیل باید با قوانین، اصول، مراحل و شرایط کار در چین پس از تحصیل آشنا باشید. در این مقاله سعی شد به بررسی برخی از این موارد پرداخته شود. شما نیز درصورتی‌که علاقه‌مند به تحصیل و اقامت در این کشور هستید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اقامت پس از تحصیل در چین و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با کارشناسان ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه